Sladké Vánoce - 1+1 ZDARMA na croissanty | tyčinky | a další produkty

Máte dotaz? Ozvěte se.

+420 770 110 650 Po-Čt: 8–12h, 12:30–17:00 Pá: 8–15h

Dietní zálivky na saláty – tipy a recepty

Nejen vlétě oceníte chutný salát s dietní zálivkou nebo dresingem. Podívejte se na pár našich tipů pro jejich přípravu.

V článku se dozvíte:

Dietní zálivky na saláty – tipy a recepty

Oblíbenou letní kratochvílí je grilování, k němu patří zeleninový salát. Ideální doba na jeho přípravu ale s létem rozhodně nekončí, připravit si ten pravý můžete po celý rok. Aby vám ještě víc chutnal, můžete ho obohatit o dobrou dietní zálivku na salát. Fantazii se meze nekladou, jen si musíte dát pozor na složení. My se s vámi podělíme o několik receptů na dietní zálivky.

Zálivka nebo dresing?

Když se řekne zálivka, někdo si představí zálivku, jiný dresing, další si myslí, že jde o jedno a to samé, protože i dresinkem se salát zalévá. Ale kde je pravda?

Zálivkou se salát zalévá, to je z názvu zřejmé. K její přípravě se používá olej a ocet. Pro přípravu základní zálivky dřív platil poměr oleje a octa 3:1. Ocet ale nebyl tak výrazný jako dnes, proto se složení domácí zálivky na salát mírně upravilo a přidala se sůl a pepř. Složení tak je 8 lžic oleje, 2 lžíce octa, trocha pepře a ½ čajové lžičky soli. Podle potřeby k zálivce můžete přidávat další přísady. Mezi nimi čerstvé bylinky, koření, strouhaný sýr, víno, hořčici a další.

K přípravě dresingu se používá nejen olej a ocet, ale i jogurt, zakysaná smetana, majonéza, kečup apod., tyto přísady se postarají o konzistenci typickou pro dresing. Název dresingů se odvíjí od použitých surovin. 

Čím nahradit nezdravé zálivky?

Dresinky i zálivky si můžete koupit i v obchodě, mnohem lepší ale je, když si připravíte své, na míru vašim chutím. Doma připravené zálivky a dresingy se stanou i jejich zdravější alternativou. Zcela jistě v nich najdete méně umělých dochucovadel, soli i cukru. Doma připravená zálivka na salát bez soli přitom chuť salátu podtrhne ještě víc než nezdravá zálivka.

Víte, že zatímco dresinkem si ochutíte nejen salát, ale i maso, těstoviny, ryby a další pokrmy, zálivka se většinou omezí jen na ten salát, maximálně maso? Při přípravě dresingu je také důležité dodržet správné pořadí, ve kterém suroviny přidáváte. Na prvním místě je ocet, následuje sůl, sladidlo, bylinky a další přísady, kromě oleje. Ten se přidává až jako úplně poslední.

Jak může vypadat zdravý dresing na salát?

Základem zdravého dresingu bývá jogurt, a to buď klasický, nebo skyr. Pokud nechcete hustý dresing, ale dáváte přednost tekutějšímu, přidejte k jogurtu i trochu podmáslí nebo kyšky. K dochucení poslouží bylinky ze zahrádky nebo květináče z kuchyňského parapetu jako bazalka, oregano, kopr, citronová tráva nebo rozmarýn, o pikantní chuť se postará chilli nebo česnek.

I dresing na salát může být dietní.

I dresing na salát může být dietní.

Víte, že dresing můžete obohatit i o nasekanou cibulku, okurku nebo med?

Dresing s hořčicí a medem

Spojení medu a hořčice je snadné, rychlé a výsledkem je vynikající dresing, který můžete ještě víc zjemnit lžičkou bílého jogurtu. Dochutit lze solí a pepřem.

Česnekový dresing

Patříte mezi milovníky česneku? Pak musíte ochutnat česnekový dresing. Smíchejte malý kelímek zakysané smetany, lžičku olivového oleje, šťávy z poloviny citronu, nasekaný nebo prolisovaný stroužek česneku a vše dochuťte solí, pepřem a oreganem.

Pikantní dresing inspirovaný Itálií

Touží vás jazýček po něčem ostřejším? Zkuste italský pikantní dresing, který připravíte smícháním ¾ šálku olivového oleje, 1/3 šálku červeného vinného octa, lžičkou soli a černého mletého pepře, 3 lžiček javorového sirupu, ½ stroužku česneku a 5 čajových lžiček worcesteru.

Zapomenout nesmíme ani na klasický dresing

Na klasický dresing, který už každý alespoň jednou určitě ochutnal, potřebujete:

  • ¼ šálku octa

  •  ½ šálku olivového oleje

  • Šťávu z 1 citronu

  • ¼ čajové lžičky soli

  • Worcester

  • Pepř

 

Vyzkoušejte dressing pro keto dietu!
 

Jak na přípravu zdravé zálivky na salát?

Při přípravě zdravé alternativy zálivky na saláty je zásadní použít jen ty nejkvalitnější suroviny, mezi nimi za studena lisované rostlinné oleje, které označujeme i jako extra panenské. Zálivka se neohřívá, takže můžete využít nejen olivový, ale i sezamový, avokádový nebo dýňový olej.

K němu přidejte balsamico (vinný ocet), případně citronovou nebo limetkovou šťávu, případně koření pro ještě zajímavější chuť. Pro přípravu bylinkové zálivky na saláty zase budete potřebovat bylinky, kdo má rád pikantní jídla, může přidat špetku chilli nebo zázvor, pro jemnější chuť doporučujeme med nebo čekankový sirup. Při přípravě nízkotučné zálivky na salát olej nahraďte citronovou šťávou.

Vinaigrette zálivka na salát

Kdo o ní ještě neslyšel? Tahle zálivka je sázkou na jistotu. Díky ní se salát promění v opravdovou delikatesu. A nejen salát, ale i losos nebo jiná ryba. Co k její přípravě potřebujete? 2 lžíce vinného octa, 1 lžíce citronové šťávy, 6 lžic olivového oleje, 1 lžíce dijonské hořčice, ¼ lžičky cukru (můžete ho nahradit čekankovým sirupem nebo stévií). Vše promíchejte a můžete podávat.

Francouzská zálivka na salát

Na přípravu odlehčené zálivky budete potřebovat lžíci olivového oleje, lžíci vinného octa, lžičku dijonské hořčice a špetku soli a pepře podle chuti. Dáváte přednost klasice? Dohladka našlehejte v mixéru:

  • ¼ hrnku bílého vinného octa

  • 1/3 hrnku olivového oleje

  • 1 polévkovou lžíci hořčice

  • 1 polévkovou lžíci rajčatové pasty

  • Trochu cibule

  • Čajovou lžičku stévie

Zázvorová zálivka na salát

Zamilovali jste si pikantnější chuť? Připravte si zázvorovou zálivku na salát. Potřebovat budete lžíci čerstvě strouhaného zázvoru, lžíci citronové šťávy a řepkového oleje, lžičku vinného octa, sůl a pepř.

Italská zálivka

Suroviny na její přípravu jsou následující: 3 polévkové lžíce olivového oleje, 1 polévková lžíce balsamica, 1 polévková lžíce limetkové šťávy, 1 čajová lžička třtinového cukru, oregano, bazalka a chilli paprička nasekaná najemno.

Medová zálivka

Na její přípravu vám stačí 3 suroviny, a to 5 lžic olivového oleje, 3 lžíce citronové šťávy, kterou nahradíte olej, a samozřejmě kvalitní med. 2 lžíce vám stačí.

Exotická zálivka

Výš zmíněné zálivky vám přijdou nudné? Co takhle trocha exotiky? K její přípravě si připravte citronovou šťávu, olivový olej, světlou sójovou omáčku, nasekané chilli papričky a k oslazení stévii.

Hořčičná zálivka

Mezi veganské zálivky na salát patří tahle hořčičná zálivka, na jejíž přípravu využijete vrchovatou lžíci tahini, vrchovatou lžičku hořčičných semínek, citronovou šťávu, trochu teplé vody, vrchovatou lžičku rýžového sirupu, pepř a sůl.

Zálivka s medem a ořechy

Zálivky na salát s ořechy jsou zdravé a velmi oblíbené, příkladem je třeba ta, kterou vyrobíte smícháním 8 polévkových lžic oleje z vlašských ořechů, 1 lžíce medu, 1 lžíce dijonské hořčice, špetky mletého zázvoru, 4 lžic bílého vinného octa, a to vše dochutíte solí a pepřem.

Jak zálivky na salát skladovat? 

Zálivky je dobré spotřebovat co nejdříve, když vám ale nějaká zbyde, můžete ji uchovat v lednici v uzavíratelné nádobě. Zálivky, ve kterých nejsou čerstvé ingredience, klidně nechte na kuchyňské lince, v opačném případě je uložte do lednice. Před dalším použitím je nezapomeňte protřepat.

Skočte se podívat i na další skvělé recepty!