Ketofit se bude měnit  >> PŘEČTĚTE SI VÍCE <<

Mentální anorexie: příznaky, léčba a rizika

Ať už toužíte zhubnout jen pár kilogramů, nebo se chcete zbavit vysoké nadváhy, shazování tukových polštářků by mělo být pomalé a postupné. Je důležité se vyhnout všem extrémním dietám a přestat brát jídlo jako nepřítele. Nespokojenost se svojí postavou a honba za dokonalým tělem se totiž může velmi lehce zvrtnou a způsobit některou z poruch příjmu potravy. Mezi ně patří i anorexie. Vážné psychické onemocnění, které může způsobit velké zdravotní problémy. Koho nejvíce postihuje a jak poznat anorexii nejen u dětí?


mentalni anorexie lecba a rizikaMentální anorexie je komplexní problém

Co to je anorexie?

Anorexie je klasifikována jako psychické onemocnění, které se řadí do kategorie poruch příjmu potravy. Charakteristickým rysem mentální anorexie je obrovská touha po štíhlé postavě, strach z nadváhy a zkreslené vnímání vlastního těla. K dosáhnutí vosího pasu se ti, kteří trpí touto nemocí, nebojí použít různé extrémní metody. Jde například o snížení kalorického příjmu na nezdravé minimum, zakazování si velké části potravin a hladovění. Výjimkou není ani dlouhé a intenzivní cvičení klidně několikrát za den. Lidé, kteří mají anorexii, si pečlivě hlídají svůj denní kalorický příjem a pokud se stane, že ho o něco málo překročí, často ho následující den ještě více sníží, nebo potravu klidně i vyzvracejí.

Kdo je nejrizikovější skupinou?

Mentální anorexie je nemoc, která postihuje především dívky a ženy. U mužů se také může vyskytnout, ale jde spíše o ojedinělé případy. Velmi rizikovou skupinou, u které je největší procento postižených, jsou dívky v pubertě. A není se čemu divit. Právě v období dospívání totiž dochází k výrazným změnám postavy. Z dívek se stávají ženy s typickými ženskými křivkami a kvůli tomu často dochází k ukládání tukových zásob na nechtěných místech. Navíc puberta je velmi specifické období, kdy mnoho dospívajících začne být více citlivých a některé životní změny můžou mít nemalý dopad na jejich psychiku.


mentalni anorexie dívky a ženyMentální anorexie u žen a dívek


TIP: Honí vás mlsná? Proteinová tyčinka KetoFit® je ideální svačinkou, když máte chuť na něco sladkého. Dokonale uspokojí vaše chuťové buňky, a navíc zasytí na dlouho dobu.

Anorexie má mnoho spouštěčů

Do dnešního dne nebylo lékaři zjištěno, proč vlastně anorexie vzniká. Na vině může být jen jeden faktor, ale také i několik věcí zároveň. Jedna z možných příčin poruchy příjmu potravy je genetická predispozice. V praxi to znamená, že pokud matka trpěla v minulosti anorexií, může se tato porucha příjmu potravy objevit i u jejich potomků. Velkou roli hraje také okolí a výchova. Anorexii můžou způsobit klidně i rodinné problémy, které dítě špatně snáší. Není tajemstvím, že poruchu příjmu potravy u dětí může odstartovat třeba rozvod rodičů, nebo smrt blízkého člověka.

Dalším častým viníkem mentální anorexie je moderní doba, kdy vyhublá postava je prezentována jako zdravý standard, přitom jde o pravý opak. Bohužel, u mladých dívek často stačí jedna malá narážka na jejich postavu a pochybnosti na sebe nenechají čekat. V pozdním věku může anorexii také způsobit stresující zaměstnání.

Příznaky aneb jak poznat anorexii?

Příznaků mentální anorexie je opravdu mnoho a většinou se u nemocného objevuje kombinace různých symptomů. Ti, kteří mají mentální anorexii, jsou velmi dobří herci a bohužel také lháři. A to i přesto, že se v běžném životě jedná o inteligentní lidi, kteří mají skvělé výsledky ve škole, nebo v práci. Mlží a nemluví pravdu, protože jejich hlavním cílem je zhubnout, a to za každou cenu. Chtějí svůj problém utajit, a proto průběh anorexie často úspěšně maskují. Ani velmi blízké okolí si dlouho nemusí všimnout, že je dotyčný nemocný. Jak se pozná anorexie? Tyto příznaky typické pro anorexii vám napoví.

 • rychlé zhubnutí velkého množství kilogramů za velmi krátký čas,

 • celkový pohublý vzhled,

 • vypadávání vlasů a jejich řídnutí,

 • špatná kvalita nehtů,

 • suchá až šupinatá kůže, která je nažloutlá,

 • výrazné změny v chování,

 • nesoustředěnost a velká únava,

 • odmítání konzumace jídla v přítomnosti dalších lidí,

 • zmenšování porcí a vynechávání velké většiny potravin,

 • zlehčování a celkové odmítání hladu,

 • vysoká intenzita cvičení,

 • pravidelná návštěva toalety po jídle,

 • vážení a měření tělesných partií i několikrát denně.

Rizika anorexie: negativní vliv na zdraví a nevratné následky

Neléčená mentální anorexie má velký vliv na fyzické a také psychické zdraví. Pokud nemocný delší čas používá nezdravé postupy k tomu, aby dosáhl své vysněné váhy, může si způsobit mnoho zdravotních problémů. Jádro problému je často právě ve váze, kterou mají nemocní lidé tendenci neustále snižovat. To znamená, že se jejich hubnoucí cíl neustále mění až na nezdravé číslo. Lidé s anorexií si totiž neustále připadají tlustí, a to i přesto, že se jim podařilo výrazně zhubnout. Jejich BMI je pod hodnotou a pohybuje se okolo 17,5. Následky anorexie můžou být dlouhodobé a někdy i fatální. Jaké jsou nejčastější zdravotní komplikace způsobené anorexií?

 • trávicí problémy spojené s bolestí břicha,

 • vyprazdňovací problémy v podobě zácpy,

 • porucha srdečního rytmu,

 • porucha krvetvorby,

 • zhoršení kvality zubů,

 • ztráta menstruace, se kterou souvisí i ztráta plodnosti,

 • narušení celkové imunity,

 • osteoporóza,

 • deprese,

 • porucha příjmu potravy u dětí může mít negativní vliv na jejich vývoj.

Rizika anorexie: negativní vliv na zdraví a nevratné následky

Možná si myslíte, že skutečný problém anorexie je pouze v samotném jídle. To ale není tak úplně pravda. Anorexie rozhodně není nějaký povrchní problém s hubnutím. Jde o daleko složitější onemocnění, než se na první pohled může zdát. Nejde jen o to naučit se mít rád svoje tělo a vylepšit vztah k jídlu. Je nutné si uvědomit, že mnoho lidí trpící anorexíí bere hubnutí jako nástroj pro kompenzaci vážných psychických problémů.

TIP: Milujete sladké snídaně? Připravte si lahodné proteinové palačinky KetoFit® doplněné nízkosacharidovým džemem. Budou chutnat nejen vám, ale také celé vaší rodině.

Léčba mentální anorexie musí být komplexní

Proto je léčba anorexie komplikovaná a je potřeba, aby se na ni podílelo více specialistů. U této nemoci odborníci nedoporučují zkoušet samoléčbu.

Některé případy jde léčit ambulantně, ale u těch vážných, kdy je váha opravdu nízká a výsledky laboratorních testů jsou kritické, je nutné přistoupit k hospitalizaci. Samotná léčba anorexie je velmi individuální. U každého totiž může anorexie probíhat jinak a mít různé následky. Bohužel, zatím neexistuje jeden konkrétní lék na anorexii. Proto lékaři kombinují různé prášky s doplňky stravy, ale to až podle potřeb každého pacienta. Cílem medikamentů je zvýšení tělesné váhy a celková podpora normální činnosti organismu, která je u nemocných výrazně narušená.

Nedílnou součástí léčby mentální anorexie je také psychoterapie, která by měla pomoci vyřešit psychické problémy spojené s touto nemocí. Jenže ani správně nastavená léčba nemusí anorexii úplně vyléčit. Jedná se totiž o chronickou nemoc, která se může v některých případech velmi rychle vrátit. Proto je důležité být trpělivý a chodit na pravidelné kontroly k odborníkovi i po zdánlivém vyléčení nemoci.

Jak zabránit poruchám příjmu potravy u dětí? Klíčem je zdravý vztah k jídlu

Anorexii u dětí můžete předejít tím, že je budete už od nízkého věku učit zdravému vztahu k jídlu. To znamená, že dítě naučíte vnímat jídlo jako palivo, které dodává tělu důležité živiny pro jeho správné fungování. Vhodné je také dbát na vyvážený jídelníček, který doplníte přirozeným pohybem. Dětem není vhodné zakazovat základní druhy potravin, pokud při jejich konzumaci nedochází k alergii, nebo jiným zdravotním problémům. Jídlo a pohyb by neměly být vnímány jako nástroj k odměňování, nebo trestu. V pubertě se snažte s dítětem komunikovat a pokuste se případnou nadváhu řešit vhodnou redukční dietou. Rozhodně se vyhněte drastickému snížení kalorií a psychickému nátlaku.


TIP: Nevíte, co si udělat na oběd, ale přitom se nechcete odbývat fast foodem? Přinášíme vám 10 tipů na low carb obědy, které budete mít na stole připravené během chvilky.

Neléčená mentální anorexie může skončit fatálně

Mentální anorexie je vážné onemocnění, které není vhodné brát na lehkou váhu. Podle statistických údajů jde totiž o psychické onemocnění s velmi vysokou úmrtností. Ta je způsobena buď celkovým selháním organismu kvůli dlouhému hladovění, nebo sebevraždou. Proto je důležité zaměřit se na správnou prevenci. Vždy se snažte zhubnout přebytečná kila racionálně a bez extrémních výkyvů. Vyhněte se hladovkám, detoxům a pochybným dietám. I ty totiž můžou způsobit některou z poruch příjmu potravy. Pokud nevíte, jak správně hubnout, zkuste využít pomoc odborníků na výživu.

Autor článku: Bc. Veronika Ivanová
Redakce KetoFit

Na hubnutí nebudete sami!

Přidejte se k nám, vzájemně se podporujeme, sdílíme recepty, výsledky a zkušenosti. Hubnutí je hned snadnější.

Přidat se do skupiny

Podpora / recepty / příběhy
Zeptejte se reálných uživatelek, jak jsou spokojené s KetoFit, jak se jim daří hubnout, kolik kilo zhubly.

Neváhejte začít nový štíhlejší život

Přes 100 000 proměn v ČR a SR. Inspirujte se ženami, které už dosáhly své vysněné váhy.

Hýčkejte se těmi nejlepšími jídly

Pravá česká chuť

Speciálně pro ženy

Extra účinek při hubnutí

Zlepšují pleť, vlasy a nehty

Proč hubnout s kvalitnejším KetoFit?