>> Jarní slevy až 50 % <<

Jak předejít cukrovce?

Cukrovka neboli diabetes patří mezi nejčastější onemocnění v Česku i v mnoha světových zemích, které často vede k dalším závažným komplikacím. V podstatě se jedná o hormonální poruchu, při které tělo špatně zpracovává cukr. Rozlišují se však dva různé typy cukrovky, které se od sebe liší zejména v tom, jakým způsobem k problémům s cukrem dochází. 

 

diabetes - cukrovka 

Cukrovka 1. typu

Tento typ cukrovky se vyznačuje zejména tím, že se projevuje u mladých lidí, obvykle ještě před dvacátým rokem života. Jde o autoimunitní onemocnění, kdy vlivem určitých spouštěčů, kterými mohu být různé viry, těžké kovy, pšenice, kravské mléko či sója, imunitní systém začne útočit na buňky produkující inzulin uložené ve slinivce, a tak ji postupně ničí.

Slinivka je pak kvůli svému oslabení schopna produkovat pouze minimální množství nebo dokonce vůbec žádný inzulin. Ten však v těle hraje velmi zásadní roli, jelikož umožňuje využívání energie ze sacharidů, které přijímáme spolu s potravou. V důsledku pak nezpracovaný cukr zůstává v krvi, což vede k jeho abnormálně zvýšeným hladinám

Cukrovka 2. typu

S cukrovkou druhého typu se v současné sobě setkáváme nejčastěji. Na rozdíl od prvního typu se obvykle vyskytuje u lidí starších čtyřiceti let, zejména těch s nadváhou či obezitou. V tomto případě se totiž nejedná o autoimunitní onemocnění, které by způsobovalo špatnou funkci slinivky. Ta totiž inzulin produkuje úplně normálně, jen ho nedokáže využít, a proto se v krvi drží spousta cukru.

Tento druh cukrovky je v podstatě problémem metabolismu. Příčinou bývá především sedavý životní styl, přemíra stresu a špatná strava, která živí zánět v těle, vede k nadváze, vysokému krevnímu tlaku a dalším problémům, které přetěžují tělo a ke vzniku cukrovky jen přispívají. Velký vliv mají pochopitelně i vaše genetické predispozice, takže pokud v rodině cukrovku máte, měli byste se mít na pozoru.

Jak se cítí člověk s cukrovkou?

Projevy cukrovky se odvíjí především od toho, jak vysoko váš krevní cukr vystoupá. Z toho důvodu spousta lidí zpočátku ani nepozná, že je něco v nepořádku a začnou tento problém řešit až v momentě, kdy už jde opravdu do tuhého. Symptomy zahrnují například silnou žízeň, extrémní pocity hladu, časté močení, hubnutí bez příčiny, únavu, podrážděnost, rozmazané vidění, pomalé hojení ran nebo časté infekce.

Diabetes - cukrovka 

Jak tomuto onemocnění předejít?

Jelikož vás k cukrovce může přivést špatný životní styl, jsou to právě změny v této oblasti, které vás před ní ochrání. Prvním a tím nejjednodušším krokem pro vás bude to, když se začnete více pohybovat. Už jen malá procházka po večeři může udělat velké divy a když se k tomu během dne navíc ještě i protáhnete, uvidíte, že se budete po pár dnech cítit mnohem lépe. 

Nicméně ta nejzásadnější změna, která vám pomůže cukrovce předejít, by se měla týkat vašeho jídelníčku, s čímž úzce souvisí i redukce vaší tělesné hmotnosti, máte-li vysokou nadváhu. Pokud totiž na těle máte velké množství tuku, neukládá se vám jen v podkoží, ale také v žilách, cévách a mezi orgány, čímž podporuje tvorbu zánětu a zamezuje správnému fungování hormonů, a tak i zpracovávání inzulinu.

 

 

 

Autor článku: Redakce Ketofit
Odborný tým se zaměřením na ryhlé hubnutí

Na hubnutí nebudete sami!

Přidejte se k nám, vzájemně se podporujeme, sdílíme recepty, výsledky a zkušenosti. Hubnutí je hned snadnější.

Přidat se do skupiny

Podpora / recepty / příběhy
Zeptejte se reálných uživatelek, jak jsou spokojené s KetoFit, jak se jim daří hubnout, kolik kilo zhubly.

Ketofit v médiích

Přesvědčete se o účinnosti našich produktů.

Hýčkejte se těmi nejlepšími jídly

Pravá česká chuť

Speciálně pro ženy

Extra účinek při hubnutí

Zlepšují pleť, vlasy a nehty

Proč hubnout s kvalitnejším KetoFit?