Pondělní SLEVA 25 % na VŠECHNY nezlevněné KOKTEJLY, KAŠE a SMOOTHIE. Zadejte kód: FITHITY >> Vybírejte ZDE <<

Máte dotaz? Ozvěte se.

+420 770 110 650 Po-Čt: 8:00-16:30 Pá: 8.00-15:30

BMI kalkulačka – spočítejte si vaše BMI

Máte nadváhu, trpíte obezitou, nebo jste v normě?  Zjistěte to snadným BMI testem. BMI (Body Mass Index – Index tělesné hmotnosti) odhalí pravdu. Pro výpočet BMI nepotřebujete znát obvod vašeho pasu. Stačí zadat pár základních údajů do kalkulačky a hned uvidíte výsledek.  Poměr výšky a váhy vám hned napoví, stejně jako třeba růstové grafy. BMI online kalkulačka je nejen rychlá, ale hlavně nenáročná na ovládání.

Spočítejte si svůj BMI index

Váš výsledek BMI

21,26 = Normální váha

 • Podváha
 • Normální váha
 • Nadváha
 • Obezita 1. stupně
 • Obezita 2. stupně
 • Obezita 3. stupně
 • Podváha

  Pokud vaše BMI ukazuje na podváhu (BMI nižší než 18,5), je důležité se touto skutečností zabývat. Podváha může naznačovat nedostatek živin, oslabení imunitního systému a další zdravotní problémy. Navíc může být spojena s nedostatkem energie a sníženou fyzickou výkonností. Je vhodné konzultovat s lékařem nebo dietologem, aby vám pomohli sestavit vyvážený stravovací plán a zdravý režim cvičení, který vám pomůže dosáhnout zdravé váhy.

 • Normální váha

  Pokud BMI index vypočítaný pomocí naší BMI kalkulačky ukázal hodnotu v rozmezí 18,5 až 24,9, o výpočet nadváhy nejde, máte ideální BMI, tzn. normální váhu a možná i konstituce postavy. Gratulujeme!

  Na druhou stranu, ideální váha k výšce samozřejmě neznamená, že jste naprosto fit a máte zdravý obvod pasu. Vaše tělesná váha může být zkreslená, například pokud je tvořená tukem ve větší míře, než by bylo zdrávo, zatímco vaše svaly jsou atrofované. Ideální hmotnost je prostě souhra více faktorů. V každém případě, jakýkoliv index BMI mimo toto rozmezí si zasluhuje pozornost a aktivní přístup.

  Pozn.: I při ideálním výsledku BMI indexu doporučujeme: Kontrolujte si hmotnost svalů v poměru k hmotnosti tělesného tuku. Naše kalkulačka hmotnosti není vševědoucí.

 • Nadváha

  Tady už o ideální tělesnou hmotnost nejde. S hodnotou BMI 25 až 30 už patříte do kategorie s nadváhou. Váš přístup ke změně by měl být aktivní. Zvažte změnu jídelníčku (třeba s pomocí osvědčených stravovacích balíčků KetoFit) a zařaďte více pravidelného pohybu. Zhubnutí a návrat k ideální váze pro vás při této hodnotě BMI nemusejí být náročné. Úspěšným zhubnutím se začnete cítit mnohem lépe, o něco omládnete a zvedne se vám sebevědomí.

  Pozn.: Pokud jste hodně sportovala nebo stále sportujete, může vysoké procento svalové hmoty zkreslovat index BMI získaný v BMI kalkulačce. V takovém případě doporučujeme, abyste se spolehla na měření tukové řasy nebo měření pomocí odporové metody u naší výživové poradkyně. Moderní elektronické vyšetření vám podá přesný obraz o zastoupení svalů a tuku, a to  včetně tuku vnitřního.

 • Obezita 1. stupně

  Test obezity je v tomto případě pozitivní! A jestli váš BMI index oznamuje dokonce obezitu (BMI 30 a více), dělejte s tím cokoliv bez váhání. Ve hře je vaše zdraví! Riziko diabetu, rakoviny a mrtvice rychle srazíte radikálním snížením tělesné hmotnosti. K tomu vám může dopomoci jedno z nejúčinnějších řešení, a to hubnoucí plán pro snížení BMI od KetoFit. Poté, motivována prvními úspěchy v podobě nižšího obvodu pasu, můžete zařadit pravidelný pohyb v podobě hodinové chůze. A později dokonce zpevňující cviky.

 • Obezita 2. stupně

  Pokud máte BMI ve vyšším rozmezí a spadáte do kategorie obezity 2. stupně (BMI mezi 35 a 39,9), je důležité jednat okamžitě. Tato úroveň obezity zvyšuje riziko vážných zdravotních problémů, včetně srdečních chorob, vysokého krevního tlaku, cukrovky typu 2 a dalších metabolických onemocnění. Je nezbytné hledat podporu od lékaře nebo specialisty na výživu, abyste mohli zahájit vhodný hubnoucí program a životní styl, který vám pomůže snížit rizika spojená s obezitou 2. stupně.

 • Obezita 3. stupně

  Pokud vaše BMI dosáhne úrovně obezity 3. stupně (BMI 40 a více), je třeba jednat naléhavě. Tato úroveň obezity představuje vysoké riziko pro váš celkový zdravotní stav a může vést k život ohrožujícím komplikacím. Obezita 3. stupně je spojena s vážnými zdravotními problémy, jako jsou srdeční choroby, vysoký krevní tlak, cukrovka typu 2, dýchací potíže a mnoho dalších. Je nezbytné okamžitě vyhledat odbornou pomoc od lékaře a odborníka na výživu, aby se vypracoval plán léčby a podpůrný program, který vám pomůže řešit tento vážný zdravotní stav a zlepšit vaše celkové zdraví a kvalitu života.

Co je to BMI?

BMI je zkratka anglického slovního spojení body mass index, který se překládá jako index tělesné hmotnosti. Velmi jednoduše řečeno je BMI nástroj, pomocí kterého můžete zjistit, jestli je vaše váha optimální, nebo už hraničí s nadváhou. Výpočet hmotnosti BMI se často používá jako takzvané měřítko obezity, protože ta může způsobit nemalé zdravotní problémy a je nutné ji včas řešit. Při výpočtu BMI se používá matematický vzorec, kdy se váha v kilogramech vydělí druhou mocninou výšky v metrech. My vám ale ulehčíme práci a ušetříme čas, který byste strávili počítáním. Naši odborníci na výživu pro vás vytvořili on-line BMI kalkulačku, díky které zjistíte vaše aktuální BMI bez složitých výpočtů. Stačí zadat pouze 3 údaje.

BMI kalkulačka od odborníků na výživu

Bmi kalkulačka

Před BMI kalkulátorem tuk neschováte

Pokládáte si otázku, kolik mám vážit? BMI calculator, nebo také BMI kalkulačka, slouží pro rychlé vypočítání BMI  indexu. Ten funguje jako jednoduchý ukazatel množství tuku ve vašem těle. Jinak řečeno, test BMI prozradí, jak jste na tom s vaší postavou, poslouží i jako výpočet ideální váhy. Většina lidí má BMI hodnoty v kategorii „normální váha“ nebo „nadváha“, menší procento pak spadá do rizikových kategorií „obezita“, nebo dokonce „podváha“. Podrobný přehled hodnot body mass indexu s klasifikací hmotnosti vidíte v tabulce níže.

Vaše BMI výsledky – tabulka s vyhodnocením

Tato tabulka BMI vám pomůže zařadit váš výpočet váhy do příslušné kategorie.

BMI index klasifikace hmotnosti
<18,5 podváha
18,5-25 normální váha
25-30 nadváha
30-35 obezita 1. stupně
35-40 obezita 2. stupně
40> obezita 3. stupně

tabulka: BMI index a jemu odpovídající klasifikace hmotnosti dospělého člověka

Ketodieta je v posledním desetiletí považována za nejúčinnější redukční dietu, při které neztrácíte svaly a nepociťujete hlad. Z republikových statistik se můžete dočíst, že v Česku potřebuje redukční dietu čtvrtina žen. Jen části z nich se podaří zjistit, jak s tuky doopravdy zatočit. Mnohé ženy zkusí nepodložené rady na internetu, nebo zkouší diety po domácku – rady našich maminek a babiček. Tehdy se však o biologických procesech člověka vědělo ve srovnání s dnešním poznáním velmi málo, a tak je třeba říci, že se tyto rady nezakládají na správných základech. Vyhledejte výživového odborníka s certifikací nebo si zakupte sestavená jídla. Bude to počáteční investice, ale vyhnete se nepříjemným překvapením, například tomu, že vám začnou šedivět nebo vypadávat vlasy. Naopak vás po dvou měsících potěší zjištění, že jste hubla hlavně tuky, ale ne svaly, které potřebujete k tomu, abyste byla zpevněná a vypadala pěkně.

Jak postupovat, když mám BMI 25+?  

Ukázala vám naše BMI kalkulačka pro ženy hodnotu bmi větší než 25, 30 nebo dokonce ještě větší? Nezoufejte, máme pro vás velmi rychlé a snadné řešení, jak zredukovat obvod vašeho pasu a procento tuku v těle.

Možností, jak snížit BMI je spousta, od pravidelného sportu, přes změnu stravy, až po speciální lékařské zákroky. Co ale zvolit? Co je nejúčinnější pro dosáhnutí nižšího body mass indexu? Existuje spousta poznatků, studií a praktických výsledků, ze kterých je jednoznačné, že nejrychlejší změna BMI není sportem (to bychom museli denně uběhnout alespoň 20 km), ale změnou stravy. V současné době je zaručeně nejrychlejší a nejsnadnější cesta, jak snížit BMI, low carb stravování, a ještě rychlejší varianta ketóza.

Ketózu nastolíte speciální stravou a snížením sacharidů v jídle během 1-2 dnů. Při ketóze pak dochází k okamžitém spalování tuků v celém těle při zachování svalové hmoty. Více o tomto biologickém ději si přečtěte zde. Pro spuštěné ketózy si vyberte jeden z redukčních keto plánů na snížení BMI.

 

Zvolte redukční plán a snižte si BMI 

Chci viditelně zhubnout
chci hodne zhubnout

Co se stane, když BMI nesnížím? Můžete vážně ohrozit své zdraví.

Mezi typická vážná zdravotní rizika spojená s obezitou a nadmírou tuku v těle patří: 

 • srdeční a cévní onemocnění
 • vysoký krevní tlak
 • cukrovka 2. typu
 • rakovina

Méně rizikové, přitom velmi časté a nepříjemné symptomy jsou bolesti kloubů a svalů, dýchací problémy, neplodnost a deprese.

Určitě souhlasíte, že není o co stát a vyplatí se pro zdraví udělat vše. S produkty KetoFit se podařilo úspěšně zhubnout a především změnit hodnotu body mass indexu už sta tisícu žen. Seznamte se jejich příběhy – uvidíte, že hubnutí a dokonalý obvod pasu máte na dosah. Stačí pár týdnů a můžete se před zrcadlem radovat ze své nové postavy!

Keto jídla pro snížení BMI

Účinná jídla pro snížení BMI
 

BMI kalkulačka podle věku

Pro výpočet BMI se obvykle používá vaše tělesná hmotnost v kilogramech a výška v centimetrech. Pro ještě přesnější výsledek bychom k těmto dvěma údajům měli přidat ještě pohlaví, věk, tělesnou aktivitu a obvod pasu a boků. Proč je tak důležitý věk? Naše tělo se průběhem věku fyzicky mění, výsledek to může výrazně ovlivnit. Mladý aktivní sportovec, který má hodně svalové hmoty, se díky běžné kalkulačce může dozvědět, že jeho BMI je na hranici obezity, přitom ale má vypracovanou postavu. Důvod? Svalová hmota je těžší než tuk. Starší člověk naopak může nabýt díky výpočtu dojmu, že jeho tělesná hmotnost je ideální, v těle ale klidně může mít příliš tělesného tuku.

BMI kalkulačka není úplně pro všechny

Tato stránka slouží jako BMI kalkulačka pro dospělé, konkrétně jedince nad 20 let. Náš výpočet BMI není použitelný pro děti. Ohledně dětské BMI kalkulačky a hodnot dětského BMI kontaktujte dětského lékaře. Dále není naše BMI kalkulačka vhodná třeba pro sportovce se zvýšeným objemem svalů (kulturisté, siloví a profesionální sportovci). Stejně tak pro těhotné ženy je jako kalkulačka nadváhy nepřesná. Důležité je si uvědomit, že BMI kalkulačka poskytuje pouze orientační údaje o vaší postavě. Bohužel vám neřekne přesně, kolik byste měla vážit kilogramů.

Pokud vás tentokrát výsledek výpočtu BMI v naší kalkulačce nepotěšil, nezoufejte. Pokud si nevíte rady a chcete vylepšit vaši hodnotu body mass indexu, neváhejte nás kontaktovat kvůli konzultaci. 

Jak funguje BMI výpočet

Jak se počítá BMI? Váhová kalkulačka na této stránce umožňuje spočítat BMI na základě tří údajů – vaší výšky, hmotnosti a pohlaví. Zjednoduší vám výpočet nadváhy, protože takto pro výpočet BMI vzorec nemusíte ani znát, ani si lámat hlavu, jak vypočítat BMI bez chytrých pomůcek. Nutno dodat, že přesná BMI kalkulačka pracuje ještě s dalšími údaji – věkem a pohlavím. Výpočet BMI podle věku a samotný BMI index podle věku, ale není zas o tolik přesnější. Váha podle věku se sice může měnit, ale nic to nemění na tom, zda máte podle kalkulačky nadváhu, či nikoliv. Naše BMI kalkulačka věk proto neřeší. Pohlaví se sice zohledňuje, ale nemá také zásadní vliv. BMI tabulka pro ženy je totiž s tou pro muže téměř identická.

Dost lidí si myslí, že normální je bmi kalkulačka podle obvodu pasu, ale to klasický BMI výpočet neřeší, protože každému se tuk usazuje trochu jinak. Při výpočtu jde zkrátka především o poměr výšky a hmotnosti, který napoví nejvíc. Proto se nemusíte při počítání body mass indexu zdržovat měřením pasu krejčovským metrem.

Přidejte se k ženám, které zhubly s keto dietou Ketofit!

 Stále váháte i když vám vyšlo vysoké BMI na kalkulačce?
Dodejte si motivaci od reálných zákaznic, které úspěšně zhubly,
přidejte se do BMI skupinky na Facebooku, kde je přes 10 000 členů.

Zhubněte s jídly Ketofit!
 

Potraviny vhodné pro keto dietu

Surovina / potravina Konkrétně např.
Libové maso Kuřecí, vepřové, králičí, hovězí aj.
Ryby a mořské plody Tuňák, makrela, losos, kapr, candát aj.
Vejce Slepičí, křepelčí
Ovoce s nízkým obsahem sacharidů Brusinky, maliny, višně, avokádo, jahody, borůvky atd.
Zelenina s nízkým obsahem cukru Lilek, cuketa, listová zelenina, květák, zelí, brokolice aj.
Zdroj proteinů Proteinové tyčinky, proteinové pečivo, proteinová pizza, proteinové polévky, proteinové koktejly
Semínka Chia, lněná, dýňová
Tuky a oleje Olivový nebo kokosový olej, sádlo
Mléčné výrobky Cottage, tučné sýry, plnotučný jogurt atd.
Ořechy Vlašské ořechy, mandle aj.

Potraviny vhodné pro keto dietu

Nejčastější dotazy spojené s BMI kalkulačkou

O BMI kalkulačce se hodně mluví, je indikátorem nadváhy. Může nám napovědět, jak na tom jsme s tělesnou hmotností a zda bychom se sebou neměli začít něco dělat. Čím víc se ale o něčem mluví, tím víc dotazů a nejasností kolem toho panuje. S BMI kalkulačkou to není jinak. Pojďme si odpovědět na nejčastější otázky, mezi nimi například jak se BMI počítá, jaká je normální hodnota BMI, jaké faktory výpočet indexu tělesné hmotnosti ovlivňují a další.

Jak spočítat BMI?

Výpočet BMI je velmi jednoduchý, stačí znát svoji výšku a váhu. Vzorec je pak následující:

BMI = tělesná hmotnost v kg / tělesná výška v metrech na druhou (BMI = kg/m2).

Pro názornost uvádíme i příklad, člověk s hmotností 70 kg a výškou 165 cm si BMI spočítá následovně. 1,65 na druhou je 2,7225, takže výpočet bude 70/2,7225, z čehož vyplývá, že BMI = 25,71. Když se podíváme na tabulku zjistíme, že jde o nadváhu.

Jaká je normální hodnota BMI?

Za normální hodnotu se považuje výsledek v rozmezí 18,5 – 25. Pokud je BMI nižší než 18,5, mluvíme o podváze, pokud překročí hodnotu 25, pak jde naopak o nadváhu. Hodnoty nad 30 už značí obezitu.

Co znamenají různé hodnoty BMI?

Index tělesné hmotnosti, který se ukrývá pod zkratkou BMI, zjistíme pomocí vzorečku BMI = váha v kilogramech / výška v metrech na druhou. Výsledek nám řekne, zda máme normální tělesnou hmotnost, podváhu, nadváhu nebo obezitu.

BMI index Klasifikace hmotnosti
Menší než 18,5 podváha
18,5-25 normální tělesná hmotnost
25-30 nadváha
30-35 obezita 1. stupně
35-40 obezita 2. stupně
Více než 40 obezita 3. stupně

 Hodnoty BMI

Je BMI spolehlivý ukazatel tělesného zdraví?

BMI nelze považovat za naprosto přesný ukazatel zdraví, je jedním ze způsobů, který nám má napovědět, jak na tom jsme s naší tělesnou hmotností, a to v poměru k výšce. Nebere v potaz všechny proměnné, nepočítá například s věkem, pohlavím, rasou ani s objemem svalové hmoty, pro jeho výpočet se používá BMI kalkulačka.

Jaký je vztah mezi váhou a BMI?

BMI je index tělesné hmotnosti a říká nám, jaký je poměr naší váhy vzhledem k výšce a používá se jako měřítko obezity. K výpočtu můžete použít online BMI kalkulačku, hodnota 18,5-25 je považována za optimální, při hodnotě mezi 25 a 30 mluvíme o nadváze, od 30 pak o obezitě.

Jaký vliv má věk na hodnotu BMI?

Odpověď je jednoduchá, věk nemá na BMI žádný vliv, BMI kalkulačky s ním ani nepracují, stejně jako nezohledňují ani pohlaví, rasu nebo objem svalové hmoty.

Jaký je význam tuku a svalů při hodnocení BMI?

BMI kalkulačka s objemem svalové hmoty nepočítá, proto výpočet indexu tělesné hmotnosti považujeme za orientační. Osoby s vyšším objemem svalů, například sportovci, mohou mít BMI vyšší než 30, o obezitu u nich ale nejde. Naopak senioři, s BMI pod 25 se podle tabulky sice pohybují v hodnotách pro normální hmotnost, přesto mohou být obézní.

Jaké je optimální BMI pro sportovce?

Body Mass Index se používá k vyhodnocení optimální tělesné hmotnosti, zejména u sportovců je ale třeba brát výpočet s rezervou. Bohužel nebere v potaz všechny zásadní proměnné, počítá jen s výškou a váhou, nezohledňuje objem svalové hmoty, pohlaví, ani rozložení tělesného tuku. I pro sportovce tak platí, že optimální je výsledek mezi 18,5 a 25, pokud vám ale vyjde vyšší hodnota, zamyslete se nad tím, zda za tím nemůže být právě množství svalové hmoty.

Může být BMI nespravedlivé vůči těm, kteří mají hodně svalové hmoty?

Ano, může. Při výpočtu se totiž nezohledňuje ani objem svalové hmoty, ani rozložení tělesných tuků. A co to znamená v praxi? Pokud sportujete nebo máte z jiného důvodu hodně svalové hmoty, ani hodnota nad 30 automaticky nemusí znamenat obezitu.

Jaký je vztah mezi BMI a rizikem onemocnění?

BMI kalkulačka se používá pro výpočet naší optimální tělesné hmotnosti i jako takový zdvižený prst v případě, že je výsledná hodnota vyšší a my se potýkáme s nadváhou nebo dokonce obezitou.

 • Hodnota nižší než 18,5 značí podváhu, což znamená i vysoké riziko onemocnění jako například osteoporóza, anémie, hormonální nerovnováhu, sníženou funkci imunitního systému atd.

 • Hodnota mezi 18,5 až 25 s sebou nese minimální rizika.

 • Nadváha, za kterou se považuje BMI 25 až 30 s sebou nese nízké až lehce zvýšené možnosti rozvoje onemocnění. Mezi zdravotní rizika patří bolest a opotřebení kloubů, bolesti zad, únava, koronární onemocnění, dna nebo vysoký krevní tlak.

 • Při obezitě už je možnost vzniku onemocnění vysoká až extrémní. Rizika jsou shodná s těmi, která hrozí při nadváze, přidává se ale cukrovka, zvyšuje se riziko srdečního selhání, můžete se potýkat se zvýšenou hladinou cholesterolu, aterosklerózou atd.

Jaký je nejlepší způsob snížení BMI?

Vypočítali jste si vyšší hodnotu BMI a přemýšlíte, jak minimalizovat rizika, která vám hrozí, a zapracovat na sobě? Nejúčinnějším způsobem je zdravý životní styl, který s sebou nese nejen vyvážený a pestrý jídelníček, ale i dostatek pohybu, při kterém se zvýší vaše tepová frekvence. Každý den si najděte chvilku na procházku nebo nějakou tělesnou aktivitu, zaměřte se na složení stravy. Minimalizujte příjem sacharidů, konzumujte dostatek bílkovin a zdravých tuků.

Jaké jsou nejčastější chyby při použití BMI kalkulačky?

BMI je spíše statistický ukazatel, výsledek nelze interpretovat jako přesné měření. Výpočet je velmi jednoduchý, pracuje s tělesnou hmotností a výškou, odtud pramení nejčastější chyby při použití kalkulačky. Nebere v potaz další faktory jako je věk, obvod pasu, množství svalové hmoty apod., proto jde spíš o orientační výpočet, který vás má upozornit na to, že vám mohou hrozit nějaká rizika a měli byste na sobě začít pracovat.

Jaký je význam dalších ukazatelů tělesného zdraví kromě BMI?

Index BMI není jediným ukazatelem hmotnosti, mezi ty další patří:

 • Brocův index informuje o tom, kolik kg nám chybí nebo naopak přebývá k hranici ideální váhy. Je ale určený jen pro osoby s výškou 155 až 165 cm.

 • Rohrerův index je index tělesné plnosti a využívá se u pubescentů.

 • WHR index vyjadřuje poměr mezi obvodem pasu a obvodem boků, může nám pomoci zjistit, kam se ukládá tělesný tuk.

 • WSR index – poměr mezi výškou a obvodem pasu. Ze všech ukazatelů by měl být nejpřesnější.

Jaký je vztah mezi BMI a stravováním?

Index BMI se používá jako měřítko obezity, a ta je se stravováním úzce spojená. Když si při použití BMI kalkulačky spočítáme, že se potýkáme s nadváhou nebo obezitou, je to jasné znamení toho, že bychom se měli zamyslet nad způsobem našeho stravování a životního stylu.

Je třeba skoncovat s nadměrnou konzumací kalorických potravin, nezdravým stravováním, sedavým zaměstnáním a nízkou úrovní pohybové aktivity. Naopak je třeba se pravidelně hýbat a vytvořit si zdravý stravovací plán, na jídelníček zařadit ovoce, zeleninu, vlákninu, potraviny bohaté na proteiny a zdravé tuky.

Může hormonální nerovnováha ovlivnit BMI?

Hormony mají na naši tělesnou hmotnost významný vliv, přibývání na váze často bývá důsledkem hormonální nerovnováhy. Když se výrazně zvýší naše tělesná hmotnost, dojde i ke změně hodnoty indexu BMI, pro jehož výpočet se používá podíl tělesné hmotnosti v kilogramech a výšky v metrech na druhou.

Víte, že hormonální nerovnováha se může projevit nejen náladovostí a nespavostí, ale také neustálým hladem a nezvladatelnými chutěmi na sladké?

 Kdo tak chce zhubnout, ať už pro lepší pocit a vyšší sebevědomí, nebo proto, že si spočítal vysoké BMI, měl by si hlídat hladinu hormonů jako:

 • Inzulin, jehož úkolem je udržovat stálou hladinu glukózy v krvi tak, že informuje po každém jídle játra, svaly a tukové buňky o tom, kolik glukózy mají spotřebovat. Brání také rozkladu už uložených tuků.
 • Glukagon, který stejně jako inzulin produkuje slinivka břišní, a to ve chvíli, kdy hladina glukózy klesne příliš nízko.

 • Leptin, hormon sytosti, který reguluje chuť k jídlu.

 • Ghrelin, hormon hladu.

 • Hormony štítné žlázy tyroxin a trijodtyronin.

 • Kortizol, stresový hormon, který má za úkol tělo připravit „boj nebo útěk“ před nebezpečím.

 • Adrenalin, který pomáhá kortizolu v boji proti stresu.

Jaký význam má genetika při stanovení BMI?

Obezita a genetika spolu úzce souvisí, i když si mnozí myslí, že za obezitou vždy stojí přejídání. Dispozice k obezitě nebo naopak normální tělesné hmotnosti nám ale jsou částečně dány už do vínku, i proto se stává, že zatímco jeden přibere už při pohledu na dortík, jiný může spořádat třeba celou tabulku čokolády a nepřibere ani gram. Genetika má totiž vliv například na rychlost spalování, zrovna tak můžeme mít v DNA zakořeněnou dispozici ke vzniku obezity.

Víte, že někdo má štěstí a místo obezitogenních genů, které přispívají k rozvoji obezity, má v sobě geny leptogenní, které jejímu rozvoji brání?

Jak dlouho trvá změna BMI při cvičení a dietě?

Jasná odpověď na tuto otázku neexistuje, záleží na vašich dispozicích i na tom, jak důsledně dodržujete všechny zásady zdravého životního stylu. Někdo se prvních výsledků dočká dříve, jiný později, trpělivost je v tomto případě zásadní schopnost.

Které faktory mohou ovlivnit hodnotu BMI?

Na vzniku nadváhy nebo obezity se může podílet celá řada faktorů, mezi nimi:

 • Genetické dispozice

 • Stravovací návyky

 • Stres

 • Životní styl

 • Hormonální nerovnováha

 • Některá onemocnění, například problémy se štítnou žlázou

Jaký je význam sledování BMI v průběhu času?

Index tělesné hmotnosti, který se označuje zkratkou BMI, se využívá jako indikátor obezity, nadváhy, normální tělesné hmotnosti nebo podváhy. Jde o orientační výpočet na základě výšky a váhy jedince, který slouží ke statistickému porovnání tělesné hmotnosti lidí s různou výškou, pro nás může být informací o tom, zda bychom na sobě neměli začít pracovat, nebo o tom, zda nám v souvislosti s naší tělesnou hmotností nehrozí nějaká zdravotní rizika. Když výpočet po nějaké době zopakujeme, můžeme zjistit, zda jsme na sobě zapracovali a udělali něco pro svoje zdraví. Pokud se BMI nezmění, je to jasným důkazem toho, že něco děláme špatně. Výsledky se ale nedostaví během pár dnů, úprava životního stylu je běh na delší trať.

Kde mohu najít spolehlivou online BMI kalkulačku?

Online BMI kalkulačku najdete výše, stačí zadat, zda jste muž nebo žena, vaši tělesnou hmotnost a výšku, během pár vteřin uvidíte výsledek. Na výpočtu ale není nic složitého, takže si BMI můžete i vypočítat, vzoreček je následující:

BMI = váha (kg) / výška2 (m)

Zdroje: https://theses.cz/id/q3kxu9/Nalezencova_Renata_BMI-Historie_az_soucasnost.pdf; https://cs.wikipedia.org/wiki/Index_t%C4%9Blesn%C3%A9_hmotnosti; https://www.wikiskripta.eu/w/BMI; https://www.irozhlas.cz/zivotni-styl/zdravi/bmi-nepresny-nepouzivat-tuk-svaly-rasismus-normalni-bily-muz_2306241514_kac; https://www.mudr.org/web/body-mass-index