Dnes: SLEVA 25 % na všechny koktejly. Zadejte kód FitHity >> VYBRAT | Sleva 25 % na další jídla ZDE

Máte dotaz? Ozvěte se.

+420 770 110 650 Po-Čt: 8:00-16:30 Pá: 8.00-15:30

Ketodieta – jak funguje a proč je tak populární?

Asi žádný způsob redukce hmotnosti si v posledních letech nezískal tolik zájmu a příznivců, jako keto dieta. Zatímco jiné diety postupně upadají v zapomnění, keto dieta je stále více oblíbená mezi spor

V článku se dozvíte:

Asi žádný způsob redukce hmotnosti si v posledních letech nezískal tolik zájmu a příznivců, jako keto dieta. Zatímco jiné diety postupně upadají v zapomnění, keto dieta je stále více oblíbená mezi sportovci, celebritami, a především lidmi s nadbytečnou hmotností. Důvodů je několik, pojďme se na ně podívat blíž, stejně tak si povíme, jak s keto dietou začít a kdo ji může vyzkoušet.

Co je keto dieta a jak funguje?

Naše strava by měla obsahovat vyvážený poměr živin, vitamínů a minerálů. Když je řeč o živinách, mezi nejdůležitější makronutrienty patří sacharidy, proteiny a bílkoviny. První jmenované tvoří 50-55 % běžné stravy, až pak následují proteiny a tuky. Naše tělo sacharidy využívá jako hlavní zdroj energie, štěpí je na glukózu a tu pak pomocí inzulinu rozvádí po těle. Přebytečnou glukózu si pak uloží na horší časy v podobě tukové tkáně.

Při keto dietě je to ale jinak. Převažují v ní bílkoviny, které tvoří 60-70 % příjmu živin, následují tuky s 15-20 %, a sacharidy taktéž s 15-20 %. Jednotlivé poměry se samozřejmě mohou o několik málo procent lišit. A kde naše tělo tedy bere energii, když nepřijímá tolik sacharidů?

Sleva keto dieta KetoFit

 

Keto jídla s nejméně sacharidy

Naštěstí se tomu umí přizpůsobit a najde si jiný zdroj energie. Sáhne po tuku, konkrétně do tukových polštářků, které nás na bříšku, zadečku a dalších partiích tolik trápí. Rozložením tuku organismus získá glukózu a jako vedlejší produkt vzniknou v játrech ketonové látky (kyselina acetooctová, kyselina beta-hydroxymáselná a aceton), které mírní pocit hladu, chrání svalovou tkáň, utlumují chutě na sladké.

Víte, že stav metabolismu, do kterého se naše tělo dostane, když výrazně snížíte příjem sacharidů, se označuje jako ketóza, a odtud plyne název keto dieta?

Jaké jsou fáze keto diety?

Každá dieta má své fáze, které se liší tím, jak moc zrovna hubneme a co přijímáme za živiny. Jinak tomu není ani v případě keto diety, která má dvě hlavní fáze. Během první hubnoucí fáze dojde k rychlému úbytku kilogramů i centimetrů, během té druhé dojde k zafixování hmotnosti a postupnému návratu k běžné stravě. To jen tak obecně, teď se na to podíváme trochu víc do detailu.

 • Během první fáze keto diety snížíte příjem sacharidů ve stravě natolik, že se během 2 dnů tělo dostane do už zmíněného stavu ketózy, kdy začne jako zdroj energie spalovat tuky. To se projeví rychlým úbytkem centimetrů i kilogramů, proto první změny můžete zaregistrovat už během pár dnů. Aby k tomu ale došlo, je třeba dodržovat pár základních zásad stravování v keto dietě, například konzumovat jen proteinová jídla Ketofit a povolenou zeleninu. Doba, po kterou držíte fázi 1 je individuální podle toho, kolik chcete zhubnout, neměla by ale trvat bez porady s lékařem déle než 3 týdny.

 • Druhou fázi charakterizuje postupný návrat k běžné stravě, a to i bez jojo efektu. Základem jsou pořád 3 proteinová jídla Ketofit denně, další 2 jídla si připravíte sami z povolených surovin.

Losos se zeleninou jako součást ketodiety

Keto dieta vás svou jednoduchostí překvapí.

Víte, že během první i druhé fáze keto diety je třeba dodržovat také pitný režim? Každý den vypijte 2,5 – 3 litry tekutin, ideálně v podobě čisté vody nebo neslazených bylinkových čajů. Naopak vynechte alkohol a slazené minerálky.

Pitný režim při keto dietě

Pitný režim je při keto dietě nezbytný.

Jaké jsou hlavní přínosy keto diety pro naše zdraví?

Keto dieta je efektivní a poměrně rychlý způsob, jak zhubnout, kromě toho má ale i další pozitivní účinky pro naše zdraví. Jaké?

 • Keto dieta pomůže zlepšit citlivost na inzulin, který je hlavní příčinou onemocnění jako je diabetes nebo metabolický syndrom.

 • Snižuje rizikové faktory, které mohou vést k rozvoji srdečního onemocnění. Mezi tyto faktory patří např. hladina HDL cholesterolu, hladina krevního cukru nebo množství tělesného tuku.

 • Může zpomalit postup Alzheimerovy choroby.

 • Vzhledem k nižší konzumaci cukru a nižší hladině inzulinu může pozitivně působit i na akné.

 • Má minimální až nulový jojo efekt.

Kdo může keto dietu vyzkoušet?

Keto dietu mohou obecně vyzkoušet jak muži, tak ženy, například Ketofit je ale zaměřený a sestavený ženám na míru. Vyvarovat by se keto diety měly osoby, které se potýkají s některým z onemocnění jako nemoci srdce, diabetes, nemoci ledvin, mozková příhoda nebo potíže se žlučníkem.

Vždy je třeba se poradit s lékařem. Ten posoudí, zda je pro vás keto dieta vhodná a bezpečná.

Jak s keto dietou začít?

Hubnout bez nutnosti potit se dlouhé hodiny v posilovně vám zní dobře a přemýšlíte, jak s ketodietou začít? Už jsme zmínili, že základním pravidlem keto diety je snížit příjem sacharidů na minimum, místo jednoduchých cukrů dejte přednost těm komplexním. Vyvarujte se konzumace sladkostí a popíjení slazených nápojů, pozor si dejte i na ovoce. Většinou si myslíme, že je zdravé, některé druhy ale kromě vitamínů, minerálů a dalších prospěšných látek obsahují i plno sacharidů. Co dál?

 • Vyhněte se konzumaci alkoholu. I ten, možná trochu překvapivě, obsahuje poměrně hodně zbytkového cukru.

 • Rozlučte se s průmyslově vyráběnými potravinami, fastfoodem apod., dejte přednost čerstvým surovinám.

 • Místo koření používejte k dochucení pokrmů bylinky.

 • Zaměřte se na příjem zdravých tuků a kvalitních proteinů.

 • Jezte pravidelně, nečekejte na okamžik, až budete mít hlad.

 • Dodržujte pitný režim.

 • Konzumujte nízkosacharidovou zeleninu, a to kolem 500 g za den.

 • Pochutnejte si na proteinových jídlech, se kterými se vám bude hubnout snáz.

Jaké jsou povolené, a naopak zakázané, potraviny při keto dietě?

Když se řekne dieta, mnozí z nás se leknou, že je čeká hladovka. U keto diety se toho bát nemusíte, proteiny vás zasytí a minimalizují i riziko vlčího hladu. Navíc si můžete pochutnat na celé řadě skvělých potravin. Jaké jsou povolené a jaké naopak zakázané?

Povolená a zakázaná jídla v keto dietě

Jaké potraviny si můžete dát při keto dietě?

Ano

 • Libové hovězí, kuřecí i krůtí maso

 • Ryby a mořské plody (losos, makrela, tuňák, pstruh)

 • Vejce

 • Sýry

 • Proteinové těstoviny

 • Ořechy a semena (mandle, vlašské ořechy, chia semínka, lněná, konopná a dýňová semínka)

 • Avokádo

 • Zdravé oleje – např. avokádový olej nebo kokosový olej

 • Nízkosacharidová zelenina (listová zelenina, špenát, brokolice, cibule, zelí, rajčata, papriky atd.)

 • Nízkosacharidové ovoce, zejména bobuloviny jako borůvky, rybíz, maliny, ostružiny, jahody

Ne

 •  Uzeniny a průmyslově zpracované potraviny

 • Sladkosti a další sladká jídla

 • Nezdravé tuky

 • Nízkotučné výrobky

 • Fazole a luštěniny

 • Klasické těstoviny

Vhodná jídla pro keto dietu

I při keto dietě si můžete dopřát řadu oblíbených potravin.

Vzorový jídelníček

Keto dieta na míru je nejefektivnější způsob hubnutí. Nejsnadnější cestou, jak se do ní pustit,  tak jsou už hotové balíčky jídel Ketofit na celý den, kterými pokryjete celý váš keto jídelníček. Jde o speciální směsi na přípravu polévek, omelet, koktejlů, nebo celých jídel i s přílohou. Pokud zvolíte kvalitní značku ketod iety, můžete hubnout bez obav a spolehnout se, že vašemu tělu nic nechybí. Nemusíte se starat o shánění jídla a trávit plno času jeho přípravou ze základních surovin, součástí takových diet je často i něco malého na zub, takže si můžete smlsnout, ale bez výčitek.

Proteinová jídla pro keto dietu

 

Koupit jídla Ketofit (porce od 25 Kč)


 

Příprava jídel vám nevadí, nebo už přemýšlíte, jaké dobroty bohaté na proteiny si připravíte? Přidáváme pár tipů, recepty najdete zde:

  1.     den 2.     den 3.     den 4.     den
Snídaně Jahodová keto bublanina Keto tousty Pražená falešná omeleta Keto chleba s 50 g šunky a grilovanou zeleninou
Svačina Proteinový koktejl Dýňová polévka Kedlubnová pomazánka Proteinové frappé
Oběd Květákové rizoto Kapr na bylinkách Dietní zapečená cuketa Citronové kuře na olivách
Svačina Keto kaše Proteinová panna cotta Proteinové smoothie Proteinová tyčinka
Večeře Dietní řepové placky Keto burger Proteinová omeleta s pórkem Keto pizza
Dezert, když vás honí mlsná Proteinová tyčinka Protein roll Keto mini bábovky Low carb tiramisu

Vzorový jídelníček keto diety.

Čeho se při keto dietě vyvarovat?

Každý, kdo už dietu alespoň jednou zkusil, ví, že ho nejspíš bude honit mlsná. Ani v tu chvíli ale nesmíte podlehnout a zhřešit, stejně jako byste neměli zanevřít na pohyb. Keto dieta sice slibuje výsledky i bez cvičení, ale pohyb je pro naše tělo stejně důležitý jako vzduch, který dýcháme. Místo zákusku v cukrárně si ve chvíli, kdy na něco máte chuť, dejte raději hrst ořechů nebo semínek, případně proteinový dezert, koktejl bohatý na proteiny nebo kousek kvalitní 90% čokolády.

Jak si poradit s vedlejšími účinky keto diety?

Ačkoli pro většinu z nás je keto dieta bezpečná, každý se může minimálně ze začátku potýkat s nepříjemnými vedlejšími účinky jako je ketochřipka, pocení, narušení rovnováhy vody a minerálů v těle, nechutenství, zápach z úst, ospalost, nervozita, pokles hladiny krevního cukru apod. Nevzdávejte se a vydržte. Ketochřipka během pár dní pomine, dejte si pozor na omezování příjmu kalorií a pokud dojde k narušení rovnováhy minerálů, pak vsaďte na doplňky stravy a ty zásadní do těla doplňte. Potýkáte se se zápachem z úst? Pak pijte dostatek tekutin a přidejte jedno jídlo za den.

Jak vybrat správná jídla pro keto dietu?

Nyní se nacházíte na stránce Ketofit, je samozřejmé, že vám doporučíme naše keto jídla. Ale proč si vybrat zrovna nás?

Jeden z nejhlavnějších důvodů je nízký obsah sacharidů v jídlech. Podívejte se na srovnání jídel Ketofit s jinými keto dietami. V porovnání s jínými keto dietami mají jídla KetoFit několikanásobně nižší obsah sacharidů a vyšší obsah proteinů. Díky tomu snadno nastartujete ketózu a začnete rychle hubnout. 

Více srovnání najdete na stránce jak vybrat keto dietu

Porovnání příjmu sacharidů za den s různými keto jídly
 

porovnání ketodiety

 

Další z důvodů je vyladěné složení a použité prvotřídní suroviny. Jídla si totiž jako jediní vyvýjíme a vyrábíme přímo v našem vlastním vývojovém centru KetoFit v Brně. Jsme schopni tak dosáhnout nejvyšší kvality a kontroly. Nejedná se o překupované prášky někde ze zahraničí.

A v neposlední řadě, ale mnohdy na prvním místě, je samotná chuť keto diety. Ta je samozřejmě velmi individuální, můžete se ale sami přesvědčit v recenzích a zkušenostech s keto dietou, jak zákaznicím Ketofit jídla chutnají.

Nezapomeňte: jídlo je palivo na každý den, věnujte mu maximální pozornost.

Sleva keto dieta KetoFit

 

Keto jídla s nejméně sacharidy

Jak si keto dietu přizpůsobit životnímu stylu a potřebám?

Keto dieta je stravovací režim, který vám může pomoci dosáhnout vysněné postavy a také k tomu, abyste se ve svém těle cítili lépe. Změní váš životní styl, je ale zapotřebí vytrvat, dodržovat základní zásady a nevzdávat se. Naučte se jíst 5x denně, poslední jídlo si dejte zhruba 2 hodiny před spánkem, ať do postele neuléháte o hladu (ne, opravdu nemusíte jíst naposledy v 17 hodin). Bílé pečivo vyměňte za to proteinové, zapracujte na denním režimu. Choďte spát zhruba ve stejnou dobu, ve stejný čas i vstávejte. 

Víte, že keto dietu mohou vyzkoušet i vegetariáni a vegani? Jen si musí dávat velký pozor na složení svého jídelníčku, aby pokryli všechny potřeby organismu a nic jim nechybělo.

 • Vegetariánská keto dieta vylučuje maso a mořské plody jako živočišnou stravu, někteří vegetariáni z jídelníčku striktně vyřadili i vejce a mléčné výrobky. Keto dieta pro vegetariány ale staví na konzumaci jiných zdravých tuků, které získává z avokáda, olejů, semínek, ořechů, a právě i vajec a plnotučných mléčných výrobků.

 • Asi ještě složitější to mají vegani, kteří také mohou vyzkoušet keto dietu, ale čeká je zkouška trpělivosti. Než se do diety vůbec pustí, měli by se poradit s nutričním specialistou o vhodnosti této diety. Veganská keto dieta totiž vede ke stereotypnímu výběru potravin, takže se nedá držet delší dobu, je třeba si také důkladně hlídat poměr makronutrientů ve stravě.

Keto dieta a jak začít

Nejčastější chyby při keto dietě

Vaše snahy o hubnutí mohou často zhatit i maličkosti. Jaké jsou nejčastější chyby při keto dietě, které vás vzdálí od vytoužené postavy?
 

 Netrpělivost
při keto dietě se sice hubne velmi rychle, zázraky do 2 dnů se však ani v jejím případě nekonají.

❌ Jste ve stresu
náročné životní období ani stresování sebe sama, že sousedce se daří hubnout rychleji rozhodně nepomáhá.

❌ Jíte nepravidelně
základem je 5 keto jídel denně ideálně jednou za 3 hodiny.

❌ Máte nedostatečný pitný režim
pravidelný pitný režim napomáhá správné funkci všech orgánů i hubnutí.

❌ Málo spíte
kromě dodání potřebné energie spánek také napomáhá tělu vyrovnat se s přechodem na novou stravu.

Pokud se vám stane, že z ketózy vypadnete, podívejte se na zaručené tipy jak se dostat do ketózy. Dodržíte-li uvedené rady, během pár dní jste zpět v ketóze a hubnutí bude pokračovat.

Hubnutí s keto dietou může být skutečně snadné

Proteinové omelety KetoFit

Ketodieta - jídelníček na celý den

Proteinové smoothie do keto diety

Proteinové polévky do keto diety

Kuřecí proteinová polévka pro snadné hubnutí

Dejte si oblíbenou pizzu při keto dietě

Keto pizza - oblíbené jídlo v keto dietě

 

Nyní už o keto dietě víte vše, můžete se s radostí pustit do nového životního stylu. Pro motivaci se na závěr podívejte, jak se podařilo klientkám Ketofit zhubnout a jak se cítí:

Zkušenosti s keto dietou mluví za vše

Že ketogenní dieta funguje dokazují tisíce spokojený žen po celém světě. Hodnotí Ketofit jako nejlepší keto dietu? S příběhy Češek, které úspěšně zhubly se můžete seznámit na stránkách Ketofit. Ale nezoufejte, keto dieta není pouze pro ženy! V základu je to dieta pro každého, proto si na své přijdou i pánové. Přečtěte si příběhy, které dodají potřebnou motivaci i vám. 
 

 


 

BMI kalkulačka výpočet

Oblékám teď díky KetoFit stejnou velikost jako za mlada.

Paní Evě se podařilo díky KetoFit stravě zhubnout a vrátit se na svoji vysněnou konfekční velikost. Oceňuje přitom především variabilitu KetoFit jídel a snadnou přípravu. Více o Evině boji za krásnou postavu si můžete přečíst zde:

Recenze keto diety

BMI kalkulačka výpočet

Nejlepší na mé proměně je znovuzískání ztraceného sebevědomí

Přesně to říká po své proměně 29letá maminka 2 dětí. Přála si být pro své děti aktivní parťačkou a také udělat něco pro své zdraví. Jak se jí při hubnutí dařilo a co nejvíce oceňuje na KetoFit dietě? 

Mé zkušenosti s keto dietou

Mé zkušenosti s low carb KetoFit

Pohled do zrcadla mě opět těší

Hlavní motivací Dominiky bylo cítit se skvěle a konečně se zase těšit z pohledu do zrcadla. S prvními zhubnutými kily zařadila také pravidelný sport a krásný výsledek na sebe nenechal dlouho čekat. Jak dopadla Dominičina cesta za znovuobjevením svého pravého já.

Mé zkušenosti s keto dietou

Recenze keto diety

 

Držíme palce při cestě za novým životním stylem
a přejeme spousty úspěchů

Váš Ketofit