20% SLEVA na oblíbené produkty. Hledejte štítek FitDezert. Platí na nezlevněné. Vybírejte ZDE

Máte dotaz? Ozvěte se.

+420 770 110 650 Po-Čt: 8:00-16:30 Pá: 8.00-15:30

Jaký je rozdíl mezi cukry a sacharidy?

Při keto dietě byste měli snížit příjem sacharidů na minimum. Znamená to, že stačí, když si přestanete sladit čaj a dávat si ke svačině bábovku? Tak to bohužel nefunguje. Sacharidy totiž nejsou jen cukr a najdete je i tam, kde byste je nečekali.

V článku se dozvíte:

Při keto dietě byste měli snížit příjem sacharidů na minimum. Znamená to, že stačí, když si přestanete sladit čaj a dávat si ke svačině bábovku? Tak to bohužel nefunguje. Sacharidy totiž nejsou jen cukr a najdete je i tam, kde byste je nečekali. 

Co jsou sacharidy?

Pokud chceme něco začít omezovat, měli bychom vědět, o co vlastně jde. Pojmy sacharidy a cukry se často volně zaměňují, ale to není tak docela správné. Chemické látky sacharidy dělíme podle počtu základních cukerných jednotek, ze kterých se skládají:

  • Monosacharidy mají pouze jednu cukernou jednotku. Patří sem např. glukóza (hroznový cukr) nebo fruktóza (ovocný cukr),

  • Oligosacharidy se 2-10 základními jednotkami. Tady najdeme disacharidy se dvěma základními jednotkami, kam patří sacharóza (běžný stolní cukr), maltóza (sladový cukr) nebo laktóza (mléčný cukr).

  • Polysacharidy obsahují více než 11 základních cukerných jednotek.

  • Komplexní sacharidy navíc kromě základních cukerných jednotek obsahují také další látky, jako jsou např. bílkoviny. Sem můžeme zařadit škroby (které najdeme např. v těstovinách, rýži nebo bramborách) nebo vlákninu.

Tip: Přečtěte si také o tom, jaký význam mají sacharidy a cukry při cvičení a hubnutí, a dostaňte svůj jídelníček pod kontrolu.

Zbavit se rychlých cukrů nestačí

Na etiketách výrobků se často setkáme s formulací “sacharidy, z toho cukry” - cukry tady označují monosacharidy a disacharidy. Ty řadíme mezi tzv. rychlé cukry. To znamená, že je naše tělo umí velmi rychle vstřebat a dodat nám tak okamžitý přísun energie. Můžeme to využít například při náročných sportovních výkonech, ale náš mozek si žádá přísun rychlých sacharidů třeba při únavě.

Omezit ale v jídelníčku pouze rychlé cukry nestačí. Pokud chceme dodržovat nízkosacharidovou dietu a dostat tělo do ketózy, kdy bude spalovat tukové zásoby, musíme omezit příjem všech sacharidů, tedy i těch komplexních.

Jaké druhy sacharidů se vyskytují ve stravě?

Vyškrtnout z jídelníčku rychlé cukry nestačí.

Jak se vyhnout sacharidům

Sacharidy se přirozeně vyskytují takřka ve všech potravinách, tedy i tam, kde byste je nečekali - v mléku, v luštěninách i v zelenině. Proto není snadné omezit příjem sacharidů pod 30 g, což je hranice, kterou odborníci doporučují pro keto dietu.

Aby bylo keto hubnutí co nejúčinnější, je vhodné se při sestavení keto diety spolehnout na odborníky. Pokud byste se chtěli pustit sami do sestavování bezsacharidového jídelníčku, který ale dodá vašemu tělu dostatek živin, vitamínů a minerálů, čeká vás spousta studia a počítání. Skvělým startem na cestě za vysněnou figurou jsou předem připravené výhodné balíčky plné keto jídel.

Výhodné kompletní Ketofit Balíčky

Ketofit balíčky nabízejí širokou nabídku oblíbených jídel.

Vyzkoušejte keto dietu!
 

Ketofit - keto dieta s nejnižším obsahem sacharidů na trhu

Najít e-shopy, které nabízejí jídla pro keto dietu už dnes není nic složitého. Jak ale vybrat tu opravdu účinnou? Obsah sacharidů v jednotlivých jídlech může být dobrým vodítkem.

Nejnižší množství sacharidů při keto dietě slibují jídla Ketofit. Sacharidy v keto dietě Ketofit začínají na 0,9 g na jednu porci. Díky tomu se snadno udržíte pod hranicí doporučovaných 30 g sacharidů. Jiní výrobci často tuto hranici zvyšují a mluví o 50 g sacharidů denně, které nesmíte překročit, ale často je to jen proto, že se pod tuto hranici se svými produkty dostávají jen stěží. A proč byste si měli vybrat Ketofit - keto dietu s nejnižším obsahem sacharidů na trhu?

  • Díky minimálnímu množství sacharidů se dostanete dříve do ketózy a začínáte dříve hubnout. Zároveň je hubnutí také rychlejší.

  • Minimální množství sacharidů v keto dietě má také vliv na 2. fázi ketonové diety (tzv. udržovací fáze), protože předchází jojo efektu.

  • I v první fázi keto diety si můžete dopřát některé druhy zeleniny a ovoce. Když mají hlavní keto jídla minimální množství sacharidů, můžete si čerstvých potravin dopřát více. Omezení životního stylu nebude tak drastické a bude snadnější dietu dodržet.

  • Ve prospěch Ketofit také mluví zkušenosti spokojených zákaznic, které

Shrnutí: Keto diety nejsou založeny na pouhém omezení cukrů, ale všech sacharidů ve stravě. Ty pak naleznete ve všech možných potravinách a u mnohých vás možná i překvapí. Pokud opravdu chcete začít s ketonovou dietou, měli byste hledat speciální potraviny s minimem sacharidů, jak je tomu u výrobků Ketofit. Příprava pokrmů bez sacharidů v domácnosti z běžných potravin je mimořádně náročná a většinou jde pak spíše o Low Carb dietu.