Horké SLEVY až 45 % na většinu jídel pro letní hubnutí. Do půlnoci >> Vybírejte ZDE

Máte dotaz? Ozvěte se.

+420 770 110 650 Po-Čt: 8:00-16:30 Pá: 8.00-15:30

Jak na hubnutí a dietu při kojení – na co si dát pozor

Těhotenství dalo vašemu tělu pořádně zabrat, nestresujte se před zrcadlem s poporodními kily! Přinášíme pár tipů, jak můžete začít s dietou i při kojení, aniž byste vy a vaše dítě strádali.

V článku se dozvíte:

Těhotenství a porod už je za vámi a teď se jen radujete z vašeho malého miminka. Jenže příjemné pocity můžou velmi rychle vystřídat pochybnosti a nespokojenost. Mnoho maminek se totiž velmi krátce po narození potomka začne strachovat o svoji váhu. Jejich postava totiž v zrcadle nevypadá tak, jako před otěhotněním. Jak dát dolů poporodní kila, když kojíte? Poradíme vám, jak efektivně zhubnout při kojení a zároveň na co si dát pozor při tvarování postavy v tomto období.

 Už samotné kojení vám pomůže s hubnutím

Hned na začátek pro vás máme dobrou zprávu. Hubnutí během kojení je jednodušší, než se na první pohled může zdát. Abyste dosáhli snížení vaší váhy, tak se rozhodně nemusíte trápit zeleninovými saláty bez chuti, nebo utrácet tisíce korun za osobního trenéra. Kojení má totiž mnoho výhod a to nejen pro vaše miminko, ale také pro vás. Jednou z těch hlavních je fakt, že samotné kojení je pro tělo energeticky velmi náročné. Co to v praxi znamená? Jen pouhým kojením spálíte velké množství energie. A už to vám výrazně pomůže pohnout s vaší váhou směrem dolů. Všeobecně se udává, že pro produkci 1 ml mléka tělo využije až 3 kJ a za den se může hodnota vydané energie kojením pohybovat až okolo 3 000 kJ.

Redukční dietě se během kojení raději vyhněte

Proto není překvapením, že různé redukční diety nejsou ideální řešením, jak zhubnout během kojení. A to především z toho důvodu, že v jídelníčku kojících žen musí být dostatečně zastoupené široké spektrum všech prospěšných látek. Rychlé redukční diety jsou často založeny na omezování mnoha potravin a velkém kalorickém deficitu. Takový typ stravování by ale ženě a miminku mohl spíše uškodit, než pomoci k vysněné váze. Špatná výživa během kojení může výrazně narušit objem produkce mateřského mléka, jeho kvalitu a mít negativní vliv na normální činnost ženského organismu.

Nevylučujte z jídelníčku žádné potraviny

Během kojení jsou potřeba všechny typy živin.

TIP: Zajímá vás, jak je to s keto dietou při kojeníOdpovíme vám, kdy můžete začít hubnout s touto populární dietou.  

Alfou a omegou hubnutí při kojení je dobře sestavený jídelníček

Prvním a velmi důležitým krokem k tomu, abyste podpořili nejen proces kojení, ale také následně i hubnutí, je sestavit si nutričně plnohodnotný jídelníček. Jeho základem by měly být jídla, která vám chutnají. Není totiž nic horšího, než se nutit jíst potraviny, které neuspokojí ani vaše chuťové buňky, ani váš hlad. Aby tělo zvládlo energeticky vydatné kojení a ještě mu zbyla navíc další energie pro revitalizaci organismu po těhotenství a samotném porodu, potřebuje dostatečnou zásobu všech živin.

Co jíst při kojení?

Stravovací plán kojící ženy by měl být především pestrý a nutričně vyvážený. Pro pohodové kojení a také pevné zdraví maminky, musí obsahovat správný podíl všech důležitých mikro a makro živin. Více, než kdy dříve, by se měla žena zaměřit také na čerstvost a samotnou kvalitu potravin. Maminky by se neměly odbývat rychlovkami a nekvalitním jídlem a skutečně by si měly dopřát vyváženou stravu, která jim dodá energii a zároveň podpoří jejich imunitu. Co tvoří základ jídelníčku při kojení?

 • Bílkoviny a to jak živočišné, tak rostlinné, obsažené například v libové masu, vejcích a luštěninách.

 • Komplexní sacharidy nacházející se třeba v ovesných vločkách a celozrnném pečivu.

 • Nebojte se ani kvalitních tuků. Vsaďte na panenský olivový olej, nebo ořechy.

 • Vitamíny a minerály, které najdete třeba v čerstvém ovoci a zelenině.

Zakázané potraviny aneb co nesmíte jíst při kojení?

Během těhotenství existuje celá řada potravin, kterým je lepší se pro pohodový průběh tohoto požehnaného stavu raději vyhnout. A to především z toho důvodu, že například syrové potraviny mají vyšší potenciál obsahovat různé bakterie, které můžou způsobit zdravotní potíže. U diety při kojení je situace trochu jiná. Není totiž nutné se tolik omezovat. Jaké potraviny při kojení i přesto raději z jídelníčku vynechat? 

 • cukrovinky a sladkosti,

 • vysoce průmyslově zpracované potraviny,

 • jídlo z fast foodů,

 • polotovary a nekvalitní jídlo plné chemických aditiv,

 • potraviny, na které je žena alergická, nebo jí způsobují zažívací potíže.

Kojení a hubnutí: nezapomínejte na pitný režim

Maminky jsou často v jednom kole a kvůli tomu zapomínají pít dostatečné množství tekutin. To je ale velká chyba. Dieta během kojení se totiž neobejde bez dostatečného přísunu vody. Pitný režim je pro produkci mateřského mléka naprosto klíčový. Obyčejnou vodu můžete klidně doplnit speciálním čajem pro kojící ženy. U něho si jen dejte pozor na doporučenou denní dávku, kterou nepřekračujte. A jak je to s kávou, které se mnoho žen při kojení bojí? Odborníci se shodují, že 1 až 2 šálky kávy denně nejsou ve stravovacím plánu problémem. To znamená, že kávu nemusíte striktně ze svého pitného režimu vyřazovat ani při kojení.

proteinové palačinky při hubnutí

Proteinové palačinky si můžete dopřát i během kojení.

TIP: Milujete sladké, ale máte strach o vaši linii? Proteinové dezerty Ketofit uspokojí váš mlsný jazyk a přitom nijak neohrozí vaši váhu.

Dopřejte si dietní mlsání i při kojení

Myslete i na sebe a dopřejte si chvilku odpočinku

Možná vás teď překvapíme, ale také psychická pohoda a odpočinek hraje nemalou roli v tom, jak vysoká je a bude vaše váha. Nejen pro hubnutí během kojení, ale také při běžném shazování tukových polštářků, je důležité omezit stres na minimum a dopřát tělu trochu odpočinku. Je nám jasné, že první týdny života vašeho novorozeného miminka budete věnovat všechnu pozornost a energii jen jemu, ale neměli byste zapomínat ani na sebe. Zkuste aktivně zapojit partnera do péče o vašeho potomka, nebo požádejte o pomoc vaše nejbližší. Volný čas pak můžete využít k vaření zdravého jídla pro vás, nebo vyzkoušet nenáročné cvičení, které podpoří redukci vaší váhy.

Jak zhubnout po porodu při kojení? 11 efektivních tipů pro štíhlou postavu

Zeptali jsme se předních odborníků na výživu, aby nám poradili, jak může žena získat nižší velikost oblečení při kojení zdravě a udržitelně. Jejich rady jsme pro vás shrnuli a sepsali do přehledných bodů. Máme pro vás 11 tipů, která vám pomůžou začít formovat vaši postavu už při kojení. Které to jsou?

 1. Zaměřte se na to, aby váš jídelníček byl plnohodnotný.
 2. Nastavte si správný kalorický příjem, který bude odpovídat vašim potřebám.
 3. Nikdy nekopírujte jídelníčky celebrit, nebo kamarádek.
 4. Rozhodně se vyhněte extrémním redukčním dietám a výživovým směrům. 
 5. Dbejte na čerstvost a kvalitu potravin.
 6. Co nejvíc si vařte doma a nebojte se zkoušet nové recepty
 7. Zkuste dát vašemu dni řád a pokuste se jíst každý den ve stejný čas. 
 8. Dodržujte dostatečný pitný režim.
 9. Nezapomeňte se dostatečně hýbat, stačí i pravidelné procházky s kočárkem.
 10. Alkohol do zdravého jídelníčku nepatří. 
 11. Nevíte, jak na zdravou dietu po porodu? Obraťte se na nutričního poradce.

Hubnutí po kojení má jiná pravidla

Jak už jsme zmínili výše, tak samotným kojením tělo spálí velké množství energie. Takže až přestanete kojit myslete na to, že musíte váš kalorický příjem přizpůsobit tomu, že tento výdej energie už nebudete mít. Proto je nutné si znovu vypočítat správný denní kalorický příjem a případně upravit vaše sportovní aktivity tak, aby přispěly k většímu kalorickému výdeji. Po definitivním ukončení kojení může začít i s keto dietou, která vám pomůže získat postavu vašich snů.

Ideální pro hubnutí při kojení jsou procházky

S hubnutím vám mohou pomoci i pravidelné svižné vycházky.

TIP: Přestali jste kojit a chcete se pustit do tvarování vaší postavy? Stačí si vybrat redukční plán a začít hubnout. S Ketofit půjdou kila rychle dolů bez nepříjemného kručení v břiše..

Chce to trpělivost a dietu bez extrémů

Není žádným tajemstvím, že skoro každá žena by chtěla mít štíhlou postavu nejlépe hned po porodu. Pamatujte však, že každé tělo je rozdílné a to, jak rychle budete hubnout během kojení záleží na mnoha různých faktorech. Proto se nikdy neporovnávejte s dalšími ženami a zkuste naslouchat vašemu tělu. Během kojení se rozhodně nepouštějte do striktních diet s cílem rychle zhubnout. Velké váhové úbytky totiž můžou narušit vaše zdraví a také zdraví malého kojence. 

Dodržujete všechny zásady zdravé diety při kojení, ale vaše váha se nehne ani o gram? Bohužel, i to se může stát. Většinou za to můžou hormony, které se snaží v těle udržet určitou tukovou zásobu, která je nezbytná pro správný proces kojení. Buďte trpěliví a dejte vašemu tělu čas. Po uplynutí období kojení budete mít dostatek času k tomu, aby se vám podařilo získat váhu, kterou jste si vždycky přáli mít.