Ptejte se: +420 770 110 650


Víte které diety jsou správné a kterou zvolit?
Představíme Vám ty nejznámější, jejich výhody a nevýhody.

Diet určených na redukci hmotnosti existuje v dnešní době opravdu hodně. Mnohdy jsou označeny jako za tzv. zázračné. Slibují rychlou redukci hmotnosti, za velmi krátkou dobu a bez následného jo-jo efektu. Zaručených návodů, které jsou podle autorů vědecky podložené, je dostatek. Avšak, jak je to s nimi doopravdy? Zmíněné diety neřeší příčinu nadváhy či obezity, špatné stravovací návyky, životní styl ani prevenci civilizačních chorob. Tady jsou ty nejznámější:


Paleolitická dieta

Zásady paleolitické diety, jinak zvané pravěké stravy či diety jeskynního člověka vycházejí z tvrzení, že lidé před asi 2 milióny let jedli stravu, která se skládala z toho, co lidé uměli ulovit nebo sebrat ze země. V praxi to znamená, že dieta je založena na mase, především syrovém, rybách, mořských plodech, vejcích, lesním ovoci, ořeších, semínkách, zelenině a bylinkách. Naopak dieta vylučuje cokoli, co se objevilo rozvojem zemědělství a chovem domácích zvířat. Zakázány jsou obiloviny, pečivo, mléko a mléčné výrobky, cukr, sladkosti, olej, káva, čaj či alkoholické nápoje.

+ Nehlídají se velikosti porcí, nepočítají kilokalorie ani kilojouly. Omezená spotřeba sacharidů. Dovolená a neomezená konzumace oblíbeného tataráku či steaků.
- Strava není pestrá a nenabízí tělu všechny potřebné látky. Vysoká spotřeba tuků a bílkovin. Častá konzumace syrového masa zvyšuje riziko přenosu mikroorganismů a parazitů, což může vést ke vzniku alimentárních onemocnění. Jo-jo efekt při návratu k normální stravě.

Dělená strava

Postavená na teorii, že lidské tělo hůře tráví bílkoviny a sacharidy společně. Potraviny jsou proto rozděleny do tří skupin: s převahou sacharidů, bílkovin a neutrální. Ty se pak po dnech střídají. Jeden den se konzumují potraviny s převahou sacharidů, druhý den s převahou bílkovin, neutrální lze kombinovat s čímkoliv a konzumovat kdykoliv.

+ Dodržuje pravidelný režim v jídlech i v pitném režimu. Snižuje energetický příjem zařazením ovoce a zeleniny do jídelníčku.
- Stereotyp v jídelníčku. Možný nedostatek některých vitaminů a minerálních látek. Výrazný jo-jo efekt po ukončení striktní dělené stravy.

Atkinsova dieta

Atkinsova dieta, dříve nazývaná také jako bodová nebo jako VIP dieta, doporučuje jíst potraviny s nulovým nebo minimálním obsahem sacharidů. Bez omezení je možné konzumovat maso, ryby, sýry, tuky, malé množství ořechů a některé druhy zeleniny. Zakázané jsou všechny potraviny obsahující sacharidy - sladkosti, chléb, těstoviny, rýže a další obiloviny, brambory a ovoce.

+ Vyloučení sacharidů ze stravy je spojeno s menší chutí k jídlu. Dodržuje pravidelný režim v jídlech i v pitném režimu.
- Neposkytuje dostatek ochranných látek rostlinného původu a dlouhodobé držení diety zvyšuje riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění a pravděpodobnost vzniku některých nádorových onemocnění.

Mléčná dieta

Dieta je založena na konzumaci mléka a mléčných výrobků, v malém množství ovoce, zeleniny a masa. Principem je minimální množství zkonzumovaného jídla, pravidelné stravování a dodržování pitného režimu.

+ Pravidelný režim v jídlech i v pitném režimu.
- Hladovění při dietě. Velký váhový úbytek a s tím spojen zpomalený bazální metabolismus. Výrazný jo - jo efekt po ukončení diety.  

Ketogenní dieta

Ketogenní dieta byla původně určena lékaři jako léčebná metoda epilepsie ve 20. letech minulého století. V současné době se ketogenní dieta používá jak k léčbě epilepsie a dalších závažných metabolických onemocnění, tak i k redukci hmotnosti.

+ Velmi rychlé úbytky hmotnosti. Příjemné, pozvolné naběhnutí ketogenní diety, není šoková, nastupuje velmi zlehka a pomalu. To proto, aby se zabránilo vzniku nežádoucích komplikací, které mohou navození stavu ketózy doprovázet. Díky sytícímu efektu bílkovin je při dietě zmenšená chuť k jídlu. Proto nedochází k výraznému pocitu hladu. Díky pozvolnému návratu k běžné stravy minimální jo-jo efekt znávaná léčebná metoda při epilepsii (celoživotní ketogenní dieta).

- Tuto dietu by neměli podstupovat lidé trpící některým dědičným a metabolickým onemocněním, dále lidé s jakýmkoliv onemocněním jater, ledvin a srdce.

 

Zásady správné redukční diety
Co dělat a čeho se vyvarovat

O zaručených dietách, stejně tak jako o zaručených tipech na rychlé hubnutí, už toho bylo napsáno hodně. Některé tipy smysl mají, některé ne. Níže si přečtěte zásady, kterých je dobré se držet, a to nejen v době hubnutí. Nejedná se tedy přímo o dietní rady, ale zásady, které se týkají režimového opatření aby jste se stále cítili dobře.

1. Jezte pestře, pravidelně a dodržujte mezery mezi jídly
Stanovení pravidelnosti ve stravování je nezbytné. Menší porce rozdělte do 5-6 denních dávek v 2-3 hod. intervalech. Každý den začínejte snídaní, která by měla být do půl hodiny po probuzení.

2. Dostatečně pijte
Dostatek tekutin (cca 2-3 l /den), obzvlášť ty neenergetické, tvoří nedílnou součást redukčního režimu. Káva a alkohol se do pitného režimu nepočítají.

3. Omezte příjem skrytých tuků a jednoduchých sacharidů
Vhodné je snížit příjem skrytých tuků, které sice na první pohled nevidíme, ale mohou tvořit podstatnou část denního příjmu energie. Dále jednoduchých sacharidů obsažených v tučných potravinách, sladkostech a sladkých nápojích.

4. Zapisujte si jídelníček
Tato zásada je mnohem účinnější, než se může na první pohled zdát. Zapisujte si zkonzumovanou potravinu, její množství, čas a délku konzumace. Pomůže Vám to zpětně odhalovat chyby, které se potom můžete snažit omezovat.

5. Jezte pomalu a vychutnávejte si jídlo
Až 20 minut potřebuje mozek na to, než zpracuje signál o tom, že jsme již sytí. Proto čím pomaleji jíte, tím méně toho sníte. Při jídle se vyvarujte práci na počítači a sledování televize.

6. Nebojte se oslav a pozvání do restaurace
Nebojte se, že tento den se nějak zásadně projeví na vaší hmotnosti. Naopak užijte si ho a dejte si to, na co máte chuť. Občasná konzumace méně vhodných potravin je přijatelná.

7. Motivujte se k hubnutí a stanovte si reálný cíl
Pro úspěšnost redukční diety je důležitá správná motivace a stanovení reálného cíle, tedy kolik kilogramů chcete zhubnout. Za týden by se mělo ztratit maximálně 0,5 – 1 kg tukové tkáně. Pokud by byl úbytek vyšší, zvyšuje se pravděpodobnost následného jo-jo efektu.

8. Nezapomínejte na pravidelný pohyb
Správně zvolená pohybová aktivita hraje významnou roli v úspěšném dlouhodobém udržování a snižování hmotnosti. Pro organismus má pohyb pozitivní zdravotní účinky. Doporučuje se jakákoliv pohybová aktivita 3-4x týdně, počítají se i pravidelné vycházky či vyjížďky na kole.

9. Dopřejte si dostatek spánku a najděte si čas na odpočinek i během dne
Kvalitní a dostatečně dlouhý spánek má pozitivní vliv na tělesnou hmotnost. Odpočinkem bojujeme také proti stresu. Doporučujeme se zaměřit na správně zvolenou matraci (správná tuhost, výška) i dalších lůžkovin.

10. Konzultujte problém s odborníkem
Pravidelné kontroly u lékaře, popřípadě nutričního terapeuta, jsou vhodné a žádoucí. Návštěva u psychologa bývá individuální.
 

 

Autorka článku
Mgr. Michaela Miháliková (Huvarová)
Nutriční specialista / odborná redaktorka

Mgr. na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity

Praxe:
Nutriční terapeutka Centra zdraví Všeobecné zdravotní pojišťovny České republiky
Poradce v poradně zdravého stravování
Redaktorka odbornýh článků
Lektorka v projektu Zdravá Abeceda

Facebook
Instagram

 

 

 

Další odborné články:

Jakou zvolit dietu

Tajemství hubnutí ve spánku, role leptinu a ghrelinu, ketogenní dieta

Glykemický index / vláknina, pomocník při hubnutí

Alkohol - vetší nebezpečí než si myslíte!

 

Fenomén přejídání - jak se ochránit

 

12034 hodnocení
4.6

 

Dámy, jde to snadno :)

Eva Velmi vytížená

32 let „Nejsnadnějšíhubnutí“
Teď, po týdnu užívání, jsem odhodlaná pokračovat dál. 22. den za mnou - jsem nadšená. Okolí si všímá! 3 týden - nemůžu tomu stále uvěřit - jde to lehko. Nevím co víc by jsem napsala kromě výborného doporučení a fotek jako důkaz :) *
Zuzka Kadeřnice
24 let „KetoFitdoporučuji“
KetoFit doporučuji každému, kdo to s hubnutím myslí vážně a chybí mu k motivaci lehký start. *
Kateřina maminka
34 let „Vypadám lépe než na střední“
S váhou jsem se prala od 18ti let, vyzkoušela jsem snad vše, ale bez výsledku, měla jsem 96 kg. Až díky KetoFit jsem zhubla na váhu, kterou jsem měla naposledy na střední. *
Renáta zhubla jsem já i mé kolegyně
„KetoFit doporučuji kamarádkám“
Nikdy jsem nejedla sladké, přesto jsem bojovala s nadváhou. Myslela jsem, že bude těžké shodit, ale naopak. Z pár týdnů s KetoFit jsem dosáhla svého cíle. Až jsem se děsila jak to jde rychle :) *
Veronika máma 3 dětí
36 let „Je ze mě nový člověk“
Zdraví se mi rapidně zhoršilo, musela jsem ihned jednat. Hledala jsem, jak rychle a bezpečně zhubnout. Po dlouhém vybírání jsem šla do KetoFit . A teď? Kila dole, zdraví na 1* Díky! *
Všechny příběhy
 
 
 
Koupit Ketofit


* Výsledky KetoFit redukční péče nejsou zaručeny pro každého a liší se podle individuálních dispozic. Před zahájením redukční péče doporučujeme předat odkaz www.ketofit.cz Vašemu lékaři a poradit se s ním ohledně postupu a vhodnosti.

Upozornění: Součást nízkoenergetické náhrady celodenní stravy určené pro snižování tělesné hmotnosti. Vzájemná kombinace proteinových potravin KetoFit zajišťuje veškeré základní živiny v potřebném množství na 1 den. Nevhodné pro těhotné a kojící ženy. Nepřekračujte doporučené dávkování. Dodržujte dostatečný příjem tekutin přinejmenším 1,5 litru na den. Nevhodné pro osoby do 18 let. Skladujte v suchu při teplotě 10–19 ° C. Chraňte před přímým slunečním zářením. Výrobce neručí za škody vzniklé nesprávným použitím. Dieta je plně funkční při nadváze.

Výrobce: 4FITNESS s.r.o. Příkop 843/4 60200 BRNO-STŘED, ZÁBRDOVICE IČ: 04213815 DIČ: CZ04213815

ppl visa master maestro verification
Získejte přehled o slevách a akcích

 
 
Buďte s námi každý den