Jaký je rozdíl mezi proteinovou, low-carb a keto dietou?
Zorientovat se v populárních dietách může být náročné. Víte, jaký je rozdíl mezi proteinovou, low carb a keto dietou? Rádi vám vše srozumitelně vysvětlíme v našem dalším článku.
V článku se dozvíte:
Vítejte na našich stránkách, kde se dozvíte vše o rozdílech mezi proteinovou, low-carb a keto dietou. Tyto diety se staly populárními cestami k lepšímu zdraví a hubnutí, ale může být těžké pochopit, která z nich je pro vás ta pravá. Zde vám poskytneme jasné informace o tom, jak každá dieta funguje, jaké jsou jejich klíčové rozdíly a jak mohou ovlivnit vaše zdraví a fitness cíle. Ať už hledáte způsob, jak zhubnout, zlepšit svůj výkon nebo se cítit lépe, pomůžeme vám najít dietu, která bude vyhovovat vašemu životnímu stylu a potřebám.
Když se řekne dieta
Dieta má svůj původ v řeckém diaita, tedy strava, ukrývá se pod ní řízený příjem pokrmů a tekutin za účelem dosažení specifického cíle. Trošku jednodušeji můžeme říct, že jde o výživu, která má nějaké omezení nebo doporučení pro příjem potravy, a to za konkrétním účelem. Důvodů, proč dietu držíme, může být celá řada, často jde o zdravotní rizika, onemocnění nebo obtíže, jindy se prostě ve svém těle necítíme úplně dobře, nebo máme pocit, že vážíme víc, než bychom měli. Dalším důvodem může být také nesnášenlivost nějaké složky potravy.
Co je to proteinová dieta?
Prvním zástupcem diet, o kterých si řekneme něco bližšího, je proteinová dieta, která si získává další a další příznivce. Důvod? Individuální přístup. Není striktně stanovený režim, dá se upravovat na míru konkrétnímu jedinci, reagovat na aktuální potřebu. Proteinová dieta je nadřazený pojem několika dalších diet, které jsou založené na vyšší konzumaci proteinů ve stravě, jejím cílem je nahradit sacharidy právě za proteiny. Ty umí zasytit, což vede k tomu, že sníte menší porce jídla a budete se déle cítit nasycení.
V čem spočívá proteinová dieta?
Víte, že mezi proteinové diety patří například i Atkinsonova nebo Stillmanova dieta, keto dieta, low-carb dieta a další? Liší se od sebe množstvím povoleného příjmu sacharidů při dietě. Například rozdíl mezi mezi low-carb dietou a keto dietou spočívá v tom, že low-carb příjem sacharidů jen omezuje, keto dieta se je snaží minimalizovat.
Jaké jsou (ne)výhody proteinové diety?
Výhody
-
Proteinová dieta se drží krátkodobě, během toho ale dojde k rychlému snížení tělesné hmotnosti.
-
Je ideální pro osoby s vysokou nadváhou.
-
Kdo dodržuje proteinovou dietu, má větší pocit zasycení po jídle.
-
Bílkoviny v dietě chrání i naše svaly, umožňují jim regenerovat, postarají se o zachování svalové hmoty.
-
Snižuje chuť na sladké.
-
Tělo netrpí hlady.
-
Nedostavují se při ní ani žádné nepříjemné psychické stavy.
Nevýhody
-
Jednotvárnost stravy
-
Každému nemusí vyhovovat.
-
Je třeba trpělivost.
-
Může se dostavit bolest hlavy, nevolnost, podráždění, nespavost nebo zápach z úst.
-
Pozor by si na ní měli dát osoby s diabetem, onemocněním ledvin nebo srdce, není vhodná ani pro děti.
-
Aby byla úspěšná, je třeba ji rozdělit do 3 fází. Během první z nich je třeba striktně dodržovat jídelníček, během druhé fáze už můžete začít pomalu zařazovat i potraviny, které se během první fáze nesmí. Ve třetí fázi se postupně vracíte k běžnému jídelníčku.
Co je to low-carb dieta?
Low-carb dietu můžeme označit i jako nízkosacharidovou dietu, je založená na omezeném příjmu sacharidů. Nedochází k jejich striktnímu vyřazení, jejich povolené množství vychází z informací o vás samotných, odvíjí se od výšky, svalstva a tělesné hmotnosti. Naopak povolené jsou proteiny a zdravé tuky.
Jak držet low carb dietu?
Co to znamená v praxi a jak s low-carb začít? Vyřaďte z jídelníčku jednoduché cukry a sacharidy jako je bílý cukr, třtinový cukr, med, sladkosti atd., výrazně omezte i brambory, rýži, běžné těstoviny, sladké ovoce a zeleninu. Příjem bílkovin zachovejte, konzumujte přibližně 0,8 g bílkovin na každý kilogram tělesné hmotnosti. Ke snídani si dejte například míchaná vajíčka se zeleninou jako je okurka, listový salát a avokádo, k obědu zeleninový salát s krůtím masem, ke svačině řecký jogurt s malinami a ořechy a k večeři brokolicové placky s dipem.
Víte, že při low carb stravování je doporučené složení živin následující? 65-70 % tvoří tuky, 25 % bílkoviny a 5-10 % sacharidy. Když s ní chcete začít, měli byste konzumovat živé potraviny, jíst jen do sytosti, ale ne přes ni, jídelníček založit na zelenině, zdravých bílkovinách a tucích, omezit je třeba sacharidy.
Jaké jsou (ne)výhody low-carb diety?
Výhody
-
Nedochází při ní k rychlému úbytku hmotnosti.
-
Je ideální pro ty, kdo chtějí hubnout pozvolna, nebo zrovna řeší, jak si vysněnou váhu udržet.
-
Nepocítíte při ní hlad.
-
Omezíte chutě na sladké.
-
Můžete si pochutnat na ovoci i zelenině.
-
Sacharidy ve stravě nahradíte zvýšeným příjmem kvalitních bílkovin a zdravých tuků.
-
Osobám s cukrovkou usnadní kontrolu hladiny cukru v krvi.
-
Vede k nižšímu riziku vzniku kardiovaskulárních onemocnění.
-
Pomůže vám udržet si vysněnou tělesnou hmotnost.
-
Není tak radikální jako keto dieta.
Nevýhody
-
Omezený jídelníček.
-
Můžete konzumovat menší množství ovoce, což znamená nižší příjem vlákniny a riziko vzniku zácpy.
-
Může se dostavit pocit únavy nebo slabosti.
-
Ne každému vyhovuje, je spojená i s nedostatkem některých živin, vitamínů a minerálů.
Co je to keto dieta?
Velmi oblíbená je v dnešní době i keto dieta, která se označuje i jako bezsacharidová dieta a pro mnohé se stala cestou za jejich vysněnou postavou. Keto dieta je založená na nízkém příjmu sacharidů, středním množství bílkovin a vysokém podílu zdravých tuků ve stravě.
V čem spočívá keto dieta?
Základem je dostat tělo do stavu ketózy, během kterého tělo musí produkovat ketony, ty pak v okamžiku, kdy má nízké zásoby glukózy, využije jako palivo. Aby se tělo dostalo do už zmíněného stavu ketózy, musí dojít ke snížení příjmu sacharidů pod 50 g za den, mírně je třeba navýšit příjem bílkovin a zvýšit příjem zdravých tuků. Zhruba za 2-4 dny se do stavu ketózy dostanete, tělo pak začne spalovat tuky a hubnout.
Víte, že jde o poddruh low carb diety? Denní rozložení makronutrientů tvoří ze 70 % tuky, 25 % bílkoviny a 5 % sacharidy. Kdo chce keto dietu zkusit, měl by se začít vyhýbat potravinám jako jsou obilniny, sladké ovoce, sladkosti, koření nebo omáčky, nezdravým tukům, alkoholu a luštěninám a hlízám. Naopak dopřát si můžete libové maso, tučné ryby, vejce, máslo, sýr, ořechy, semínka, avokádo, nízkosacharidovou zeleninu nebo zdravé oleje, například extra panenský olivový nebo avokádový.
Když přijde na to, co si během dne můžete dopřát, pak zkuste ke snídani například omeletu se zeleninou, ke svačině proteinový koktejl, k obědu bezsacharidové těstoviny s omáčkou a povolenou zeleninou, ke druhé svačině krupičnou keto kaši a k večeři proteinovou pizzu.
Jaké jsou (ne)výhody keto diety?
Výhody
-
Keto dieta vám pomůže k rychlému hubnutí, a to i bez toho, abyste příliš sportovali.
-
Pokud keto dietu a její zásady budete dodržovat, nemusíte se bát jojo efektu, tedy opětovného nabrání váhy.
-
Dojde ke snížení chuti k jídlu.
-
Nebude vás trápit vlčí hlad.
-
Dojde ke zlepšení hladiny tuku a cholesterolu v krvi.
-
Pozitivně působí při léčbě některých onemocnění jako je epilepsie nebo cukrovka.
-
V ketóze dojde k přeměně tuků na ketony, které dodávají energii mozku a celému organismu.
-
Zlepšuje citlivost na inzulin, který vylučujeme po každém jídle a je hlavní příčinou onemocnění jako je cukrovka nebo metabolický syndrom.
-
Může zlepšit i akné, a to díky nižší konzumaci cukru a nižší hladině inzulinu.
Nevýhody
-
Ve srovnání s low-carb je striktnější.
-
Nesmíte se dopustit žádného přešlapu, jinak vypadnete z ketózy.
-
Je třeba počítat energetickou hodnotu potravin nebo vsadit na předpřipravená jídla vhodná pro ketodietu jako jsou proteinové koktejly, proteinová jídla, low-carb těstoviny apod.
-
Mohou se dostavit vedlejší účinky jako keto chřipka, která se vyznačuje pocitem nízké energie, nevolností, potížemi se spánkem nebo zažívacími obtížemi.
-
Může změnit rovnováhu vody a minerálů v těle.
-
Snadno se dopustíte nejčastější chyby, kterou je, že kromě snížení příjmu sacharidů snížíte i příjem tuků. To se ale stát nesmí, dopřejte si hlavně rostlinné tuky, jejichž zdrojem jsou ořechy, semena, lněný nebo sezamový olej, a tuky z mořských ryb.
-
Je třeba hlídat i pitný režim, na každý kilogram tělesné hmotnosti je třeba vypít 30-40 ml tekutin, ideálně čisté vody.