Dnes: SLEVA 25 % na všechny koktejly. Zadejte kód FitHity >> VYBRAT | Sleva 25 % na další jídla ZDE

Máte dotaz? Ozvěte se.

+420 770 110 650 Po-Čt: 8:00-16:30 Pá: 8.00-15:30

Po čem se nejvíce přibírá - čemu se vyhnout

Kterým potravinám byste se měla vyhnout, pokud si chcete udržet linii nebo dokonce zhubnout? S některými potravinami jdou totiž kila rychle nahoru!

V článku se dozvíte:

Pokud jste se rozhodli zhubnout, nebo si alespoň udržet svoji tělesnou hmotnost, pak vás jistě bude zajímat, jakým potravinám byste se měli raději vyhýbat. Existují totiž takové, po kterých přiberete raz dva, s trochou nadsázky bychom mohli říct, že kila poletí nahoru už jen tím, že se na ně podíváte. O jaké potraviny jde?

Potraviny s vysokým obsahem kalorií, ale malým množstvím živin

Náš jídelníček by měl být vyvážený a pestrý, často ale obsahuje potraviny, které jsou bohaté na kalorie a chudé na živiny. Typickým příkladem vysoce kalorických jídel jsou průmyslově zpracované potraviny, alkohol, sacharidy a některé tuky, které našemu tělu nesvědčí. Problém spočívá v prázdných kaloriích. Sice mají stejný obsah energie jako jiné kalorie, ale chybí v nich důležité živiny jako jsou vitamíny, minerály, antioxidanty nebo vláknina.

Pozor i běžná pizza má mnoho kalorií a málo živin

Pizza patří mezi vysoce kalorické potraviny.

Víte, že mezi potraviny s prázdnými kaloriemi a nejhorší potraviny pro hubnutí patří i pizza, sýry, mastné masové pokrmy, zmrzlina apod.? Možná vás překvapí, že se tloustne i po melounu. Naopak zajímavý je vztah mezi ovesnými vločkami a přibíráním. U těch je to naopak, zasytí na delší dobu, takže jsou skvělou prevencí přibírání.

Po čem se nejvíce tloustne?

Odpověď je jednoduchá. Potraviny s vysokým obsahem cukru, které nám nejvíc chutnají. Takových potravin je nespočet, stejně jako potravin, o kterých ani netušíme, že mají vysoký obsah kalorií v jídle, patří mezi nejkaloričtější potraviny a že se po nich tloustne. Třeba takový zelný nebo listový salát mnohdy považujeme za dietní pokrm, opak je ale pravdou, většinou ho totiž bohatě zalijeme zálivkou. Rázem se tak zařadí mezi vysoce kalorické potraviny. Další zrádnou potravinou je ovocný džus nebo tmavé pečivo. Sice jste si ho dali místo toho bílého, ale pořád nehubnete. A důvod? Jeho zpracování je většinou zcela stejné jako u bílého pečiva, jen je přibarvené. Co rýže? Tloustne se po rýži? Záleží na jejím zpracování. Rýže připravená v páře dietní je, slazený rýžový chlebíček už ne.

Pak jsou potraviny, o kterých tušíme, že nejsou nejzdravější, na druhou stranu si na nich pochutnáme a říkáme si, že jednou za čas neuškodí. Co na tom, že patří mezi nejvíce kalorická jídla? Kromě koblih a smaženého sýru sem patří i klobásy, bramboráky, chipsy a hranolky.

Naopak mezi vhodná jídla při redukci váhy nebo udržování hmotnosti patří losos, kuřecí nebo krůtí maso, avokádová pomazánka, kapr na bylinkách, proteinové palačinky nebo keto burger či proteinová pizza.

Proteinová pizza je plná bílkovin, co zasytí

 

Zhubněte s pizzou!

Jakým nápojům je lepší se vyhnout?

Už jsme zmínili, že mezi nápoje bohaté na kalorie patří džus, alkohol a slazené nápoje. Co dál? Vynechat byste měli i pivo, energetické nápoje, kávu, která je nepřítelem hydratace, nebo , který je z poloviny z piva a z poloviny z ovocné limonády. Zapovězeny jsou i instantní polévky, sirupy atd.

Jak zpracované potraviny ovlivňují tělesnou hmotnost?

Stres se stal nedílnou součástí našich životů, většina z nás má neustále pocit, že něco nestíháme. A když nestíháme, hledáme cesty, jak si život usnadnit. Jednou z nich je ušetřit si čas strávený u plotny a jídlo nahradit průmyslově zpracovanými polotovary a fast foodem. Takové pokrmy během výroby prošly celou řadou procesů, staly se z nich potraviny, které se od svých původních surovin výrazně liší. Přidávají se do nich např. tzv. éčka, která sice prodlužují trvanlivost, ale také mění vzhled, chuť i vůni.

Po čem se přibírá?

Ne všichni řeší, jak zhubnout, někdo má opačný problém a potřebuje přibrat. Nejlepší cestou, jak správně přibrat, je vsadit na stravu bohatou na bílkoviny, tuky a sacharidy, rozhodně byste ale neměli vyrazit do cukrárny a spořádat tam všechny dorty nebo konzumovat ultra zpracované pokrmy, které patří mezi vyloženě nezdravá jídla (bonbony, levné čokolády, fast food).

  • Jak přibrat tuky? Zařaďte na jídelníček zdravé zdroje tuku, jako jsou ořechy a semínka, olivy, avokádo, máslo.
  • Kde najdeme sacharidy? Jejich zdrojem jsou batáty, luštěniny, celozrnné obiloviny, ovesné vločky, rýže, těstoviny, ovoce a zelenina.
  • A co proteiny? Ty patří mezi nejdůležitější živiny, najdeme je v luštěninách, libovém mase, vejcích, mléčných výrobcích, obilovinách, v semenech, ořechách a v ovoci a zelenině. Vsadit můžete i na proteinové nápoje nebo tyčinky. Třeba takový syrovátkový protein je nejhodnotnějším zdrojem bílkovin v lidské stravě.

Jaký je vliv alkoholu na váhu?

O alkoholu obecně platí, že bychom ho měli konzumovat jen výjimečně a v co nejmenším množství. Mezi nejvážnější rizika, která jsou s požíváním alkoholu spojená, jsou nemoci trávicí soustavy, onemocnění jater, chronická únava, poruchy spánku, oslabení imunity, potíže s pamětí, úbytek kostní hmoty (osteoporóza), u mužů může docházet k problémům s potencí. Kromě toho má alkohol vliv i na naši tělesnou hmotnost, na hubnutí můžete zapomenout. Alkohol a tělesná hmotnost mají souvislost, alkohol totiž má skoro tolik kalorií, jako tuk. Kdo pije alkohol ve větší míře a pravidelně, ten tak na hubnutí může zapomenout. Ideální je alkohol při hubnutí nekonzumovat vůbec, pokud není zbytí, dejte si jen slabý alkoholický nápoj nebo suché víno.

Jaký dopad na naše tělo mají nápoje s vysokým obsahem kalorií?

Když se řekne nápoj s vysokým obsahem kalorií, většina z nás si představí slazené limonády, které jsou tak sladké, že skoro lepí ústa. Nejspíš vás tak překvapí, že dalším nápojem plným kalorií je i Čechy tolik milované pivo. V půl litru desetistupňového piva najdeme zhruba 780 kJ a zhruba 2,2 g cukru. Jde tak o jednu z potravin s nejvyšším glykemickým indexem.

Slazených nápojů existuje samozřejmě celá řada, jsou plné cukrů a mají vysokou energetickou hodnotu, na druhou stranu ale nulovou výživovou hodnotu a nedostatek potřebných makronutrientů. A vliv slazených nápojů na náš organismus? Když je budete konzumovat často a v nadměrném množství, musíte počítat s tím, že mohou negativně zapůsobit na zdraví a fungování vašeho organismu. Dojde k nárůstu tělesné hmotnosti a problémům s chrupem, zvyšují hladinu cukru v krvi, ale i k narušení procesu tvorby tuku v játrech, je zde zvýšené riziko onemocnění srdce a cév, negativně působí i na rozvoj osteoporózy.

Existují bezkalorické potraviny?

Zjistili jste, že váš kalorický příjem je příliš vysoký a hledáte způsob, jak snížit příjem kalorií? Tím úplně nejjednodušším je vsadit na potraviny bez kalorií nebo potraviny, které těch kalorií obsahují jen minimum. O jaké jde?

  • Sušené maso (jerky)
  • Listová zelenina
  • Cuketa
  • Rajčata
  • Houby
  • Chřest a další​

Chřest patří mezi dietní potraviny.

Nejméně kalorické potraviny

Víte, že nízkokalorické potraviny jsou i řešením a odpovědí na otázku co jíst večer a nepřibírat? Pochutnat si můžete i na tofu, rybách, mořských plodech, zelenině s Cottage či jogurtem, neochuceném jogurtu, zelenině, hovězím masu nebo proteinu..

Jak sedavý životní styl ovlivňuje naši hmotnost?

Lidské tělo bylo stvořeno k pohybu. Ten je pro něj naprosto zásadní, když se nebudeme hýbat, na správné fungování organismu můžeme zapomenout, stejně tak na to, že zhubneme. Dopady nedostatku pohybu se dostaví poměrně brzy, začnou nás bolet záda, klouby, hlava, zhorší se imunita, budeme se zadýchávat. V hlavě se nám také usadí myšlenka, že nejíme a přibíráme. Jak bychom ale mohli hubnout, když se nehýbeme?

Co byste si z článku měli odnést?

To nejdůležitější je, že náš životní styl by měl být založený na tom, že se hýbeme a konzumujeme vyváženou stravu. Náš jídelníček by měl být pestrý a vyvážený, hlídat si musíme kalorie v jídle, naopak pozor si musíme dát na léky, po kterých se přibírá, zásadní je i vztah rychlé občerstvení a přírůstek hmotnosti. Na průmyslově zpracované potraviny bychom měli zapomenout, stejně tak na alkohol, slazené nápoje a pozor i na pivo.