Do pátku: SLEVA 25 % na VŠECHNY nezlevněné POLÉVKY pro rychlé hubnutí. Zadejte kód FastFit. Vybírejte ZDE

Máte dotaz? Ozvěte se.

+420 770 110 650 Po-Čt: 8:00-16:30 Pá: 8.00-15:30

Protein na hubnutí – jaký je nejlepší?

O nedostatku proteinů ve stravě se mluví neustále, při hubnutí jsou pak pro ochranu našich svalů ještě více důležité. Který protein si však vybrat? Poradíme Vám...

V článku se dozvíte:

Nejrůznější proteinové prášky jsou stále velmi oblíbené. Na trhu jich najdete velké množství, takže není jednoduché se v nich zorientovat. Je lepší syrovátkový protein nebo rostlinné proteiny? A jaké jsou přínosy proteinů při dietě?

Proč je protein při dietě důležitý

Proteiny, neboli bílkoviny, patří mezi důležité živiny v našem jídelníčku, a to ne jen při hubnutí. Proteiny se skládají z aminokyselin, které jsou základními stavebními prvky našich tkání. Některé z nich si náš organismus neumí sám vyrobit, proto je musíme přijmout v potravě.

Proteiny ale mají řadu dalších skvělých vlastností, které oceníme při cestě za vysněnou postavou.

  • Dokážou snížit pocit hladu. Bílkoviny patří k nejvíce sytým živinám, proto svým klientkám vždy doporučuji zařadit proteiny do každého jídla. Díky tomu nepřicházejí tak často chutě na sladké nebo slané laskominy.

  • Pomáhají spalovat tuky. Spalovat proteiny je pro naše tělo náročnější, než je tomu se sacharidy nebo tuky (mají tzv. vysoký termický efekt). Na zpracování bílkovin spálíme mnohem více energie, což se může pozitivně projevit na zmenšování tukových zásob.

  • Udržují vaši svalovou hmotu. Dobrá zpráva je, že hubnoucí protein se postará o to, aby vám při dietě neubývaly svaly, ale jen tuky. Postava tak dostane hezký tvar, navíc svaly pomáhají s dalším spalováním.

Kolik proteinů při dietě přijmout?

Při sestavování jídelníčku pro své klientky, které si chtějí udržet váhu, doporučuji příjem bílkovin držet kolem 1 g na kilogram jejich váhy. Pokud ale chcete zhubnout nebo se počítáte k aktivním sportovcům, pak byste měli příjem navýšit na 1,4–2 g bílkovin.

Jaký protein je nejlepší při hubnutí pro ženy?

Jaký je nejlepší protein při hubnutí?

Zní to poměrně jednoduše, ale faktem je, že většina z nás má problém si dostatečný příjem bílkovin udržet. Proto je skvělé svůj jídelníček doplnit právě o proteinový nápoj. Jedná se o výživový doplněk, který obsahuje alespoň 75 % bílkovin (častěji 85–95 %), ale pouze minimum tuků a sacharidů. Díky tomu snadno udržíte požadované množství proteinů.

Protein není jen proteinový nápoj

Samozřejmě proteinové nápoje nejsou jediným zdrojem bílkovin, který byste měli mít ve svém jídelníčku. Denní dávkování je jeden nebo dva proteinové nápoje, které připravíte smícháním 1–2 odměrek proteinového prášku s vodou nebo mlékem.

Další proteiny je vhodné přijmout z běžné stravy. Existuje mnoho zdrojů bílkovin, které vám mohou zpestřit jídelníček a budou vám chutnat. Mezi ty nejznámější patří maso, vejce nebo mléčné výrobky, ale existuje také mnoho rostlinných proteinů, jako je tofu, tempeh, luštěniny nebo quinoa.

Nejlepší protein na hubnutí?

Při výběru proteinového prášku na hubnutí byste se měli zaměřit na obsah tuků a cukrů. Ten by samozřejmě měl být co nejnižší, na trhu najdete i přípravky, které se označují jako protein bez cukru.

Proteinový koktejl s nejméně sacharidy

Proteinové koktejly s nejméně sacharidy na hubnutí.

Proteinové koktejly

Klientky se mě také často ptají, zda je speciální protein na hubnutí pro ženy skutečně pro ně vhodnější. Ve složení těchto proteinů na hubnutí často najdeme další látky, jako je zelený čaj nebo oblíbený spalovač tuků L-carnitin. V každém případě ale tyto ingredience navíc nejsou pro úspěšné hubnutí nezbytné.

Syrovátkový protein patří k těm nejoblíbenějším

Mléčná syrovátka je asi nejrozšířenější surovinou pro přípravu proteinových prášků. Původně byla syrovátka považována pouze za odpadní látku při výrobě sýrů a jako taková neměla vysokou cenu. Její výživové hodnoty jsou ale ohromující a obsah bílkovin v syrovátce je přibližně 1 g na 100 g syrovátky. Zpracováním syrovátky vzniká proteinový prášek s obsahem bílkovin 80 – 95 %, s minimem sacharidů a tuků.

A proč je syrovátkový protein tak oblíbený?

  • Má skvělou biologickou hodnotu. I při chemickém zpracování vstupní suroviny si syrovátkový protein zachovává skvělé přírodní složení. Navíc obsahuje velmi dobrý poměr aminokyselin, dokáže pokrýt potřeby našeho organismu.

  • Je rychle a snadno stravitelný. Díky tomu vás snadno zasytí, dodá potřebné palivo vašim svalům a nenadýmá.

  • Dobře chutná. Některé proteinové prášky samy o sobě nemají zrovna příjemnou chuť, to však neplatí o syrovátkovém proteinu. Pokud by vám byla přirozená chuť proteinového nápoje nepříjemná, můžete si navíc vybrat z mnoha příchutí, jako jsou citrusy, jahody nebo kakao.

Další živočišné proteiny

Kromě syrovátkového proteinu existuje mnoho dalších proteinových prášků živočišného původu. Jejich výhodou je obsah všech esenciálních aminokyselin, které jsou pro naše tělo nezbytné.

Mezi populární proteiny při dietě patří také kaseinový protein. Jedná se o další mléčnou bílkovinu a oproti syrovátkovému proteinu dokáže zasytit na delší dobu. Pokud vás často trápí pocity hladu, pak je kaseinový protein vhodnou volbou i jako hubnoucí protein.

Dalšími živočišnými proteinovými prášky jsou třeba hovězí protein nebo vaječný protein, které ale nejsou tak rozšířené.

Živočišné proteiny obsahují aminokyseliny

Živočišné proteiny jsou pro hubnutí nejvhodnější.

Rostlinné proteiny

Pro všechny, kdo se z jakéhokoliv důvodu vyhýbají živočišným produktům, existují i rostlinné varianty proteinových prášků na hubnutí. Rostlinné neboli vegan proteiny mají ale jednu nevýhodu, nenajdete v nich všechny esenciální aminokyseliny, které si naše tělo neumí vyrobit. Měli byste se proto více zaměřit na složení proteinu na hubnutí, aby vám žádná z důležitých aminokyselin nechyběla.

Oblíbeným proteinem pro vegany je především sójový protein. Obsahuje dobře vstřebatelné bílkoviny a dokáže příjemně zasytit na delší dobu. Často se mu vyčítá obsah fytoestrogenů, ale pokud ho zvolíte jako protein na hubnutí pro ženy, je to naprosto v pořádku. Také jako jediný z rostlinných proteinů obsahuje všechny nutné aminokyseliny.

Dalším vhodným proteinem pro vegany je rýžový protein, hrachový protein nebo konopný protein. Často se můžeme setkat také s kombinovanými vegan proteiny. Ty obsahují několik druhů rostlinných proteinů, takže dokážou snadněji pokrýt všechny aminokyseliny.

Rýžový protein je velmi oblíbený

Velmi oblíbený je u veganů rýžový protein.

Protein bez laktózy a bez lepku

Často se setkávám také s klientkami, které trpí intolerancí laktózy nebo lepku, některé mají dokonce na tyto látky vážnější alergie. Naštěstí i pro ně existují vhodné alternativy hubnoucího proteinu.

Možná překvapivě jako protein bez laktózy funguje také syrovátkový protein. Ačkoliv jde o produkt vyrobený z kravského mléka, během zpracování se obsah laktózy (tedy mléčného cukru) snižuje na minimum. A samozřejmě mezi proteiny bez laktózy počítáme také všechny rostlinné proteiny.

Je lepší míchat proteinový prášek s vodou nebo s mlékem?

Příprava proteinového nápoje není žádná věda, stačí postupovat podle návodu od výrobce. Máte hned několik možností, s čím míchat koktejl:

  • Pokud vám jde o redukci hmotnosti a hledáte nejlepší protein do diety, potom radím míchat proteinový nápoj s obyčejnou vodou. Ta nepřidává žádné kalorie a při hubnutí je nejlepší.

  • Hubnoucí protein ale můžete smíchat i s polotučným mlékem. Mnohem lépe tak zasytí, takže dobře poslouží třeba jako plnohodnotná svačina.

  • Za vyzkoušení stojí také rostlinné alternativy mléka, jako je ovesné nebo mandlové mléko. Dobře doplní proteiny pro vegany a vy si můžete dopřát čistě rostlinnou dávku proteinu.

Proteinové smoothie umí svou chutí příjemně překvapit.

I lahodné smoothie může nabídnout řadu proteinů.

Tip: Proteinový prášek také můžete použít při přípravě oblíbeného smoothie. Přečtěte si naše tipy, jak netradičně připravit smoothie.

Kdy je nejvhodnější chvíle na hubnoucí protein?

Dávkování proteinu do diety je individuální záležitost. Obecně doporučuji klientkám protein při dietě zařadit do jídelníčku dvakrát denně. Můžete si je dopřát jako lehkou snídani nebo svačinu. Protein po cvičení na hubnutí má také pozitivní vliv, pomůže nejen s budováním svalové hmoty (nezapomeňte, že svaly sice více váží, ale mnohem lépe vypadají), ale také urychlí regeneraci.

Jak protein při dietě využít?

Složení proteinu na hubnutí nabízí veliké možnosti jeho využití. Z proteinového prášku zkrátka nemusíte vždycky připravovat jen proteinový nápoj. Na internetu najdete mnoho receptů, které poslouží jako inspirace. Mezi nejpopulárnější tipy patří přimíchat hubnoucí protein do snídaňové kaše nebo do těsta na palačinky.

Protein na hubnutí pro ženy může mít i další podoby. Vyzkoušejte třeba některý z produktů Ketofit, jako jsou polévky nebo populární proteinové tyčinky. Ketofit se specializuje proteiny na hubnutí pro ženy, které mají pouze minimální obsah sacharidů. Díky tomu jsou vhodné pro keto dietu, low carb stravování a aktivní životní styl.

Proteiny na hubnutí speciálně pro ženy

 

Zkuste Ketofit proteiny na hubnutí!