Detoxikace organismu – zaručené tipy
O detoxu těla panuje mnoho mýtů a nejasností. Jedno je ale jisté. Organismus se umí detoxikovat sám. Očista vašeho těla probíhá každý den a to díky orgánům jako jsou ledviny, játra a střeva. Bohužel,
V článku se dozvíte:
- 1. Detox organismu pohybem
- 2. Změny v jídelníčku pomůžou
- 3. Dodejte tělu potřebné živiny
- 4. Pročištění organismu pomocí vody
- 5. Zbavte se nezdravých zlozvyků
- 6. Naordinujte si digitální detox
- 7. Psychologický detox těla
- Které orgány pomáhají k očistě organismu?
O detoxu těla panuje mnoho mýtů a nejasností. Jedno je ale jisté. Organismus se umí detoxikovat sám. Očista vašeho těla probíhá každý den a to díky orgánům jako jsou ledviny, játra a střeva. Bohužel, v dnešní době plné chemických přísad v potravinách a nezdravého životního stylu se mohou detoxikační orgány velmi rychle přetížit. Jejich funkce se oslabí a to následně může způsobit závažné zdravotní problémy. Proto je nutné zaměřit se na prevenci. Jak na to? Poradíme vám 7 zaručených tipů, jak podpořit detoxikaci organismu a závěrem přiblížíme, k čemu je detoxikace organismu potřebná.
1. Detox organismu pohybem
Pohodlný způsob života má velmi negativní vliv na váš celkový zdravotní stav. Pokud vám přibývají kila na váze rychlostí blesku, nebo vás trápí problémy s vyprazdňováním, možná za to může právě absence pohybu. Zkuste si každý den najít aspoň 30 minut na pravidelný pohyb. Nejpřirozenějším typem je pro člověka klasická chůze. Pohyb na čerstvém vzduchu protáhne celé vaše tělo a nastartuje trávení. Nemáte rádi chůzi? Najděte si jiný druh pohybové aktivity, který vás bude bavit. Vyzkoušejte třeba jógu, pilates, nebo plavání.
2. Změny v jídelníčku pomůžou k detoxikaci těla
Jak efektivně vyčistit organismus? Udělejte změny ve vašem jídelníčku a začněte upřednostňovat plnohodnotné potraviny, které dodají vašemu tělu to správné palivo. Vzdejte se cukrovinek a sladkostí ze supermarketů. Stejně tak omezte konzumaci jídel z fast foodů a restaurací. Takové pokrmy mají často mnoho kalorií, ale přitom nejsou nutričně vyvážené. Kupované hotové jídlo nahraďte domácím. Víc si vařte a do práce si berte uvařené jídlo z domu.
TIP: Toužíte po štíhlejší postavě, ale pravidelně se přejídáte? Zkroťte váš hlad jednou provždy. Vyzkoušejte speciální lahodná jídla KetoFit®. Obsahují vysoké procento proteinu a nízký podíl sacharidů, takže vás efektivně zasytí na dlouhou dobu.
3. Dodejte tělu potřebné živiny
Hnojiva, postřiky a nadměrná průmyslová produkce může zhoršovat kvalitu potravin. Ty jsou následně často ochuzeny o zdraví prospěšné látky. Proto byste se měli také zajímat o kvalitu vašich konzumovaných potravin. Kvalitní a čerstvé potraviny obsahují více vitamínů a minerálů, které pomáhají k normální funkci organismu a podporují pevnou imunitu. Jak podpořit rychlou detoxikaci těla? Zařaďte do vašeho jídelníčku více ovoce, zeleniny a vlákniny. Podle WHO, tedy Světové zdravotnické organizace, by měl dospělý člověk denně sníst okolo 400 gramů zeleniny a ovoce.
4. Pročištění organismu pomocí vody
Jak začít domácí detox? Začněte inventurou vašeho pitného režimu. To, kolik vypijete litrů čisté vody za den totiž může výrazně ovlivnit vaše zdraví. Nedostatečný přísun vody do organismu často způsobuje nepříjemné bolesti hlavy a zatěžuje ledviny a trávicí systém. Jak už asi tušíte, voda je pro očistu organismu naprosto klíčová. S její pomocí odvádí organismus ven z těla neprospěšné a škodlivé látky. Díky tomu se toxiny v těle nehromadí. Jaké nápoje se hodí do pravidelného pitného režimu?
- čistá neperlivá voda,
- kojenecká voda a mírně mineralizovaná voda bez bublinek,
- ochucená voda pár kusy čerstvého ovoce,
- neslazené čaje z bylinek na detoxikaci organismu.
TIP: Připravte si domácí limonádu s téměř nulovým obsahem cukru a bez umělých barviv. Díky neodolatelné chuti čerstvých malin ukryté ve 100 % přírodním sirupu KetoFit® bude dodržování vašeho pitného režimu hračka.
5. Zbavte se nezdravých zlozvyků
Sklenička vína po práci vám sice může psychologicky pomoct odbourat stres, ale z dlouhodobého hlediska popíjení alkoholu škodí zdraví. Při detoxu těla je vynechání alkoholu naprosto zásadní. Alkohol a další alkoholické nápoje obsahují nulovou výživovou hodnotu a přitom mají vysokou kalorickou zátěž. Zbytečně zvyšují příjem kalorií za den a tím pádem můžou přispívat ke zvyšování vaší váhy. Nadměrné pití alkoholu často způsobuje vážné onemocnění jater a jiných orgánů. Proto se pití alkoholu vyhýbejte nejen při očistě organismu, ale také v běžném režimu.
6. Naordinujte si digitální detox
Neustálé prohlížení novinek na Facebooku a lajkování fotek na Instagramu vás může stát velký kus vašeho psychického a fyzického zdraví. Poloha, ve které se díváte na displej telefonu nezdravě zatěžuje krční páteř. Kvůli tomu pak můžete mít nepříjemné bolesti zad a šíje. Neustálá konzumace obsahu také nadměrně unavuje mozek, protože musí zpracovávat ohromné množství informací během velmi krátkého času. Už pár minut strávených na sociálních sítích vás tak vyčerpá, že následně nejste schopni nic dělat. Dejte si od moderních technologií pauzu a dopřejte si digitální detox těla a mysli. Jak na to?
- Určete si maximální počet minut denně strávených na sociálních sítích a internetu.
- Vypněte si veškeré notifikace na všech zařízeních, které vás svádí ke typickému scrollování.
- Při práci si přepněte telefon do klidového režimu, aby vás nerušily oznámení.
- Pokud je to možné, tak po příchodu domů z práce uložte telefon do jiné místnosti, než se budete nacházet po zbytek dne.
- Stanovte si hodinu, od které se už nebudete dívat na telefon, nebo počítač.
- Na noc si přepněte telefon do letového režimu a ukliďte tablet, nebo notebook do jiné místnosti.
- Na celý víkend vypněte sociální sítě. Zkuste během soboty a neděle používat telefon, notebook a tablet opravdu minimálně.
7. Psychologický detox těla aneb postavte se problémům čelem
Mnoho odborníků se shoduje, že narušená psychika může výrazně ovlivnit fyzické zdraví. Proto se při detoxu organismu nestačí zaměřit pouze na lepší jídelníček, nebo dostatečný pitný režim. Aby vaše tělo fungovalo tak, jak má, musíte se vyvarovat častému psychickému vypětí. Nejčastějšími viníky, kteří způsobují špatnou náladu, nebo dokonce depresivní stavy, jsou nevyřešené sociální vztahy, nebo každodenní pracovní stres.
Výkyvy nálad pak můžou způsobit nebezpečné záchvatovité přejídání, které může vyústit až do poruchy příjmu potravy. Proto seberte odvahu a postupně vyřešte všechno, co vás psychicky vysává a trápí. Ať už to jsou vztahové problémy s partnerem, nebo třeba neustále odkládaná výpověď v práci, která vás už dlouho dobu nenaplňuje.
Které orgány pomáhají k očistě organismu?
Jak už jsme zmínili výše, tělo se detoxikuje každý den i přesto, že se o to nesnažíte. Pomocí složitých mechanismů pravidelně filtruje škodlivé a odpadní látky. Následně je odvádí z těla ven například ve formě moči, stolice, nebo potu. V opačném případě by totiž mohli ohrozit zdravé fungování jednotlivých orgánů a způsobit onemocnění. Pomocí kterých orgánů probíhá zpracování a následné vyloučení toxinů z těla?
- jater,
- trávicího traktu,
- tenkého a tlustého střeva,
- ledvin.
Lidský organismus je složitý systém, ve kterém každý proces souvisí s každým a to i při očistě těla. Proto k detoxikaci organismu přispívá mnoho dalších systémů a orgánů v těle. Jde například o žaludek, kůži, nebo lymfatický systém. Na to, jak dlouho trvá detoxikace těla jednotlivými orgány, neexistuje jednotná odpověď. Celková očista organismu je velmi individuální proces, který závisí například na věku, pohlaví, nebo životním stylu.
Jaké jsou příznaky unaveného organismu?
Možná se ptáte, jak vlastně poznáte, jestli zrovna vaše tělo potřebuje odlehčit a pročistit organismus. Nehledejte v tom žádnou vědu. Stačí umět naslouchat svému tělu. Zvýšený výskyt toxinů v těle se většinou projeví ve formě zdravotních problémů. U někoho může přemíra škodlivých látek v organismu způsobit rapidní pokles energie, u dalšího zase kožní vyrážku. Příznaků, které signalizují zhoršenou funkci detoxikačních orgánů, je nespočetné množství. Jejich samotný projev a intenzita záleží na mnoha faktorech. Jaké jsou ty nejčastější příznaky, které vám můžou naznačit, že vaše tělo potřebuje změnu?
- únava, nedostatek energie na běžné činnosti,
- špatná nálada, nebo deprese,
- fyzická a psychická přecitlivělost,
- neklidný spánek,
- problémy s trávením,
- zácpa, nepravidelná stolice,
- bolesti žaludku, nebo pocity na zvracení,
- nadměrné zadržování vody v těle.
Detox nemusí být extrémní, stačí i jedna malá změna
Naši předkové se o žádný detox zajímat nemuseli, protože jejich životní styl byl plný pohybu a plnohodnotného jídla. Respektovali přírodu a jejich denní rytmus byl přizpůsobený ročnímu období. Detoxikace těla byla v podstatě součástí jejich života. S nástupem moderní doby se ale situace dramaticky změnila.
Absence pohybu způsobená sedavým zaměstnáním, přemíra nezdravých potravin a znečištěné městské ovzduší, vyvolává u mnoha lidí vážné zdravotní problémy, které jsou úzce spojeny s nedostatečnou očistou organismu. Proto je důležité tělu ulevit a pomoci mu získat zpět svoji sílu. Nemusíte se hned vrhat do drastických půstů a drahých detoxikačních kúr. Na začátek stačí, když vyzkoušíte některý z výše uvedených tipů. Uvidíte, že už po pár týdnech se budete cítit lépe jak fyzicky, tak psychicky.