Jednostranné diety – výhody, nevýhody a kdy jsou vhodné
Už jste slyšela o jednostranných dietách? Víte, jaké výhody a nevýhody pro lidský organismus mají a zda pomohou s hubnutím i vám?
V článku se dozvíte:
- K čemu jsou jednostranné diety?
- Vajíčková dieta
- Rýžová dieta
- Atkinsonova dieta
- Veganská dieta
- Proteinová dieta
Vítejte na našem webu věnovaném jednostranné dietě! Mnozí z vás sem přišli s otázkami o tom, co to jednostranná dieta vlastně je, jaké má výhody a potenciální nevýhody a jak ji lze začlenit do svého každodenního života. Jste na správném místě! Zde se dozvíte vše, co potřebujete vědět o principu této stravy, dlouhodobých dopadech na zdraví, inspirativních receptech a osobních zkušenostech ostatních. Potřebujete rady, nebo se chcete podělit o své zkušenosti? Čtěte dále a dozvíte se vše, co hledáte.
Co jsou to jednostranné diety?
Kdo chce zhubnout, hledá způsob, jak na to. Když se poprvé ani podruhé nedostaví úspěch, často svůj zrak upneme i k radikálnějším řešením. Tím může být i jednostranně zaměřená dieta, tedy dieta, při které konzumujeme jen určitý druh potravin, něco zcela vylučují nebo výrazně omezují. Například sacharidy nebo tuky. Mezi typy jednostranných diet patří nejen mléčná dieta, alkalická dieta, Atkinsonova dieta (bezsacharidová dieta), vajíčková dieta, banánová dieta nebo třeba melounová dieta, ale i veganství.
Melounová dieta je zajímavým typem jednostranné diety.
K čemu jsou jednostranné diety?
Mnozí z nás si myslí, že když vsadí na radikální dietu, při které budou dost možná i hladovět, konečně zhubneme. Opak je ale pravdou, trvalé zhubnutí nepřinesou, navíc podle lékařů mohou poškodit zdraví. Náš organismus totiž potřebuje pro správné fungování příjem všech tří makroživin (sacharidy, proteiny, tuky), jídelníček by měl být pestrý a vyvážený. Jen tak se můžete vyhnout tolik obávanému jojo efektu, ke kterému u každé jednostranné diety časem zákonitě dojde. A to tehdy, jakmile se začnete vracet k běžné stravě.
Jaké jsou výhody jednostranných diet?
Jednostranné diety jsou poměrně jednoduché na vymýšlení jídel, navíc díky nim rychle zhubnete. Bohužel ale jen krátkodobě, to pak mnohé zaskočí. (Je tedy otázkou, zda se rychlé hubnutí dá považovat za výhodu, když stejně pak ztracená kila naberete zpět.)
A co nevýhody jednostranných diet?
-
Zhubnete rychle, ale jen na omezený čas. Pak kilogramy zase naberete.
-
Nejspíš se budete potýkat s nedostatkem určitých vitamínů a minerálů.
-
Vaše tělo bude postrádat některou ze základních živin.
-
Budete ještě víc hlídat jídelníček a zkoumat každou potravinu, kterou si budete chtít dopřát.
Jaká hrozí rizika jednostranných diet?
Tím největším rizikem jednostranných diet je skutečnost, že taková dieta nerespektuje potřebu našeho organismu na příjem všech základních živin ve vyváženém poměru, což může vést ke zdravotním komplikacím. Některé složky potravy výrazně chybí, nedochází tak ke zdravému hubnutí, naopak se vystavujete zvýšenému riziku vážnějšího poškození organismu.
Jak začít s jednostrannou dietou?
Prvním krokem je samozřejmě výběr diety, kterou chcete vyzkoušet. Platí to i u jednostranných diet, které některé potraviny odmítají, jiné naopak povolují. Pojďme se podívat na příklady jednostranných diet prakticky.
Vajíčková dieta
Kouzlo této diety spočívá v konzumaci velkého množství vajec, která mají vysokou nutriční hodnotu, obsahují mnoho bílkovin i tuků. Kila v jejím důsledku poletí rychle dolů, tělu ale budou chybět základní živiny.
Vajíčková dieta funguje, má však svá uskálí.
Rýžová dieta
Tato jednostranná dieta je založená výhradně na konzumaci rýže, pro každý den máte přesně stanovené množství rýže, které si můžete dopřát. Mělo by jít o neloupanou rýži, rýži basmati nebo jasmínovou rýži, z důvodu nízkého glykemického indexu.
Mezi populární typy jednostranných diet patří i rýžová dieta.
Atkinsonova dieta
Jedna z nejpopulárnějších, a zároveň nejkontroverznějších diet, se označuje jako Atkinsonova dieta. Je založena na neomezené konzumaci tuků a bílkovin, ale výrazně omezuje příjem sacharidů. Už to vám nejspíš napoví, že se řadí mezi nízkosacharidové diety.
Sacharidy omezuje natolik, že se tělo v důsledku jejich minimalizace dostane do stavu tzv. ketózy, kdy organismus, kterému zásoby sacharidů dojdou a vyčerpají se, zásobuje mozek ketony. Ty vzniknou odbouráváním bílkovin. Maximální povolený příjem sacharidů je 20 g za den, ve stravě je nahradí už zmíněné bílkoviny. V důsledku ketózy dojde ke snížení pocitu hladu a přednostnímu spalování tuků, což ve výsledku usnadní hubnutí.
Atkinsonova dieta má 4 fáze, během té první, která trvá maximálně 2 týdny, dojde k velkému úbytku hmotnosti. Maximální povolený příjem sacharidů nesmí za den překročit 20 g. Ve druhé fázi jejich příjem můžete maličko navýšit, a to na 25 g za den, dopřát si můžete i ořechy. Během třetí fáze navýšíte příjem sacharidů o 10 g a připravujete sebe i své tělo na ukončení diety. V poslední, čtvrté, fázi, se vrátíte k normálnímu jídelníčku.
Veganská dieta
Každý z nás preferuje jiný styl stravování, a i když patříme mezi všežravce, neznamená to automaticky, že všichni jíme vše, co dostaneme na talíř. Někdo vyřazuje mléko, jiný maso, další vylučuje výhradně živočišné výrobky, které se získávají ze zvířat. Nejde tedy jen o maso, ale i o mléko, vajíčka nebo med. Veganský jídelníček je založený na 6 hlavních složkách, a to zelenině a ovoci, ořechách a semenech, obilovinách a pseudoobilovinách, luštěninách včetně sóji, houbách a mořských řasách.
Proteinová dieta
Bílkovinová dieta také patří mezi jednostranné diety, na druhou stranu není tak striktní. Žádnou složku stravy zcela nevyřazuje, sacharidy pouze omezuje. Je založená na tom, že snížíme příjem sacharidů na minimum, tím brzy dojde k vyčerpání uložených zásob a tělo se dostane do stavu ketózy (stejně jako u Atkinsonovy diety). Omezení sacharidů ale v tomto případě není tak striktní, přesto dochází k odbourávání tukových zásob.
I proteinová dieta má několik fází, během té první se dostanete do stavu ketózy a začnete hubnout. Během této fáze zhubnete nejvíc, její délka se odvíjí od toho, kolik chcete zhubnout. Neměla by ale trvat déle než 3 týdny. Vynecháte všechny běžné pokrmy a jíte pouze proteinová jídla, například proteinová jídla Ketofit, po každém jídle vypijete 250-300 ml vody, ke každému jídlu si můžete dát povolenou zeleninu. Následuje druhá fáze, která slouží k zafixování váhy a postupnému návratu k běžné stravě. Proteinová jídla si dopřejete 3x denně, další 2 jídla už si připravíte sami, a to z povolených surovin. Inspirovat se můžete i v našem receptáři a připravit si proteinové palačinky, keto burger nebo proteinovou keto pizzu. I během druhé fáze je zásadní dodržovat pitný režim a vypít zhruba 2,5-3 litry tekutin za den. Délka druhé fáze závisí na tom, kolik kilogramů celkově chcete zhubnout.
Zkušenosti s jednostrannou dietou
Každá jednostranná dieta má na naše tělo určitý dopad, počítat musíte i se zdravotními dopady diety. V případě Atkinsonovy diety dochází podle zkušeností mnoha těch, kdo ji drželi, ke vzniku akné nebo různých vyrážek, výjimkou bohužel není ani poškození střev. Když přijde na veganství, pak jako rizika jednostranné diety označujeme například to, že budete přijímat méně bílkovin, nejspíš se budete potýkat i s nedostatkem železa, vápníku a zinku, dojde k deficitu vitamínů skupiny B. Zhoršit se mohou i některá chronická onemocnění (dlouhodobé účinky jednostranné diety). Podle zkušeností s rýžovou dietou je třeba uznat, že zhubnete pár kilogramů a možná si i upravíte zažívání, zlepší se i pleť, nicméně jde o jednotvárnou stravu, která není vhodná k dlouhodobému dodržování, protože by tělu chyběly důležité živiny.