Víkendová SLEVA 200 Kč na všechny nákupy nad 750 Kč. Zadejte kód: fitdveste Vybírejte ZDE

Nejúčinnější hubnutí a nejúčinnější dieta – odborníci radí

Obezita je často označována jako nemoc moderní doby. Velká nadváha totiž nezpůsobuje jen to, že si musíte každý měsíc kupovat větší velikost oblečení, ale především může zavinit vážné zdravotní problémy. Proto je důležité zaměřit se na vaši váhu nejen z estetického, ale také zdravotního hlediska. Chcete dát dolů přebytečná kila, ale nevíte která dieta je nejlepší? Vyzpovídali jsme pro vás několik odborníků na výživu, aby nám poradili, jak na hubnutí s výsledky. Toužíte se zbavit nevzhledných tukových polštářků a konečně se přestat stydět za svoji postavu? Přinášíme vám 21 prověřených tipů na hubnutí

Jak správně zhubnout

1. Hubněte pomalu 

Účinné hubnutí začíná tak, že si hned první den vaší cesty za štíhlou postavou určíte reálné cíle. Zhubnout 20 kg za měsíc a začít každý den cvičit, když pravidelně sotva ujdete pár kroků a navíc máte velkou nadváhu, není úplně ten nejlepší nápad. Možná se vám povede dát dolů pár kilo, ale takové rychlé hubnutí může mít negativní vliv na vaše zdraví. Velmi často se navíc takto rychle ztracená kila ráda vracejí zpátky v podobě jojo efektu. Podle odborníků na výživu byste se měli snažit zhubnout okolo 0,5 kg za týden, tedy 2 až 3 kg za měsíc. 

2. Udělejte si plán na hubnutí

Správně sestavený dietní plán je při tvarování postavy naprosto zásadní. Díky němu přesně víte, jak vaše hubnutí bude probíhat. Do dietního plánu klidně zahrňte vše, co souvisí s vaším hubnutím. Od toho, co budete celý den jíst, přes přirozený pohyb během dne, až po vaše tréninky. Jak bude obsáhlý záleží pouze na vás. Plán na hubnutí doporučujeme rozdělit na kratší časové úseky.  

Mít správný dietní plán je důležité

3. Trpělivost kila dolů přináší

Pokud si myslíte, že začnete držet dietní program a hned po 2 dnech uvidíte výsledky na vaší váze, tak vás asi zklameme. Hubnutí je složitý a komplexní proces, a proto si na viditelné změny na vaší postavě budete muset chvíli počkat. Hned na začátku diety se musíte obrnit trpělivostí. Kila časem určitě půjdou dolů, jen to nesmíte hned vzdávat. Odborníci na výživu nám potrvdili, že pokud děláte vše správně, měřitelné výsledky nejspíš uvidíte zhruba po měsíci hubnutí. 

4. Cheat days už jsou dávno minulostí

Možná jste zaznamenali trend, který se jmenuje cheat days. Pokud ne, tak velmi zjednodušeně jde o to, že celý týden dodržujete dietní jídelníček a jeden den v týdnu pustíte uzdu vašim chutím. V praxi to znamená, že během 24 hodin je dovoleno sníst téměř cokoliv. Většina lidí během cheat days sahá po sladkých a slaných pochutinách, nebo jídlech z fast foodů. 

Jenže takové nekontrolovatelné přejídání se vám nemusí vůbec vyplatit. Zbytečně navyšuje váš celkový kalorický příjem, kdy vám většinou nepomůže ani kalorický deficit vytvořený během týdne. Extrémní výkyvy představují pro tělo jen zbytečnou zátěž, která může klidně způsobit vážné zdravotní problémy, jako jsou poruchy příjmu potravy. Proto by měla být vaše dietní strava vyvážená a především plná jídel, které uspokojí nejen váš žaludek, ale také chutě. 

Žádné výjimky, dodržujte striktně dietu

5. Nakupujte s plným žaludkem a nákupním seznamem

Nedaří se vám při nákupu jídla odolat barevným obalům, které mají do dietních potravin daleko? Máme pro vás jednoduchý tip. Pokud se snažíte zhubnout, ale do vaší diety se vám vždycky vkrade nějaká neřest v podobě kalorické čokoládové tyčinky, zkuste chodit do supermarketu pouze s plným žaludkem a pečlivě sestaveným nákupním seznamem. Uvidíte, že vaše touhy po dobrotách klesnou na minimum a ve vašem košíku už se jen tak neobjeví. Podle průzkumů totiž lidé, kteří přijdou nakupovat hladoví a bez seznamu, daleko častěji nakupují sladké a slané kalorické potraviny.  

6. Mlsejte chytře 

Jak správně hubnout? Nezakazujte si vaše oblíbená jídla. Touha po nich totiž během shazování kil ještě vzroste a to může vést ke zbytečnému přejídání. Samozřejmě, že sladký dezert z cukrárny není úplně tím nejlepším jídlem do diety. Ale uspokojit vaše chutě na sladké můžete i jinak a navíc zdravěji. Vymeňte kalorické bomby za plnohodnotnější alternativy. Například klasickou sladkou tyčinku můžete nahradit proteinovou tyčinkou KetoFit®, nebo bílou čokoládu vyměnit za kvalitní KetoFit® hořkou čokoládu. Díky tomu uspokojíte vaše chutě na sladké a přitom nijak výrazně nenarušíte vaši dietu

TIP: Neobejde se váš den bez něčeho sladkého ke kávě? Přinášíme vám 7 receptů na lahodné nízkosacharidové dezerty. Tak jaký vyzkoušíte první?

Koupit proteinovou čokoládu

7. Co na hubnutí? Jezte více zeleniny a ovoce

První věc, kterou byste měli udělat ve vašem jídelníčku, abyste dosáhli vašich hubnoucích cílů, není zařazení speciálních dietních jídel na hubnutí, ale zakomponování dostatečného množství čerstvé zeleniny a také ovoce. Obojí totiž obsahuje pestrou paletu vitamínů, minerálů a nechybí v nich ani vláknina. Pravidelný příjem těchto prospěšných látek podpoří vaše hubnutí a také imunitu. 

8. Zaměřte se na bílkoviny

Bílkoviny patří mezi základní makroživiny, které jsou při hubnutí naprosto klíčové. Velkou předností jídel bohatých na bílkoviny je fakt, že mají skvělou sytící schopnost, takže po jejich konzumaci nemáte hned hlad. Díky tomu se vám bude dařit dodržovat váš redukční jídelníček a nebudou vás honit chutě. Bílkoviny mají ale mnoho dalších benefitů, které zjednoduší vaše hubnutí. Podporují správnou regeneraci svalů po tréninku a přispívají k jejich ochraně. Proto by měl každý jednoduchý jídelníček na hubnutí obsahovat jejich dostatečné množství.

Bílkoviny vás zasytí a nebudete mít hlad

9. Nejlepší dieta? Ta, která vám bude chutnat

Opravdu se nemusíte trápit držením nízkotučné diety, když vám vlastně jídla bez zdravých tuků vůbec nechutnají. Existuje spoustu jiných diet a výživových doporučení, díky kterým můžete změnit váš jídelníček tak, abyste dosáhli vaší cílové váhy. Pamatujte, že váš stravovací plán by měl obsahovat pouze taková jídla, která budete jíst s chutí. Jen tak docílíte toho, že hubnutí nevzdáte už po týdnu držení diety. 

10. Čtěte složení potravin

Možná už jste si někdy v obchodě všimli výrobků s lákavými popisky, které slibují spalování tuků na počkání. Na takové potraviny si však dejte pozor. Ne každý fit produkt je ve skutečnosti tak skvělý. Některé výrobky se totiž jen tak tváří, že jsou vhodné do diety. Ve skutečnosti však mnoho z nich obsahuje jen málo slibovaných živin a naopak v nich najdete mnoho zbytečných chemických aditiv. Proto si vždy na nakupování udělejte dostatečný čas a pečlivě si přečtěte složení všech potravin, které si plánujete koupit. 

TIP: Zajímá vás, jak jste na tom s vaší váhou? Naše on-line BMI kalkulačka vám prozradí přesný výsledek už za pár sekund. 

11. Co pomáhá na hubnutí? Vaření doma

Ani ta nejlepší a nejúčinnější dieta nebude fungovat, pokud budete každý den jíst v restauracích. Základem vašeho jídelníčku při hubnutí by měly být jídla uvařená u vás doma. Proč? Domácí jídlo má totiž mnoho výhod. Jednou z nich je fakt, že budete přesně vědět, z čeho je jídlo připravené a jakou má nutriční hodnotu. Další výhodou je také to, že takový oběd z domu je daleko levnější, než jídlo z obědového menu v restauraci. Samozřejmě, že jednou za čas si klidně vaše oblíbené jídlo v restauraci dát můžete, neměli byste tam ale být každý den od rána do večera. 

12. Před spaním se nepřejídejte

Časování jednotlivých jídel, stejně tak jako jejich složení, je individuální a záleží nejen na vašich fitness cílech, ale také například na vašem zaměstnání. Jiný jídelníček bude mít někdo, kdo má sedavé zaměstnání s pevnou pracovní dobou a jiný zase někdo, kdo pracuje na směny. Na druhou stranu ale platí, že večer a hlavně tedy před usnutím, byste se neměli přejídat. Je to z toho důvodu, že během spánku tělo regeneruje a zbytečným trávením extrémního množství jídla by mohl být tento proces zbytečně narušený. Proto se pokuste váš denní kalorický příjem naplánovat rovnoměrně do celého dne.

13. Dodržujte pitný režim

Voda hydratuje vaše tělo a podporuje normální činnost vašeho organismu. Při spalování tukových zásob hraje nemalou roli. Pomáhá totiž odstraňovat ven z těla škodlivé látky, které mimo jiné vznikají i při hubnutí. Proto pitný režim neberte na lehkou váhu. Denně byste měli vypít několik litrů vody. Kolik litrů konkrétně záleží nejen na vaší váze, ale také životním stylu. Průměrně se však doporučuje vypít za den kolem 2 až 3 litrů čisté vody. 

Pitný režim je v dietě důležitý

14. Alkohol do dietního jídelníčku nepatří

Alkohol má nulovou výživovou hodnotu a pro tělo představuje zbytečnou zátěž. Pití alkoholu nepřináší vašemu organismu žádné prospěšné živiny a navíc obsahuje mnoho kalorií, které zbytečně zvyšují denní kalorický příjem. K tomu všemu má pravidelné pití alkoholu negativní vliv na vaše zdraví. Pravidelné pití alkoholu zbytečně komplikuje a tím i zpomaluje vaše hubnutí. Zkrátka, alkohol do dietního plánu vůbec nepatří. 

15. Dejte si pozor na tekuté kalorie

Nejen alkohol, ale také barevné limonády a kávové speciality se sirupy nebo šlehačkou, obsahují v jedné porci často tolik kalorií, co jeden vydatný oběd. Navíc v nich najdete vydatné množství cukru a zbytečné chemické látky, které nijak vaše hubnutí nepodpoří. Pokud máte rádi sladké nápoje, nahraďte je domácí limonádou, do které můžete přidat plátky citrusů, bobulové ovoce, nebo nízkosacharidový sirup KetoFit®. Pokud zbožňujete kávu s různými přísadami, dopřejte si ji jen jednou za čas a během dne dejte přednost raději černé kávě bez cukru a s kapkou mléka.

Nízkosacharidový sirup

Koupit nízkosacharidový sirup

16. Sportujte pro radost

Dalším tipem, jak zaručeně zhubnout, je zařadit do vašeho dne pravidelný pohyb. Cvičení má mnoho zdravotních benefitů, které mají pozitivní vliv jak na vaše fyzické, tak psychické zdraví. Ať už si vyberete běh na páse, nebo posilování s činkami, pohyb by vám měl přinášet radost a nikdy by to neměl být trest za to, že jste snědli něco sladkého. Vždy si vyberte takový druh pohybu, do kterého se nebudete nutit. Díky tomu se pohyb stane běžnou součástí vašeho dne a už nikdy nebudete brát sport jako povinnost. 

TIP: Myslíte si, že je keto dieta vhodná jen pro ženy? Příběh Tomáše vás přesvědčí o opaku. Hubnout s KetoFit® totiž můžou nejen ženy, ale také muži.  

Sport vám pomůže shodit kilo a zpevnit postavu

17. Nemáte čas na sportovní lekce? Vsaďte na přirozený pohyb

Pokud je váš denní rozvrh plný tak, že v něm nenajdete žádné místo na návštěvu posilovny, nebo skupinovou lekci, pokuste se zvýšit objem vašeho přirozeného pohybu. Jak na to? Třeba domovní výtah vyměňte za schody, nebo vaše auto zaparkujte o něco dál od práce a zbytek cesty dojděte pěšky. Na malý nákup také nemusíte nutně jezdit autem, ale můžete se projít. Pokud celý den sedíte v kanceláři a váš pohyb je během dne minimální, nastavte si minutku na telefonu a každou hodinu se na chvíli alespoň trochu protáhněte

18. Naučte se dostatečně odpočívat

Vyzkoušeli jste už snad všechny nejlepší diety na hubnutí, ale výsledky stále nikde? Možná máte málo odpočinku. Neustálý výkon a s ním spojený stres totiž může mít negativní vliv na průběh vaší diety. I přesto, že je pravidelný pohyb důležitý, nemusí být vaše tréninky pokaždé dlouhé 2 hodiny. Dovolte si také na chvíli oddechnout, aby váš organismus mohl správně regenerovat. I to je totiž při hubnutí velmi důležité. 

19. Jak podpořit hubnutí? Nešiďte spánek

Spánek neslouží pouze k vašemu odpočinku. Během hodin, kdy spíte probíhají ve vašem organismu také další důležité procesy, které mají nemalý dopad na vaše celkové zdraví. Nedostatečný a nekvalitní spánek může rozkolísat hladinu hormonů, které ovlivňují míru vašeho hladu a chutí. Pokud se chcete zbavit kil navíc, rozhodně se zaměřte na správnou spánkovou hygienu a dopřejte si kvalitní spánek, který bude trvat ideálně 7 až 8 hodin

Dopřejte si odpočinek

20. Nebojte se zkoušet nové věci

Není nic horšího, než fádní a stále se opakující dietní jídelníček. Abyste zhubli, nemusíte jíst jen zeleninové saláty a jídla bez chuti. Na internetu najdete mnoho dietních jídel, které mají skvělou výživovou hodnotu a přitom vám budou určitě chutnat. Objevujte nové chutě a vůně. Vyzkouš

ejte potraviny, které jste ještě nikdy neměli. To stejné platí i v případě sportu. Pokud vás láká nějaký typ pohybu, který jste nikdy neprováděli, není na co čekat. Odhoďte váš stud a přihlašte se na první lekci. Většina sportovních studií ji navíc nabízí zdarma, takže si cvičení můžete bezplatně vyzkoušet.

TIP: Cukroví, alkohol a dny strávené u pohádek dokáží s vaší váhou pořádně zamávat. Chcete předejít tomu, že po Vánocích nezapnete vaše oblíbené kalhoty? Odhalíme vám jednoduché tipy, jak nepřibrat během svátků

21. Nejúčinnější hubnutí? Základem je kalorický deficit

Odborníci na výživu se jednohlasně shodují na tom, že ať už vyzkoušíte jakoukoliv nejlepší dietu, tak bez kalorického deficitu nezhubnete ani o gram. Kalorického deficitu můžete dosáhnout pomocí mnoha metod a jejich kombinací. Vždy ale mějte na paměti, že extrémy vedou pouze ke zdravotním problémům. Kalorický deficit si na začátku hubnutí nastavte raději menší a až v případě nulových výsledků ho mírně zvyšte. 

Vyvážení jídlo vám pomůže udržet si kalorický deficit

Vyrýsovanou postavu může mít opravdu každý 

Štíhlá postava rozhodně není výsadou genů a hladovění. Věřte, že i vy můžete zhubnout na vaši vysněnou váhu. Zkuste zařadit do vašeho životního stylu třeba i jen jeden z výše uvedených 21 tipů na hubnutí od našich předních odborníků na výživu a uvidíte, že se vaše postava začne pomalu měnit. Aby vám však vaše motivace při hubnutí vydržela, neporovnávejte vaše výsledky s ostatními. Každý člověk je individuální, proto i průběh a celkové tempo shazování kil bude u každého rozdílné. 

 KetoFit dieta je tady pro každého

Autor článku: Bc. Veronika Ivanová
Redakce Ketofit

Na hubnutí nebudete sami!

Přidejte se k nám, vzájemně se podporujeme, sdílíme recepty, výsledky a zkušenosti. Hubnutí je hned snadnější.

Přidat se do skupiny

Podpora / recepty / příběhy
Zeptejte se reálných uživatelek, jak jsou spokojené s KetoFit, jak se jim daří hubnout, kolik kilo zhubly.

Ketofit v médiích

Přesvědčete se o účinnosti našich produktů.

Hýčkejte se těmi nejlepšími jídly

Pravá česká chuť

Speciálně pro ženy

Extra účinek při hubnutí

Zlepšují pleť, vlasy a nehty

Proč hubnout s kvalitnejším KetoFit?