Víkendová SLEVA 200 Kč na všechny nákupy nad 750 Kč. Zadejte kód: fitdveste Vybírejte ZDE

Káva a hubnutí – pomáhá, nebo škodí?

Nejen o samotném hubnutí, ale také o různých potravinách panuje mnoho mýtů. Jednou z takových potravin  je i velmi oblíbená káva. Bohužel, stále existuje mnoho lidí, kteří si myslí, že pravidelné pití kávy je pro organismus nezdravé. Naštěstí je tomu právě naopak. Odborníci na výživu se shodují, že umírněná konzumace kávy je nejen neškodná, ale dokonce prospěšná i při dietě. Jak je to možné? Přiblížíme vám, jaké výhody přináší pití kávy a zároveň vysvětlíme, proč kávu nevynechat ani při hubnutí.

Je káva při hubnutí prospěšná?

Co to je káva?

Pod pojmem káva se vám nejspíš jako první vybaví teplá a příjemně voňavá tekutina. Víte však, z čeho je tento nápoj vlastně připraven? Jedná se o semena plodů keře, nebo menšího stromu, který se jmenuje kávovník. Ten se nejvíce pěstuje v Brazílii, Kolumbii, nebo také Indonésii. Běžný konzument kávy se pravděpodobně setká pouze s dvěma druhy kávy. A tím je káva připravená ze zrn arabiky, nebo robusty. Aby semena získala svoji typickou hnědou, až černou barvu a práškovitou konzistenci, procházejí pražením a následně mletím. Rozemletý prášek je pak hlavní a zároveň jedinou ingrediencí pro přípravu tradiční černé kávy.

Černá, nebo zelená káva?

Káva může být ale i zelená. V dnešní době ji nabízí mnoho supermarketů, jako alternativu ke klasické kávě. O co se jedná? Jde o kávová zrna, které neprošly pražením. Takto vyrobená káva má chuťově blíže například k zelenému čaji. Je vhodnou alternativou pro ty, kterým běžná káva nechutná, ale na druhou stranu chtějí mít alternativu k popíjení čajů. Dalším rozdílem je obsah kofeinu, který je u zelené kávy vyšší. Proto nejen černá, ale také zelená káva a hubnutí se k sobě skvěle hodí. 


TIP: Blíží se vám dny strávené na horách, nebo u moře s neustálým přísunem jídla a vy se už teď děsíte kil navíc, které si z dovolené přivezete? Nepanikařte, prozradíme vám 7 tipů, jak nepřibrat na dovolené.


 
Jak se káva pěstujePěstování kávy

Je káva zdravá, nebo není?

Možná jste už i vy někde slyšeli, že káva s mlékem je pro zdraví velmi škodlivá, nebo že pití kávy při dietě není vhodné. Tyto mýty jsou naštěstí už dávno vyvrácené. Káva totiž obsahuje mnoho prospěšných látek jako jsou například vitamíny typu B, hořčík, draslík, nebo kofein. A kromě toho také podporuje mnoho metabolických procesů v těle. S jakými konkrétní pozitivními účinky kávy se můžete setkat?

  • pití kávy snižuje riziko vzniku diabetu 2. stupně a Alzheimerovy choroby
  • káva působí jako spalovač, krátkodobě zrychluje a aktivuje metabolismus
  • kofein obsažení v kávě pomáhá stimulovat mozek a podporuje jeho funkci
  • šálek kávy zlepšuje sportovní výkon, proto kávu při sportování rozhodně nevynechejte
  • kávu můžete pít i při hubnutí, protože pomáhá potlačit chuť k jídlu
  • konzumace kávy zlepšuje náladu díky dopaminu, jehož hladina se po vypití v organismu zvyšuje

Káva na hubnutí do keto dietyAni při cestě za vysněnou figurou s keto dietou se nemusíte se vzdávat svého potěšení
a současně životabudiče v podobě kvalitní kávy. Doporučujeme oblíbenou kávu arabica Ketofit už od F1 keto diety.

Není kafe jako kafe aneb kolik kalorií má káva?

Káva je při hubnutí skvělým pomocníkem, protože vám kromě výše uvedených benefitů také dodá novou energii a takzvaně vás nakopne. Je nutné si však uvědomit, že se bavíme o černé kávě bez cukru a mléka. Ta má totiž velice nízkou kalorickou hodnotu. Konkrétně na hrnek o objemu kolem 200 ml přibližně 2 kalorie. Pokud si do ní však přidáte cukr, mléko, šlehačku, nebo slazené sirupy, vytvoříte si doslova kalorickou bombu, která do diety rozhodně nepatří. Takové karamelové macchiato má průměrnou kalorickou hodnotu kolem 300 kalorií. A to už se blíží kalorickým hodnotám svačiny, nebo lehkého obědu.


TIP: Chcete zhubnout pomocí ketodiety, ale nevíte, jaká jídla si objednat? Využijte výhodných balíčků keto diety, které jsou už předem sestavené a nachystané k odeslání. Stačí si jen vybrat ten správný pro vás.


Ideální káva pro hubnutí - bez cukru a šlehačkyIdeální káva při hubnutí - bez cukru a bez šlehačky 

Kdy kávu pít a jaké je její optimální množství?

Je vaším plánem teď nahradit pravidelné pití vody za kávu? Tak to pozor. Účinky kofeinu a dalších látek obsažených v kávě jsou sice pro organismus pozitivní, ale nic se nemá přehánět. Všeobecně je považováno za bezproblémové vypít 1 až 3 šálky černé kávy denně. Pokud by se vám podařilo tento počet výrazně překročit, koledujete si o podráždění žaludku, nespavost, nebo zvýšení krevního tlaku. Také není úplně jedno, v které denní době kávu vypijete. Kdy si dopřát hrnek kávy, aby byl její účinek co nejvyšší?

  • asi 30 minut před fyzickou aktivitou pro podporu výdrže a energie
  • během dne mezi jídly, protože káva na lačno, nebo hned po jídle může podráždit, nebo zpomalit trávení
  • maximálně 6 hodin před spánkem, protože káva a kofein stimuluje organismus

Kofein a hubnutí

I přes to, že káva má na hubnutí pozitivní účinky, není všemocná. Rozhodně to není tak, že stačí pouze pít kávu a kila půjdou sama dolů. Pokud se rozhodnete zhubnout, je důležité změnit celý váš dosavadní životní styl. Kromě pravidelného pohybu si zvolte správný stravovací plán a vyhněte se dietám, u kterých budete hladovět. Proteinové diety, jako je ketodieta jsou skvělé v tom, že jsou nejen chutné, ale hlavně dostatečně zasytí. Proto nemusíte mít strach, že vás bude s keto jídly od KetoFit® trápit nepříjemné kručení v břiše.

Proteinový Espresso koktejl na hubnutíProteinový espresso koktejl KetoFit na hubnutí

Dezert ke kávě? S KetoFit si ho můžete dovolit

Při ketodietě můžete pít kávu bez problému. Jen opět připomínáme, že jde o její variantu bez cukru, nebo jiných ochucovadel. Máte problém s tím, že si neumíte kávu bez šlehačky představit? Máme pro vás dobrou zprávu. Skvělou variantou, co pít místo slazené kávy, je KetoFit® espresso proteinový koktejl, který nejen uspokojí vaše chuťové buňky toužící po kávě s pořádnou porcí smetany, ale také pomůže zahnat malý hlad. A to díky vysokému podílu bílkovin. Navíc s tímto speciálním koktejlem se zbavíte nežádoucích kilogramů.

Nedokážete pít kávu bez dezertu?
Stejné je to i se sladkostmi ke kávě. Pokud si nedokážete odepřít k šálku teplé kávy něco sladkého, nevadí. Dopřejte si proteinové dezerty jako jsou palačinky, croissanty, nebo třeba čokoláda, po kterých rozhodně nepřiberete. 

Dezert na hubnutí bez cukrůNízkosacharidový cheesecake

A pokud rádi vaříte, vyzkoušejte opravdu podařené dezerty ke kávě podle keto receptů pro štíhlou postavu. 

Autor článku: Bc. Veronika Ivanová
Redakce Ketofit

Na hubnutí nebudete sami!

Přidejte se k nám, vzájemně se podporujeme, sdílíme recepty, výsledky a zkušenosti. Hubnutí je hned snadnější.

Přidat se do skupiny

Podpora / recepty / příběhy
Zeptejte se reálných uživatelek, jak jsou spokojené s KetoFit, jak se jim daří hubnout, kolik kilo zhubly.

Ketofit v médiích

Přesvědčete se o účinnosti našich produktů.

Hýčkejte se těmi nejlepšími jídly

Pravá česká chuť

Speciálně pro ženy

Extra účinek při hubnutí

Zlepšují pleť, vlasy a nehty

Proč hubnout s kvalitnejším KetoFit?