Dnes: Nakupte VíceZaMéně > množstevní slevy až 30 % u většiny produktů >> Vybírejte ZDE

Účinky jablečného octa na hubnutí

Jablečný ocet pomáhá udržet zdravý organismus, u některých nemocí může posloužit jako podpůrný prostředek k běžné léčbě. To je dnes docela známá věc, v poslední době se ale mluví také o skoro zázračných účincích jablečného octa na hubnutí. Opravdu je tak skvělý pomocník? A jak ho užívat?


Opravdu pomáhá jablečný ocet při hubnutí?

Jablečný ocet při hubnutí je vhodným pomocníkem, ale bez vaší snahy nepomůže.

Co je jablečný ocet?

Jablečný ocet znali už staří Egypťané, kteří ho používali jako konzervant nebo dezinfekci, starověcí léčitelé jím bránili epidemiím a infekcím. Doporučoval se i na trávení nebo jako tonikum. Vyrábí se fermentací cukru z jablek, během čehož dojde ke vzniku kyseliny octové, tedy látky, která mu dodá jak typickou chuť, tak vůni. Její obsah se pohybuje mezi 5 až 6 %.

Jablečný ocet a zdraví

O účincích na naše tělo věděli jak staří Egypťané, tak naše moudré babičky. Jablečný ocet je bohatým zdrojem vitamínů a minerálů, mezi jeho důležité složky patří vitamín C, beta karoten, hořčík, vápník, draslík a další. Obsahuje také pektin, tedy druh rozpustné vlákniny, který navozuje pocit sytosti, nebo kyselinu maleinovou, která se v našem organismu podílí na výrobě energie.


Užívaní jablečného octa má řadu pozitivních účinkůJablečný ocet je zdrojem vitamínů.


Víte, že nejvíce látek cenných pro naše zdraví, najdeme v nepasterizovaném a nefiltrovaném octu?


Jaké jsou další účinky jablečného octa na naše zdraví?

 • Pomáhá očisťovat organismus

 • Napomáhá snížit hladinu LDL cholesterolu v krvi a hladinu cukru v krvi. Prospěšný cholesterol naopak zvyšuje.

 • Je pomocníkem při redukci hmotnosti, spaluje tuk a brání tak jeho nadbytečnému ukládání.

 • Jak je na tom jablečný ocet a metabolismus? Urychluje zažívání, snižuje chuť k jídlu a podporuje pocit plnosti. Zpomalí také čas, za který jídlo opustí žaludek, což znamená, že budeme mít delší dobu pocit, že jsme najezení.

 • Upravuje poměr inzulinu a glukagonu, vede ke zlepšení spalování tuků.

 • Má antibakteriální účinky.

 • Pozitivně působí na stav naší střevní mikroflóry

 • Přispívá ke zdraví cév a tvorbě červených krvinek.

 • Posiluje svaly i nervovou soustavu.

 • Působí močopudně, proti ledvinovým kamenům

 • Osvědčil se i při revmatismu, bolestech hlavy nebo krku, vyčerpání, kožních onemocněních nebo při prochladnutí.

 • Jako jediný ocet nezpůsobuje překyselení organismu.

 • Vlasům dodá lesk, sníží svědění pokožky, minimalizuje lupy.

 • Odstraní tělesný zápach.

 • Může se použít jablečný ocet na pleť? Ano, jen ho musíte hodně naředit. Díky obsahu kyseliny octové ničí některé bakterie, proto může být spojencem i v boji proti akné.

 • Snižuje riziko rakoviny.

 • Pozitivní účinky má jablečný ocet na nohy. Využívá se jako přísada do koupele pro změkčení zrohovatělé kůže na chodidlech, pomůže i s puchýři.

 • Má široké uplatnění i v kuchyni a domácnosti. Použít se dá jako zálivka na salát, do marinád, omáček a polévek, připravit si můžete i horký nápoj, pro jehož výrobu použijete vodu, jablečný ocet, med, skořici a citron. V domácnosti se zase osvědčil jako přírodní leštidlo.

Jablečný ocet a hubnutí aneb Opravdu to funguje?

Užívání jablečného octa podpoří trávení, urychlí metabolismus a také navodí pocit sytosti. To všechno podpoří vaši snahu zhubnout. Samotné užívání jablečného octa ale není všemocné, je třeba ho kombinovat se změnou stravovacích návyků a také s pohybovou aktivitou. Pak se výsledky jistě dostaví, možná vás dokonce příjemně překvapí.

Jak užívat jablečný ocet pro hubnutí?

Nejlepší způsob konzumace jablečného octa není jen v kombinaci se zeleninovým salátem, ale jako voda s octem. Tu si připravíte tak, že ve sklenici vlažné vody rozmícháte jednu lžíci jablečného octa. Poté, co nápoj vypijete, si vypláchněte a vyčistěte ústní dutinu.

Pro maximální účinek a hubnutí s jablečným octem je třeba také správně načasovat, kdy budete nápoj pít. Ideální je vypít ho každý den ráno, mezi vstáváním a snídaní. Kdo chce, může nápoj pít před každým jídlem, neměli byste ale překročit maximální doporučenou denní dávku jablečného octa, která se pohybuje mezi 10-30 ml. Dávkování jablečného octa na hubnutí se změní, místo polévkové lžíce ráno rozmícháte ve sklenici s vodou 3x denně čajovou lžičku jablečného octa.

Jaké jsou zkušenosti s jablečným octem při hubnutí

Opravdu jablečný ocet funguje a vy díky němu zhubnete? Má užívání jablečného octa vliv na snížení tukové tkáně? Mnoho lidí vám řekne, že ano, potvrzují to i vědci. Podle některých krátkodobých studií se totiž ukázalo, že konzumace jablečného octa (1 lžíce ve sklenici vody před jídlem) může pomoci sníst méně kalorií, zhubnout a snížit také množství břišního tuku. Jen se musíte smířit s tím, že ne každému chutná. Ale nevzdávejte to a vydržte.

A co jablečný ocet a nežádoucí účinky?

I užívání jablečného octa s sebou může nést jistá rizika, a to zejména při nesprávném užívání. Jablečný ocet má na naše zdraví celou řadu pozitivních účinků, to ale neznamená, že ho máte konzumovat bez omezení, v jakékoli formě. Jablečný ocet se užívá s opatrností, čím více, tím lépe v tomto případě rozhodně neplatí. Pokud užíváte nějaké léky, vždy se o užívání jablečného octa raději poraďte s lékařem.

Vždy byste si ho měli ředit, jinak může dojít k poškození zubní skloviny v případě, že jablečný ocet užíváte vnitřně, nebo k popálení pokožky. V žádném případě ho nepoužívejte na otevřené rány nebo velmi suchou pokožku.

Opatrní by měli být i ti, kdo se potýkají s cukrovkou. Jablečný ocet totiž, jak už jsme zmínili, zpomaluje dobu, za kterou jídlo opustí žaludek. Je tedy pak obtížné správně načasovat dávkování inzulinu a určit, za jak dlouho po jídle dojde ke zvýšení hladiny cukru v krvi. Obezřetné by měly být i osoby s gastroparézou, tedy onemocněním, které vede k pomalému posunu potravy z žaludku do střev. Jejich stav by užívání jablečného octa mohlo ještě zhoršit.

Tip na závěr: Jablečný ocet si můžete vyrobit i doma

Vliv jablečného octa na trávení, hubnutí a zdraví celkově vás zaujal? Chcete vyzkoušet jablečný ocet a chuť k jídlu omezit? Máme pro vás dobrou zprávu! Vyrobit si ho můžete i doma. Kdo má vlastní zahradu a na ní jabloň, má to ještě jednodušší. Díky výrobě octa zpracuje přebytky, případně i padaná jablka. A jak na to?

1 kg jablek lehce omyjte, ať nepřijdete o kvasinky, které žijí na slupce a nahrubo nastrouhejte. Dejte je do 5 litrové lahve, přisypte 0,5 kg cukru a přilijte převařenou vodu. Vše promíchejte a nechte kvasit. Použít můžete pro nastartování i vinařské kvasinky. Několikrát za den promíchejte. Zhruba po 10 dnech, když začne být cítit alkohol, tekutinu přeceďte. Bakterie Acetobacter během 1 až 2 měsíců přemění alkohol na ocet, až bude tekutina chutnat jako ocet, můžete ji slít do lahví a začít užívat. Nespěchejte ale na to, čím déle bude ocet zrát, tím lepší bude i jeho chuť.

Hubnout nemusíte pouze s jablečným octem! Hubněte rychle a snadno s produkty Ketofit, díky nejnižšímu obsahu sacharidů na trhu!

Nemusíte hubnout jen s jablečným octem!

Hubněte líp!

Autor článku: Ivana Kyllerová
Redakce Ketofit

Na hubnutí nebudete sami!

Přidejte se k nám, vzájemně se podporujeme, sdílíme recepty, výsledky a zkušenosti. Hubnutí je hned snadnější.

Přidat se do skupiny

Podpora / recepty / příběhy
Zeptejte se reálných uživatelek, jak jsou spokojené s KetoFit, jak se jim daří hubnout, kolik kilo zhubly.

Ketofit v médiích

Přesvědčete se o účinnosti našich produktů.

Hýčkejte se těmi nejlepšími jídly

Pravá česká chuť

Speciálně pro ženy

Extra účinek při hubnutí

Zlepšují pleť, vlasy a nehty

Proč hubnout s kvalitnejším KetoFit?