Dnes: SLEVA 25 % na všechny koktejly. Zadejte kód FitHity >> VYBRAT | Sleva 25 % na další jídla ZDE

Máte dotaz? Ozvěte se.

+420 770 110 650 Po-Čt: 8:00-16:30 Pá: 8.00-15:30

Druhy diet – jaké jsou ty nejefektivnější?

Vyznat se ve všech redukčních dietách, které využívají celebrity nebo lidí u výživových poradců je poměrně náročné. Pojďte se s námi podívat na ty nejeefektivnější!

V článku se dozvíte:

Kdo chce být zdravý, ten by měl dodržovat zásady zdravého životního stylu. Někdy se ale dostaneme do situace, kdy kila letí nezadržitelně nahoru a my začneme přemýšlet, jak se jich zase zbavit. Naši pozornost si získají diety, které slibují rychlý úbytek hmotnosti. Je jich celá řada, jak se v nich zorientovat a vybrat tu pravou?

Co je to dieta?

Když slyšíme slovo dieta, mnozí z nás si hned vybaví extrémní diety, které charakterizuje hlad, omezení a snahu zhubnout. Obecně ale platí, že dieta je výživa, která má určité omezení nebo doporučení pro příjem potravy. Vůbec není nutné, ba ani žádoucí, při dietě hladovět.

Víte, že slovo dieta (diaita) má svůj původ ve starověkém Řecku? Už slavný Hippokrates takto označoval řízený příjem stravy a tekutin s přesně daným účelem.

Jaké typy diet známe?

Diet je celá řada, neustále se objevují nové a nové. Do určité míry kopírují aktuální trendy, často dojde jen k drobné změně ve srovnání s dietou, kterou známe už desítky let. Mezi ty nejznámější diety, se kterými se můžete setkat, patří přerušovaný půst, středomořská dieta, paleo dieta, keto dieta, Dukanova dieta, Atkinsonova dieta, veganská dieta apod. Malý seznam diet zde (samozřejmě neobsahuje úplně všechny diety, jen ty nejznámější):

Atkinsonova dieta Flexitariánská dieta
Dukanova dieta Low carb dieta
Keto dieta Dieta Sirtfood
Paleo dieta Whole30
Přerušovaný půst Bezlepková dieta
Středomořská dieta Krabičková dieta
Veganská dieta Online kurz hubnutí
Strava založená na objemu Nízkotučná dieta
Jídelníček na míru Intermittent Fasting
Masožravá dieta DASH dieta
MIND dieta Zásaditá dieta
Endomorfní dieta Dieta 1200 kcal

 Nejznámější druhy diet.

Když se na diety zaměříme ze zdravotního hlediska, základních diet je 15 a patří mezi ně kromě redukčních diet, na které se zaměřujeme, také diabetická dieta, šetřící dieta, dieta s omezením tuku, bezlepková dieta, dieta při akutní pankreatitidě a další.

Víte, že než se pustíte do hubnutí za pomocí některé z běžných diet, je třeba znát i rizika diet? Mezi ně patří zažívací problémy, než si tělo zvykne na nový režim, dostavit se může i bolest hlavy, nutriční nerovnováha nebo starý známý jojo efekt poté, co se vrátíte k původnímu režimu. Kila často zase naberete rychle zpět, výjimkou není ani to, že přiberete víc, než kolik jste shodila. Mezi další rizika patří u některých diet i nadbytečný příjem soli nebo naopak nedostatečný příjem vlákniny, hořčíku, železa nebo vitaminu D.

Jaké diety patří mezi nejefektivnější diety?

Nejlepší diety na hubnutí není snadné stanovit, na každého účinkuje něco jiného. Zatímco jednomu vyhovuje paleo dieta, jinému nemusí sednout a dá přednost keto dietě nebo low carb dietě apod.

Keto dieta

Mezi nejlepší diety na redukci váhy právem řadíme keto dietu, která patří mezi diety pro ženy. Je založena na stavu ketózy, díky kterému ji můžeme označit jako jednu z nejrychlejších diet. Tělo při ketóze spaluje o sto šest, dostanete se do ní ve chvíli, kdy minimalizujete příjem sacharidů, které ve stravě nahradí proteiny a kvalitní tuky.

Jakmile tělo vyčerpá uložené zásoby sacharidů, které pro něj fungují jako zdroj energie, musí hledat jinde. Najde ho v tucích uložených v bříšku a dalších problémových partiích. Vy pak poměrně rychle zaznamenáte nejen úbytek kilogramů, ale i centimetrů na obvodech. Dalším plusem této diety je příliv energie a žádný hlad, což u mnoha jiných diet budete hledat marně.

Keto dietu dělíme na první fázi hubnutí, kdy je úbytek hmotnosti největší, a druhou fázi, která slouží k zafixování a udržení tělesné hmotnosti. Někdy se tato fáze dělí na dvě části, první má za cíl stabilizovat hmotnost, druhá ji zafixovat. Během první fáze vynecháte z jídelníčku všechna běžná jídla a jíte pouze jídla nízkosacharidová s celkovým denním příjmem sacharidů do 30 g, ve druhé fázi 2 jídla denně nahradíte připravenými low carb jídly, inspiraci najdete v našem receptáři.

Keto dieta patří mezi základní redukční diety.

Ideální dieta pro ženy je keto dieta

Vyzkoušejte keto dietu!
 

TIP: Vyzkoušejte keto dietu Ketofit, která se může pochlubit nejnižším obsahem sacharidů na trhu, a to už od 0,9 g na porci, 26 vitamíny a minerály pro správné hubnutí, a také tím, že Ketofit je uznaná oficiální náhrada stravy pro hubnutí. Kromě jídel najdete v nabídce i doplňky stravy Ketofit, díky kterým budete hubnout snáz a podpoříte i pružnost vaší pokožky.

Low carb dieta

Poměrně rychlého hubnutí se dočkáte i s low carb dietou, která je obdobou výše zmíněné keto diety. I při ní je zásadní omezení sacharidů a jejich nahrazení kvalitními tuky, vysazení sacharidů ale není ve srovnání s keto dietou tak razantní. Další odlišností je skutečnost, že nemusíte setrvávat ve stavu ketózy, i to je důvod, proč mnozí, kdo vyzkouší keto dietu, časem přejdou na low carb stravu.

Paleo dieta

Paleo dietu můžeme označit za návrat ke kořenům, jde o styl stravování, který se hodně podobá tomu, co jedli naši předci v době paleolitu, kdy si obživu získávali lovením a sběrem plodů. Základem je tedy konzumace masa (červené maso, ryby a drůbež), doplněná o zeleninu, bobulové ovoce, ořechy, vejce a některé tuky.

Dukanova dieta

Striktní dieta, která své pojmenování získala po výživovém poradci Pierru Dukanovi. Dieta je založena na vysokém obsahu bílkovin a nízkému podílu sacharidů ve stravě a dělí se na dvě hubnoucí a dvě udržovací fáze. Během těch hubnoucích konzumujete neomezené množství bílkovin a povinných ovesných otrub, v další fázi přidáváte neškrobovou zeleninu a postupně i sacharidy a tuky tak, abyste se vrátili k normálnímu jídelníčku.

Atkinsonova dieta

Speciální low carb dieta, při které konzumujete tolik bílkovin a tuků, kolik chcete, přitom ale zcela vyřadíte sacharidy. Během první fáze označované jako indukční, která trvá 2 týdny, přijímáte méně než 20 g sacharidů za den. V dalších fázích znovu zavádíte zdravé sacharidy postupně do stravy.

Veganská dieta

Oblíbená je i veganská dieta, kterou slovem dieta označujeme tak trochu s nadsázkou. Nejde vlastně ani tak o dietu, jako o styl života, kdy si zakážete konzumaci veškerých živočišných produktů. Jde o formu vegetariánství, kromě masa ale ze stravy vyřadíte i mléčné výrobky, vejce a další produkty živočišného původu. Tedy i med, syrovátku apod.

Masožravá dieta

Přesným opakem veganství je masožravá dieta, při které jíte výhradně produkty živočišného původu, tedy maso, sýr, vejce, živočišné tuky a mléko. Naopak z jídelníčku vyřadíte obiloviny, ovoce i zeleninu. Někdy se označuje i jako dieta s nulovými sacharidy, preferují ji hlavně milovníci masa.

Středomořská dieta

Mezi druhy diet na hubnutí patří i středomořská dieta, jejíž inspiraci bychom měli hledat u lidí, kteří žijí ve Středomoří a konzumují zejména potraviny jako je zelenina, ryby, ovoce, olivový olej, ořechy a obiloviny. Jen minimálně si naopak dopřejí červené maso.

Krabičková dieta

Hitem poslední doby je krabičková dieta, kterou můžeme zařadit mezi šetrné diety, díky kterým se dá zhubnout skoro bez námahy. Odpadnou nám totiž starosti s vymýšlením a přípravou jídla, nákupem surovin i kontrolou porcí. Stačí si navolit, jak velké porce chcete a pro jaké pohlaví. Krabičková dieta má formu předplacené služby, kdy až domů dostanete krabičky s jednotlivými denními jídly. Obvykle jde o zdravá jídla, která byste si sama doma možná ani nepřipravila. Všechna jídla jsou obvykle navržena tak, aby byla vyvážená a v potřebné velikosti, díky čemuž pak hubnete poměrně snadno.

Přerušovaný půst

Už dlouhé roky známá dieta pro muže i ženy. Přerušovaný půst se na rozdíl od ostatních diet nezaměřuje na to, CO jíte, ale KDY to jíte. Přísný přerušovaný půst funguje tak, že 24 hodin normálně jíte a 24 hodin držíte půst. Mírnější verze povoluje 8 hodin jídla a 16 hodin půstu. Přerušovaný půst vám pomůže zhubnout, snížit hladinu LDL cholesterolu i stabilizovat hladinu cukru v krvi, na druhou stranu je obtížné ho držet dlouhodobě, navíc se mohou dostavit změny nálad nebo dojít k dehydrataci organismu.

Podtrženo, sečteno: Která dieta je nejlepší?

Tělo by při dietě nemělo střádat, naopak je důležité, aby i v tuto chvíli přijímalo všechny potřebné živiny, vitamíny a minerály. Jednou z nejlepších voleb tak je keto dieta, při které z jídelníčku žádnou složku potravy nevyřazujete, netrpíte hlady a když dodržíte všechny její zásady, bát se nemusíte ani jojo efektu. Vyzkoušet můžete třeba dietu Ketofit, která vám nabídne celou řadu produktů, od koktejlů přes kaše, proteinové omelety a tyčinky až po burgery a keto dezerty.