Dnes: SLEVA 25 % na všechny koktejly. Zadejte kód FitHity >> VYBRAT | Sleva 25 % na další jídla ZDE

Máte dotaz? Ozvěte se.

+420 770 110 650 Po-Čt: 8:00-16:30 Pá: 8.00-15:30

50+ low carb povolených potravin - přehled

Low carb stravování si poslední roky získává stále víc a víc příznivců. Přesto existuje mnoho lidí, kteří neví, o co se jedná. Ketonová dieta, jeden z typů low carb stravování, je účinný způsob, jak

V článku se dozvíte:

Low carb stravování si poslední roky získává stále víc a víc příznivců. Přesto existuje mnoho lidí, kteří neví, o co se jedná. Ketonová dieta, jeden z typů low carb stravování, je účinný způsob, jak rychle a snadno zhubnout. Zakládá se na sníženém množství sacharidů a zvýšeném příjmu bílkovin a tuků. Díky této změně budete shazovat kila bez hladu. Chtěli byste zkusit low carb dietu, ale nevíte, co všechno můžete jíst? Prozradíme vám nejen povolené, ale také zakázané potraviny při nízkosacharidové dietě.  

Co to jsou sacharidy?

Ke změně jídelníčku nás přivádí dvě věci. Touha zhubnout nebo zdravotní důvody. V obou případech může být řešením bezsacharidová dieta, kdy jíte jen velmi málo sacharidů a poměrně hodně proteinů.

Víte, že keto dieta je nejúspěšnější  metoda stravování pro redukci hmotnosti?

Když se řekne sacharidy

Sacharidy jsou jednou z makroživin v jídelníčku. Za normálních okolností by měly tvořit 50 až 60 % denního příjmu, tuky 25  35 %, bílkoviny 10  15 %. Sacharidy můžeme rozdělit na rychlé a pomalé. Nejdůležitější úlohou sacharidů je přísun molekul pro tvorbu glukózy. Glukóza je totiž pro chod našeho těla největším zdrojem energie – hlavní energetickou molekulou. Sacharidům se není třeba v normální stravě vyhýbat, je ale důležité to s nimi nepřehánět.

Rozdíl mezi rychlými a pomalými sacharidy

Možná jste ani netušili, že podle složení molekul existují dva základní typy sacharidů. Liší se od sebe jak chemickým složením, tak tím, jak na náš organismus působí. Rychlé a jednoduché sacharidy přijímané rovnou ze stravy tělu způsobí šok. Příval energie, která je okamžitě dostupná, tělo výrazně nabudí. Vzhledem k tomu, že rychlé (jednoduché) sacharidy tělo bezprostředně využije, nastává po nich typická chuť na sladké, nebo extrémní útlum. Pomalé a složené sacharidy (polysacharidy, vláknina) naopak tělo tráví dlouho. Proto se po jejich konzumaci budete cítit delší čas sytí a tím se vyhnete nezdravému nepřejídání.

Suroviny pro low carb hubnutí

Low carb jídla - losos, vejce, oříšky, avokádo...

 

Základní, nebo striktní nízkosacharidová dieta?

Kdo se už alespoň jednou snažil své stravovací návyky změnit a zhubnout, ten také ví, že nějakou dobu trpěl hlady. Když se rozhodnete pro low carb dietu, můžete si být jisti, že hlad nebudete cítit. Zvýšený příjem bílkovin a snížený podíl sacharidů vaše tělo uspokojí a dostatečně zasytí. Je ale třeba si nejprve vybrat, jakému druhu nízkosacharidové diety dáte přednost. Existují 3 základní typy nízkosacharidové diety. Jaké to jsou?

 • Při základní nízkosacharidové dietě je povoleno 200 g sacharidů denně.
 • Striktní nízkosacharidová dieta povoluje 100-200 g sacharidů za den.
 • Pro rychlé hubnutí je efektivní ketogenní dieta, kde je povoleno méně než 50 g sacharidů denně.

Víte, že sacharidům se není třeba v normální stravě vyhýbat, je ale důležité to s nimi nepřehánět? Kdo tedy nedrží žádnou dietu, může si nějaké množství sacharidů dopřát.

Low carb hubnutí bez sacharidů zajistí rychlé výsledky

TIP: Při shazování přebytečných kil je klíčové neměnit typy diet každý týden a vydržet u jedné delší čas. Proto je dobré sestavit si jídelní plán na několik týdnů dopředu, abyste předešli vlčímu hladu a následnému přejídání. Nevíte, jak na to? Poradíme vám, jak si jednoduše sestavit low carb jídelníček plný barev.

Low carb povolené potraviny

Stejně jako jiné diety má i low carb stravování určitá pravidla. Při tomto typu diety je důležité se především zaměřit na výživové hodnoty potravin. Tedy vybírat ty, které mají nízký obsah sacharidů a vyšší podíl bílkovin. Mezi low carb povolené potraviny patří kromě speciálních proteinových jídel, koktejlů a dezertů určených pro ketodietu, také mnoho dalších potravin. Co jíst při low carb a jaké jsou konkrétní hodnoty sacharidů na 100 gramů (pokud není uvedeno jinak) u vybraných potravin?

Maso

Obsah sacharidů se v jednotlivých druzích masa liší. V přepočtu na 100 g porci je obsah sacharidů následující:

 • Kuřecí maso obsahuje 0 g sacharidů, je výborným zdrojem proteinů.
 • Bez sacharidů je i jehněčí maso a losos.
 • Škeble mají 5 g sacharidů, mušle 7 gramů, ústřice 4 g, kalamáry 3 g.

Mléčné výrobky

 • Polotučné i plnotučné mléko obsahuje 5 g sacharidů.
 • V jedné porci řeckého jogurtu najdete 6 gramů sacharidů, jde o jednu z potravin bohatých na bílkoviny.
 • Půl šálku sýra Cottage v sobě ukrývá 4 gramy sacharidů.
 • Ve 28 gramech sýru chedar najdete 1 gram sacharidů, 7 gramů bílkovin a 20 % denní doporučené dávky vápníku.
 • Ve smetaně najdete 3,7 g sacharidů na 100 g.
 • Ve 100 g zakysané smetany najdete 2,9 g sacharidů.
Mléčné výrobky pro low carb dietu ve formě mléka a sýrů

Vejce

Vajíčka obsahují velké množství bílkovin a na jedno vajíčko připadá 0,6 g sacharidů.

Tuky (máslo, sádlo, olivový olej, kokosový tuk, olej, avokádo)

 • Ve 100 g másla najdeme 0,1 g sacharidů.
 • sádle, oleji, olivovém oleji a kokosovém tuku dokonce 0 g.
 • Avokádo ve 100 gramech ukrývá 160 kalorií, 9 gramů sacharidů, z čehož je víc než 7 g vlákniny, 2 gramy bílkovin a asi 15 gramů tuků.

Ořechy a semínka

 • 20 gramů mandlí v sobě skrývá 4 g sacharidů, 4 g bílkovin a 10 g tuků.
 • Ve 100 gramech kešu oříšků najdete kolem 26 g sacharidů, 17 g bílkovin a 46 g tuků.
 • Vlašské ořechy obsahují zdravé tuky, co se sacharidů týká, ve 30 g jich najdete 4 gramy.
 • 100 gramů lískových oříšků obsahuje 17 g sacharidů, stejné množství pistácií pak okolo 25 g.
 • 100 g para ořechů obsahuje 12 g sacharidů.
 • Chia semínka ukrývají ve 100 g hned 20 g sacharidů, 21 g bílkovin, 31 g tuků a 41 g vlákniny.
 • Slunečnicová semínka ukrývají ve 100 gramech 4 g sacharidů.

Koření jako sůl, pepř, bazalka, kardamon a další

 • Sůl a kardamon-0 g
 • Ve 100 g pepř najdete 43 g sacharidů
 • Čerstvá bazalka se na 100 g pyšní 0,3 g sacharidů.
Proteinové fitness palačinky low carb

Vyzkušejte fitness palačinky ve verzi low carb

Zelenina a low carb stravování

Pravidelná konzumace zeleniny tvoří nedílnou součást nízkosacharidového stravování. Zelenina dodá tělu palivo a potřebné látky pro udržení normální činnosti organismu. Díky vysokému obsahu vitamínů, minerálů a vlákniny podporuje imunitu a celkové zdraví. Nicméně, není zelenina, jako zelenina. Některé typy obsahují vysoký obsah sacharidů, a proto se do low carb stravování nehodí. Jaký je obsah sacharidů na 100 g u různých druhů zeleniny?

 • Paprika červená 6 gramů sacharidů, paprika bílá 3 gramy sacharidů, žlutá a zelená paprika pak stejně jako kapie 5 gramů sacharidů.
 • Špagetová dýně 6 gramů sacharidů.
 • Cuketa 3 gramy sacharidů.
 • Květák 4 gramy sacharidů.
 • Vařené houby 3 gramy sacharidů, smažené pak 10 gramů.
 • Brambory vařené bez slupky v sobě ukrývají 16 g sacharidů, ty pečené v troubě pak 26 g sacharidů. 
 • Fazole vařené mají 21 gramů sacharidů.

Speciální low carb jídla oživí vaše nízkosacharidové stravování

Pro low carb stravování můžete využít i speciální proteinová jídla KetoFit®  s nízkým obsahem sacharidů, která jsou speciálně vytvořená pro keto dietuMůžou je však konzumovat i sportovci, nebo kdokoliv, kdo chce vyladit svoji postavu. Jejich velkou výhodou je snadná a rychlá příprava. Navíc obsahují vysoké procento bílkovin, vlákniny, vitamínů a minerálů. Proteinová jídla KetoFit®  jsou oficiálně označována jako plnohodnotná náhrada stravy.

Můžete si vybírat z lahodných dobrot jako jsou:

low carb proteinová jídla KetoFit

Jaké jsou low carb zakázané potraviny?

Aby vaše snaha o štíhlou postavu byla úspěšná, musíte se některým potravinám vyhnout. Co si při low carb stravování odpustit? Jednoduše řečeno všechny potraviny, které obsahují nadmíru cukru a škrobu. Jde tak rozhodně o sladkosti, cukrem slazené pokrmy a nápoje, přírodní sladidla (med, kokosový cukr a další), sušené ovoce, luštěniny a obiloviny, rýži, pečivo a těstoviny.

Věděli jste, že při dietě je zakázaný i alkohol? Věřte, že je pro vaši postavu ještě větším nepřítelem, než si myslíte. Jeho výživový přínos pro organismus je nulový a přitom má vysokou energetickou hodnotu. Jeden gram čistého alkoholu obsahuje až 7 kalorií. Navíc zvyšuje chuť k jídlu a prohlubuje pocit hladu. 

Proteinové Smoothie KetoFit pro účinné low carb stravování

Opravdu stačí omezit sacharidy a budete hubnout?

Ať už si vyberete jakýkoliv typ nízkosacharidové diety a snížíte příjem všech sacharidů (jednoduchých a komplexních) v jídelníčku, výsledkem bude stabilní hladina cukru v krvi. Tím se následně sníží hladina inzulinu, který ovlivňuje ukládání tukových zásob v organismu. Díky tomu se naopak zvýší pocit sytosti. Výsledkem bude nižší chuť k jídlu a vy konečně začnete shazovat přebytečná kila dolů.

BMI kalkulačka výpočet

Zhubla jsem z velikosti 46. Teď jsem plná energie.

Bolela mě záda, kolenní klouby, zadýchávala jsem se při námaze a byla často unavená. Taky jsem byla nešťastná omezeným výběrem oblečení ve velikosti 46 a svou vizuální stránkou z fotek. Nyní se cítím se fantasticky.

Celý příběh

BMI kalkulačka výpočet

Moje váha atakovala 90 kg. Díky KetoFit jsem zhubla.

Byla jsem unavená, bez energie, bez nálady … a najít v šatníku něco, co mě neškrtí v pase, nebo co přetáhnu přes stehna, byl velký problém. Změnila jsem životní styl a váha letí dolů.

Celý příběh

Recenze a zkušenosti s ketodietou

Dnes je mi 40 a tak hubenou postavu jsem neměla ani na střední škole.

Vyzkoušela spoustu „zaručených“ diet v podobě tablet, čajů, hubnoucích masáží atd. - neúspěšně. Až ketodieta KetoFit mi pomohla. Všem, kteří už to vzdali, bych doporučila KetoFit alespoň vyzkoušet, věřím, když jsem to dokázala já, tak s KetoFit to zvládne každý.*

Celý příběh

Vyberte si oblíbená low carb jídla