Víkendová SLEVA 200 Kč na všechny nákupy nad 750 Kč. Zadejte kód: fitdveste Vybírejte ZDE

Co je bezsacharidová dieta a jak s ní začít

Bezsacharidová dieta dnes patří mezi nejoblíbenější cesty k redukci hmotnosti. Kromě hubnutí může mít i další pozitivní účinky na vaše zdraví a mezi její velké výhody patří fakt, že nemusíte úzkostlivě počítat kalorie vašeho jídla. Pojďme se blíže podívat na to, co bezsacharidová dieta je a jak s ní můžete začít. 

bezsacharidová dieta

Bezsacharidová dieta, low-carb a ketodieta – jsou stejné?

Pokud se snažíte zhubnout a zajímáte se o diety, určitě jste už na tyhle termíny narazili. Nízkosacharidová dieta se těší velkému zájmu a vzniká proto mnoho přístupů a variant. 

Ať už je to low-carb, bezsacharidová dieta, nebo ketodieta, vždy jde o podobný a dnes už velmi ověřený přístup k hubnutí. To vše bez trápení se hlady a potřeby cvičení, či jiné fyzické aktivity. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Podle povoleného množství sacharidů se nízkosacharidová dieta dá rozdělit takto: 

 • 200 g sacharidů denně = základní nízkosacharidová dieta (je vhodná jako udržovací, nebo po ukončení stabilizační fáze s ketodietou)
 • 100-200 sacharidů denně = striktní nízkosacharidová dieta
 • méně než 50 g sacharidů denně = ketodieta, která je velmi efektivní pro rychlé hubnutí. 

Ketodieta je v podstatě bezsacharidová dieta, proto je tak účinná. Podíváme se na ni blíže za chvíli. 

Zakázané sacharidy

Nízkosacharidová dieta a všechny její uvedené typy mají společný princip – minimalizují množství všech uhlohydrátů – sacharidů – v jídelníčku. Sacharidy jsou poměrně pestrá skupina látek – od jednoduchých ovocných cukrů, přes nechvalně známý řepný cukr, až po složité škroby a polysacharidy. 

V mnoha dietách se doporučením omezit jednoduché cukry a dopřávat si především komplexní sacharidy v podobě celozrnného pečiva, rýže, nebo brambor. Nízkosacharidová dieta ale výrazně omezuje i tyto potraviny. 

Možná si teď říkáte: „Tak to jste škrtli velkou část mého zdravého jídelníčku.“ Ale nebojte se, hlady vás nízkosacharidová dieta trápit nebude! Naopak, jíst můžete do syta, jen musíte vědět co. 

Bezsacharidová dieta a hubnutí – jak to funguje

A jaké že je to „kouzlo“, které nízkosacharidová dieta ukrývá? Stručně se to dá vysvětlit následovně: 

Pokud výrazně omezíte všechny sacharidy, vaše hladinu cukru v krvi se stabilizuje a sníží se hladina inzulinu. Ten mimo jiné ovlivňuje ukládání tukových zásob v organismu. Výsledek je lepší spalování tuků, zvýšený pocit sytosti a nižší chuť k jídlu. Efekt celé této změny je samozřejmě i hubnutí

U ketodiety (díky opravdu minimálnímu příjmu energie ze sacharidů) navíc nastává specifický stav metabolismu, tzv. ketóza. V čem spočívá? 

Organismus za normálních okolností čerpá energii primárně ze sacharidů, protože je to nejjednodušší. Když ale sacharidy vynecháte, tělo se musí přizpůsobit. Umí to velmi dobře – sáhne po jiném zdroji energie – tuku, začne „spalovat“ jeho zásoby a vy hubnete.

bezsacharidová keto dieta

Právě ketodieta je v poslední době zřejmě nejoblíbenější pro rychlé hubnutí, a to i mezi celebritami, které se jejími výsledky rády chlubí na Instagramu. Dobrá zpráva je, že hubnutí s keto dietou funguje stejně dobře i ženám, které nemají čas do sebe investovat několik hodin denně ve fitku. Výsledky nejsou příliš závislé na cvičení, nebo sportu.

Teď si řekneme, jak s nízkosacharidovou dietou začít. Což vlastně spočívá „pouze“ v tom, že zahájíte některou formu stravování s omezeným příjmem sacharidů. 

Nízkosacharidové potraviny, aneb co jíst a nejíst

Nejdříve se podíváme na to, co bezsacharidová dieta zakazuje. Sem patří zejména následující potraviny a ingredience obsahující cukry a škroby: 

X slazené pokrmy a sladkosti

slazené nápoje (pozor na limonády, kolu, ledovou kávu atd.)

přírodní sladidla – med, sirupy…

obilniny, rýže, pečivo a těstoviny

sušené ovoce

luštěniny  

 

Dopřávat si naopak můžete nízkosacharidové potraviny které mají vysoký obsah proteinů i tuků: 

 • maso a ryby
 • speciální proteinová jídla – např. KetoFit
 • nízkosacharidové pečivo a těstoviny
 • sýry a smetanu
 • vejce
 • ořechy a semínka
 • zdravé tuky (nerafinované a panenské oleje)
 • proteinové koktejly
 • polévky pro ketodietu
 • speciální sladkosti a dezerty (určené pro ketodietu)

bezsacharidová dieta

 

Samozřejmou součástí nízkosacharidové diety je zelenina, kterou si dopřávejte v hojné míře čerstvou i tepelně upravenou. Jen pozor na brambory – obsahují hodně škrobu. 

Dobrá zpráva je, že pro nízkosacharidové stravování už existuje i celá řada speciálních potravin, které vám hubnutí mohou usnadnit i zpříjemnit. 

Speciální potraviny vám usnadní hubnutí

Ačkoliv to možná vypadá jednoduše, sestavit a dodržovat nízkosacharidový jídelníček není snadné a vyžaduje hodně znalostí. Mohou vám totiž chybět nezbytné vitamíny, minerály a další důležité látky. Jako spolehlivé řešení se proto doporučují odborně sestavené programy stravování, třeba jídla KetoFit. 

Pokud zvolíte cestu speciálních jídel a surovin, zbavíte se celé řady překážek, které nízkosacharidová dieta přináší. Jinak totiž musíte stále řešit co budete jíst, musíte mít potřebné potraviny a hlídat si příjem vitamínů a dalších nezbytných látek. To se ještě zkomplikuje, když cestujete, nebo jste na dovolené

keto dieta KetoFit

Bezsacharidová dieta a mlsání

Pokud si také ráda dáte něco sladkého na zub, asi vás napadlo, jak vám to při nízkosacharidové dietě bude chybět. Ostatně chutě na sladké už zmařily hubnutí tisícům žen. Nabízelo by se řešení – existuje mnoho potravin pro diabetiky, které jsou bez cukru. Ty ale bohužel neřeší obsah sacharidů. 

I na tenhle problém nabízí elegantní řešení speciální potraviny pro ketodietu. Díky nim si můžete dopřát třeba palačinky, sladké koktejly, nebo dokonce čokoládovou tyčinku. Všechny takové dobroty jsou samozřejmě bez sacharidů a nenaruší proces vašeho hubnutí. 

Nejste v tom sami!

Nehledě na to, kterou cestu při bezsacharidové dietě zvolíte, přejeme vám úspěšné a pohodové hubnutí. Všechny ženy, kterým se to podařilo mají jasno – je to jedno z nejlepších rozhodnutí, které v životě udělaly. 

Pokud potřebujete trochu inspirace, doporučujeme vám příběhy a zkušenosti žen, které zhubly díky ketodietě KetoFit. Existuje i poradna na Facebooku, kde několik tisíc uživatelek řeší podobné téma a vy se tak můžete rychle dozvědět, co vás zajímá.


 

Podívejte se do skupiny zde 

keto skupina KetoFit

 

Autor článku: Bc. Veronika Ivanová
Redakce Ketofit

Na hubnutí nebudete sami!

Přidejte se k nám, vzájemně se podporujeme, sdílíme recepty, výsledky a zkušenosti. Hubnutí je hned snadnější.

Přidat se do skupiny

Podpora / recepty / příběhy
Zeptejte se reálných uživatelek, jak jsou spokojené s KetoFit, jak se jim daří hubnout, kolik kilo zhubly.

Ketofit v médiích

Přesvědčete se o účinnosti našich produktů.

Hýčkejte se těmi nejlepšími jídly

Pravá česká chuť

Speciálně pro ženy

Extra účinek při hubnutí

Zlepšují pleť, vlasy a nehty

Proč hubnout s kvalitnejším KetoFit?