Do pátku: SLEVA 25 % na VŠECHNY nezlevněné POLÉVKY pro rychlé hubnutí. Zadejte kód FastFit. Vybírejte ZDE

Máte dotaz? Ozvěte se.

+420 770 110 650 Po-Čt: 8:00-16:30 Pá: 8.00-15:30

Účinky jablečného octa na hubnutí

Jablečný ocet je často spojován s řadou vitamínů, ale i podporou hubnutí je tomu skutečně tak. Podívejte se, co vše byste o jablečném octu měli vědět.

V článku se dozvíte:

Jablečný ocet pomáhá udržet zdravý organismus, u některých nemocí může posloužit jako podpůrný prostředek k běžné léčbě. To je dnes docela známá věc, v poslední době se ale mluví také o skoro zázračných účincích jablečného octa na hubnutí. Opravdu je tak skvělý pomocník? A jak ho užívat?

Co je jablečný ocet?

Jablečný ocet znali už staří Egypťané, kteří ho používali jako konzervant nebo dezinfekci, starověcí léčitelé jím bránili epidemiím a infekcím. Doporučoval se i na trávení nebo jako tonikum. Vyrábí se fermentací cukru z jablek, během čehož dojde ke vzniku kyseliny octové, tedy látky, která mu dodá jak typickou chuť, tak vůni. Její obsah se pohybuje mezi 5 až 6 %.

Jablečný ocet a zdraví

O účincích na naše tělo věděli jak staří Egypťané, tak naše moudré babičky. Jablečný ocet je bohatým zdrojem vitamínů a minerálů, mezi jeho důležité složky patří vitamín C, beta karoten, hořčík, vápník, draslík a další. Obsahuje také pektin, tedy druh rozpustné vlákniny, který navozuje pocit sytosti, nebo kyselinu maleinovou, která se v našem organismu podílí na výrobě energie.

Víte, že nejvíce látek cenných pro naše zdraví, najdeme v nepasterizovaném a nefiltrovaném octu.

Jaké jsou další účinky jablečného octa na naše zdraví?

 • Pomáhá očisťovat organismus

 • Napomáhá snížit hladinu LDL cholesterolu v krvi a hladinu cukru v krvi. Prospěšný cholesterol naopak zvyšuje.

 • Je pomocníkem při redukci hmotnosti, spaluje tuk a brání tak jeho nadbytečnému ukládání.

 • Jak je na tom jablečný ocet a metabolismus? Urychluje zažívání, snižuje chuť k jídlu a podporuje pocit plnosti. Zpomalí také čas, za který jídlo opustí žaludek, což znamená, že budeme mít delší dobu pocit, že jsme najezení.

 • Upravuje poměr inzulinu a glukagonu, vede ke zlepšení spalování tuků.

 • Má antibakteriální účinky.

 • Pozitivně působí na stav naší střevní mikroflóry

 • Přispívá ke zdraví cév a tvorbě červených krvinek.

 • Posiluje svaly i nervovou soustavu.

 • Působí močopudně, proti ledvinovým kamenům

 • Osvědčil se i při revmatismu, bolestech hlavy nebo krku, vyčerpání, kožních onemocněních nebo při prochladnutí.

 • Jako jediný ocet nezpůsobuje překyselení organismu.

 • Vlasům dodá lesk, sníží svědění pokožky, minimalizuje lupy.

 • Odstraní tělesný zápach.

 • Může se použít jablečný ocet na pleť? Ano, jen ho musíte hodně naředit. Díky obsahu kyseliny octové ničí některé bakterie, proto může být spojencem i v boji proti akné.

 • Snižuje riziko rakoviny.

 • Pozitivní účinky má jablečný ocet na nohy. Využívá se jako přísada do koupele pro změkčení zrohovatělé kůže na chodidlech, pomůže i s puchýři.

 • Má široké uplatnění i v kuchyni a domácnosti. Použít se dá jako zálivka na salát, do marinád, omáček a polévek, připravit si můžete i horký nápoj, pro jehož výrobu použijete vodu, jablečný ocet, med, skořici a citron. V domácnosti se zase osvědčil jako přírodní leštidlo.

Jablečný ocet a hubnutí aneb Opravdu to funguje?

Užívání jablečného octa podpoří trávení, urychlí metabolismus a také navodí pocit sytosti. To všechno podpoří vaši snahu zhubnout. Samotné užívání jablečného octa ale není všemocné, je třeba ho kombinovat se změnou stravovacích návyků a také s pohybovou aktivitou. Pak se výsledky jistě dostaví, možná vás dokonce příjemně překvapí.

Jak užívat jablečný ocet pro hubnutí?

Nejlepší způsob konzumace jablečného octa není jen v kombinaci se zeleninovým salátem, ale jako voda s octem. Tu si připravíte tak, že ve sklenici vlažné vody rozmícháte jednu lžíci jablečného octa. Poté, co nápoj vypijete, si vypláchněte a vyčistěte ústní dutinu.

Pro maximální účinek a hubnutí s jablečným octem je třeba také správně načasovat, kdy budete nápoj pít. Ideální je vypít ho každý den ráno, mezi vstáváním a snídaní. Kdo chce, může nápoj pít před každým jídlem, neměli byste ale překročit maximální doporučenou denní dávku jablečného octa, která se pohybuje mezi 10-30 ml. Dávkování jablečného octa na hubnutí se změní, místo polévkové lžíce ráno rozmícháte ve sklenici s vodou 3x denně čajovou lžičku jablečného octa.

Jaké jsou zkušenosti s jablečným octem při hubnutí

Opravdu jablečný ocet funguje a vy díky němu zhubnete? Má užívání jablečného octa vliv na snížení tukové tkáně? Mnoho lidí vám řekne, že ano, potvrzují to i vědci. Podle některých krátkodobých studií se totiž ukázalo, že konzumace jablečného octa (1 lžíce ve sklenici vody před jídlem) může pomoci sníst méně kalorií, zhubnout a snížit také množství břišního tuku. Jen se musíte smířit s tím, že ne každému chutná. Ale nevzdávejte to a vydržte.

A co jablečný ocet a nežádoucí účinky?

I užívání jablečného octa s sebou může nést jistá rizika, a to zejména při nesprávném užívání. Jablečný ocet má na naše zdraví celou řadu pozitivních účinků, to ale neznamená, že ho máte konzumovat bez omezení, v jakékoli formě. Jablečný ocet se užívá s opatrností, čím více, tím lépe v tomto případě rozhodně neplatí. Pokud užíváte nějaké léky, vždy se o užívání jablečného octa raději poraďte s lékařem.

Vždy byste si ho měli ředit, jinak může dojít k poškození zubní skloviny v případě, že jablečný ocet užíváte vnitřně, nebo k popálení pokožky. V žádném případě ho nepoužívejte na otevřené rány nebo velmi suchou pokožku.

Opatrní by měli být i ti, kdo se potýkají s cukrovkou. Jablečný ocet totiž, jak už jsme zmínili, zpomaluje dobu, za kterou jídlo opustí žaludek. Je tedy pak obtížné správně načasovat dávkování inzulinu a určit, za jak dlouho po jídle dojde ke zvýšení hladiny cukru v krvi. Obezřetné by měly být i osoby s gastroparézou, tedy onemocněním, které vede k pomalému posunu potravy z žaludku do střev. Jejich stav by užívání jablečného octa mohlo ještě zhoršit.

Tip na závěr: Jablečný ocet si můžete vyrobit i doma

Vliv jablečného octa na trávení, hubnutí a zdraví celkově vás zaujal? Chcete vyzkoušet jablečný ocet a chuť k jídlu omezit? Máme pro vás dobrou zprávu! Vyrobit si ho můžete i doma. Kdo má vlastní zahradu a na ní jabloň, má to ještě jednodušší. Díky výrobě octa zpracuje přebytky, případně i padaná jablka. A jak na to?

1 kg jablek lehce omyjte, ať nepřijdete o kvasinky, které žijí na slupce a nahrubo nastrouhejte. Dejte je do 5 litrové lahve, přisypte 0,5 kg cukru a přilijte převařenou vodu. Vše promíchejte a nechte kvasit. Použít můžete pro nastartování i vinařské kvasinky. Několikrát za den promíchejte. Zhruba po 10 dnech, když začne být cítit alkohol, tekutinu přeceďte. Bakterie Acetobacter během 1 až 2 měsíců přemění alkohol na ocet, až bude tekutina chutnat jako ocet, můžete ji slít do lahví a začít užívat. Nespěchejte ale na to, čím déle bude ocet zrát, tím lepší bude i jeho chuť.

Hubnout nemusíte pouze s jablečným octem! Hubněte rychle a snadno s produkty Ketofit, díky nejnižšímu obsahu sacharidů na trhu!

Hubněte líp s Ketofit!

 

Hubněte líp!