Viscerální tuk: Zhubněte vnitřní tuk
Podkožní tuk sice nevypadá hezky, ale důležitější je hubnutí tuku viscerálního, který umí potrápit i štíhlé lidi.
V článku se dozvíte:
Tuk se nachází na každém těle, i proto ho možná většina z nás považuje za něco samozřejmého a naprosto neškodného. Zbavit se ho chceme snad jen tehdy, kdy se ve svém těle necítíme dobře nebo nám lékař doporučí zhubnout. Víte ale, že kromě tuku, o kterém se bavíme, se kolem orgánů ukládá i nebezpečný tuk, který označujeme jako viscerální?
Co je viscerální tuk?
Viscerální tuk můžeme označit i jako útrobní tuk, který se ukládá o něco hlouběji než podkožní tuk na břiše a dalších problémových partiích. Útrobní tuk se, jak už název napovídá, nachází v našich útrobách, má gelovou strukturu a obaluje velké orgány jako jsou játra, ledviny nebo slinivka.
Zpomaluje metabolismus, negativně působí na látkovou výměnu, je biochemicky aktivní a chová se jako žláza s vnitřní sekrecí. To zjednodušeně znamená, že do těla vypouští látky, které našemu organismu nedělají dobře a mohou být příčinou chronických zánětů nebo poškození imunitního systému. Tuk, který obaluje slinivku dokáže poškodit inzulínové receptory, což vede k vyvolání inzulínové rezistence a ke zvýšení hladiny cukru v krvi.
Problém je, že na rozdíl od běžného tuku ho nevidíme pouhým okem, nemůžeme ho ani nahmatat. S tukem, který vidíme na povrchu těla, nijak nesouvisí, což znamená, že se s ním mohou potýkat i ti, kdo jsou hubení.
Viscerální tuk může potrápit i štíhlé lidi.
Jak na měření viscelárního tuku?
Rizikovým faktorem mnoha onemocnění je obezita, u viscerálního tuku to není jinak. Právě u obézních lidí je viscerální tuk nejzjevnější. A co úroveň viscerálního tuku? Měření viscerálního tuku je poměrně složité, pro obecnou představu si ale stačí změřit obvod pasu tam, kde ho máte nejužší a porovnat ho s obvodem boků v nejširší oblasti. Tato metoda se označuje jako WHR a je přesnější než BMI index. Hodnotu vypočtete tak, že obvod pasu v cm vydělíte obvodem boků v cm.
Viscerální tuk u mužů a žen se posuzuje odlišně, dokládá to i tabulka hodnot pro zhodnocení ideální váhy nebo obezity.
Žena | Muž | |
Normální tělesná hmotnost (a tím i optimální hodnota viscerálního tuku) | Méně než 0,8 | Méně než 0,95 |
Nadváha | 0,81-0,85 | 0,96-1,00 |
Obezita | Více než 0,86 | Více než 1,00 |
Mezní hodnoty WHR
Tento způsob výpočtu je jediný, který zvládnete sami, další metody jako DEXA, která umí změřit i rozložení tuku v těle, nebo metoda bioimpedance, vyžaduje návštěvu odborníka. Stejně tak metoda za pomoci CT.
Jaká jsou rizika viscerálního tuku?
Proč je důležité znát hodnoty viscerálního tuku? Nadměrné množství viscerálního tuku v těle může vést ke zvýšenému riziku vzniku mnoha onemocnění:
-
Cukrovka – viscerální tuk a diabetes spolu jednoznačně souvisí
-
Souvislost má i viscerální tuk srdeční choroby, hrozí ischemická choroba srdeční
-
Obezita
-
Deprese
-
Demence
-
Artritida
-
Rakovina
-
Sexuální dysfunkce
-
Mrtvice
-
Problémy s metabolismem
-
Zvýšená zánětlivost
-
Zvyšuje i hladinu LDL cholesterolu a triglyceridů
Víte, že viscerální tuk se dá do určité míry považovat za samostatný orgán? A to právě díky tomu, jak hodně působí na naše tělo. Vylučuje hormony i zánětlivé látky, jeho ukládání zvyšuje produkci cytokinů, tedy prozánětlivých látek. Ovlivňuje i hormony, náladu, fungování mozku, hmotnost nebo chuť k jídlu.
Jak se zbavit viscerálního tuku?
Zjistili jste výpočtem, že je na místě snížení viscerálního tuku? Říkáte si, že nasadíte dietu? Jen dieta sama o sobě nestačí, je na to třeba jít komplexněji. Jak se zbavit vnitřního tuku?
Tip první: Změňte svůj životní styl
Stres, sedavý způsob zaměstnání, nedodržování pitného režimu, vynechávání jídel, nedostatek spánku. To je jen pár věcí, které charakterizují naše životy. Kdo se chce zaměřit na redukci viscerálního tuku, musí změnit svůj životní styl. Jíst pravidelně, dostatečně pít, hýbat se, dopřát si kvalitní spánek a zbytečně se nestresovat.
Tip druhý: Bez zdravé stravy to nepůjde
Zdravá strava a snižování viscerálního tuku jdou spolu ruku v ruce. Metabolismus je díky množství vnitřního tuku v těle zpomalený, proto běžné diety nemusí fungovat. Co s tím? Jak na hubnutí vnitřního tuku? Změňte svoje stravovací návyky!
- Rozlučte se se sacharidy (ne úplně samozřejmě), konzumujte hlavně zdravé tuky a bílkoviny.
- Vysaďte jednoduché cukry a nahraďte je komplexními. Jednoduché cukry způsobují výkyvy hladiny cukru v krvi a snižují citlivost těla na inzulín. Zapomenout tedy musíte na sladkosti i bílé pečivo.
- Zapomeňte na nezdravé tuky, které jsou nejspíš příčinou toho, že viscerální tuk a jeho zvýšené množství musíte řešit.
- Do svého jídelníčku zařaďte větší množství bílkovin neboli proteinů. Jsou jedním z nejlepších řešení, jak zapracovat na úbytku hmotnosti. Chrání vaše svaly, pomáhají redukovat hmotnost, brání jojo efektu. Zdrojem jsou vajíčka, ryby, mořské plody a maso.
- Zvyšte příjem vlákniny. Ta na sebe naváže vodu a vytvoří hutnou hmotu, která průchod stravy střevem a žaludkem zpomalí. Odměnou vám bude pocit sytosti po delší dobu, menší pocit hladu a také to, že vám pomůže zbavit se viscerálního tuku. Bohaté na vlákninu je ovoce, zelenina, luštěniny nebo obiloviny.
- Zkusit můžete nízkosacharidovou dietu, která se může pochlubit mnoha zdravotními benefity.
- Omezte konzumaci alkoholu, i ten totiž může vést k nahromadění vnitřního tuku.
- Pozor na nasycené mastné kyseliny.
- Konzumujte ryby, zeleninu, ořechy, avokádo nebo za studena lisované oleje.
- Nejezte studenou stravu, tedy syrovou zeleninu nebo ovoce, mléčné výrobky nebo zelený čaj.
- Vyhněte se slazeným nápojům, přednost dejte čisté vodě.
- Nepřejídejte se, ale ani nehladovějte.
Tip třetí: Důležitá je i fyzická aktivita
Pravidelné cvičení pomůže vyrovnat hladinu inzulinu a buňky připraví na využívání glukózy. Pohybem rozhýbete nejen tělo, ale i zpomalený metabolismus, cvičení snižuje zánět v těle, hladinu cukru v krvi i metabolické poruchy spojené s vnitřním tukem.
Zařaďte pohyb na denní pořádek, vydejte se rychlou chůzí na procházku nebo do obchodu, nazujte si kolečkové brusle, zacvičte si jógu nebo si jděte zaplavat. Postupně můžete jednou nebo 2x týdně vsadit na intenzivní cvičení jako je tabata nebo HIIT trénink, případně si jít zaběhat.
Pohyb je skvělou zbraní proti viscerálnímu tuku.
Tip čtvrtý: Pozor na hormonální rovnováhu
Může to znít překvapivě, ale i viscerální tuk a hormonální nerovnováha spolu souvisí. Některé hormony navíc mají schopnost ovlivnit to, kam se tuk začne ukládat. U žen je vyšší množství viscerálního tuku spojené s vyšší hladinou testosteronu a menší hladinou estrogenu. U mužů je to jinak, čím je hladina testosteronu vyšší, tím je množství vnitřního tuku nižší.
Víte, že když se ocitnete ve stresu, tělo začne produkovat hormon kortizol, který je běžně neškodný, když se ale jeho hladina nadměrně zvýší, nastane problém. Jedním z nich je to, že vyšší hladina kortizolu přispívá k ukládání tuku do oblasti břicha.
Tip pátý: Nepodceňujte ani genetiku
Někteří jedinci mohou mít větší predispozici k ukládání viscerálního tuku než jiní. Ke zvýšenému množství viscerálního tuku mají dispozice zejména osoby s postavou ve tvaru jablka. Přehnané množství tuku kolem orgánů brání jejich správné činnosti, jejich zásobení krví není optimální, stejně tak je to se zásobováním živinami. Tuk se může nacházet i pod orgány, ve svalech, mezi střevními kličkami i v orgánech. Geneticky nám bývá mnohdy předurčeno i to, zda budeme přibírat nebo ne, stejně tak to, zda příčinou budou tuky nebo sacharidy.
Tip šestý: Dostatečně vyspěte.
Kvalitní, ničím nerušený a dostatečný spánek je důležitý pro správné fungování celého našeho těla. Když se dobře nevyspíme, budeme podráždění, ve stresu, nejspíš nás dostihne i nepřekonatelná touha po jídle. Dospělý jedinec potřebuje každý den spát 7 až 8 hodin, dostatek spánku vám pomůže i s odstraňováním viscerálního tuku.
Tip sedmý: Minimalizujte stres
Zbavit se nadbytečného tuku není snadné, když vám vaši snahu ještě komplikuje stres, který spouští tvorbu už jednou zmíněného hormonu kortizolu a narušuje spánek, chutě o zvládání chuti k jídlu. Jak s ním bojovat? Naučte se říkat ne, zkuste cvičit jógu, meditujte, cvičte, čtěte si, dělejte to, co je vám příjemné. Pozitivně působí i čas strávený venku, na čerstvém vzduchu.