Víkendová akce: SLEVA 200 Kč pro všechny objednávky nad 2 000 Kč. Zadejte kód: dvekg >> Vybírejte ZDE

Co dělat s únavou – 11 zaručených tipů

Ještě před týdnem jste měli mnoho energie na rozdávání a dneska její úroveň dosahuje bodu mrazu. Nic vás nebaví a při pohledu na plný kalendář se vám chce brečet. Jste unavení a nejraději byste strávili zbytek života v posteli. Krátká únava organismu není nic výjimečného a dokáže potrápit každého člověka bez rozdílu věku. Nenechte se vyčerpáním pohltit a postavte se mu čelem. Jak bojovat s únavou? Poradíme vám 11 zaručených tipů, které vám pomůžou nastartovat váš organismus.

Únava a vyčerpání snižuje motivaci hubnout

1. Pestrý jídelníček pomůže ke snížení únavy organismu 

Jídlo je pro tělo palivo, a proto může zvýšená únava pramenit z nevhodného jídelníčku. Aby váš organismus fungoval tak, jak má, je nutné jíst především kvalitní potraviny. Snažte se vybírat takové, které nejsou vysoce průmyslově zpracované a plné aditiv. Zařaďte do vašeho jídelníčku co nejvíce zeleniny a ovoce. Jsou skvělým zdrojem vitamínů, minerálů a také vlákniny, která přispívá ke správnému trávení. Podpoříte tím vaše zdraví a posílíte imunitu. 

2. Cukrovinky vyměňte za zdravější alternativy 

Mnoho lidí řeší únavu a vyčerpání čokoládovou tyčinkou, nebo pytlíkem bonbónů, protože si myslí, že rychlé cukry jim pomůžou. Tato strategie je vhodná pro vrcholové sportovce, kteří jsou uprostřed ultramaratonu, ale u běžné populace je tento způsob doplnění energie neefektivní. Cukrovinky a další sladkosti, které najdete v supermarketu, sice krátkodobě zvýší vaši energii, ale po pár minutách dojde k dramatickému poklesu. Pokud si bez sladké tečky neumíte představit váš den, zkuste klasické cukrovinky nahradit vhodnějšími alternativami jako je hořká čokoláda, proteinová tyčinka, nebo proteinové palačinky. Uspokojíte vaši chuť na sladké a navíc nebudete mít po nich hned hlad.

KetoFit jídla jsou zdravější než fastfood

3. Zaměřte se na dostatečný příjem vitamínů a minerálů

Pocit vyčerpání bývá často signálem vašeho těla, který se objeví při nedostatku některých živin. Co dělat proti únavě? Klíčový je dostatečný příjem všech mikroživin, tedy vitamínů a minerálů. Ty získáte především ze stravy. Nicméně v určitých situacích, jako je nadměrný stres v práci, nebo v podzimních a zimních měsících, má tělo jejich přirozeně zvýšenou potřebu. Proto můžete sáhnout také po doplňcích stravy. Pamatujte však, že se jedná pouze o doplněk, který nenahrazuje běžný a pestrý jídelníček. Na jaké vitamíny a minerály proti únavě se zaměřit?

  • Vitamín C, který přispívá k normální funkci imunitního systému. Snižuje únavu a ospalost a má mnoho dalších pozitivních účinků na organismus.  
  • Vitamín D pomáhá ke správnému vstřebávání vápníku a k odolnější imunitě. 
  • Vitamíny skupiny B podporují správnou funkci metabolismu, srdeční a nervové soustavy. Má vliv na psychickou a mentální činnost organismu.  
  • Hořčík napomáhá k normální činnost nervové soustavy a svalů. Proto přispívá ke snížení únavu a vyčerpání. Působí také proti svalovým křečím a bolestem hlavy. 
  • Multivitamíny obsahují široké spektrum různých vitamínů a minerálů. Jedna tableta obsahuje vyvážený komplex aktivních látek. 

 


TIP: Milujete smoothies, ale nebaví vás jejich příprava? KetoFit® smoothie je připravené během pár sekund. Skvěle chutná a zároveň obsahuje 26 vitamínů a minerálů, které podpoří správné fungování vašeho těla. 


 

 vitamíny proti únavě prokazatelně zabírají

4. Omezte fast food a jídlo si noste s sebou

Jídlo z rychlého občerstvení je možná voňavé a lahodné, ale často také plné kalorií. Jedno meníčko totiž klidně může pokrýt více než polovinu denního kalorického příjmu. Proto se po jeho konzumaci můžete cítit ospale. Jak se zbavit únavy po obědě? Zkuste nahradit obědové pauzy strávené v nejbližším rychlém občerstvení, předem nachystanými krabičkami s obědem z domu. Nestíháte si uvařit? Zkuste lahodná proteinová jídla KetoFit®, díky kterým budete mít nachystaný oběd, nebo večeři během několika minut.

Proteinová jídla KetoFit 

5. Bílkoviny v jídelníčku vám dodají energii

Co dalšího pomáhá proti únavě? Nezapomínejte na dostatek bílkovin ve vašem jídelníčku. 

Proteiny jsou základním kamenem každé buňky ve vašem těle. Pro správnou činnost organismu jsou naprosto nenahraditelné. Jídla s vysokým obsahem bílkovin skvěle zaženou hlad a jsou výborným pomocníkem při hubnutí. Proto si proteinový koktejl může dopřát nejen kulturista, který touží po vyrýsované postavě, ale také člověk, který chce zhubnout nějaké to kilo dolů. 

6. Dbejte na pitný režim

Voda má v organismu mnoho funkcí. Ovlivňuje nespočet chemických reakcí v těle a má vliv na metabolické procesy. Dostatečný pitný režim je nepostradatelný jak při běžném denním režimu, tak při hubnutí, protože voda pomáhá odvádět ven z těla škodlivé látky, které vznikají mimo jiné i při spalování tukových zásob. Jak se rychle probrat z únavy? Dopřejte si dlouhý doušek čisté vody. Předejdete tím ospalosti a nepříjemným bolestem hlavy. Ve vašem pitném režimu se vyhněte limonádám, které obsahují vysoký podíl cukru, barviv a chemických aditiv.  

dostatečný pitný režim je tip, jak se zbavit únavy

7. Nepřehánějte to s pitím kávy 

Pokud kávu pravidelně popíjíte asi víte, že dokáže efektivně podpořit výkon a zlepšit soustředění při práci. I přesto, že má káva mnoho pozitivních účinků na organismus, rozhodně byste to neměli s jejím množstvím přehánět. Jak bojovat proti únavě pomocí kávy? Nepřekračujte její optimální množství, které je 1 až 3 šálky černé kávy denně. Dejte si pozor na různé přísady, jako je cukr, nebo šlehačka. Z obyčejné kávy se pak lehce může stát kalorická bomba. 

8. Plánujte povinnosti dopředu a dejte vašim dnům řád 

Vaše dny jsou jeden velký spěch a stres. Od rána nestíháte, přes den máte tisíce povinností a večer kvůli tomu padáte do postele extrémně unavení. Dejte takovému životnímu stylu sbohem pomocí pečlivě naplánovaných dnů v kalendáři. Co rozhodně pomáhá na únavu, je přestat se snažit splnit desítky úkolů za jeden den. Začněte říkat ne a nebojte se poprosit o pomoc. Uvidíte, že se vám uleví a budete mít daleko více energie. 

9. Vyhledávejte pohyb každý den

Pár desítek minut pravidelného sportování denně je skvělým způsobem, jak bojovat s únavou. Nemusíte hned začít běhat maratony, nebo utíkat do posilovny. I pravidelná malá procházka dokáže vaše tělo protáhnout a okysličit váš mozek. Nestíháte sportovat? Zkuste během dne najít situace, ve kterých můžete sezení nahradit pohybem. Například místo výtahu začněte chodit po schodech, nebo zaparkujte auto o ulici dál a do práce se projděte pešky

 


TIP: Práce u počítače může způsobit nejen bolest zad, ale také nechtěnou změnu na váze. Jak tomu předejít? Prozradíme vám 13 tipů, jak nepřibrat při sedavém zaměstnání.


 

10. Dopřejte si pravidelný relax

Dnešní doba je zaměřena na bezchybný výkon. A to jak v práci, tak v osobním životě. Neustálý spěch ale může způsobit vyčerpání a v horším případě deprese. Možná se vám to bude zdát paradoxní, ale co na únavu zabírá, je zpomalení. Naplánujte si ve vašem denním režimu alespoň malou chvilku pro sebe. Může to být půlhodina s vaší oblíbenou knížkou, pravidelná kosmetika v salonu, nebo horká vana se svíčkami. 

Pokud navíc rádi spojujete příjemné s užitečným, zaměřte se na formu odpočinku, se kterým podpoříte i své zdraví. Takové zázraky dokáže například sauna či venkovní vířivka. Vhodné jsou i pravidelné stimulační nebo lymfatické masáže, díky kterým uvolníte nahromaděný stres a napětí. Pro někoho je vhodnou formou odpočinku také pomalý pohyb, třeba ve formě jógy či pilates. Úplně nejlepší je ale najít si pár minut denně na to nedělat nic a jen meditovat. Málokdo to ale v dnešní uspěchané době zvládne.

11. Kvalitně a dostatečně se vyspěte

Spánek ovlivňuje vaše fyzické a také psychické zdraví. Jde o činnost, během které tělo regeneruje a nabírá síly na další den. Nejen počet hodin, ale také kvalita spánku hraje velkou roli v tom, jak se budete ráno cítit. Jak na únavu po probuzení? V prvním kroku si pořiďte tu správnou matraci, ve druhém kroku zkuste zapracovat na vaší spánkové rutině. Začněte tím, že omezíte modré světlo před spaním, pořádně ložnici vyvětráte a budete chodit spát každý den ve stejný čas. 

únava a ospalost nepříznivě ovlivňuje fyzický a psychický výkon

Dlouhodobu únavu neberte na lehkou váhu

S únavou a vyčerpáním se klidně můžete setkat i několikrát za rok. Důvodů, proč tyto negativní pocity přichází, je mnoho. Od změny ročního období, přes náročný projekt práci, až po rodinné starosti. Zvýšenou únavu můžete efektivně zahnat změnou životního stylu, ke které vám pomůžou výše uvedené tipy. Pamatujte však, že dlouhodobá únava, která výrazně narušuje zvládání běžných činností, může být příznakem onemocnění. A proto je důležité takový stav co nejdříve konzultovat s lékařem. 

 

Další článek by vám neměl uniknout

Je účinnější ketodieta nebo sport?

 Autor článku: Bc. Veronika Ivanová
Redakce Ketofit

Na hubnutí nebudete sami!

Přidejte se k nám, vzájemně se podporujeme, sdílíme recepty, výsledky a zkušenosti. Hubnutí je hned snadnější.

Přidat se do skupiny

Podpora / recepty / příběhy
Zeptejte se reálných uživatelek, jak jsou spokojené s KetoFit, jak se jim daří hubnout, kolik kilo zhubly.

Ketofit v médiích

Přesvědčete se o účinnosti našich produktů.

Hýčkejte se těmi nejlepšími jídly

Pravá česká chuť

Speciálně pro ženy

Extra účinek při hubnutí

Zlepšují pleť, vlasy a nehty

Proč hubnout s kvalitnejším KetoFit?