Dnes: SLEVA 25 % na všechny koktejly. Zadejte kód FitHity >> VYBRAT | Sleva 25 % na další jídla ZDE

Máte dotaz? Ozvěte se.

+420 770 110 650 Po-Čt: 8:00-16:30 Pá: 8.00-15:30

20 tipů jak se dostat do formy

Na vyladění postavy do plavek ještě není pozdě, ale nemusí to být zdaleka jediný důvod, proč na sobě zapracovat. Inspirujte se touto dávkou chytrých tipů pro zlepšení kondice, shazování nadbytečných

V článku se dozvíte:

Na vyladění postavy do plavek ještě není pozdě, ale nemusí to být zdaleka jediný důvod, proč na sobě zapracovat. Inspirujte se touto dávkou chytrých tipů pro zlepšení kondice, shazování nadbytečných kil a získání životní pohody.

1. Motivace je základ

Ne všichni máme tak pevnou vůli, abychom se zvládli držet plánu bez vidiny lákavé odměny. Co vás motivuje? Lepší pocit z vaší postavy v plavkách, rychleji uběhnutých 5 km, nebo větší sebevědomí při navazování nových známostí? Ať je to cokoliv, připomínejte si svoji odměnu co nejčastěji.

2. Nebojte se změn

Zažité koncepty jsou častou překážkou úspěchu. Zkuste zapomenout na to, jak má vypadat ideální trénink, nebo kdy a jak dlouho cvičit. Buďte otevření novým trendům ve výživě a nebojte se experimentovat.

3. Začněte jídelníčkem

To, co jíte se na vaší kondici podepíše z 80 %, zbytek dělá pohyb a odpočinek. To je léty ověřené pravidlo. Zaměřte se tedy nejdříve na váš jídelníček. Máte plno možností, co dělat lépe a jak využít novodobé poznatky pro váš prospěch. Pár dalších tipů proto bude z oblasti stravování a potom se dostaneme k pohybu a psychice.

4. Vyhýbejte se cukrům co nejvíce

Rafinovaný cukr ve všech podobách je naprosto zbytečná a škodlivá ingredience. Napsáno už o tom bylo dost, stačí se zeptat Googlu. Pozor, cukr se skrývá v různých podobách ve většině průmyslově vyráběných potravin a nápojů, velmi často jako glukózový, nebo glukózo-fruktózový sirup.

5. Omezte sacharidy

Nízkosacharidová dieta je dnes velmi oblíbená cesta, jak se dostat do formy. Pokud nejste aktivní sportovec, sacharidy se vám z velké části ukládají do tukových zásob. Ke snídani si proto místo pečiva a kaší dejte jejich proteinové alternativy, nebo vajíčka. Přílohy nahraďte restovanou zeleninou a ochutnejte i proteinové těstoviny. Skvělým pomocníkem vám bude jídelníček na dietní jídla. Pokud si nestíháte jídla připravovat, hlad zaženete oblíbenými hubnoucími koktejly bez sacharidů.

20 tipů jak se dostat do formy

6. Zaměřte se na proteiny

Tím navazujeme na předchozí tip. Proteiny jsou nejvhodnější složkou jídelníčku pro všechny, kdo řeší, jak zhubnout, nebo jak získat kondici. Tělo potřebuje proteiny pro stavbu většiny tkání, jsou nezbytné pro regeneraci a tvorbu svalů, a navíc umí zasytit na delší dobu, než sacharidy. Přitom se neukládají tak snadno v podobě tuku.

7. Zkuste ketodietu

Ketonová dieta v našem seznamu nemůže chybět. V posledních letech se stala nejoblíbenější cestou ke spolehlivému hubnutí, rýsování svalů a zlepšení celkové kondice. Její výhodou je, že se nemusíte trápit hlady, počítat kalorie ani intenzivně cvičit. A můžete ji elegantně vyřešit pomocí hotových balíčků a speciálních jídel pro ketodietu. Díky keto dietě snadno zhubnete i stehna, která jsou problémové partie při hubnutí.

8. Dejte si detox 

Zbavit organismus uložených toxinů je dokonalá součást procesu, jak zlepšit fyzičku. Dejte si jednodenní půst o vodě a bylinkových čajích, pár dní na ovoci a zeleninových šťávách, přidejte saunu, nebo rovnou absolvujte nějakou ověřenou očistnou kůru. Změnu budete cítit i vidět – redukujete zavodnění těla a projasní se vám pokožka. Objevte více tipů na detoxikaci organismu.

9. Pijte čistou vodu

Zapomeňte na colu, limonády, radlery i nealko pivo. Cokoliv s obsahem cukrů vám vodu z těla ve výsledku spíš odvádí a přidává prázdné kalorie. Do vašeho denního příjmu tekutin proto počítejte jen čistou vodu, neslazené nápoje bez kofeinu, nebo čerstvé zeleninové šťávy.  Ty jsou skvělé i jako nízkokalorická super-zdravá náhrada jídla, nebo jako součást očisty.

20 tipů jak se dostat do formy

10. Dopřejte si více zeleniny

V našich končinách zeleninu stále vnímáme jako drobnou přílohu pro zpestření talíře, což je hloupý koncept z dob minulých. Zelenina ať čerstvá, nebo čerstvě tepelně upravená patří mezi nejzdravější složky jídelníčku – má široké spektrum prospěšných látek, přitom velmi nízkou kalorickou hodnotu. Nebojte se veganských jídel a objevujte jejich rozmanitost a chutě.

11. Dejte si pauzu s alkoholem

Alkoholické nápoje vám jednak přidávají pěknou porci kalorií, navíc určitě nepodpoří vaši chuť sportovat a jíst zdravě. Samozřejmě malá desítka po vyjížďce na kole, nebo deci suchého vína po večeři vám neuškodí. Zkuste to dodržet aspoň jeden měsíc.

12. Hlídejte si vitamíny a minerály

Nedostatek některé z důležitých živin vám může zkazit veškeré snahy, jak se dostat do kondice. Typický je nedostatek železa, vitamínu D, hořčíku, vitamínů skupiny B, nebo vápníku. Doplníte je snadno zelenými superpotravinami i speciálními potravinami s přidaným komplexem vitamínů a stopových prvků.

13. Pohyb nemusí znamenat cvičení

Najít si čas na cestu do fitka, hodinu běhání, nebo v případě mužů například hraní fotbalu, nemusí být vůbec jednoduché.. Navíc pro zhubnutí boků nemusíte zrovna strávit půl života ve fitku, vyřešte to chytře – k pohybu máte plno jiných možností a vše se počítá. Choďte jen po schodech, při ranním čištění zubů dělejte dřepy, do práce jezděte na kole (je to často nejrychlejší způsob dopravy), nebo choďte svižně pěšky. Pohodlnost je obvykle jediná věc, která vám v tom brání.

20 tipů jak se dostat do formy

14. Nehledejte výmluvy

Dobrá výmluva se vždycky najde, ale hledejte radši důvody, proč neselhat. Vzpomeňte si na tip č. 1. Kdykoliv budete pochybovat, jestli se vám zrovna teď chce cvičit, nebo si odepřít oblíbené (ale ne zrovna dietní) dobroty, vzpomeňte si na svůj cíl a záměr. Vytvořit si zdravý návyk chvíli trvá, stejně tak chvíli trvá se nevhodných návyků zbavit. Když vydržíte, změny na sebe nenechají dlouho čekat.

15. Spánek a odpočinek

Bez kvalitního spánku a odpočinku se do formy nedostanete, to asi víte. Spánek má přímý vliv na to, jak regenerujeme, jak se naše tělo zbavuje toxinů a jak hospodaří s tukovými zásobami. Jsou mezi námi sovy i skřivani, ale pro všechny platí to samé – naše spánkové hormony se řídí podle světla a tmy. Světlo z displejů před spaním tak může výrazně narušit kvalitu spánku a vyplatí se mu vyhýbat.

16. Meditujte

Nemusíte být vyznavači východních nauk, aby vám meditace posloužila jako metoda, jak se zbavit stresu. 10 minut sezení a soustředění se na dech vám uklidní myšlenky, uvede tělo do stavu uvolnění a pomůže vám soustředit se na důležité věci. Meditací můžete nahradit zbytečné koukání do mobilu ve volné chvíli.

17. Mlsejte zdravě

Nenechejte slabosti pro sladké zhatit vaše snažení! Mlsat se dá dietně – dnes existuje mnoho zdravých sladkostí bez cukru, které jsou slazené přírodním výtažkem ze stévie. Skvělé jsou i sladkosti pro ketodietu, které navíc obsahují plno proteinů – třeba proteinové tyčinky a koktejly, proteinová panna cotta, nebo nízkosacharidové džemy bez přidaného cukru.

nízkosacharidové džemy bez cukru KetoFit

18. Využijte technologie

Existuje celá řada aplikací do mobilu, které vám pomohou plánovat trénink, zařadit vhodné cviky a také vás pohlídají, jestli se moc neulíváte. Prostě budete mít další důvod neselhat a další důkaz o tom, jak se zlepšujete.

19. Nebuďte v tom sami

Zkuste pro vaše snažení nadchnout přátele, půjde vám to společně určitě o dost lépe. A když to nevyjde, najděte si aspoň nějakou skupinu na Facebooku, nebo diskuzní fórum, kde můžete sdílet svoje strasti a radosti s ostatními. Možná se ten pravý partner najde zrovna tam. Jedna z velmi oblíbecných skupin na Fecebooku, kde ženy řeší rychlé hubnutí nejen břicha, je keto skupina KetoFit.

20. Slavte úspěchy

Každé kilo dole a každé zlepšení se počítá. Dejte svým úspěchům pozornost a dovolte si radovat se z nich. A nebojte se jimi pochlubit, funguje to pak i jako určitý typ závazku a motivace. Kupte si slušivé oblečení v nové velikosti, poutavé doplňky, nebo jako odměnu stříbrný prsten nebo náramek. A ať je to cokoli, připomínejte si svoji odměnu co nejčastěji. Dejte svým úspěchům pozornost..."

Držíme vám palce!