Hledáte účinný jídelníček na formování břicha, který vám skutečně pomůže dosáhnout vysněného vzhledu? Naše stránka nabízí komplexní rady a tipy, které vám nejen poskytnou osvědčené stravovací plány, ale také vás naučí, jak se vyhnout běžným chybám a udržet si motivaci. Podívejte se na naše odborné rady, praktické recepty a inspirující příběhy žen, které uspěly. Najděte vše, co potřebujete, abyste konečně dosáhli svého cíle a cítili se skvěle ve svém těle.
V článku se dozvíte
- Jaké potraviny bych měla jíst, abych si vyrýsovala břicho?
- Jaké cvičení je nejefektivnější pro formování břicha?
- Jaké jsou nejčastější chyby při formování břicha?
- Jak mohu efektivně sledovat svůj pokrok při rýsování břicha?
Jaký je nejlepší jídelníček na formování břicha?
Pevné bříško je v dnešní době často považované za symbol dokonalosti, mnohé z nás se o něj tak už nějakou dobu snaží. Cesta k němu není jednoduchá, vede přes změnu životního stylu, tedy úpravu stravování a zařazení pohybu. Jedno s druhým souvisí, aby byla vaše snaha korunovaná úspěchem, musíte se pustit do obojího.
Formujte břicho postupně přes stravu i cvičení.
Víte, že úprava jídelníčku a stravování vůbec se na úspěchu podílí zhruba ze 60 %? Strava by měla mít vyvážený poměr živin, důležité také je, aby energetický příjem byl nižší než energetický výdej. V praxi to znamená, že by ve stravě měly být zastoupeny všechny makroživiny, tedy sacharidy, bílkoviny i tuky, kromě nich také potřebné vitamíny a minerály. Když přijde na energii, tak se vyplatí vědět, že:
- 1 gram sacharidů dá organismu 4 kcal (17 kJ)
- 1 gram bílkovin poskytuje organismu 4 kcal (17 kJ)
- 1 gram tuku dodá organismu 9 kcal (38 kJ)
Jaké potraviny bych měla jíst, abych si vyrýsovala břicho?
Kdo si chce vyrýsovat břicho, ten na sobě musí zapracovat celkově, nejde se zaměřit jen lokálně na bříško. O tom, odkud začnete tuk odbourávat první, rozhoduje celá řada faktorů od genetiky až po hormonální systém, základem je kalorický deficit s adekvátním poměrem makroživin. Z jídelníčku tedy nesmíte nic zcela vypustit, zastoupeny v něm v určitém poměru musí být jak sacharidy, tak bílkoviny i tuky.
- 40-50 % celkového energetického příjmu by měly tvořit sacharidy, které najdete v celozrnných obilovinách a těstovinách, rýži, bramborech, luštěninách, ovoci nebo zelenině.
- 10-35 % energetického příjmu zabírají bílkoviny, jejich množství se odvíjí od vaší tělesné hmotnosti. Platí, že na každý kilogram váhy je třeba konzumovat 1,4-2 g. Jejich zdrojem jsou proteinové koktejly a další proteinová jídla, libové bílé i hovězí maso, ryby, mořské plody, mléčné výrobky, vejce a luštěniny jako fazole mungo, cizrna, fermentovaná sója a další.
- Zbylých 20-30 % celkového energetického příjmu tvoří tuky. Vsaďte na ty kvalitní, které najdete v mase, rybách, mořských plodech, avokádu, mléčných výrobcích, olivách, nebo ořechách. V kuchyni pak můžete použít i kvalitní olivový olej, přepuštěné máslo ghí nebo rafinovaný avokádový olej.
Vyzkoušejte koktejly od Ketofit!
Jaké jsou nejlepší recepty na formování břicha?
K plochému bříšku vám může pomoci celá řada potravin, ze kterých si připravíte chutná jídla. Zařaďte na nákupní seznam avokádo, okurky, čočku, ořechy, banány, jogurt, ryby a mořské plody a další pochutiny a připravte si některou z následujících dobrot.
- Ovocné nebo zeleninové smoothie z přísad, které máte rádi.
- Den můžete začít třeba ovesnou kaší s mlékem, ořechy a semínky nebo keto chlebem s avokádovou pomazánkou.
- Při svačině si můžete pochutnat na tvarůžkovém chlebu, hrsti ořechů a semínek, chia pudingu nebo proteinové tyčince.
- V poledne vám přijdou vhod proteinové těstoviny s restovanou zeleninou, grilovaný losos nebo pečená plněná cuketa.
- K večeři vaše chuťové pohárky uspokojí guláš z hlívy ústřičné, patizonové placky nebo restovaná cuketa. Milovníky burgerů potěší keto burger, pochutnat si můžete i na keto pizze.
Jaké cvičení je nejefektivnější pro formování břicha?
Kdo chce zapracovat na bříšku, ten většinou začne cvičit sklapovačky a pak se diví, že se nemůže dočkat úspěchu. Problém je, že sice začnete břicho posilovat a budou růst vaše břišní svaly, ale nedojde k úbytku podkožního tuku ani celkového tělesného tuku. Vypracované bříško závisí na správné životosprávě, zdravém jídelníčku a pohybu zaměřeném na celé tělo. Když přijde na konkrétní cviky, můžete zkusit:
- Zkracovačky, při kterých si lehnete na podložku, ruce dáte pod hlavu, hlavu držíte vodorovně s tělem a pak se pomalu přibližujete ke kolenům a pak zpět k zemi.
- Plank neboli prkno, který zpevní celé tělo. Ruce dejte na šířku těla, opřete se o předloktí a na špičky nohou. Tělo držte rovné v jedné přímce s hlavou, neprohýbejte se a dívejte se dolů. Zkusit ho můžete i s nataženýma rukama.
- Zacvičte si na gymnastickém míči nebo balanční podložce.
- Zkusit můžete i staré dobré nůžky nebo jízdní kopy či kmitání nohama.
Jak často bych měla cvičit na břicho?
Odpověď na tuto otázku není jednoduchá, záleží na každém z nás. Potřeba cvičit je individuální, obecně ale platí, že optimální je věnovat se cvičení na bříško 2x nebo 3x týdně a po dobu 15 minut. Stačí si vybrat pár cviků (4 nebo 5) a opakovat je ve 3 až 4 sériích.
Jaké jsou nejčastější chyby při formování břicha?
Ať už chcete formovat jakoukoli partii, nejčastější chybou je myslet si, že se zaměříte jen na tu jednu konkrétní partii. Tak to ale nefunguje, abyste si mohla vyrýsovat postavu, je třeba se zbavovat tuku komplexně, a to tím, že budete přijímat méně energie, než kolik jí vydáte. Tělo se dostane do kalorického deficitu a vy se budete zbavovat nechtěného tuku. A další chyby, kterých je třeba se vyvarovat?
- Častým mýtem je to, že si myslíme, že musíme cvičit na bříško každý den. Ani náhodou, opravdu stačí 2 až 3x týdně, mezi tím si dejte alespoň den odpočinku. Břišní svaly přece zapojujete i u jiných cviků.
- Zaměříte se jen na pohyb. Ten ale nestačí, pohyb jde ruku v ruce se zdravým stravováním.
- Cvičíte jen cviky na břicho, ale zapomínáte na komplexní cvičení, při kterém zapojíte celé tělo.
- Bříško cvičíte hned na začátku tréninku, kdy břišní svaly vyčerpáte a ty pak nemají dostatek sil plnit svou funkci i u dalších cviků.
- Trénujete bříško pořád ze stejného úhlu. Břišní svaly ale dělíme na přední, boční a zadní, zaměřit se musíte na všechny.
- Cviky neprovádíte správně. Vůbec není od věci, aby vám alespoň na začátku někdo vysvětlil, jak jednotlivé cviky provádět správně.
Jak si udržet motivaci?
Zdravá motivace je základ úspěchu, svůj podíl na něm má i trpělivost. Stejně jako se tuk v bříšku nějakou dobu ukládal, bude trvat, než se ho zbavíte, tak to nevzdávejte po prvním neúspěchu. Obrňte se trpělivostí a najděte si motivaci, která vás požene kupředu. Celkový cíl si rozdělte na menší cíle, za splnění každého se odměňte. Uvidíte, že vám pak vše půjde snáz.
Zásadní je udržet si motivaci při hubnutí.
Jak dlouho trvá, než začnu vidět výsledky?
Každý, kdo s cvičením začíná, tajně doufá, že výsledky se dostaví co nejdřív, ideálně hned. Tak jednoduché to bohužel není, záleží na tom, zda cvičíte správně, zapojujete všechny potřebné svaly, svoji snahu podpoříte i zdravým stravováním, dostatečným pitným režimem apod. Pak už záleží na každém z nás, kdy se výsledky dostaví. Každý je osobnost, takže i čas, kdy na sobě uvidíte první změny, je individuální.
Jak moji snahu ovlivňuje stres a spánek?
Stres a nedostatek spánku, to jsou dva velcí nepřátelé formování postavy. Stresu se nevyhne snad nikdo z nás, jak ho většinou řešíme? Jídlem. Sníme to, co nám první přijde pod ruku. Máte to stejně? Vyvarujte se toho. Najděte si jinou aktivitu, které se budete věnovat pokaždé, když se nebudete cítit tak úplně komfortně. A spánek? Během něj tělo regeneruje a čerpá ztracené síly, kdo se pořádně nevyspí, ten nemůže na rýsování bříška ani pomyslet.
Jak mohu efektivně sledovat svůj pokrok při rýsování břicha?
Kdo na sobě začne pracovat, ten se logicky víc sleduje a hledá ty vytoužené výsledky. Když se ale budete sledovat příliš, nejspíš se jich nedočkáte, protože budete ve stresu z toho, že žádný posun nevidíte. Než začnete cvičit, zajděte si na diagnostiku těla, ať víte, jaké je jeho složení. A pak si na ni jednou za čas zase zajděte. Provádí ji nutriční terapeuti, obezitologové nebo výživoví poradci. Další možností jsou kaliperační kleště, nebo si můžete doma sem tam změřit i obvod těla.
Náš tip na závěr: Inspirujte se příběhy těch, které se vysněné postavy dočkaly
Nevěříte, že se i vy můžete dočkat vyrýsovaného bříška a postavy, o které sníte? Inspirujte se příběhy těch, které na svojí postavě zapracovaly a dnes se mohou těšit z úspěchu. Například paní Iva začínala na 99 kg a trápily ji problémy spojené s nadváhou, dnes má zpět svoje sebevědomí a získala i aprobaci učitelky TV. Jednou z nejvýraznějších proměn prošla během osmi týdnů formování postavy s KetoFit i Gábina. A to nejsou jediné úspěšné příběhy, další najdete zde.