Do půlnoci: SLEVA 35 % - Největší slevové hody v Ketofit - při nákupu od 2 ks prémiových keto jídel

Máte dotaz? Ozvěte se.

+420 770 110 650 Po-Čt: 8:00-16:30 Pá: 8.00-15:30

Nejčastější chyby při formování postavy a jak se jim vyhnout

Cesta za vysněnou postavou může být náročný proces plný překážek. Často se setkáváme s chybami, které mohou zpomalit nebo zcela zhatit naše úsilí o dosažení ideální postavy. Na této stránce se podíváme na nejčastější chyby při formování postavy a nabídneme vám rady a tipy, jak se jim vyhnout. Naším cílem je poskytnout vám informace a nástroje, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů efektivně a zdravě.

Co se v článku dozvíte:

Jaké jsou nejčastější chyby při formování postavy?

Každá z nás se chce líbit sama sobě i svému okolí. Problém je, že každý vidíme něco jiného. Okolí se dost možná i líbíme, my ale pořád nejsme se svojí postavou spokojené a hledáme tipy, jak změnit životní styl. Máme pocit, že máme příliš velké bříško nebo zadeček, silná stehna, nedokonalou pleť a mnoho dalšího. Tím se hned dostáváme k té nejzásadnější chybě, které se dopouštíme, a to té, že jsme na sebe příliš přísné. A od toho se pak odvíjí i další chyby při dietě, mezi nimi například to, že:

  • Jsme netrpělivé a když nevidíme posun během pár dní, porušíme redukční režim. Nevěříme si, že dokážeme na postavě zapracovat, ztratíme motivaci.
  • Vsadíme na špatný druh pohybu. Kdo má vysokou nadváhu, ten by se měl vyvarovat aktivit, které přetěžují klouby, například běhu, lepší je jízda na kole, aerobic, svižné procházky nebo cvičení v posilovně.
  • Máme špatně sestavený cvičební plán a cvičíme buď příliš, nebo málo. Abychom spalovaly tuk, je třeba cvičit pravidelně alespoň 60 minut, a to 2x až 3x týdně. Nejprve je důležité se zaměřit na zahřátí organismu (jízda na kole nebo běh), pak na protažení svalů, a pak teprve na posilování. Na závěr by neměla chybět aerobní aktivita, důležité je znovu protáhnout svaly.
  • Přijímáme víc energie, než kolik jí spotřebujeme. Na kalorický deficit pak můžeme zapomenout, tělo si bude přebytečnou energii ukládat do zásob a naše hmotnost spíš bude pomaličku růst než se snižovat.
  • Vynecháváme ze stravy tuky nebo sacharidy, protože si myslíme, že nám škodí. Omyl, naše tělo je v určité míře potřebuje.
  • Nejíme pravidelně, začneme vynechávat svačiny, jíme, až když máme hlad. Nic z toho nám ale nepomůže, naopak.

Jak se vyhnout chybám při práci na postavě?

Rozhodnutí začít na sobě pracovat je jen první krok, důležité je vydržet a obrnit se trpělivostí. Zázraky na počkání v tomto případě nehrozí, vše chce čas. Proto si nejprve stanovte cíl a rozdělte si ho na dílčí cíle, kterých je reálné dosáhnout. Najděte si pro práci na postavě motivaci, která vás požene vpřed, od věci není ani parťák, který s vámi celou cestu absolvuje. Budete se vzájemně podporovat, nenecháte toho druhého cestu za vysněnou postavou vzdát. Na pomoc si můžete přizvat i osobního trenéra, který zhodnotí váš cíl i zdravotní stav a nastaví vám zátěž a sestavu cvičení na míru.

jak se vyhnout chybám při formování postavy

Vyhněte se chybám při hubnutí s osobním trenérem.

Proč se mi nedaří dosáhnout vysněné figury?

Mnoho z nás svádí s postavou celoživotní boj, někdo jí malé porce jídla, jiný hladoví, další tráví dlouhé hodiny v posilovně a večer si jídlo zakáže. Nic z toho ale k cíli nevede, výsledkem je totiž hladové tělo, které nemá potřebné živiny a zpomalený metabolismus. Právě ten je nejčastější příčinou toho, proč se nedaří zapracovat na figuře. Dalším problémem je kalorický deficit. Ten by měl být rozumně nastavený, obecně se doporučuje mezi 15 až 20 % z celkového denního energetického příjmu, aby zůstala zachovaná energie potřebná pro fungování našeho těla a zajištění základních životních potřeb.

Jaké jsou nejlepší metody pro efektivní formování postavy?

Postavu nejde zformovat přes noc, i když bychom si to přály. Většina z nás by byla nejradši, kdyby si po celý život zachovala mladistvý vzhled a postavu jako lusk, s genetickými dispozicemi se ale nic dělat nedá. Rozložení tukové a svalové tkáně nám je prostě dané, to ale neznamená, že na sobě nemůžeme pracovat. Chce to ale značnou dávku trpělivosti. A jak na to? Vsaďte na zdravý jídelníček a dostatek pohybu.

Jaký jídelníček je nejlepší pro aktivní životní styl?

Zdravé stravování je naprostý základ, abyste začala pracovat na svojí postavě, je potřeba se dostat do kalorického deficitu, tedy vydat víc energie, než kolik jí přijmete. To ovlivníte kombinací stravy a pohybu. Mezi nutriční rady a tipy na jídelníček pro aktivní životní styl patří:

  • Pravidelná strava alespoň 5x denně.
  • Každé jídlo si vychutnejte, nespěchejte.
  • Jezte dřív, než budete mít opravdu hlad. V takové chvíli toho člověk sní víc než kolik potřebuje.
  • Sladká a tučná jídla z jídelníčku vyřaďte, dejte přednost lehkým jídlům bohatým na proteiny.
  • Součástí každého jídla by měla být zelenina nebo nízkosacharidové ovoce.
  • Nezdravé tuky zaměňte za ty zdravé.
  • Místo sladké svačinky si dejte proteinovou tyčinku nebo hrst semínek a ořechů.
  • Pohlídejte si i příjem vlákniny, která je důležitá pro správné trávení.
Proteinové tyčinky zasytí a pomohou hubnout

 

Chci vyzkoušet keto tyčinky!
 

Jak zvládat emocionální jídlo?

Také řešíte emoce jídlem? Nejste jediná, pro mnohé z nás je to nejpříjemnější cesta, jak se se stresem, únavou a rozladěním vypořádat, určitě to ale není ta správná cesta. V emocích se nehlídáme a sníme větší množství jídla, navíc sáhneme po tom, co máme po ruce. Jak se s tím vypořádat?

  • Najděte si nějakou jinou aktivitu, která vás zabaví a nebudete myslet na jídlo.
  • Jezte pravidelně, abyste ve stresu zbytečně nesáhla po nezdravém jídle.
  • Omezte přísun kofeinu, po kterém ve stresu saháme také.
  • Zkuste na sobě zapracovat a stresu se zbavit. Pomoci mohou relaxační techniky nebo dechové techniky.

Jak důležitá je hydratace na cestě k vysněné postavě?

Pitný režim je při formování postavy naprosto zásadní, kdo dostatečně pije, ten svého cíle dosáhne snáz. Příjem tekutin totiž může přímo ovlivnit hlad, chutě i množství jídla, které sníme. Pozitivně působí i na náš metabolismus, kdo dostatečně pije, toho tak často nehoní mlsná, navíc i vodu tělo musí zpracovat a spotřebuje k tomu nějakou energii.

Jak na pitný režim v keto dietě

 Dostatečný pitný režim je při redukci hmotnosti nezbytný.

Víte, že na každý kilogram naší tělesné hmotnosti bychom měly vypít něco mezi 30 a 45 ml tekutin? Ideální je čistá voda, do které můžete přidat citron nebo mátu, případně bylinkový nebo zelený čaj, samozřejmě neslazený.

Jaké cvičení je nejúčinnější pro formování postavy?

Přemýšlíte, jak zapracovat na svojí postavě? Pak byste se neměla zaměřit jen na jednu problémovou partii a řešit třeba jak formovat bříško, ale na celou postavu komplexně. Aktivní životní styl a cvičení jdou ruku v ruce, když řešíte, jak spálit tuk, vsaďte na komplexní cviky, které zapojí co nejvíc svalových partií naráz. Příkladem jsou podřepy s pohybem paží apod. Cvičení ale začněte tím, že svaly zahřejete například na kole nebo bruslích, pak je protáhněte, abyste předešli zranění, a až pak se pusťte do cvičení. Zkusit můžete CORE trénink i HIIT cvičení, snažte se udržet mírnou, ale stálou intenzitu cvičení.

Cvičení vás musí bavit

Najděte si aktivitu, která vás bude bavit.

Co dělat, když se váha zastaví?

Není třeba zoufat, dochází k tomu naprosto běžně. Ze začátku je úbytek hmotnosti rychlejší, pak se v určité fázi může zastavit nebo dokonce můžete začít přibírat. Co dělat? Můžete sáhnout po některé z nejlepších diet na formování postavy, například keto dietě, zvýšit intenzitu cvičení, navýšit příjem bílkovin, nepodceňovat kvalitu a dostatek spánku, uvolnit se a být trpěliví.

Začněte hubnout s keto dietou

 

Chci hubnout líp!
 

Jak získat podporu od rodiny a přátel?

Ideální je, pokud ve svém okolí máte někoho, kdo si prošel tím, co zrovna řešíte, a dosáhl úspěchu. Dočkal se vysněné postavy a nemá větší problém si ji udržet. Co ale dělat, když nikoho takového nemáte? Zkuste si se svými nejbližšími promluvit, řekněte jim, proč je to pro vás důležité, proč jste se pro změnu životního stylu rozhodla a co od toho očekáváte. Když ani to nepomůže, můžete se podívat na příběhy žen na našich stránkách. Zdravotní sestřička měla 164 kg a dokázala si postavu krásně vyrýsovat, o svoji zkušenost se podělila třeba i Dominika. Nechte se jimi inspirovat.