Do pátku: SLEVA 25 % na VŠECHNY nezlevněné POLÉVKY pro rychlé hubnutí. Zadejte kód FastFit. Vybírejte ZDE

Máte dotaz? Ozvěte se.

+420 770 110 650 Po-Čt: 8:00-16:30 Pá: 8.00-15:30

Jak získat a udržet si motivaci při hubnutí

Rozhodli jste se, že je načase shodit přebytečné tukové polštářky? Pustili jste se do hubnutí s maximálním nasazením, ale nyní vás začíná opouštět? Poradíme vám, jak si udržet motivaci

V článku se dozvíte:

Formování postavy a shazování přebytečných tukových polštářků se neobejde bez velké dávky motivace. Většina lidí pociťuje její příval hlavně na začátku hubnutí, takže nemají problém se do hubnutí pustit. Jenže prvotní nadšení začne velmi rychle vyprchávat a málokdo vydrží celý redukční plán až do konce. Toužíte po štíhlém pasu, ale vaše odhodlání se vytrácí už po pár dnech v dietě? Ukážeme vám, jak se motivovat a nevzdat hubnutí.

Najděte si svoje proč

Hubnutí je komplexní proces, který ovlivňuje mnoho faktorů. Proto není tajemstvím, že redukce váhy trvá delší čas. Jenže, jak vydržet dietu déle než týden? Ještě předtím, než se pustíte do vašeho redukčního plánu, měli byste si ujasnit, proč vlastně chcete dát dolů vaše kila navíc. Zeptejte se sami sebe, z jakého důvodu chcete zhubnout a upřímně si odpovězte. Pokud vás do hubnutí někdo nutí, ale vy sami jste s vaší postavou spokojení, tak věřte, že vás motivace velmi rychle opustí. Vaše touha po štíhlé postavě musí být pouze vaším přáním. V opačném případě půjde vaše hubnutí velmi těžko.

Neztraťe motivaci k hubnutí

Stanovte si při hubnutí reálný cíl.

Jak vydržet hubnutí? Jděte na to pomalu

Asi největší chybou, kterou dělá mnoho začátečníků je to, že kvůli hubnutí otočí svůj život o 360 stupňů. Začnou cvičit dvakrát denně od pondělí do neděle a navíc kompletně změní jídelníček. Výsledkem takového hubnutí však bývá velmi často jojo efekt. Je to kvůli tomu, že velká většina těchto lidí se hned po dietě rychle vrátí ke svým starým návyků. Aby vám vydržela vaše motivace k hubnutí a udrželi jste si vaši váhu i po dietě, pak musíte jednotlivé změny ve vašem životním stylu provádět postupně. A to jak v rámci jídelníčku, tak i pohybu. Dejte vašemu tělu čas, aby si zvyklo na nový režim.

Nepokazte si hubnutí příliš rychlými změnami

Dejte tělu čas zvyknout si na nový režim a hubnutí.

TIP: Milujete sladké, ale při dietě se mu snažíte vyhnout obloukem? Už nemusíte. Na proteinových dezertech si totiž můžete pochutnat i během hubnutí. Dokonale uspokojí vaše chuťové buňky a navíc skvěle zaženou hlad.

Dopřejte si i něco sladkého

Proteinové palačinky při hubnutí pomohou zahnat chutě na sladké.

 

Dopřejte si dietní mlsání

Nenechte se rozhodit jedním přešlapem

Vynechali jste trénink, nebo jste si dali jídlo z fast foodu a teď máte výčitky? Nikdo není dokonalý a občasné uklouznutí se při hubnutí může stát opravdu každému. Netrestejte se hladovkou a vaši chybu si nevyčítejte. Poučte se z ní a pokuste se najít řešení, aby k takové situaci znovu nedošlo. Aby vám vaše motivace vydržela, musí být váš stravovací a tréninkový plán udržitelný. Je vaše energie na nule, nebo vás trápí chutě na konkrétní potraviny? Nejspíš máte špatně sestavený jídelníček. Zamyslete se, jestli v něm máte dostatek všech živin, nebo nemáte moc nízký příjem kalorií. 

Chybí vám motivace ke cvičení? Změňte úhel pohledu

Mnoho lidí vnímá sport jako něco, co musí dělat, aby dosáhli štíhlejšího pasu. Jenže každodenní cvičení má daleko více benefitů než jen to, že přispívá k dosáhnutí kalorického deficitu, který je základem hubnutí. Návštěva posilovny, nebo obyčejná procházka, má pozitivní vliv na nejen vaše fyzické, ale také psychické zdraví. Proto je vhodné zařazovat jakýkoliv typ sportovní aktivity pravidelně do vašeho dne, i když zrovna nehubnete. Pokud vám chybí pevná vůle a motivace ke cvičení, musíte k němu změnit váš přístup. Zbavte se myšlenek, že je sport pouze pomůckou pro spalování tuků. Začněte vnímat pohyb jako něco, co vám dodá energii, zlepší fyzičku a navíc podpoří vaši imunitu. Jak zařadit více pohybu do vašeho dne? Nemusíte si hned pořizovat roční členství ve fitness centru. Stačí zvýšit objem přirozeného pohybu. Jak na to?

 • do práce jezděte na kole, nebo využijte MHD,

 • v polední pauzu se běžte projít,

 • nenechávejte si dovézt jídlo, nebo nákup, zajděte si pro něho po svých,

 • místo výtahu vždy používejte schody,

 • na malé pochůzky nechte auto v garáži,

 • choďte na procházky do vašeho nejbližšího parku,

 • najděte si pohyb, který vás bude bavit a budete ho dělat bez donucení.

Místo vážení se raději měřte krejčovským metrem

Většina lidí bere úbytek váhy jako jediný měřitelný ukazatel toho, že se jim daří hubnout. Jenže váha není úplně spolehlivý nástroj pro měření, a proto není vhodné se na ni moc upínat. Především u žen se totiž váha během menstruačního cyklu výrazně mění. Rozdíly ve vaší váze můžete vypozorovat klidně i během dne. Strava, voda a další procesy v těle ji můžou přirozeně navýšit. Váha může vaše výsledky zkreslovat a to může být silně demotivující. Jak vydržet hubnout, když se váha nehýbe? Zkuste se měřit krejčovským metrem, díky kterému zjistíte více údajů o vašem těle. Nemusíte se měřit každý den, stačí jednou za 4 týdny. Rozhodně se také průběžně foťte a nezapomínejte fotky mezi sebou porovnávat. Vaše motivační fotky k hubnutí jsou perfektní pomůckou, jak vydržet na cestě za vysněnou postavou.

Nezapomeňte se jednou za týden změřit

Kromě váhy používejte k zjištění výsledků i metr.

TIP: Normální váha, nebo už nadváha? Zjistěte, jak jste na tom s vaší postavou pomocí on-line BMI kalkulačky. Stačí zadat 3 základní údaje a obratem se dozvíte váš výsledek.

Váš hubnoucí cíl si rozdělte na několik menších cílů

Je vaším cílem zhubnout 5 kg, nebo 10 kg? Ať už chcete dát dolů jakýkoliv počet kilogramů, nebo centimetrů v pase, váš fitness cíl si vždycky rozdělte na několik menších. Ty si pak rovnoměrně naplánujte do vašeho hubnoucího plánu. Uvidíte, že s takto nastavenou strategií bude vaše hubnutí jednodušší. Plnění menších cílů je ideálním nástrojem, jak nepokazit hubnutí a následně dosáhnout cílové váhy.

Vyberte si balíček dle vašich cílů

Naplánujte si dietu dopředu a dopřejte si, co máte ráda.

 

Vyberte si balíček pro snadné hubnutí

Neumíte se sami motivovat? Vyzkoušejte odbornou pomoc

Nejste úplně líný člověk, ale zkrátka nevíte, jak se motivovat ke shození přebytečných kilogramů? Pokud máte problém s tím, že je vaše motivace stále na bodu mrazu, není nic jednoduššího, než se svěřit do rukou odborníků. Nutriční terapeut, nebo výživový poradce, vám nejen poradí, co jíst a nejíst při hubnutí, ale zároveň vám pomůže s dodržováním jídelníčku. Pokud víte, že vaše problémy s hubnutím a vaší váhou jsou spíše psychického rázu, vyzkoušejte terapie. Nemůžete se donutit ke cvičení? Sportovní trenér vám ukáže jak správně cvičit a navíc vás nepřímo motivuje chodit poctivě na každý trénink. Skvělou pomůckou pro udržení motivace jsou také různé motivační a fitness aplikace, které si můžete stáhnout do vašeho mobilu.

Motivovat vás mohou různí lidé

Nechte se motivovat zvenčí.

Jak neztratit motivaci při hubnutí? Za každý úspěch se odměňte

Podařil se vám splnit týdenní jídelníček do puntíku, odcvičili jste všechny tréninky, nebo jste si odškrtli dílčí cíl? Výborně, pochvalte se za vaše úspěchy. Nebuďte skromní a udělejte si radost. Odměny jsou dalším skvělým nástrojem, jak podpořit motivaci k hubnutí. Investujte do sebe a kupte si cokoliv, co vám udělá radost. Jen se vyhněte odměňování jídlem, které by mohlo skončit emočním přejídáním. Čím se můžete potěšit za svoje úspěchy?

 • kupte si něco hezkého na sebe, 

 • pořiďte si novou sportovní výbavu,

 • dopřejte si masáž, 

 • objednejte se na kosmetiku,

 • běžte na manikúru,

 • zajeďte si na výlet,

 • vydejte se do kina, nebo divadla

 • zaplaťte si kurz, na který jste vždy chtěli jít.

Klíč k úspěšnému hubnutí? Silná motivace a dostatek trpělivosti

Existuje mnoho druhů motivace, které vám pomůžou dosáhnout vašich fitness cílů. Je jen na vás, jaký konkrétní typ si zvolíte. Na každého člověka totiž platí něco jiného. Někdo se rád odměňuje a stačí mu, že za každých několik shozených kilo si pořídí novou věc do svého šatníku. Někdo zase potřebuje mít stále po ruce svůj motivační kalendář, nebo mít nad sebou dozor v podobně odborníka, jinak by nedokázal zhubnout ani gram. Co je ale jisté je fakt, že hubnutí může být občas náročné. Takže aby vám skutečně vaše motivace vydržela a to i několik měsíců, musíte mít nejen pevnou vůli při hubnutí, ale také mít dostatek trpělivosti. Vydržte a nestřídejte diety, jak na běžícím páse. Pamatujte, že výsledky vaší snahy se neprojeví za jeden den, ale až za několik týdnů.

Shrnutí: Základem každé redukční diety je pevná vůle. Abyste vydrželi je potřeba mít dostatečnou motivaci a nečekat výsledky přes noc. Stanovte si jasný a dosažitelný dílčí cíl, hubnutí si trochu rozplánujte a nebojte se na své cestě za vysněnou postavaou požádat o pomoc. Za splněné mezníky se pak nezapomeňte odměnit něčím, co vám udělá pořádnou radost!