Návod, jak se správně měřit při hubnutí
Pustili jste se do shazování přebytečných kilogramů. Zapracovali jste na vašem jídelníčku a dokonce jste přidali do vašeho dne více pohybu.
V článku se dozvíte:
- Rychlé hubnutí se vám nemusí vyplatit
- 9 jednoduchých pravidel pro správné měření těla
- Jak často se měřit při hubnutí?
- Stačí zvolit pouze jednu metodu měření?
- Správné měření je u hubnutí nutností
Pustili jste se do shazování přebytečných kilogramů. Zapracovali jste na vašem jídelníčku a dokonce jste přidali do vašeho dne více pohybu. Po 2 dvou týdnech jste si stoupli na váhu a nevěřili jste vlastním očím. Vaše váha ukázala stejné číslo, jako na začátku vašeho hubnutí. Jak je to možné? Váha nemusí být přesným odrazem vašeho pokroku. Poradíme vám, co měřit při hubnutí, abyste zjistili skutečný výsledek vaší snahy mít štíhlejší postavu.
Rychlé hubnutí se vám nemusí vyplatit
Hned na začátku je nutné si uvědomit, že hubnutí je komplexní proces, který netrvá jen pár dní. Proto se vyhněte hladovění a rychlým dietám, které za týden slibují ideální obvod pasu. V lepším případě je výsledkem takového stravování jojo efekt a v horším to jsou pak vážné zdravotní problémy. Pokud chcete zdravě zhubnout a váhu si udržet, měli byste shazovat tukové polštářky pomalu. Všeobecně je doporučováno hubnout zhruba 0,5 kg za týden.
Osobní váha versus krejčovský metr
Klasickou osobní váhu najdete nejspíš v každé domácnosti. Při hubnutí je to většinou první měřící pomůcka, na kterou většina lidí sáhne. Jenže starší typy ukazují pouze celkovou hmotnost těla. Neumí vyčíslit procento tuku, svalů a vody v těle. Pouze hmotnost ale není správným ukazatelem hubnutí, protože při dietě se často mění poměr stavby těla. Je možné, že vám narostou svaly a ty jsou váhově těžší než tukové polštářky. Proto se může stát, že vaše váha zůstává stejná, nebo se dokonce lehce zvýší. A to je matoucí a často demotivující. Jak tedy poznáte, že hubnete? Pokud se vám nechce utrácet za novou chytrou váhu, můžete provádět měření při hubnutí pomocí klasického krejčovského metru.
TIP: Rádi byste si pochutnali na sladkém dezertu, ale máte strach o vaši linii? Proteinové palačinky KetoFit® si klidně můžete dopřát, i když zrovna hubnete. Mají vyvážené složení, které vaši váhu nijak neohrozí.
9 jednoduchých pravidel pro správné měření těla
Velkým hubnoucím omylem je myslet si, že se dá zhubnout jen 1 konkrétní tělesná partie. Bohužel, opak je pravdou. Jakmile začnete s redukční dietou a přidáte do vašeho dne více pohybu, tělo začne spalovat tukové zásoby po celém vašem těle. To, kde to bude nejdřív a v jakém objemu, záleží na mnoha okolnostech. Často se stává, že tuk mizí nejpomaleji právě u problémových partií, jakou je břicho, zadek a stehna. Abyste skutečně zjistili, jak probíhá vaše hubnutí, je nutné se zaměřit na všechny podstatné tělesné míry. Co vlastně sledovat při hubnutí a jak tyto tělesné partie správně měřit?
- Měřte se v pravidelných časových intervalech. Třeba každé úterý.
- Vaše míry zjišťujte ráno a nejlépe ještě před jídlem.
- Aby byly míry přesné, musíte se měřit bez oblečení.
- Vyhněte se měření těla během hormonálních změn, například při menstruaci.
- Při měření klidně využijte zrcadlo. Díky tomu uvidíte, že vám metr nikde nesjíždí a skutečně měříte pouze obvod tělesné partie.
- Krejčovský metr by měl být na těle těsný, ale neměl by vás během měření škrtit.
- Měřte se ve vzpřímené a klidové poloze. Nepokoušejte se zatahovat břicho a jiné tělesné partie.
- Vždy se měřte na stejných místech. Najděte si navigační bod. Může jím být třeba jizva, znaménko nebo pupínek.
- Je vhodné se měřit dvakrát za sebou, aby byly čísla co nejpřesnější.
Prsa, pas a boky: jaké míry sledovat při hubnutí?
Velkým hubnoucím omylem je myslet si, že se dá zhubnout jen 1 konkrétní tělesná partie. Bohužel, opak je pravdou. Jakmile začnete s redukční dietou a přidáte do vašeho dne více pohybu, tělo začne spalovat tukové zásoby po celém vašem těle. To, kde to bude nejdřív a v jakém objemu, záleží na mnoha okolnostech. Často se stává, že tuk mizí nejpomaleji právě u problémových partií, jakou je břicho, zadek a stehna. Abyste skutečně zjistili, jak probíhá vaše hubnutí, je nutné se zaměřit na všechny podstatné tělesné míry. Co vlastně sledovat při hubnutí a jak tyto tělesné partie správně měřit?
-
Obvod přes prsa se měří přes nejplnější část poprsí. Prsa si ženy můžou měřit i s podprsenkou, která ale nemá vycpávky a při měření musí mít vždy stejnou. Muži si měří hrudník pod pažemi, opět v jeho nejširší části.
-
Pas se nachází nad pupkem a někdy není vůbec jednoduché ho najít. Pokud si nejste jistí, jestli správně znáte místo vašeho pasu, zkuste zatnout břicho nebo se nadechnout a při výdechu stlačit břicho dovnitř. Kde se měří pas? Nejužší část břicha je to správné místo pro přeměření obvodu pasu. Vždy ho ale měřte v klidové fázi.
-
Jak se měří boky? Stačí najít jejich nejširší místo a následně přiložit metr pro jejich změření.
-
Stehna a lýtka přeměřujte také v jejich nejširší části a především ve stoje.
-
Paže se měří v nejplnější části a to většinou nad loktem. Vždy měřte obě ruce samostatně.
Samozřejmě, že se dají měřit ještě další tělesné míry. Profesionální sportovci si často také přeměřují krk, biceps, triceps a třeba stehno na více místech. Ale jako základní ukazatel hubnutí vám výše uvedené oblasti vašeho těla bohatě postačí.
TIP: Zařadili jste do vašeho dne pravidelné sportovní aktivity? Nezapomínejte na vyvážený jídelníček, který vám pomůže zlepšit váš výkon. Přiblížíme vám, co byste měli jíst po cvičení.
Jak často se měřit při hubnutí?
To, jak často měřit tělesné míry, záleží na vašem cíli. Sportovci a kulturisté většinou mají podrobnou tabulku na měření těla, kterou budou vyplňovat skoro každý den. Pokud ale nejste profesionální sportovec tak stačí, když se budete měřit v týdenních periodách. Buď to může být jednou za týden, za 14 dní, nebo jedenkrát za měsíc. Je to jen na vás a vašich preferencích. Rozhodně není vhodné vytahovat krejčovský metr každý den, protože za 24 hodin neuvidíte žádné výsledky. Na druhou stranu není ani správné se měřit jednou za 3 měsíce, protože takový styl měření nepřináší optimální zpětnou vazbu.
Další způsoby, které vám pomůžou sledovat vaše tělesné míry
Kromě vážení a měření obvodu pasu krejčovským metrem, existuje ještě několik dalších metod, které vám pomůžou zjistit, jestli váš redukční režim funguje podle plánu. Některé postupy měření těla můžete provádět sami doma a u některých si budete muset zajít k výživovému poradci nebo do lepší posilovny. Jaké další metody se používají pro měření těla při hubnutí?
-
Celková tělesná diagnostika pomocí přístrojů typu InBody.
-
Kaliperační kleště, které vám odhalí poměr tělesného tuku v těle.
-
BMI kalkulačka vám zase pomůže zjistit, jestli jste s vaší váhou v normě, nebo už hraničíte s nadváhou.
-
WHR index, kterým odhalí poměr obvodu pasu k obvodu boků.
-
WtHR index aneb poměr pasu k vaší celkové výšce.
Stačí zvolit pouze jednu metodu měření?
Každý způsob měření při hubnutí má svoje pro a proti. Proto je ideální využívat více metod měření těla, abyste měli co nejpřesnější výsledky. Záleží také na tom, co od vaší diety očekáváte. Někdo nepotřebuje ani krejčovský metr, protože mu stačí to, že se zase vejde do svých oblíbených džín. Takový přístup ale nedoporučujeme. Vaše postava se totiž během života mění a někdy opravdu není možné mít stejnou postavu, jako když vám bylo 20. Během vašeho hubnutí se držte stejných typů měření a neměňte je.
Proč se vůbec zajímat o čísla?
Měření těla pomocí krejčovského metru, nebo jiných speciálních přístrojů, je jednou z metod, jak sledovat vývoj vašeho hubnutí. Díky těmto informacím si pak můžete přizpůsobit váš redukční režim tak, aby vaše hubnutí bylo co nejefektivnější. Možná si říkáte, že se stačí podívat do zrcadla a výsledek uvidíte. Není to tak úplně pravda. Pouhým okem totiž nezachytíte drobné změny na vaší postavě, které můžou sloužit jako motivace pro pokračování cesty za novým tělem. A věřte, že tu při redukci váhy rozhodně budete potřebovat.
TIP: Přepadá vás často malý hlad v práci nebo doma? Proteinová tyčinka KetoFit® dodá vašemu tělu široké spektrum prospěšných živin a navíc uspokojí vaše chuťové buňky. Tak jakou příchuť vyzkoušíte jako první?
Správné měření je u hubnutí nutností
Kolik a kde budete hubnout tuk záleží na mnoha faktorech. Velkou roli v tom hraje pohlaví, věk, genetika, ale také například váš celkový životní styl. Proto je důležité být trpělivý a diety nestřídat. Tělo si musí na nový režim zvyknout a to trvá delší čas. Rozhodně také není vhodné se během hubnutí porovnávat s ostatními. Každý člověk je jedinečný, a proto bude hubnout jinou rychlostí. Díky pravidelnému měření těla zjistíte, jestli je váš nový redukční plán účinný, nebo by potřeboval ještě vylepšit.