Dnes: SLEVA 25 % na všechny koktejly. Zadejte kód FitHity >> VYBRAT | Sleva 25 % na další jídla ZDE

Máte dotaz? Ozvěte se.

+420 770 110 650 Po-Čt: 8:00-16:30 Pá: 8.00-15:30

Mléčné výrobky při hubnutí – jaké zvolit?

Konzumaci mléčných výrobků při dietě provází spousta mýtů. Jaké mléčné výrobky si můžete i při dietě dopřát, aniž byste ohrozila výsledek vaší diety?

V článku se dozvíte:

Nabrali jste během posledních měsíců nebo let pár kilogramů navíc a teď si říkáte, že je na čase zapracovat na svojí postavě? Spočítal vám lékař příliš vysoké BMI a naznačil hrozící zdravotní rizika? Ať tak či tak, je na místě zaměřit se na váš jídelníček a trochu ho upravit. Vzdávat se rozhodně nemusíte mléčných výrobků, snížit byste naopak měli příjem sacharidů.

Držet dietu neznamená hladovět

Mnozí z nás si při slovu dieta hned představí, že přestanou jíst a budou hladovět. Velký omyl! Když někdo drží dietu, ani náhodou to neznamená trpět hlady. Naopak. Jíst je třeba i při dietě, jen je důležité si hlídat, co jíte, kdy to jíte a kolik toho sníte. Jezte 5x nebo 6x denně menší porce nízkokalorických jídel, klidně si dopřejte i vhodné mléčné výrobky při hubnutí. Mléko před spaním podpoří klidný spánek, jogurt zase poslouží jako snídaně nebo svačinka během dne.

Hubnutí a mléčné výrobky

Mléko, kefír, bílý jogurt a další mléčné výrobky jsou součástí zdravé a vyvážené stravy. Naše tělo je ke správnému fungování potřebuje, jsou zdrojem kvalitních bílkovin a také vápníku, díky tomu mohou mléčné výrobky při snižování váhy posloužit jako skvělý pomocník. Samozřejmě si nemůžete dát přeslazený jogurt nebo jogurtový nápoj, když si ale vyberete ty pravé mléčné výrobky, můžete si je dopřát i 3x za den.

Nevynechávejte mléčné výrobky při dietě

Mléčné výrobky při snižování váhy nevynechávejte.

K čemu jsou bílkoviny prospěšné?

Denní potřeba bílkovin je u zdravého dospělého jedince 0,8 až 1,2 g na každý kilogram ideální tělesné hmotnosti, při hubnutí se ale doporučuje dokonce 1,5 g na kilogram optimální tělesné hmotnostiBílkoviny vás zasytí a nebudete trpět hlady, na jejich trávení spotřebujete i větší množství energie. Vápník podpoří spalování tuků a přispívá i ke zvýšení jejich vylučování z těla při stolici.

Kromě bílkovin a vápníku obsahují mléčné výrobky i:

 • Mléčný tuk, který je nosičem v tucích rozpustných vitamínů A, D a E a je lehce stravitelný.
 • Mléčný cukr neboli laktózu, která se v našem těle štěpí na glukózu a galaktózu. Kdo trpí laktózovou intolerancí, u toho je funkce enzymu narušená a nerozštěpený cukr laktózy přechází do tlustého střeva a způsobuje trávicí problémy.
 • Jód
 • Celou řadu vitamínů, hlavně B2, B12, D a A.

Mléčné výrobky při dietě jsou opředeny mnoha mýty

Ptáte se, co vám to říkáme? Vždyť mléčné výrobky jsou plné tuku, to s hubnutím nejde dohromady. Mimo to je mléko pro lidský organismus těžko stravitelné. Máte pravdu, ale ….

Jak už jsme řekli, zásadní je umět si vybírat. Například skyr, kysané podmáslí, tvaroh nebo bílé jogurty při hubnutí můžete úplně bez obav. Dohromady jde i kyška a dieta nebo kefírové mléko při hubnutí.

Které mléčné výrobky jsou vhodné při hubnutí?

Vybírejte pečlivě vhodné mléčné výrobky při hubnutí.

TIP: Mléčné výrobky můžete konzumovat i v případě, že se rozhodnete vyzkoušet keto dietu založenou na minimálním příjmu sacharidů. Mezi povolená jídla patří kefírové nebo acidofilní mléko, tvarůžky, tvrdé sýry, Cottage nebo bílý jogurt, který můžete ochutit příchutí do proteinových jídel nebo ho smíchat s jednou dávku koktejlu Ketofit.

Je lepší vsadit na light verze jogurtů, nebo si můžete dát i klasický jogurt?

Další mýtus. V light produktech chybí tuk, který se postará o jejich chuť, takže se do nich výrobci pak snaží dostat víc cukru, aby nějak chutnaly. To je ale při hubnutí zcela nežádoucí, přece jen je cukr jednou ze složek naší potravy, kterou se snažíme eliminovat a snížit na minimum. Ideální cestou je zlatý střed, nekonzumovat ani příliš tučné výrobky, ale ani ty s 0 % tuku.

Víte, že když chcete snížit příjem sacharidů na minimum a nebaví vás studovat etikety, můžete vyzkoušet keto dietu a její předem připravená jídla a nápoje, které stačí rozmíchat ve vodě? Keto dieta je založená na tom, že tělo dostanete do stavu tzv. ketózy tím, že ve stravě omezíte sacharidy, které tělo využívá jako zdroj energie. Když mu dojdou, bude hledat jiný zdroj. Tím se stanou tukové zásoby a vy začnete hubnout. Nejméně sacharidů z českých diet obsahuje Ketofit, například u koktejlů od 0,9 g na jednu porci.

A pravda o mléku ve spojitosti s dietou?

V obchodech najdeme plnotučné mléko, které obsahuje alespoň 3,5 % tuku, polotučné mléko s obsahem tuku 1,5 až 2 %, a nízkotučné mléko, kde je nejméně 0,5 % tuku. I tady platí, že je naprosto zásadní výběr, není sklenice mléka jako sklenice mléka. Dejte přednost polotučnému nebo odtučněnému mléku. U něj vezměte v potaz menší obsah vitamínů rozpustných v tucích. Osoby, které jsou na mléko alergické, mohou místo klasického mléka pít acidofilní mléko při hubnutí.

Vhodné mléčné výrobky při hubnutí

Pro zdraví každého z nás jsou nejprospěšnější polotučné zakysané mléčné výrobky jako je kysané podmáslí, tvaroh, jogurt, syrovátkové proteiny a méně tučné sýry. Zakysané výrobky jsou lépe stravitelné než mléko, mají nízkou energetickou hodnotu a vysoký obsah plnohodnotných bílkovin. V kyselém prostředí se lépe využívá vápník, obsahují bakteriální (probiotické) kultury. Ty působí preventivně proti infekcím patogenními mikroorganismy, pozitivně ovlivňují náš imunitní systém, pomáhají proti zácpě a regulují trávení.

Platí to i při hubnutí? Ano! Kdo ale chce zhubnout, ten by si měl hlídat obsah tuku v jednotlivých výrobcích. Sýry by neměly obsahovat víc tuku než 30 %, obsah tuku v jogurtech by se měl pohybovat mezi 2 a 3 %. Jaké další výrobky z mléka si můžete dopřát?

 • Jogurt s aktivními kulturami, který si můžete ochutit lžičkou medu, hodí se i místo zálivky na salát.
 • Zákys neboli kyška, tedy mléčný výrobek, který obsahuje alespoň milion mléčných bakterií na gram. Vzniká přidáním mléčné kultury během výroby.
 • Kysané podmáslí s velmi nízkým obsahem tuku a celou řadou zdravotních benefitů. Obsahuje snadno vstřebatelné mléčné bílkoviny, hodně vápníku a dvojnásobek lecitinu ve srovnání s plnotučným mlékem.
 • Acidofilní mléko s výrazně ostrou a kyselou chutí, které obsahuje bakterie Lactobacillus acidophilus.
 • Kefír, který se může nejen při kefírové dietě a vyrábí se z mléka a kefírových zrn. Obsahuje nejen mléčné bakterie, ale i kvasinky, které se postarají o nahořklou a jemně štípavou chuť. Může být i jemně perlivý, a to v důsledku kvašení laktózy za pomoci kvasinek, kdy vzniká oxid uhličitý a také malé množství alkoholu.

 • Kefírové mléko, které se podobá kefíru, ale obsahuje méně kvasinek. Ve srovnání s kefírem není tak husté.

 • Méně tučné sýry jako je například 20% nebo 30% eidam, nízkotučná mozzarella. Na kozí sýr pozor, obsahuje hodně tuku, proto si ho dopřejte jen malý kousek.

 • Cottage, tedy mírně nasládlý tvarohový sýr, který je zdrojem kvalitních bílkovin, vitamínů, minerálů a vápníku a je skvělý například na keto chlebu.

 • Bílý tvaroh, který vás dokáže na delší dobu zasytit, protože obsahuje hodně bílkovin.

 • Ricotta a Olomoucké tvarůžky, které jsou k hubnutí a dietám jako stvořené.

 • Proteinové dezerty Ketofit s minimem sacharidů a vysokým podílem bílkovin

Proteinové dezerty vám zachutnají!

Proteinové dezerty si můžete dopřát jako mléčný výrobek při hubnutí.

Chci si pochutnat!

Zakázané mléčné výrobky při hubnutí

V obchodě narazíme na regály plné mléčných výrobků. Už jsme si seznámili s těmi, které si můžeme v klidu dopřát, teď je na místě si představit zakázané mléčné výrobky při dietě. O jaké jde?

 • Jogurty s příliš vysokým obsahem tuku

 • Ochucené jogurty

 • Ochucená mléka

 • Ochucené zakysané mléčné výrobky

 • Plnotučné mléčné výrobky

 • Velké množství kozího sýra

 • Sýry s více než 40% obsahem tuku