Dnes: SLEVA 25 % na všechny koktejly. Zadejte kód FitHity >> VYBRAT | Sleva 25 % na další jídla ZDE

Máte dotaz? Ozvěte se.

+420 770 110 650 Po-Čt: 8:00-16:30 Pá: 8.00-15:30

Přerušovaný půst a keto dieta: znáte pro a proti?

V současné době dosahují mezi redukčními dietami vysoké oblibě hned dvě, a to přerušovaný půst a keto dieta. Seznamte se s jejich výhodami, ale i možným kombinováním

V článku se dozvíte:

Odborníci na výživu se snaží stále přicházet s novými dietami, nebo styly stravování, které by člověku pomohli zbavit se efektivně a udržitelně přebytečných tukových polštářků. Proto v dnešní době existuje mnoho možností, jak dosáhnout štíhlejší postavy. I přesto je však keto dieta a přerušovaný půst trendem číslo 1 v hubnutí. Co to je přerušovaný půst a keto dieta? Odpovíme vám, jakých výsledků s nimi můžete dosáhnout a také přiblížíme, jestli je můžete mezi sebou kombinovat.

Co je to přerušovaný půst?

Přerušovaný půst, anglicky intermittent fasting, známý i pod zkratkou IF, není dieta, ale spíš styl stravování, při kterém se střídají fáze jedení a hladovění. Při přerušovaném půstu se určité časové období, rozdělí na 2 hlavní časová okna. Prvním je okno půstu, tedy období, kdy člověk nejí a pouze pije vodu. Druhým je časové okno určené pro konzumaci jídla. K čemu je přerušovaný půst? Nejčastěji se využívá pro redukci váhy a ke stabilizaci hladiny některých hormonů. Výjimkou není ani využití přerušovaného půstu pro podporu normální činnosti organismu.

Jak funguje přerušovaný půst

Přerušovaný půst přináší výsledky i rizika.

5 nejznámějších metod přerušovaného půstu

Typů a možností, jak držet přerušovaný půst, je hned několik. Výběr toho konkrétního záleží jen na vás a vašich preferencích. Pokud nevíte, jaký typ půstu vybrat, začněte tím, že se zamyslíte nad vaším životním stylem a denním rozvrhem. To vám pomůže se rozhodnout, který typ půstu se bude hodit do vašeho harmonogramu a zároveň vám nebude dělat problém dodržení jednotlivých časových oken. Rozhodně je vhodnější začít s jednoduššími metodami, než se vrhat do několikadenního půstu. Které metody přerušovaného půstu patří mezi nejoblíbenější?

 • 16/8, nebo 14/10, při kterém se 16, nebo 14 hodin drží půst a 8 hodin, nebo 10 hodin, je vyhrazené časové okno, kdy se může jíst.

 • 5:2, kdy 5 dní jíte normálně a 2 dny snížíte váš příjem na 500 až 600 kalorií za den.

 • 24hodinový půst, u kterého se postíte celý den, ale dodržujete pitný režim. Drží se většinou 1 den až 2 dny v týdnu.

 • Střídavý půst aneb půst každý druhý den, který v praxi znamená, že každý druhý den buď nejíte nic, nebo jen okolo 500 kalorií denně. Tento typ přerušovaného půstu není vhodný pro začátečníky. 

 • Spontánní půst, u kterého občas vynecháte jedno hlavní jídlo sami od sebe, protože na něho zkrátka nemáte chuť. Díky tomu přirozeně snížíte denní příjem kalorií.

Co je to keto dieta a ketóza?

Keto dieta je celosvětově populární dieta, která je známá především pro své skvělé hubnoucí výsledky. Mnoho lidí si ji oblíbilo, protože se jim podařilo zbavit se nadváhy a to bez hladu, nebo pravidelného cvičení v posilovně. Hlavním pravidlem keto diety je snížení denního příjmu sacharidů v jídelníčku. Tato změna v poměru makroživin má za cíl dostat vaše tělo do takzvané ketózy, která nastartuje proces hubnutí. Co je to ketóza? Velmi jednoduše řečeno jde o stav organismu, při kterém tělo začne místo cukrů využívat tuky jako hlavní zdroj energie. Ketóza není pro organismus nic nového, jedná se o přirozený jev, který v těle běžně probíhá například ve spánku.

Co je ketoza a jak funguje?

Hubnutí s keto dietou je založeno na nízkém podílů sacharidů ve stravě.

TIP: Chcete začít hubnout s keto dietou, ale nevíte, jaká jídla si objednat? Vyzkoušejte výhodné balíčky jídel Ketofit, které pro vás sestavili odborníci na výživu. Stačí si jen vybrat ten správný pro vás.

Hubnutí přerušovaným půstem a keto dietou: můžete držet obojí zároveň?

Keto dieta i přerušovaný půst jsou 2 odlišné stravovací styly, které se velmi často používají při formováním postavy. Jejich kombinace není příliš častá, protože už samostatně každý z nich pomáhá s hubnutím. Je nutné si však uvědomit, že se žádných výsledků přerušovaného půstu nedočkáte, pokud nebudete mít správně sestavený jídelníček a budete se pravidelně přejídat. Proto může být zařazení keto diety při přerušovaném půstu nástrojem, jak efektivně regulovat příjem kalorií a mít jasně nastavený redukční jídelníček. Z jiného úhlu pohledu může být pak zařazení přerušovaného půstu při keto dietě prostředkem, který může pomoci s dodržením jídelníčku a vypočítaného příjmu kalorií, protože při něm musíte respektovat časová okna vyhrazená pro půst a jedení.

Keto dieta a přerušovaný půst zároveň

 

Dopřejte si, co máte ráda

Na co si dát pozor aneb rizika přerušovaného půstu a keto diety 

Tak, jako i u jiných stravovacích režimů, má přerušovaný půst a keto dieta možná rizika. Abyste jim předešli, je nutné přesně dodržovat všechna pravidla vámi zvolené diety, nebo stravovacího stylu. Neupravujte si pokyny podle sebe a nestřídejte diety jak na běžícím páse. Jinak se vám můžou pracně shozená kila vrátit jako bumerang v podobě jojo efektu, v horším případě si můžete způsobit vážné zdravotní komplikace. Pokud si budete sami sestavovat váš jídelníček na hubnutí vždy si dejte pozor na to, abyste vašemu tělu zajistili dostatečný přísun všech důležitých živin, vitamínů a minerálů. Nezapomínejte ani na pitný režim, který je pro hubnutí doslova klíčový.

Pozor na správnou skladbu dietního plánu

Držte keto dietu či přerušovaný půst s kvalitními surovinami.

TIP: Věděli jste, že také alkohol může výrazně narušit vaši cestu za štíhlejší postavou? Budete překvapeni, jak velkou roli hraje při shazování kil.

Pro koho není vhodný přerušovaný půst, nebo keto dieta?

I přes všechny výhody nemusí být keto dieta, nebo přerušovaný půst vhodný úplně pro každého. Oba tyto režimy mají totiž specifické požadavky a zásady, které můžou ovlivnit normální fungování organismu a to především, pokud se nedodržují správně. Pokud si nejste jistí, jestli je pro vás keto dieta, nebo přerušovaný půst vhodný, poraďte se s vaším lékařem. Kdo by však rozhodně neměl držet keto dietu, nebo přerušovaný půst? 

 • lidé, kteří trpěli, nebo se léčí s některou poruchou příjmu potravy,

 • lidé s psychickými problémy,

 • těhotné a kojící ženy, 

 • malé děti, dospívající, senioři,

 • vrcholoví sportovci, 

 • lidé, kteří mají předepsané léky a musí je užívat dlouhodobě,

 • onkologičtí pacienti,

 • lidé se zdravotními problémy, se kterými se musíte léčit, například problémy s ledvinami, játry, srdcem, nebo jiné metabolické onemocnění.

Účinky přerušovaného půstu a keto diety můžou být u každého jiné

Přerušovaný půst, nebo keto dieta vám můžou pomoct získat štíhlejší postavu a dostat váš apetit zpátky pod kontrolu. Než se však pustíte do krátkodobého půstu a keto diety s cílem zhubnout, nebo zlepšit vaše stravovací návyky, je důležité si uvědomit, že každý člověk je jiný, takže i jednotlivé stravovací režimy můžou mít u každého trochu odlišné výsledky. Proto musíte být při hubnutí trpěliví a vyhnout se zbytečnému porovnávání. Hubnutí je totiž komplexní proces, který ovlivňuje spousta faktorů. Hlavní roli hraje nejen stravovací režim, nebo množství pohybu během dne, ale také váš věk, pohlaví, genetické predispozice, nebo třeba kvalita a délka vašeho spánku.

Na výsledky přerušovaného půstu má vliv i pohyb

Výsledky keto diety i přerušovaného půstu jsou ovlivněny i mírou pohybu.

TIP: Jste neustále na cestách, nebo vás pravidelně trápí malý hlad v práci? Proteinová tyčinka Ketofit obsahuje bohatý podíl bílkovin a jen zanedbatelné množství sacharidů. Dokonale vás zasytí a navíc uspokojí vaše chuťové buňky.

Respektujte potřeby vašeho těla i při redukci váhy

Ať už si vyberte keto dietu, nebo přerušovaný půst, případně vyzkoušíte jejich kombinaci s cílem snížení vaší váhy, tak pamatujte, že jejich cíl je stejný. A tím je dostat vaše tělo do kalorického deficitu. Ten vzniká v případě, když má vaše tělo vyšší výdej kalorií, než jejich příjem. Kalorického deficitu můžete dosáhnout různě, nejen keto dietou, nebo půstem, ale také třeba zařazením pravidelného cvičení. Záleží jen na vás, jaké hubnoucí strategii dáte přednost. Někomu vyhovuje víc keto dieta a někomu zase půst. Vždy se však snažte vyhnout extrémům a zaměřte se na to, aby váš jídelníček obsahoval všechny důležité makro i mikroživiny. Jen tak bude vaše hubnutí úspěšné a vy dosáhnete všech vašich fitness cílů.