Do pátku: SLEVA 25 % na VŠECHNY nezlevněné POLÉVKY pro rychlé hubnutí. Zadejte kód FastFit. Vybírejte ZDE

Máte dotaz? Ozvěte se.

+420 770 110 650 Po-Čt: 8:00-16:30 Pá: 8.00-15:30

Vysoký cholesterol, proč se ho bát a jak mu předejít?

Vysoký cholesterol dnes patří k civilizačním onemocněním. Jeho největší zákeřností je, že nijak nebolí a neobtěžuje, a přesto nás klidně může zabít. Co může za zvýšený cholesterol v krvi a jak mu pře

Vysoký cholesterol dnes patří k civilizačním onemocněním. Jeho největší zákeřností je, že nijak nebolí a neobtěžuje, a přesto nás klidně může zabít. Co může za zvýšený cholesterol v krvi a jak mu předcházet? Je to stres, nadváha, nebo přejídání? Jak na vysoký cholesterol bez léků? Všechny důležité odpovědi jsme zahrnuli do našeho článku.

Co je to vlastně cholesterol a jaké má funkce v těle?

Diagnostikovali vám také zvýšenou hladinu cholesterolu v krvi? Pak jste se už určitě setkali s označením LDL a HDL cholesterol. Než se pustíme do podrobnějšího vysvětlení druhů cholesterolu a jejich významu v otázce zdraví, pojďme si nejprve říci, jaké jsou základní funkce cholesterolu v těle. Možná vás překvapí, že je pro náš život zcela nezbytný. Jak to tedy s cholesterolem vlastně je?

Cholesterol je důležitý pro správný chod mnoha procesů v těle

  • Cholesterol je látka, která je zásadní pro správné zpracování tuků.
  • Uplatňuje se při tvorbě vitamínu D i steroidních hormonů, které jsou důležité pro správné fungování celého těla.
  • Tvoří základ všech buněčných membrán, žlučových kyselin či nervů.

Na druhou stranu se cholesterol také ukládá do stěn cév, které přestávají být pružné, postupně dochází k jejich zúžení, které může vyústit až k odumření zásobovaného orgánu — typickým příkladem může být infarkt myokardu. Proto je potřeba mít správnou hladinu cholesterolu v těle.

Cholesterol a správné hodnoty

Špatný cholesterol a dobrý cholesterol — znáte rozdíly?

A konečně se dostáváme k LDL („zlý cholesterol“) a HDL cholesterolu („hodný cholesterol“). Toto označení je trochu zavádějící, neboť svádí k myšlence, že si můžeme vybrat, jaký cholesterol budeme přijímat. Cholesterol je však jenom jeden. Částečně jej získáváme ze stravy a částečně si jej naše tělo vyrábí samo.

LDL a HDL cholesterol se liší přenašečem, který se ho v našem těle ujme. HDL je navázán na tukový přenašeč, který jej přenáší do cév, HDL je navázán na proteinový přenašeč, který odnáší přebytečný cholesterol z cév do jater. Zásadní je proto podíl mezi jednotlivými druhy cholesterolů.

Jaké jsou správné hodnoty cholesterolu v krvi?

Pro přehled je určitě dobré znát i základní čísla, která ukazují na normální hladinu cholesterolu v krvi či její výkyvy. Jaké hranice cholesterolu by vás měly upozornit, že něco není v pořádku?

  • Celkový cholesterol — hladina by se měla pohybovat v rozmezí 3,8 a 5,2 mmol/l. 
  • LDL cholesterol — hladina by měla být nižší než 3,4 mmol/l.
  • HDL cholesterol — hodnota by měla přesahovat 1,4 mmol/l.

Z čísel je tedy patrné, že žádoucí je udržovat nízkou hladinu LDL cholesterolu a vysokou hladinu HDL cholesterolu. Praxe je však u většiny lidí bohužel spíše opačná. 

Stres a nadváha, jaké jsou další příčiny zvýšené hladiny cholesterolu v krvi?

Rizikovými faktory jsou především
nezdravý jídelníček (obzvlášť přejídání, konzumace potravin s vysokým glykemickým indexem či jídla typu „fast food“) a genetické predispozice. Cholesterol a nadváha, velmi často ve spojení s vysokým BMI, tak jdou zpravidla ruku v ruce — obzvlášť v dnešním uspěchaném světě.

Jaké další vnější faktory zvyšují cholesterol a přispívají ke vzniku aterosklerózy, která vede k již zmíněným onemocněním? Velmi zásadním aspektem je rovněž stres, nedostatek pohybu a špatné návyky v podobě kouření či pití alkoholu. Těmto zlozvykům se ale doporučujeme vyhýbat, i když nemáte problémy s cholesterolem.

Příčiny cholesterolu

Příznaky cholesterolu,
jak poznám, že je něco špatně?

Příznaky vysokého cholesterolu bývají velmi nenápadné, což je právě velmi často kamenem úrazu. Naplno se totiž projeví zpravidla až v podobě vážnějšího poškození některých orgánů, jako již zmíněný infarkt či cévní mozková mrtvice. 

Problémy s cholesterolem často odhalí až krevní testy, proto je velmi zásadní absolvovat pravidelné lékařské prohlídky, obzvlášť, pokud trpíte nadváhou či máte k cholesterolu genetické predispozice. 

Jaké varovné signály se vyplatí nepodceňovat?

× Bolesti na hrudi
× Nevolnost
× Velká a častá únava bez zjevné příčiny
× Bolesti břicha, zad, čelistí
× Ztráta citlivosti v končetinách

Jak na vysoký cholesterol?
Zaměřte se na stravu i pohyb

Léčba vysokého cholesterolu je založena primárně na změně životního stylu. Co konkrétně vám tedy pomůže na snížení cholesterolu? 

Správná strava
Zásadní je úprava jídelníčku tak, aby byl
pestrý a vyvážený. Dieta při vysokém cholesterolu by měla obsahovat velký podíl omega-3 nenasycených mastných kyselin (ty najdete například v tučných rybách jako je losos) a vlákninu (skvělými zdroji jsou luštěniny, ovoce či zelenina). Vyhýbat byste se naopak měli přemíře nasycených živočišných tuků (tučné maso), ztuženým tukům (sušenky a jiné pochutiny) a také cukru. Vyzkoušejte například místo klasického tučného hamburgeru jeho zdravější variantu bez nezdravých tuků— keto burger. Můžete vyzkoušet desítky dalších keto receptů, které pomohou v boji s nadváhou.

Prevence proti vysokému cholesterolu
Pohyb a sportovní aktivity

Neměli byste zapomínat ani na pravidelný pohyb. Zapojte chůzi či běh, zapište se na skupinové lekce nebo začněte cvičit jógu — věřte, že každý pohyb se počítá!

Pohybem proti cholesterolu

Předcházejte obezitě díky ketodietě

Jak se zbavit vysoké nadváhy a předcházet tak možným komplikacím, které s sebou přináší? Skvělým řešení je revoluční stravování v podobě ketodiety. Díky téměř nulovému obsahu cukrů v keto jídlech, je keto dieta vhodnou prevencí proti nežádoucím kilogramům.

Recenze a zkušenosti s keto dietou a cholesterolem

Své by o tom mohla vyprávět řada spokojených žen, kterým se díky proteinové dietě podařilo nejen vylepšit stav organismu, ale především zhubnout přebytečné kilogramy a cítit se skvěle ve svém těle. Přečtěte si jejich recenze a zkušenosti.

Začněte s proměnou ještě dnes – vaše tělo vám jednoho dne zaručeně poděkuje.

Vybrat keto jídla