Jak efektivně zrychlit metabolismus při dietě?
Snažíte se hubnout, ale jde to pomalu? Závidíte ostatním, že jim to jde tak rychle a snadno? Možná s tím taky můžete něco udělat, protože někdy je příčinou zpomalený metabolismus. Přinášíme tipy, jak ho efektivně zrychlit.
V článku se dozvíte:
- 1. Pijte hodně čisté vody a to klidně i studené
- 2. Jak mít rychlejší metabolismus?
- 3. Zaměřte se na dostatečný přísun vitamínů
- 4. Šálek kávy nebo čaje nakopne váš metabolismus
- 5. Rychlý metabolismus díky pálivému jídlu
- 6. Pro efektivní spalování vsaďte na přirozený pohyb
- 7. Jak zvýšit bazální metabolismus?
- 8. Intervalové tréninky pro lepší fyzičku i postavu
- 9. Otužování: skvělý způsob, jak zrychlit metabolismus
- 10. Vyspěte se do růžova
- 11. Spalovače a nakopávače.
Hubnutí a formování postavy ovlivňuje mnoho faktorů. Kromě vaší výšky, váhy, nebo toho, jak máte sestavený jídelníček, to ale může být také jedna důležitá věc. A tím je rychlost vašeho metabolismu. Obecně totiž platí, že čím rychlejší metabolismus člověk má, tím víc spálí energie za den. A to je při redukci váhy velmi zásadní. Proto opak, tedy pomalý metabolismus, je doslova nepřítelem hubnutí. Máte pocit, že je rychlost vašeho metabolismu nízká? Přinášíme vám 11 tipů, jak nastartovat váš metabolismus a zároveň urychlit hubnutí.
1. Pijte hodně čisté vody a to klidně i studené
Správný pitný režim je pro hubnutí doslova klíčový. Voda nejen hydratuje tělo, ale také přispívá k normálnímu fungování vašeho organismu. Sklenice čisté vody dokáže navodit pocit sytosti, takže pomáhá regulovat vaše chutě. Kromě toho má ale i vliv na váš klidový metabolismus. Po vypití čisté vody musí vaše tělo studenou vodu ohřát na tělesnou teplotu. K tomu potřebuje energii a díky tomu se na krátkou dobu váš metabolismus zrychlí. 1 litr čisté vody dokáže zvýšit kalorický výdej okolo 200 kJ.
Pitný režim je pro správnou funkci metabolismu nezbytný.
Proč si dát pozor na pitný režim při keto dietě?
2. Jak mít rychlejší metabolismus? Přidejte do jídelníčku více bílkovin
Bílkoviny jsou velmi důležitou makroživinou při hubnutí. Mají totiž mnoho benefitů, které vám hubnutí ulehčí a také zjednoduší. Jako jediná ze všech makroživin má totiž nejvyšší sytící efekt. Navíc vaše tělo pro vstřebání a spálení bílkovin musí vynaložit značnou dávku energie, takže bílkoviny také umí výrazně zvýšit váš kalorický výdej. Obecně se uvádí, že bílkoviny dokážou zrychlit metabolismus až o 30 %. Které potraviny obsahují bohatý podíl bílkovin?
-
libové maso,
-
ryby a mořské plody,
-
neslazené mléčné výrobky, jako je skyr, řecký jogurt, tvaroh, cottage, mozzarella,
-
vejce,
-
luštěniny, jako je čočka, fazole,
-
obiloviny, například pohanka, ovesné vločky, quinoa,
-
nesolené a nepražené ořechy a semínka,
-
speciální proteinové potraviny,
-
doplňky stravy v podobě proteinového prášku.
Řada chutných potravin má příznivý vliv na látkovou výměnu.
TIP: Rádi byste obohatili váš jídelníček o více bílkovin, ale nevíte, jak na to? Prozradíme vám, která jídla bohatá na bílkoviny vám pomůžou s formováním vaší postavy.
Hubněte líp a nastartujte metabolismus
3. Zaměřte se na dostatečný přísun vitamínů a minerálů
Mnoho lidí se při shazování tukových polštářků zaměřuje na správný poměr makroživin v jídelníčku. Na mikroživiny, tedy vitamíny a minerály, většinou zapomínají. Jenže ty jsou pro hubnutí stejně podstatné, jako například bílkoviny. Jejich dostatečné množství zajišťuje mnoho metabolických procesů v těle a pozitivně působí na pevnou imunitu. Abyste se vyhnuli pomalému metabolismu, myslete na dostatečný příjem železa, dostatečný příjem železa, které přispívá k okysličení těla. Důležité jsou také vitamíny skupiny B a antioxidanty.
Správný poměr vitamínů a minerálů je pro zrychlení metabolismu nezbytný.
TIP: Milujete sladké? Vašich oblíbených dobrot se nemusíte vzdávat ani při hubnutí. Na Ketofit proteinových dezertech si můžete pochutnat klidně i při redukční dietě
4. Šálek kávy nebo čaje nakopne nejen váš metabolismus
Co má káva společná s některými druhy čaje? Kromě prospěšných antioxidantů také kofein, v čaji nazývaný tein. Ten je známý pro svůj takzvaný nakopávací efekt. Kofein vám dodá energii a díky tomu sníží únavu. To oceníte hlavně ve dnech, kdy se vám nechce jít na trénink. Kofein také dokáže lehce zrychlit metabolismus, protože přispívá k vyplavení adrenalinu do organismu. I přes všechny pozitiva byste to ale neměli s kávou a celkově kofeinem přehánět. Velké množství kofeinu může naopak přinášet nepříjemné stavy, jako je nevolnost, nebo bolest hlavy. Optimální je dopřát si 1 až 3 šálky kvalitní černé kávy bez přísad denně. U čaje je to o několik šálků denně víc.
5. Rychlý metabolismus díky pálivému jídlu
Ostrá jídla, po kterých se vám derou slzy z očí, obsahují pořádnou dávku pálivého koření. Nejčastěji se jedná o různé odrůdy chilli papriček. Jejich pikantní chuť způsobuje alkaloid kapsaicin. Ten dokáže mírně zrychlit metabolismus, proto není od věci si občas některá jídla na oběd, nebo večeři trochu vylepšit kvalitním kořením. Které pálivé koření a potraviny můžete vyzkoušet ve vaší kuchyni?
-
různé druhy a formy chilli papriček,
-
zázvor,
-
kajenský pepř,
-
Tabasco omáčku,
-
různé druhy kari past.
6. Pro efektivní spalování vsaďte na přirozený pohyb
Není tajemstvím, že sezení a sedavé zaměstnání nijak nepřispívá vašemu zdraví a k tomu všemu se dokáže výrazně podepsat na vaší váze. Proto se snažte co nejméně sedět a co nejvíce se hýbat. Díky tomu přirozeně zvýšíte váš kalorický výdej i o několik stovek kalorií denně a navíc podpoříte nejen vaše fyzické, ale také psychické zdraví. Jak zařadit více přirozeného pohybu pro zrychlení vašeho metabolismu do vašeho dne?
-
Místo použití výtahu vyjděte schody po svých.
-
Pokud jezdíte do práce MHD, zastavte o zastávku dřív a zbytek dojděte pěšky.
-
Při práci na počítači si dávejte pravidelné pauzy, ve kterých se protáhnete a projdete po místnosti.
-
Pro oběd si zajděte pešky, nenechávejte si ho dovést kurýrem.
-
Dopřejte si pravidelnou vycházku na čerstvém vzduchu s vaším mazlíčkem.
-
Domácí práce také přispívají k vyššímu kalorickému výdeji.
-
Vždy, když budete moct, vyměňte auto za chůzi, nebo jízdu na kole.
7. Jak zvýšit bazální metabolismus? Zaměřte se na budování svalů
Čím více má člověk svalů, tím více energie vyžaduje tělo pro zajištění základních funkcí v organismu. Je to z toho důvodu, že svalová hmota potřebuje dokonce až 3krát větší množství energie, než tuková tkáň. Budování svalů chce trpělivost, která se vám ale vrátí v podobě vyrýsované postavy a rychlého metabolismu. Proto byste cvičení zaměřené na růst svalů neměli vynechávat.
Cvičení je pro zrychlení metabolismu důležité.
8. Intervalové tréninky pro lepší fyzičku i postavu
Cvičení v podobě intenzivního tréninku jako je HIIT zlepší vaši kondici a pomůže vám navýšit kalorický výdej. Kromě toho dokáže zvýšit rychlost vašeho metabolismu, protože vám pomůže se pořádně zapotit. Stejně jako u budování svalů, tak i u intervalových tréninků je velkým bonusem takzvaný efekt spalování po cvičení, v angličtině after-burn effect, který dokáže nakopnout váš klidový metabolismus. V praxi to znamená, že ještě po ukončení intenzivního tréninku spalujete energii bez námahy.
Intervalový trénink je skvělý nástroj pro zrychlení metabolismu s hubnutí.
-
Vstávejte a choďte spát každý den ve stejný čas, včetně víkendů.
-
Před ulehnutím omezte modré světlo.
-
V ložnici snižte na minimum počet elektronických zařízení.
-
Než půjdete do postele, tak místnost ke spánku dobře provětrejte.
-
Během spánku by měla být teplota místnosti kolem 18 °C.
-
Zatáhněte žaluzie, nebo závěsy. V ložnici by nemělo být žádné rušivé světlo. Klidně používejte i masku na spaní.
-
Pokud bydlíte u hlavní silnice, pořiďte si špunty do uší.
9. Otužování: skvělý způsob, jak zrychlit metabolismus
Chlad je perfektním nástrojem, jak řídit vlastní metabolismus. Jde o stejný princip zvýšení otáček metabolismu, jako při pití studené vody. Ať už dáte přednost pravidelným studeným sprchám, nižším teplotám ve vašem bytě, nebo otužování venku, vaše tělo musí vždy vynaložit mnoho energie k tomu, aby udrželo v organismu optimální tělesnou teplotu. Bonusem je také to, že otužování v jakékoliv formě přispívá fyzickému a také psychickému zdraví.
Otužování zrychluje metabolismus i hubnutí.
10. Vyspěte se do růžova
Pro správnou funkci metabolismu a rychlé hubnutí byste měli spát okolo 8 hodin denně. Není ale důležitá pouze délka, ale také kvalita vašeho spánku. Pravidelné buzení totiž může výrazně narušit vaši regeneraci. Nedostatečný a nekvalitní spánek nezpůsobuje pouze únavu, kvůli které se vám pravidelně nechce do posilovny, ale také rozkolísává hladinu hormonů regulujících váš apetit. Proto je důležité se při formování postavy zaměřit také na váš spánek. Jak si zajistit kvalitní a plnohodnotný spánek?
-
Vstávejte a choďte spát každý den ve stejný čas, včetně víkendů.
-
Před ulehnutím omezte modré světlo.
-
V ložnici snižte na minimum počet elektronických zařízení.
-
Než půjdete do postele, tak místnost ke spánku dobře provětrejte.
-
Během spánku by měla být teplota místnosti kolem 18 °C.
-
Zatáhněte žaluzie, nebo závěsy. V ložnici by nemělo být žádné rušivé světlo. Klidně používejte i masku na spaní.
-
Pokud bydlíte u hlavní silnice, pořiďte si špunty do uší.
11. Spalovače a nakopávače. Opravdu způsobí extrémní zrychlení metabolismu?
Doplňky stravy v podobně nakopávačů a spalovačů mají speciální složení, které vám pomůže nastartovat váš metabolismus. Tyto výživové doplňky stravy vám dodají energii pro trénování a podpoří váš celkový výkon. Oceníte je hlavně ve dnech, kdy nemáte náladu na trénink a víte, že je to spíš v hlavě, než v tom, že by se o vás pokoušel nějaký bacil. I přes jejich benefity s nimi ale zacházejte opatrně a nikdy nepřekračujte jejich doporučené denní množství. Používejte jen kvalitní a ověřené nakopávače a spalovače, které si můžete objednat z prověřených e-shopů.
TIP: Přepadá vás často malý hlad v práci nebo doma? Proteinová tyčinka Ketofit se vleze do každé kabelky. Perfektně uspokojí vaše chuťové buňky a navíc dokonale zasytí.
Rychlost metabolismu můžete vzít do vlastních rukou
Na závěr je nutné si uvědomit, že hodnoty klidového metabolismu ovlivňuje mnoho okolností. Velkou roli hraje nejen vaše váha, výška, věk a pohlaví, ale také genetika. I přesto, že funkci některých procesů ve vašem organismu nemůžete ovlivnit, jsme si jistí, že pomocí výše uvedených 11 tipů se vám povede nastartovat váš metabolismus na plné obrátky. Pamatujte, že váš celkový životní styl má daleko větší podíl na tom, jak rychlý bude váš metabolismus, než vaše geny. Malým tipem na závěr je nevynechávat pravidelné preventivní prohlídky u vašeho lékaře, které dokáží odhalit zdravotní omezení, jako je například snížená činnost štítné žlázy, která může mít nemalý vliv na funkci vašeho metabolismu.