Do pátku: SLEVA 25 % na VŠECHNY nezlevněné POLÉVKY pro rychlé hubnutí. Zadejte kód FastFit. Vybírejte ZDE

Máte dotaz? Ozvěte se.

+420 770 110 650 Po-Čt: 8:00-16:30 Pá: 8.00-15:30

Ovoce s nízkým obsahem cukru – jaké to je?

Množství cukru v potravinách hraje významnou roli v každém jídelníčku. Ať už se snažíte zhubnout do plavek, nebo dodržujete zdravý životní styl, jejich obsah je pro dosažení vašich fitness cílů doslova klíčový. I přesto, že ovoce obsahuje cukry, není důvod si jeho přiměřené množství v jídelníčku odpírat. Jen je nutné si dát pozor na to, jaký druh zvolíte. Obsah sacharidů se totiž u jednotlivých druhů často až diametrálně liší. Jaké ovoce vám dodá prospěšné živiny a zároveň neohrozí vaši váhu? Poradíme vám 5 druhů ovoce, které se hodí do jídelníčku i při hubnutí.

1. Maliny

Maliny jednoznačně patří do kategorie ovoce s nízkým podílem cukru. Takže si je můžete v klidu dopřát i během redukčního režimu. Nejčastěji se můžete setkat se 2 druhy malin a to lesními a zahradními. Maliny obsahují vitamíny A, B, C a vysoký podíl vlákniny. Dále v nich najdete významné množství antioxidantů, které pomáhají posílit imunitu. Maliny se skvěle hodí do dietního jídelníčku, protože pozitivně ovlivňují trávení a navíc zabraňují nadměrnému zadržování vody. 

 • 100 g malin obsahuje průměrně 12 g sacharidů.
Maliny na snídani

2. Borůvky

Borůvky jsou dalším zástupcem ovoce, které je téměř bez cukru. Najdete je skoro v každé proteinové kaši, nebo jako ozdobu na palačinkách. Borůvky jsou plné vitamínů,  minerálů a prospěšných antioxidantů. Podobně jako u maliny, tak i u borůvek převažují vitamíny A, B, C a K. Ve složení nechybí ani vláknina, která má skvělou sytící schopnost. To znamená, že borůvky uspokojí jak vaše chutě na sladké, tak efektivně zaženou hlad. Proto jsou tolik oblíbené při hubnutí. Borůvky jsou často označovány jako superpotravina, protože jejich pravidelná konzumace pomáhá podpořit činnost mozku a srdce.

 • 100 g borůvek obsahuje průměrně 13 g sacharidů.
Džem bez cukru KetoFit

 3. Ostružiny

Oproti malinám a borůvkám mají ostružiny kyselejší chuť. Obsah cukru v tomto tmavém ovoci je jen pár gramů. Proto se stejně, jako jiné bobuloviny, skvěle hodí do redukčního jídelníčku. Ostružinám nechybí vitamíny C, A, K, vláknina, mangan a antioxidanty. Mají blahodárný vliv na trávicí ústrojí a pomáhají dostat z těla ven škodlivé látky. Jejich pravidelná konzumace podpoří správnou vitalitu organismu.

 • 100 g ostružin obsahuje průměrně 12 g sacharidů.

 4. Jahody

Jahody jsou velmi oblíbeným ovocem, které je bez vysokého obsahu cukru. Perfektně se hodí do sladkých receptů jako je bublanina. Čerstvé jahody rozhodně oživí každý fádní jídelníček na hubnutí. Sladká chuť zažene vaše touhy po nezdravých sladkostech. Takže si na nich pochutnáte a přitom neohrozíte vaši snahu dát dolů kila navíc. V jahodách se nachází vitamíny A, B, C, E, vláknina a další prospěšné látky. Jahody jsou dobrým zdrojem širokého spektra minerálů, které pozitivně ovlivňují kvalitu nehtů a vlasů. Podporují pevnou imunitu a normální funkci trávení.

 • 100 g jahod obsahuje průměrně 9 g sacharidů
Jahody a smoothie

TIP: Rádi byste si dali jahodovou marmeládu, ale kvůli vysokému obsahu cukru si ji v dietě nemůžete dovolit? Máme pro vás dobrou zprávu. Nízkosacharidový jahodový džem KetoFit® si můžete dopřát, i když zrovna hubnete. Neobsahuje totiž žádné přidané cukry, umělá sladidla, konzervanty a barviva.


 5. Pomeranč

Pomeranč patří mezi citrusy. Na rozdíl od citronu a grepu, má však příjemně nasládlou chuť, takže se dá konzumovat i samotný. Když se řekne pomeranč, nejspíš si představíte krabici plnou oranžové tekutiny. Ale věděli jste, že toto lahodné ovoce skoro bez sacharidů, je nejlepší konzumovat nezpracované? Čerstvý pomeranč má totiž kromě bohatého obsahu vitamínu C, také vysoký podíl vlákniny. Ta má mnoho benefitů, které podpoří vaši snahu zhubnout přebytečná kila. Nerozkolísá hladinu cukru, skvěle zasytí a podpoří pravidelné vyprazdňování.

 • 100 g pomeranče obsahuje průměrně 10 g sacharidů.

Obsah cukru v ovoci aneb jak jsou na tom další druhy?

Jak jsme už zmínili výše, ovoce by mělo být součástí každého jídelníčku a to i toho redukčního. Vysoké množství vitamínů v ovoci přispívá ke správnému fungování organismu a k dobré imunitě. Nicméně, některé druhy ovoce obsahují vyšší podíl sacharidů než jiné a tím pádem jejich nadměrná konzumace může vaše hubnutí o něco zpomalit. Při sestavování vaší diety si proto pečlivě zjistěte jednotlivý poměr makroživin v každém ovoci. Jaký je průměrný obsah sacharidů v dalším vybraném ovoci?

Tabulka obsahu cukru ve vybraném ovoci:

Ovoce Průměrný obsah sacharidů na 100 g
Banán  22 gramů
Fíky (čerstvé) 18 gramů
Mango 15 gramů
Hroznové víno 17 gramů
Ryngle 17 gramů
Kaki  17 gramů
Liči  16 gramů

zdroj: cukrovka.cz

Sušené ovoce versus čerstvé ovoce

Honí vás často mlsná, kterou v dobré víře zaháníte sušeným ovocem? Tak to není divu, že se vaše váha nechce pohnout směrem dolů. Rozhodně totiž neplatí, že 1 sušená meruňka má stejný obsah kalorií, jako 1 čerstvá meruňka. Obsah cukru v sušeném ovoci je totiž rozdílný. Jak je to možné? Sušené ovoce má  v porovnání s čerstvým ovocem navíc přidané cukry, chemické aditiva, a proto i daleko vyšší podíl sacharidů. To znamená, že jeho celková kalorická hodnota bude také vyšší. Pokud chcete zhubnout, měli byste sušené ovoce jíst spíše výjimečně. A když už si ho dáte, tak jen v té nejvyšší kvalitě. 


TIP: Milujete ovocné smoothies, ale nechce se vám ztrácet čas jejich zdlouhavou přípravou? Proteinové smoothie KetoFit® je připravené během pár sekund. Navíc obsahuje široké spektrum vitamínů, minerálů, takže perfektně doplní zásobu prospěšných živin do organismu. 


Čerstvá meruňka 

Ovoce v jídelníčku: co dělat a čemu se naopak vyhnout?

Pokud chcete z ovoce vytěžit ve vašem redukčním, nebo běžném jídelníčku maximum, je potřeba mít na paměti, že jeho konzumace má určité zásady. Které to jsou? 

 • Ovoce konzumujte v čerstvém stavu a vyhněte se jeho dalším zbytečným úpravám.
 • Nezvládáte splnit doporučenou denní dávku ovoce? Čerstvé ovoce můžete jednoduše doplnit mraženým, a nebo sušeným mrazem.
 • Pokud budete ovoce jíst samotné, je lepší si ho dát spíše po hlavním jídle jako sladkou tečku. Jeho vliv na hladinu cukru v krvi bude v takovém případě daleko nižší.  
 • U nákupu ovoce se řiďte sezónou a na obalu si všímejte místa původu. Upřednostňujte ovoce, které necestovalo do obchodu přes půl zeměkoule.
 • Pokud je to možné, nakupujte ovoce u pěstitelů ve vašem městě, nebo okolí.
 • Ovoce kupujte co nejméně chemicky ošetřené.
 • Každé ovoce má jiná pravidla skladování. Díky správnému skladování vám vydrží delší čas čerstvé a zachová si tak vysoký obsah všech prospěšných látek. 

Všeho s mírou platí i u čerstvého ovoce

Fruktózy v ovoci a celkově sacharidů v ovoci se bát nemusíte. Oproti jiným typům potravin, jako jsou například průmyslově zpracované výrobky, totiž čerstvé ovoce obsahuje řadu prospěšných živin, které přináší tělu mnoho zdravotních benefitů. I přesto byste se neměli ovocem přejídat a dodržovat jeho doporučenou denní dávku. Ta se bude člověk od člověka lišit a bude záviset na různých faktorech. 

Všeobecně je však pro dospělého člověka doporučováno každý den sníst minimálně zhruba 400 g zeleniny a ovoce. Z toho by mělo ovoce tvořit asi jednu třetinu, tedy 130 gramů. Mějte však na paměti, že každý stravovací režim má jiné rozložení makroživin. Třeba taková proteinová dieta má v jídelníčku jiný poměr sacharidů, než třeba jídelníček diabetika. Proto je důležité přizpůsobit váš denní příjem ovoce vaší aktuální situaci

Příběh o hubnutí s KetoFit

Paní Evě se díky KetoFitu podařilo zhubnout hned několik kilo a jde to poznat na první pohled. Citít se teď skvěle, svěže a je plná energie. Zhubnout můžete i vy, musíte jen začít.