Do pátku: SLEVA 25 % na VŠECHNY nezlevněné POLÉVKY pro rychlé hubnutí. Zadejte kód FastFit. Vybírejte ZDE

Máte dotaz? Ozvěte se.

+420 770 110 650 Po-Čt: 8:00-16:30 Pá: 8.00-15:30

Jak se dostat do ketózy

Ketóza — žádoucí stav pro všechny, kteří se snaží o hubnutí. Jedná se vlastně o přirozený proces, který má pro tělo řadu zdravotních výhod. Jak se dostat do ketózy? A co se při ní děje ve vašem těle?

Ketóza — žádoucí stav pro všechny, kteří se snaží o hubnutí. Jedná se vlastně o přirozený proces, který má pro tělo řadu zdravotních výhod. Jak se dostat do ketózy? A co se při ní děje ve vašem těle? Na úvod prozradíme, že cesta k ní není vůbec snadná a přináší řadu omezení. Existuje však několik zaručených tipů, které vám pomohou si ji udržet a nastartovat redukci hmotnosti. Jaké to jsou? Vše vám prozradíme v našem článku.

Co je to vlastně ta ketóza? 

Velmi zjednodušeně lze říct, že nutriční ketóza je stav, při kterém v těle dochází ke zvýšení hladiny ketolátek v krvi. K tomuto stavu dochází v případě, když tělo začne místo sacharidů neboli glukózy využívat jako primární zdroj energie vlastní tuky

Ketóza se vyvinula během evoluce. Při běžné stravě bohaté na sacharidy se glukóza uchovává v játrech, odkud se v případě potřeby postupně uvolňuje. Pokud tělu nedodáme sacharidy, zásoby glukózy se postupně vyčerpají a tělo začne jako zdroj energie využívat právě tuky ve formě ketonů — a to jak z přijaté stravy, tak také z tukových zásob. Ketolátky neboli ketony tedy vlastně nahrazují glukózu a nastartují proces hubnutí.

K tvorbě ketonů dochází také například při spánku a při dalších formách hubnutí. Kromě ketonové diety využívají jejich principů také například proteinová dieta, Atkinsonova dieta či prvotní fáze Dunkanovy diety.

Jak se rychle dostat do ketózy a jak ji poznat?

Pokud si pokládáte otázku „Za jak dlouho se dostanu do ketózy?“, pak vězte že existuje poměrně jasně daná odpověď.  Obecně lze říct, že do ketózy je možné se dostat přibližně po 48 hodinách v případě, že denní příjem sacharidů nepřekročí 30—50 g (každé tělo je samozřejmě trochu jiné). Ketózu lze určit pomocí diagnostických proužků, které dokáží odhalit ketolátky v moči. 

Další možností jsou tzv. ketoproužky, které se dají koupit běžně v lékárně. Nejpřesnější metodou je poté měření hladiny ketonů přímo v krvi. Laicky se dá ketóza poznat také podle zvýšeného zápachu z úst, který po čase vymizí (je potřeba důkladně dbát na ústní hygienu), zejména na počátku hubnutí se pak mohou vyskytnout také pocity slabosti.  

Jak zůstat v ketóze a využít ji naplno pro úspěšné hubnutí? 

Už tedy víme, že jakmile tělo vyčerpá zásoby glukózy, postupně přechází do ketózy a po 2–4 dnech opravdu začíná reálně hubnout.  Jaké kroky je nutné dodržet, aby k ní skutečně došlo? 

1. Snižte příjem sacharidů 

První a zásadní krok pro nastartování ketózy. Pokud celý život konzumujete stravu bohatou na sacharidy, je tento krok také tím nejtěžším. Tělo je zvyklé na přísun rychlé energie a pokud mu je najednou odepřen, nenese to příliš snadno.

Naštěstí během ketózy nemusíte sacharidy eliminovat úplně. Míra omezení sacharidů je přitom u každého člověka individuální. Někdo se do ketózy dostane už při snížení denního příjmu sacharidů pod 50 g, jiný potřebujete tuto hranici posunout až pod 20 g. Obecně platí pravidlo, že čím je denní příjem sacharidů nižší, tím rychleji se do ketózy dostanete. Mezi zdroje glukózy se také nepočítá vláknina, která je naopak pro keto stravování důležitá.
 

Jaké sacharidové produkty byste měli vyřadit z jídelníčku?

  bílé pečivo a produkty z mouky (pečivo, koláče, těstoviny)

  sladkosti (sušenky, mražené krémy, sladké tyčinky, sušenky, dezerty)

  veškeré slazené nápoje (kolové nápoje, limonády)

  slané pochutiny (brambůrky, tyčinky, krekry)

a další...

 

Jak se dostat do ketozy povolená jídla

 

2. Přidejte do stravy zdravé tuky 

Konzumace zdravých tuků pomůže zvýšit hladinu ketonů v krvi a dostat se dříve do ketózy. Proto většina redukčních ketogenních diet počítá se právě zvýšeným příjmem těchto makroživin.

Mezi zdravé tuky patří olivový olej, avokádový olej, kokosový olej, ale také máslo či sádlo. Důležité je však vždy nepřekračovat množství kalorií, protože tuky jsou samozřejmě energeticky velmi bohaté. 

3. Bílkoviny ano, ale s mírou

Zásadní je rovněž dbát na rozumné množství přijatých bílkovin, které při ketodietě slouží jako prevence ztráty svalové hmoty. Přemíra bílkovin však může na druhou stranu zpomalit nástup ketózy. Játra totiž během glukoneogeneze dokážou přijaté bílkoviny přeměňovat právě na glukózu, kterou poté tělo využije jako zdroj energie. Jak již víme, glukózu není možné eliminovat zcela — je potřebná například pro správnou funkci červených krvinek, ledvin či mozku. Ideální příjem bílkovin v rámci redukční ketodiety by měl být 1,2—1,7 g bílkovin na 1 kg hmotnosti.

4. Pravidelně se hýbejte

Na ketózu má blahodárný účinek také pohyb. Dejte však pozor na to, že v počátečních fázích ketodiety není vhodné se příliš vysilovat, protože tělo si musí na nízký příjem sacharidů nejprve postupně zvyknout a adaptovat se na využívání energie právě z tuků.

V udržovací fázi ketodiety však již můžete pohyb bez obav zahrnout do svého denního režimu. I procházka či 10 minut cvičení denně může velmi pomoci jak vašemu hubnutí, tak také psychice. 

Jak se dostat snadno do ketozy

 

5. Vsaďte na ketodietu

Chcete hubnout bez starostí a s jasným plánem? Není nic jednoduššího, než vyzkoušet právě dietní plán v rámci naší ketodiety KetoFit. Všechna keto jídla, které jsou její součástí, obsahují ideální poměr všech živin tak, abyste se rychle dostali do stavu ketózy a začali velmi účinně hubnout. Skvělé na keto dietě je také to, že kromě hubnoucí fáze zahrnuje také stabilizační fázi, která slouží k postupnému návratu k běžné stravě. 

Pochutnáte si navíc na řadě skvělých jídel, jejichž příprava nevyžaduje téměř žádnou námahu. 


V rámci keto jídelníčku si tak můžete pochutnat například na: 

✅ proteinových kaších,

✅ proteinových polévkách v různých chutných variacích,

✅ zdravých proteinových těstovinách,

✅ proteinovém pečivu, 

✅ omeletách, těstovinnách, pizze

ale i řadě sladkostí.
 

Hlavní příznaky ketózy aneb jak poznám, že jsem v ketóze?

Dejte především na své pocity. Pokud se nachází v ketóze, měli byste velmi brzy pocítit příliv energie a neměl by vás trápit hlad. Co se týká vizuální stránky, účinným ukazatelem bude úbytek centimetrů a také kilogramů. Nezoufejte však, pokud k tomu nedojde tak rychle, jak si představujete — každé tělo je jiné a vyžaduje trochu jiný čas, aby začalo hubnout.

Jak se dostat do ketozy s keto jídly

 

Jak si sestavit jídelníček při ketóze?

Možná se ptáte, jaké potraviny při ketóze je vhodné zařadit do hubnoucího jídelníčkuPokud se chcete rychle dostat do ketózy, je vhodné zaměřit se na tyto potraviny: 

✅ maso (hovězí, drůbež, jehněčí aj.)

✅ vejce

✅ ryby a mořské plody

✅ rostlinné oleje (olivový, kokosový olej aj.) 

✅ živočišné tuky (máslo, sádlo aj.)

✅ listová zelenina (ledový salát, špenát, polníček, kapusta, cuketa, brolice aj.)

✅ ovoce s malým obsahem sacharidů (jahody, borůvky, maliny)

✅ mléčné výrobky (tvaroh, jogurt, mléko, zakysaná smetana aj.)

✅ ořechy (pekanové, vlašské, pistácie, piniové, mandle aj.)

Aby ketóza rychle nastala a měla snadný průběh, je potřeba přesně vědět, kolik které suroviny obsahují sacharidů a jakou mají energetickou hodnotu. To pro laiky nemusí být zrovna lehká disciplína.

Pokud je to váš případ a nechce se vám řešit skladbu jídel, poměry jednotlivých živin, dostatečný přísun kalorií, vitamínů aj., pak je ideálním řešením jak se dostat do ketózy právě keto dieta. Díky ní vám zcela odpadne starost o přípravu jídel a vše potřebné získáte v rámci vámi zvoleného dietního plánu podle toho, do jaké míry chcete zhubnout. 
 

Vhodná jídla pro rychlou ketózu

 

Může ketóza negativně ovlivnit zdraví?

Ketóza je přirozený stav, který se u lidí vyvinul v průběhu evoluce. Docházelo k němu v obdobích nedostatku, kdy klíčem k přežití bylo právě využívání tukových rezerv. Proto lze jednoznačně říct, že není nebezpečná, právě naopak. Během ketózy prokazatelně dochází k ke snižování hladiny LDL cholesterolu (tzv. zlý cholesterol) a zvyšování hladiny HDL cholesterolu (tzv. hodný cholesterol). Samozřejmě je během diety potřeba dodržovat dostatečný příjem všech živin, včetně vitamínů a minerálů. 

10 největších výhod ketózy

✅ Rychlý úbytek hmotnosti bez pocitu podrážděnosti a únavy

✅ Pocit dobré nálady

✅ Dostatek energie 

✅ Žádný pocit hladu

✅ Absence chuti na sladké a jiné pochutiny

✅ Zlepšení a zrychlení metabolismu

✅ Hubnutí bez jo-jo efekt

✅ Zlepšení kvality pleti a snížení celulitidy

✅ Snížení hladiny cukru v krvi

✅ Snížení hladiny LDL cholesterolu a zvýšení hladiny HDL cholesterolu 

Zkušenosti s ketózou  

A pokud hledáte důkaz místo slibů, pak rozhodně čtěte dále. Díky ketóze a dietě KetoFit již úspěšně zhublo více než 100 000 žen
 

Příkladem může být příběh maminky Péti, které keto dieta pomohlo vrátit se zpět do aktivního života. Celý její příběh si můžete přečíst zde: moje zkušenosti s ketózou
 

Recenze keto diety a zkušenosti s ketózou

 

Jako nový člověk se díky keto dietě Ketofit cítí také Eva, které se podařilo dosáhnout své ideální hmotnosti a zbavit se zdravotních problémů. Prvním impulsem byl právě výhodný balíček, který vše odstartoval. Přečtěte si celý příběh o Evině cestě za vysněnou postavou. 

Moje zkušenosti s keto dietou a ketózou

 

Přečtěte si další zkušenosti a recenze našich spokojených klientek. Inspirujte se a začněte díky ketóze hubnout ještě dnes.

 

Nyní už víte o ketóze téměr vše.
A pokud se chcete dostat do ketózy a rychle zhubout,
vyberte si z více jak 60 oblíbených keto jídel v e-shopu.