Dnes: Kupte 3 za cenu 2 >> Platí pro proteinové koktejly | polévky

Máte dotaz? Ozvěte se.

+420 770 110 650 Po-Čt: 8–12h, 12:30–17:00 Pá: 8–15h

Jakou zvolit dietu

Diet určených na redukci hmotnosti existuje v dnešní době opravdu hodně. Mnohdy jsou označeny jako za tzv. zázračné. Slibují rychlou redukci hmotnosti, za velmi krátkou dobu a bez následného jo-jo e

V článku se dozvíte:

Víte které diety jsou správné a kterou zvolit?
Představíme Vám ty nejznámější, jejich výhody a nevýhody.

Diet určených na redukci hmotnosti existuje v dnešní době opravdu hodně. Mnohdy jsou označeny jako za tzv. zázračné. Slibují rychlou redukci hmotnosti, za velmi krátkou dobu a bez následného jo-jo efektu. Zaručených návodů, které jsou podle autorů vědecky podložené, je dostatek. Avšak, jak je to s nimi doopravdy? Zmíněné diety neřeší příčinu nadváhy či obezity, špatné stravovací návyky, životní styl ani prevenci civilizačních chorob. Tady jsou ty nejznámější:

Paleolitická dieta

Zásady paleolitické diety, jinak zvané pravěké stravy či diety jeskynního člověka vycházejí z tvrzení, že lidé před asi 2 milióny let jedli stravu, která se skládala z toho, co lidé uměli ulovit nebo sebrat ze země. V praxi to znamená, že dieta je založena na mase, především syrovém, rybách, mořských plodech, vejcích, lesním ovoci, ořeších, semínkách, zelenině a bylinkách. Naopak dieta vylučuje cokoli, co se objevilo rozvojem zemědělství a chovem domácích zvířat. Zakázány jsou obiloviny, pečivo, mléko a mléčné výrobky, cukr, sladkosti, olej, káva, čaj či alkoholické nápoje.

+ Nehlídají se velikosti porcí, nepočítají kilokalorie ani kilojouly. Omezená spotřeba sacharidů. Dovolená a neomezená konzumace oblíbeného tataráku či steaků.
- Strava není pestrá a nenabízí tělu všechny potřebné látky. Vysoká spotřeba tuků a bílkovin. Častá konzumace syrového masa zvyšuje riziko přenosu mikroorganismů a parazitů, což může vést ke vzniku alimentárních onemocnění. Jo-jo efekt při návratu k normální stravě.

Dělená strava

Postavená na teorii, že lidské tělo hůře tráví bílkoviny a sacharidy společně. Potraviny jsou proto rozděleny do tří skupin: s převahou sacharidů, bílkovin a neutrální. Ty se pak po dnech střídají. Jeden den se konzumují potraviny s převahou sacharidů, druhý den s převahou bílkovin, neutrální lze kombinovat s čímkoliv a konzumovat kdykoliv.

+ Dodržuje pravidelný režim v jídlech i v pitném režimu. Snižuje energetický příjem zařazením ovoce a zeleniny do jídelníčku.
- Stereotyp v jídelníčku. Možný nedostatek některých vitaminů a minerálních látek. Výrazný jo-jo efekt po ukončení striktní dělené stravy.

Atkinsova dieta

Atkinsova dieta, dříve nazývaná také jako bodová nebo jako VIP dieta, doporučuje jíst potraviny s nulovým nebo minimálním obsahem sacharidů. Bez omezení je možné konzumovat maso, ryby, sýry, tuky, malé množství ořechů a některé druhy zeleniny. Zakázané jsou všechny potraviny obsahující sacharidy - sladkosti, chléb, těstoviny, rýže a další obiloviny, brambory a ovoce.

+ Vyloučení sacharidů ze stravy je spojeno s menší chutí k jídlu. Dodržuje pravidelný režim v jídlech i v pitném režimu.
- Neposkytuje dostatek ochranných látek rostlinného původu a dlouhodobé držení diety zvyšuje riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění a pravděpodobnost vzniku některých nádorových onemocnění.

Mléčná dieta

Dieta je založena na konzumaci mléka a mléčných výrobků, v malém množství ovoce, zeleniny a masa. Principem je minimální množství zkonzumovaného jídla, pravidelné stravování a dodržování pitného režimu.

+ Pravidelný režim v jídlech i v pitném režimu.
- Hladovění při dietě. Velký váhový úbytek a s tím spojen zpomalený bazální metabolismus. Výrazný jo - jo efekt po ukončení diety.  

Ketogenní dieta

Ketogenní dieta byla původně určena lékaři jako léčebná metoda epilepsie ve 20. letech minulého století. V současné době se ketogenní dieta používá jak k léčbě epilepsie a dalších závažných metabolických onemocnění, tak i k redukci hmotnosti.

+ Velmi rychlé úbytky hmotnosti. Příjemné, pozvolné naběhnutí ketogenní diety, není šoková, nastupuje velmi zlehka a pomalu. To proto, aby se zabránilo vzniku nežádoucích komplikací, které mohou navození stavu ketózy doprovázet. Díky sytícímu efektu bílkovin je při dietě zmenšená chuť k jídlu. Proto nedochází k výraznému pocitu hladu. Díky pozvolnému návratu k běžné stravy minimální jo-jo efekt znávaná léčebná metoda při epilepsii (celoživotní ketogenní dieta).

- Tuto dietu by neměli podstupovat lidé trpící některým dědičným a metabolickým onemocněním, dále lidé s jakýmkoliv onemocněním jater, ledvin a srdce.

Zásady správné redukční diety
Co dělat a čeho se vyvarovat

O zaručených dietách, stejně tak jako o zaručených tipech na rychlé hubnutí, už toho bylo napsáno hodně. Některé tipy smysl mají, některé ne. Níže si přečtěte zásady, kterých je dobré se držet, a to nejen v době hubnutí. Nejedná se tedy přímo o dietní rady, ale zásady, které se týkají režimového opatření aby jste se stále cítili dobře.

1. Jezte pestře, pravidelně a dodržujte mezery mezi jídly
Stanovení pravidelnosti ve stravování je nezbytné. Menší porce rozdělte do 5-6 denních dávek v 2-3 hod. intervalech. Každý den začínejte snídaní, která by měla být do půl hodiny po probuzení.

2. Dostatečně pijte
Dostatek tekutin (cca 2-3 l /den), obzvlášť ty neenergetické, tvoří nedílnou součást redukčního režimu. Káva a alkohol se do pitného režimu nepočítají.

3. Omezte příjem skrytých tuků a jednoduchých sacharidů
Vhodné je snížit příjem skrytých tuků, které sice na první pohled nevidíme, ale mohou tvořit podstatnou část denního příjmu energie. Dále jednoduchých sacharidů obsažených v tučných potravinách, sladkostech a sladkých nápojích.

4. Zapisujte si jídelníček
Tato zásada je mnohem účinnější, než se může na první pohled zdát. Zapisujte si zkonzumovanou potravinu, její množství, čas a délku konzumace. Pomůže Vám to zpětně odhalovat chyby, které se potom můžete snažit omezovat.

5. Jezte pomalu a vychutnávejte si jídlo
Až 20 minut potřebuje mozek na to, než zpracuje signál o tom, že jsme již sytí. Proto čím pomaleji jíte, tím méně toho sníte. Při jídle se vyvarujte práci na počítači a sledování televize.

6. Nebojte se oslav a pozvání do restaurace
Nebojte se, že tento den se nějak zásadně projeví na vaší hmotnosti. Naopak užijte si ho a dejte si to, na co máte chuť. Občasná konzumace méně vhodných potravin je přijatelná.

7. Motivujte se k hubnutí a stanovte si reálný cíl
Pro úspěšnost redukční diety je důležitá správná motivace a stanovení reálného cíle, tedy kolik kilogramů chcete zhubnout. Za týden by se mělo ztratit maximálně 0,5 – 1 kg tukové tkáně. Pokud by byl úbytek vyšší, zvyšuje se pravděpodobnost následného jo-jo efektu.

8. Nezapomínejte na pravidelný pohyb
Správně zvolená pohybová aktivita hraje významnou roli v úspěšném dlouhodobém udržování a snižování hmotnosti. Pro organismus má pohyb pozitivní zdravotní účinky. Doporučuje se jakákoliv pohybová aktivita 3-4x týdně, počítají se i pravidelné vycházky či vyjížďky na kole.

9. Dopřejte si dostatek spánku a najděte si čas na odpočinek i během dne
Kvalitní a dostatečně dlouhý spánek má pozitivní vliv na tělesnou hmotnost. Odpočinkem bojujeme také proti stresu. Doporučujeme se zaměřit na správně zvolenou matraci (správná tuhost, výška) i dalších lůžkovin.

10. Konzultujte problém s odborníkem
Pravidelné kontroly u lékaře, popřípadě nutričního terapeuta, jsou vhodné a žádoucí. Návštěva u psychologa bývá individuální. 

Autorka článku
Mgr. Michaela Miháliková (Huvarová)
Nutriční specialista / odborná redaktorka

Mgr. na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity

Praxe:
Nutriční terapeutka Centra zdraví Všeobecné zdravotní pojišťovny České republiky
Poradce v poradně zdravého stravování
Redaktorka odbornýh článků
Lektorka v projektu Zdravá Abeceda

Facebook
Instagram

 

 

Další odborné články:

Jakou zvolit dietu

Tajemství hubnutí ve spánku, role leptinu a ghrelinu, ketogenní dieta

Glykemický index / vláknina, pomocník při hubnutí

Alkohol - vetší nebezpečí než si myslíte!

 

Fenomén přejídání - jak se ochránit