Do pátku: SLEVA 25 % na VŠECHNY nezlevněné POLÉVKY pro rychlé hubnutí. Zadejte kód FastFit. Vybírejte ZDE

Máte dotaz? Ozvěte se.

+420 770 110 650 Po-Čt: 8:00-16:30 Pá: 8.00-15:30

Nadváha zdražuje pojištění – proč by vás to mělo zajímat?

Obezita je celosvětovým problémem, který přináší řadu dalších zdravotních komplikací. V posledních letech to začali ve výpočtech pojistného zohledňovat i pojišťovny. Jak tedy předejít zdražení pojištění a co dalšího má na cenu vliv?

Celosvětovým zdravotním problémem číslo jedna je už pár let nadváha a s ní spojená obezita. Bohužel, už i v České republice se každý rok zvyšuje počet lidí, kteří mají nezdravou váhu. Pokud i vy máte nějaké to kilo navíc, měli byste zpozornět. Pojišťovny se při uzavírání životního a úrazového pojištění začínají více zajímat nejen o vaši rodinnou anamnézu, ale také o vaši váhu. Co všechno dalšího má vliv na cenu pojištění? Poradíme vám, jak předejít zdražení pojištění a získat levnější pojistku.

Obezita je pro pojišťovny riziko

Pravidelné návštěvy fast foodů, pytlík brambůrků u televize a každodenní přejídání se vám nemusí vůbec vyplatit. A to jak z hlediska zdravotního, tak také finančního. Pojišťovny totiž pečlivě sledují vývoj onemocnění v průběhu let a na základě trendů pak mění výši pojistného. Právě obezita, která je poslední roky na vzestupu, zvyšuje riziko vážných onemocnění. „Vyšší hmotnost klientů se přitom promítá do sazeb životního pojištění stejně tak, jako do pojištění invalidity a zdravotního pojištění. Obezita je totiž spojena s chorobami jako infarkt, cukrovka či mrtvice,“ přibližuje aktuální situaci v pojišťovnictví Jana Vaškovičová, která vyučuje na VUT a má praxi v oboru více než 10 let.

Nadváha a pojištění: hlídejte si vaše BMI

Častým pomyslným odrazovým můstkem při sjednávání životního pojištění je index tělesné hmotnosti, zkráceně BMI. Pro jeho výpočet potřebujete znát vaši aktuální váhu a výšku. Aby byl výsledek co nejpřesnější, je vhodné také zohlednit váš věk a pohlaví. Jednoduše si ho můžete spočítat třeba pomocí BMI on-line kalkulačky. Pokud vaše BMI přesáhne stanovenou maximální hodnotu pojišťovny, musíte se připravit na nemalé zvýšení ceny pojištění. Přirážka k základní ceně pojištění je v takovém případě až o několik procent. Pozor však na to, že u některých lidí může být výsledek BMI zkreslený. Jde například o sportovce. U těch se pak volí jiný postup výpočtu ceny pojištění.

BMI a pojištění.

Proč si hlídat BMI?

TIP: Nadváhy se můžete lehce zbavit pomocí keto diety. Chcete začít hubnout s keto dietou, ale nevíte, jak na to? Kontaktujte naši výživovou poradkyni KetoFit.

Co ještě ovlivňuje cenu pojištění?

Ale nemyslete si, že se dražší pojištění týká pouze lidí s nadváhou. I opak, tedy podváha, je pro pojišťovny riziko a může samotnému pojištění pořádně zvýšit cenovku. To, jak drahou pojistku budete mít, neovlivňuje pouze vaše hmotnost, ale také celá řada různých faktorů. Obecně platí, že čím vyšší je smluvená pojistná částka v případě zdravotních komplikací, tím více informací po vás bude pojišťovna chtít. Jaké další skutečnosti mají vliv na výši pojištění?

 • věk,

 • pohlaví,

 • zdravotní stav,

 • zlozvyky, jako je kouření a alkohol,

 • zaměstnání,

 • nemoci v rodině a genetické predispozice,

 • délka pojištění,

 • typ pojištění,

 • výše vyplacené pojistné částky v případě úmrtí,

 • další specifické informace, které můžou mít vliv na zdravotní stav.

Dotazník, ale také laboratorní vyšetření

Každá pojišťovna má trochu jiný postup při sjednávání pojištění a nahlíží na vaši váhu rozdílně. Některé zajímají jen obecné informace, které získají z vámi vyplněného dotazníku. Jiné pojišťovny po vás můžou chtít oficiální vyjádření o vašem zdravotním stavu přímo od lékaře. A to buď formou výpisu z vaší lékařské karty, nebo vás pojišťovna může poslat na preventivní laboratorní vyšetření krve a moči. Lékařské vyšetření se dá jen těžko ovlivnit a vylepšit, zato odpovědi v dotazníku záleží jen na vás. Není proto tajemstvím, že mnoho lidí neodpovídá na otázky v dotazníku podle skutečnosti. Na to si ale dejte pozor. V případě problémů a následného zjištění, že jsou informace o vás nepravdivé, vás může čekat zkrácení a v horším případě klidně i odepření výplaty pojistného plnění.

Vánoce

Jak nepřibrat během Vánoc

TIP: Blíží se Vánoce a vy máte strach, že po svátcích nezapnete vaše oblíbené kalhoty? Prozradíme vám 9 zaručených tipů, jak nepřibrat během vánočních svátků.

Jak předejít drahému pojištění? Zhubněte s keto dietou

Pokud chcete levné pojištění, nezbývá vám nic jiného než začít pracovat na vaší postavě. V případě nadváhy a obezity je vhodné upravit váš denní režim tak, abyste se dostali na zdravou a ideální váhu podle typu vaší postavy. Vyzkoušeli jste snad všechno, ale nepodařilo se vám zhubnout ani kilo? Vyzkoušejte keto dietu. Jde o velmi oblíbenou redukční dietu, která vám pomůže zbavit se přebytečných tukových polštářků jednou provždy. Její velkou předností je fakt, že při jejím držení nebudete pociťovat hlad. Jídla bohatá na proteiny vás totiž perfektně zasytí na dlouho dobu, a navíc uspokojí vaše chuťové buňky. Při držení keto diety si totiž můžete pochutnat klidně i na vašich oblíbených palačinkách a nijak nenarušíte průběh vašeho hubnutí.

Zhubnete s keto dietou.

Hubnutí s keto dietou

Jaké jsou další výhody keto diety?

 • Při keto dietě stačí dodržovat jídelníček, nemusíte se trápit cvičením v posilovně.

 • Keto jídla vám ušetří váš čas, protože jsou jednoduchá, a především rychlá na přípravu.

 • Během hubnutí s keto dietou si nemusíte zakazovat oblíbená jídla, jako je pizza, nebo dezerty.

 • Keto jídelníček je pestrý a plný chutí, každý den můžete jíst jiná jídla.

 • Redukční plány na míru. Stačí si vybrat podle toho, kolik chcete zhubnout.

 • Na výsledky keto diety nemusíte dlouho čekat, na vaší váze je uvidíte velmi brzo.

 • Budete mít daleko více energie a chuti do života.

 • Objevíte ztracené sebevědomí a už se nebudete vyhýbat zrcadlům.

Zdravý životní styl vám ušetří nemalé peníze

Je opravdu důležité si uvědomit, že obezita není pouze estetickým problémem. Vysoká váha totiž narušuje normální fungování organismu a je příčinou mnoha vážných nemocí. Negativně ovlivňuje vaše fyzické zdraví a má nemalý dopad i na vaši psychickou pohodu. K tomu všemu vám nadváha může udělat pořádnou díru do rozpočtu. A to nejen z toho důvodu, že sníte daleko více jídla, ale také z hlediska případné nemoci, která vás může úplně vyřadit z pracovního procesu i na několik měsíců. Bohužel, také v případě operace a následné péče, jsou obézní lidé automaticky zařazeni do rizikové skupiny pacientů. Proto věřte, že zdražování pojištění u lidí s nadváhou je jen pomyslnou špičkou ledovce. Šplhá vaše váha nahoru? Zamyslete se nad vaším životním stylem dřív, než bude pozdě.

Ideální váha.

Dostaňte se do formy

TIP: Poctivě dodržujete jídelníček a pravidelně sportujete, ale vaše váha stagnuje? Odhalíme vám co dělat, když dieta nezabírá.

Hypotéka? Většinou jen s životním pojištěním

Možná si říkáte, že vlastně životní pojištění ani nepotřebujete. Zkrátka, pokud se něco stane, budete se spoléhat jen na vaše úspory. Jenže životní pojištění hraje důležitou roli i při vyřizování úvěru. Věděli jste, že většina bank vám nemusí poskytnou hypotéku na vaše bydlení, pokud nemáte uzavřené životní pojištění? I přesto, že tuto povinnost žadatelům žádný zákon neukládá, mnoho bank má životní pojištění jako jednu z podmínek, kterou musíte splnit pro úspěšné uzavření hypoteční smlouvy. Věřte, že při sjednávání hypotéky se vám bude hodit každá koruna. A právě nadváha vám může zbytečně zvýšit cenu pojištění a tím celkově navýšit náklady na hypotéku.