13 tipů jak nepřibrat při sedavém zaměstnání
Pracujete u počítače, máte sedavé zaměstnání? Pokud ano, pak doporučujeme zvýšenou pozornost tomuto článku. Sedavé zaměstnání je totiž jednou z nejčastějších příčin přibírání na váze. Děje se tak obv
V článku se dozvíte:
- Přibírání kvůli práci? Nic neobvyklého
- 13 tipů, jak bojovat proti přibírání na váze v zaměstnání
- Inspirujte se u žen
13 tipů, jak nepřibrat při sedavém zaměstnání
Pracujete u počítače, máte sedavé zaměstnání? Pokud ano, pak doporučujeme zvýšenou pozornost tomuto článku. Sedavé zaměstnání je totiž jednou z nejčastějších příčin přibírání na váze. Děje se tak obvykle postupně a nepozorovaně. Pokud však včas nezatáhnete za pomyslnou brzdu, může velmi snadno vést k nadváze. Jaké jsou nejčastější příčiny? A jak nejlépe předcházet tomuto nepopulárnímu jevu? Inspirujte se našimi tipy a vyhlaste boj nezdravému životnímu stylu.
Přibírání kvůli práci? Nic neobvyklého
Nespočet úkolů, telefonáty, notifikace nových zpráv a schůzek, neustále nové vjemy. Stres v práci je zkrátka denním chlebem téměř pro každého z nás. Stres má velký vliv hubnutí a do značné míry ovlivňuje naše snahy zhubnout. Není proto divu, že na pořádné zdravé jídlo často nemáte čas ani pomyšlení. Že to důvěrně znáte? Rozhodně v tom nejste sami. Podobné pocity zažívá téměř každý zaměstnaný člověk. Obzvlášť v dnešní zrychlené době plné moderních technologií.
Nadváhou trpí i lidé v méně obvyklých zaměstnáních
Nejedná se přitom výhradě o lidi pracující v kanceláři. Problémy s váhou mívají lidé velmi často i v povoláních, do kterých byste to nikdy neřekli. Například sestřičky v nemocnicích, které nemají čas na plnohodnotné jídlo, učitelé, řidiči kamionu nebo třeba vědci.
Administrativní pracovníci jsou nejvíce ohroženou skupinou
Nejvíce ohroženou skupinou jsou však administrativní pracovníci. Dlouhodobé sezení u počítače totiž neprospívá vašim zádům a krční páteři a zpomaluje metabolismus. Co s tím? Sepsali jsme pro vás 13 tipů, které vám pomohou efektivně bojovat proti tloustnutí v práci, a naopak díky nim pravděpodobně i nějaké to přebytečné kilo shodíte.
13 tipů, jak bojovat proti přibírání na váze v zaměstnání
1. Zaměřte se na zdravý jídelníček při sedavém zaměstnání
Vyvážený jídelníček je alfou a omegou úspěchu. Účinné je vynechat průmyslově zpracované potraviny a nezdravé pochutiny. Pohlídat byste si měli zejména příjem bílkovin, vitamínů a zdravých tuků, které v jídelníčku nejčastěji chybí.
Problémem bývají také klasické přílohy, které obsahují velké množství jednoduchých sacharidů. Například těstoviny nebo rýže obsahují až 70 % sacharidů. A pokud zrovna po jejich konzumaci nejdete sportovat, rády se usadí do tukových zásob. Řešením může být náhrada běžných příloh například nízkosacharidovými těstovinami, po kterých jen tak nepřiberete. Výhodou je také to, že si je můžete dopřát kdykoliv během dne jako součást svých oblíbených pokrmů.
Jak by měl vypadat zdravý jídelníček?
- Pravidelná strava ideálně 5krát denně
- Ke každému jídlu zařazuje porci zeleniny.
- Dopřejte si alespoň 1krát týdně luštěniny.
- Pochutnejte si 2krát týdně na rybách.
- Dávejte přednost libovému masu.
- Každý den si dopřejte zdroje zdravých tuků v podobě ořechů či avokáda.
X Vyhněte se cukrům a sladkostem
X Vyměňte slazené nápoje za čistou vodu
X Omezte pití alkoholu
Vyzkoušejte jídelníček na hubnutí a pro štíhlou postavu
2. Pozor na nezdravé pochutiny aneb po čem se přibírá
Sušenky, tyčinky nebo sladké koláčky. Potraviny, po nichž sahají všichni zaneprázdnění lidé. Hlad však nezaženou a z plánu vzít si jednu nebo dvě sušenky velmi snadno sejde. Končí to poté náloží zbytečných cukrů, solí a především kalorií.
Uzobávání při práci je rychlou cestou k přibírání na váze. Pokud si nemůžete pomoci, může být skvělým řešením nakrájená zelenina na kousky či alternativa sladkostí v podobě proteinových tyčinek.
Pozor také na rádoby zdravé cereální sušenky, velmi často obsahují nadlimitní množství cukrů, přitom se tváří velmi zdravě.
3. Mějte po ruce záchranné jídlo
Protáhla se vám schůzka a nestíháte oběd? Nenechte se tím vykolejit. Plnohodnotný oběd samozřejmě nic nenahradí, nicméně, než abyste celé odpoledne hladověli, je rozumnější se na tyto situace připravit.
Mějte proto při ruce vždycky menší jídlo, které buď připravíte během pár minut, nebo jenom vytáhnete z kabelky. Skvělou svačinou do práce jsou tak například proteinové koktejly od českého výrobce Ketofit. Nejen, že zaženete hlad, ale navíc díky špičkovému složení ještě doplníte potřebné bílkoviny a pochutnáte si.
4. Jenom káva nestačí
Velmi nešťastným zvykem je rovněž zaměňování kávy za oběd či snídani a její nadměrná konzumace. Obzvlášť při monotónní práci je káva rychlým „nakopávačem“, který dodá okamžitou energii. Pamatujte však na to, že také odvodňuje, a proto je potřeba s každým šálkem vypít také adekvátní množství vody. Neměli byste přitom vypít více než 3-4 šálky kávy denně.
5. Dejte si něco malého před odchodem z práce
Jednoduchý trik, jak nesníst po příchodu z práce doslova na co přijdete, je dát si svačinku ještě před odchodem z práce. Může jít přitom o hrst oříšků či kousek zeleniny. Díky tomu nebudete mít po příchodu domů vlčí hlad a lépe si promyslíte, jaké zdravé jídlo si připravíte na večeři. Zamezíte také přílišnému ochutnávání během přípravy večeře.
6. Hlídejte si kalorický příjem
Výborný tip, jak předejít zbytečnému přibírání na váze, spočívá v orientačním hlídání kalorického příjmu během dne. Skvěle k tomuto účelu poslouží například aplikace kalorické tabulky, kde najdete většinu známých potravin a klasických jídel. Jak jste na tom s váhou a jak moc si hlídat kalorie vám také napoví BMI kalkulačka.
7. Najděte si na jídlo alespoň 10 minut
Hledáte účinnou dietu bez jo-jo efektu? Vězte, že vynechávání jídla rozhodně není tou správnou cestou. Právě naopak. Na každé jídlo byste si měli udělat čas a vychutnat si ho vědomě. Jenom tak můžete skutečně ocenit jeho chuť a lépe si uvědomíte, kolik jste toho snědli.
8. Hýbejte se pravidelně
Po práci i o víkendech. Ideální je samozřejmě zvolit takový druh pohybu, který vás bude bavit, protože jenom tak máte šanci u něj vydržet dlouho. Základ by měla tvořit chůze (ideálně 10 000 kroků každý den) a alespoň 2krát týdně další aktivita. Může jít přitom o posilování, kardio či jakékoliv další skupinové lekce, při kterých se zapotíte a přinesou vám radost.
9. Využijte všech možností k pohybu
Každý pohyb se počítá, a může proto v konečném důsledku velmi zásadně ovlivnit denní energetickou bilanci. A tak, i když se možná to nezdá, je lepší stát než sedět, udělat pár kroků než jenom stát, a tak bychom mohli pokračovat do nekonečna. Účinný trik, jak spálit několik kalorií navíc, představuje například také používání schodů místo eskalátorů a výtahů či vystoupení o zastávku dříve při cestě domů z práce.
10. Protažení pomůže od bolesti zad
Bolest zad se dneska bez nadsázky řadí k civilizačním onemocněním, kterým trpí až 90 % české populace. Dlouhodobé sezení u počítače našemu zdraví příliš neprospívá. Jak zádům trochu pomoci a zároveň zařadit do pracovního dne další pohyb? Každou hodinu se trochu protáhněte. Vynikající je klasický kočičí hřbet, pozice střechy či kobry, které mnozí z vás jistě znají z hodin jógy.
11. Nezapomínejte na pitný režim
Pitný režim ovlivňuje hubnutí více, než si možná myslíte. Voda slouží v našem těle jako rozpouštědlo, odvádí škodlivé látky z těla, přispívá ke správné funkci metabolismu a mnoho dalšího. Denně byste proto měli, v závislosti na věku, pohlaví, hmotnosti a míře aktivity, vypít alespoň 2 litry tekutin. Nejlepší volbou je obyčejná voda. Svůj den pak krásně nastartujete, pokud si ráno dáte skleničku vlažné vody s citronem.
12. Pozor na skryté kalorie v nápojích
Velkým problémem jsou tzv. skryté kalorie. Typickými představiteli jsou právě ochucené limonády, colové nápoje či džusy. Jedna sklenička přitom může obsahovat až 500 kJ. Vyzkoušejte namísto nich raději domácí limonády s bylinkami a bez cukru.
13. Zašlo to už daleko? Máte nadváhu, jste z toho zoufalí a nevíte jak zhubnout?
Netrapte se, v současné době už existuje metoda, který vás rychle zachrání od přebytečné nadváhy. Nejúčinnější metodu pro nastartování spalování kalorií při sedavém zaměstnání představuje keto dieta. Z pohledu hubnutí se jedná o zcela mimořádný způsob stravování, přitom ale velmi chutný a oblíbený. Keto dieta je vhodná pro všechny, kteří chtějí jíst pravidelně, nepřejídat se a zhubnout bez nutnosti vyvinout sportovní aktivitu. Samozřejmě pohyb výsledky ještě více umocní, ale kilogramy půjdou dolů i bez něj.
Keto dieta je založena na striktním omezení sacharidů, při němž se tělo dostane do tzv. stavu ketózy. V tomto stavu pak jako primární zdroj čerpá energii z tukových zásob, a tím dochází k hubnutí.
Proteinová keto jídla KetoFit, zaženou hlad a dodají sílu.
Velkou výhodou je jednoduchost přípravy veškerých pokrmů a velká variabilita jídel, pokud sáhnete po odborně sestavené keto dietě. Mezi nejznámější keto diety patří KetoFit. Dieta, která je odborně vyvíjena odborníky na stravu pro vrcholové sportovce a fit postavu v ČR. Jídla a produkty Ketofit si snadno vezmete s sebou do práce, na výlet či dovolenou.
Pokud vás tedy často trápí otázka, co si dát na oběd v práci, produkty Ketofit budou jasnou odpovědí. Proteinovou polévku či proteinovou kaši si snadno připravíte během pár minut i v kanceláři.
S těmito 13 tipy, jak nepřibrat při sedavém zaměstnání, se budete cítit skvěle.
Doporučujeme vyzkoušet je.
Inspirujte se u žen, které i přes sedavé zaměstnání s váhou zatočily
Pokud stále váháte, nechte se inspirovat zkušenostní pracovně vytížených žen, a vyhlaste boj přibírání kil nejen při sedavém zaměstnání. Uvidíte, půjde to snadno.
Zhubla jsem s keto dietou z velikosti 46 i při sedavém zaměstnáni.
Bolela mě záda, kolenní klouby, zadýchávala jsem se při námaze a byla často unavená. Dříve jsem vůbec nevěděla co je keto dieta. A teď? Zhubla jsem a cítím fantasticky.
KetoFit mi pomohl, jsem zase sebevědomá žena.
Po dvou porodech a vlivem stresu jsem se dostala na neskutečně alarmující tříčíselnou váhu. Trpěla jsem na klouby až k slzám. Keto dieta Ketofit mi pomohla.
Další příběhy