Víkendová akce: SLEVA 200 Kč pro všechny objednávky nad 2 000 Kč. Zadejte kód: dvekg >> Vybírejte ZDE

Jak zhubnout po porodu bez hladovění - víme jak na to!

Během těhotenství každá žena přibere na váze, některá více, jiná méně. Do porodnice odjíždíme s vidinou, že cestou domů si hrdě poneseme voňavý uzlíček štěstí a zase se konečně po dlouhé době oblékneme do oblíbeného oblečení. Realita nás pak zaskočí, většinou totiž odjíždíme v těhotenském oblečení, protože pořád máme větší bříško a váha po porodu čítá několik kilogramů navíc. Není proč se děsit, až nastane ten pravý čas, zbavíme se i těchto kil po porodu navíc. Jak nastartovat hubnutí po porodu a jaké jsou bezpečné metody hubnutí?


jak hubnout po poroduHubnutí po porodu má svá specifika.

Jaké hormonální změny po porodu očekávat?

Hormonální změny s námi dokáží pořádně zamávat jak v těhotenství, tak po porodu. To, že jsme porodily ještě neznamená konec kolísání nálad, hormonální nerovnováha po porodu je důsledkem dominance estrogenu. Během těhotenství placenta produkuje nadměrné množství progesteronu, po porodu je z těla vyloučena a dojde k jeho prudkému poklesu. To může vést nejen k vypadávání vlasů a únavě, ale i k úzkosti nebo dokonce poporodní depresi. U většiny žen dojde k úpravě hormonální nerovnováhy během 6 až 8 týdnů od porodu, u některých žen to ale trvá déle. Například u kojících maminek může k úpravě hormonální rovnováhy dojít až po skončení kojení.

Jak funguje metabolismus po porodu?

Každá z nás má jiný metabolismus, ovlivňuje ho celá řada věcí. Správně nastartovaný a fungující metabolismus je ale naprostým základem k tomu, abychom se zbavily přebytečných kilogramů. Drastické diety rozhodně nejsou tou správnou cestou, jak zhubnout v těhotenství ani po porodu, a to u žádné maminky. Nejsnazší cestou, jak zhubnout, je kojení, a to v kombinaci se správě fungujícím metabolismem. Kojením denně spálíte 500-1000 Kcal, je ale důležité se zaměřit i na správný jídelníček po porodu. Kojení a hubnutí se nevylučuje, je třeba vynechat sladkosti, smažená jídla a jíst pravidelně. Díky tomu bude metabolismus správně fungovat, nic se nebude ukládat do tuků.

Zásady hubnutí po porodu: 7 základních pravidel

Pro řadu žen představuje shazování přebytečných kil po porodu velký problém. Už samotné zotavování z porodu spolu s péčí o novorozence, která vyžaduje kompletní změnu každodenní rutiny, bývá pro novopečenou matku velmi náročným obdobím, do toho řeší, jak zhubnout břicho po porodu a jak shodit kila navíc.

Nicméně i tak je třeba co možná nejdříve najet na vyvážený životní styl, který představuje nejen účinnou cestu, jak zhubnout po porodu, ale také jak se z porodu nejrychleji zotavit.

Je naprosto přirozené, že během těhotenství přiberete. Placenta, plodová voda, prsní tkáň, větší objem krve i samotný plod pochopitelně něco váží, zatímco přebytečný tuk slouží jako rezerva energie pro vás i vašeho drobečka.

Pokud ale je tuku nadbytek, tak přirozeně vyvstává otázka, kdy začít hubnout po porodu, a jak na nejlepší hubnutí po porodu. Samozřejmě můžete zlehka začít už po několika týdnech, určitě byste na to ale měla jít pozvolna a zbytečně se nepřetěžovat. Jak dát dolů těhotenská kila a jak zhubnout při kojení? Těchto 7 tipů na hubnutí po porodu vám pomůže dostat se zase do kondice.

1. Kojte, pokud můžete

Možná uvažujete o tom, že byste svému miminku začala brzy podávat kojenecká mléka místo mateřského, avšak vězte, že hubnutí po porodu půjde s kojením lépe. Jedná se totiž nejen o přirozený způsob, jak dodat vašemu dítěti všechny potřebné živiny, ale také jak se rychle a přirozeně zotavit. Při pravidelném kojení se totiž stahuje děloha a spolu s ní se vrací do normálního stavu i zbytek vašeho těla, a tak se postupně vrací zpět i vaše váha, kterou jste měla na počátku těhotenství. Navíc je dobře známo, že kojení přispívá k hubnutí stejně, jako cvičení. Tělo musí produkovat mléko, což stojí mnoho energie. Kvůli tomu je pro mnoho žen hubnutí při kojení jednodušší a často i rychlejší. Pokud ale kojit z nějakého důvodu nemůžete, nezoufejte. Existuje mnoho možností, jak zhubnout po porodu bez kojení.

Jaký vliv má kojení na ztrátu hmotnosti? Je známo, že kojení přispívá k hubnutí stejně, jako cvičení. Tělo musí produkovat mléko, což stojí mnoho energie. Kvůli tomu je pro mnoho žen hubnutí při kojení jednodušší a často i rychlejší. Kojící ženy navíc lépe udrží svoji novou tělesnou hmotnost, a to po skončení kojení. Pokud ale kojit z nějakého důvodu nemůžete, nezoufejte. Existuje mnoho možností, jak zhubnout po porodu bez kojení.

Víte, že mateřské mléko vašemu dítěti poskytne všechny potřebné živiny a jejich poměr přesně odpovídá věku dítěte? Projeví se v něm vaše strava po porodu. Kromě potřebných živin obsahuje i protilátky, které dítě chrání před infekcemi dýchacích cest, průjmy a dalšími nemocemi, je i prevencí nadváhy v dětském věku. Maminčino stravování po porodu tak má větší dopad, než se může zdát.

Dieta pro kojící matky

Každá maminka chce to nejlepší pro svoje děťátko, na co ale často zapomíná je ona sama a starost o svůj jídelníček. A to i přesto, že chce zhubnout po porodu. Odbývá se, jí ve stresu a rychlosti, což vede mnohdy k deficitu vitamínu D, železa, jodu i prospěšných tuků a dalších živin. Není se pak čemu divit, že se cítí unavená a bez energie. Regenerace po porodu nějakou dobu trvá, únava tak není ničím výjimečná. Naštěstí se dá správnou stravou po porodu a dodržováním výživových doporučení pro nové maminky minimalizovat. Rychlé hubnutí po porodu není tou správnou cestou, důležité je pohlídat si adekvátní příjem všech živin a jíst pestrou a vyváženou stravu, která zahrnuje i navýšení příjmu energie.

  • Dopřejte si 1 až 3 porce kvalitních bílkovin denně.

  • Vyvarujte se jednoduchých cukrů, přednost dejte komplexním sacharidům, Dopřejte si 5-6 sacharidových porcí denně, například kupku brambor či rýže, kousek pečiva apod.

  • Nepodceňujte ani příjem správných tuků, navyšte zejména omega 3 mastné kyseliny, které najdete v rybách apod.

  • Hlavní jídla doplňte o 3-5 porcí čerstvé zeleniny a 2-4 porce čerstvého ovoce.

  • Jezte dostatek vlákniny.

  • Nepijte limonády, nahraďte je čajem nebo vodou.

2. Choďte na procházky

Je jasné, že hned po porodu nepůjdete do posilovny zvedat těžké váhy. To ale neznamená, že byste se měla pohybu vyhýbat úplně. Nejlepší hubnutí po porodu probíhá pozvolna, a tak by i aktivita měla postupně narůstat. Pro začátek vsaďte na pravidelné procházky s kočárkem, na které byste určitě stejně vyrazila tak jako tak. Jde o ideální metodu, jak začít hubnout po porodu a jak hubnout po porodu bez kojení.

jak zhubnout po porodu

Pohyb je základem hubnutí po porodu.

3. Používejte nosítko

Speciální nosítka můžete používat už po šestinedělí. Nosítko má oproti kočárku velkou výhodu – otevírá nové možnosti pohybu v přírodě a slouží i jako závaží. Navíc v nosítku spí děti lépe a déle než v kočárku. Postupně můžete své tempo i délku trasy zvyšovat, což je dobrá cesta, jak nastartovat hubnutí po porodu.

4. Hlídejte si pitný režim

Nesejde na tom, zda jste po porodu nebo ne, na dodržování pitného režimu je potřeba dbát vždy. Během spalování tuků se totiž z těla uvolňují toxiny, které je nutné z těla dostat ven, a to spolu s močí. Dostatek tekutin je proto nezbytnou součástí metod, jak zhubnout po porodu a jak odvodnit tělo po porodu. V opačném případě byste na sobě mohla zpozorovat různé nepříjemné symptomy jako bolesti hlavy, únavu, svalové křeče nebo viditelnou dehydrataci pokožky. Snažte se však pít po malých doušcích a pravidelně – mějte láhev s vodou stále po ruce. Nárazové dohánění pitného režimu zatěžuje ledviny a může způsobit, že byste kromě toxinu vyloučila i cenné minerály, které tělo nestihlo zpracovat.

5. Začněte cvičit

Zdravé hubnutí po porodu se neobejde bez cvičení. Vyzkoušet můžete nenáročné cvičení při kojení. Vhodná je například jóga, pilates, nebo třeba plavání. Klidně si můžete zacvičit i v pohodlí vašeho domova. Na internetu najdete spoustu videí, které jsou zaměřené na zpevnění těla maminek po porodu a tipů, jak shodit břicho po porodu. Vždy však volte takový typ sportu, který má spíše nižší intenzitu a šetrně působí i na břišní svaly po porodu.

Jakmile se budete cítit zotavená a připravená na náročnější aktivitu, můžete se pustit do pravidelných tréninků. Nemusíte však vyhledávat žádné další speciální cviky po porodu. Na efektivní spalování tuků se totiž doporučují především různé druhy kardio cvičení, které zahrnují například běh, jízdu na kole nebo plavání. Při nich hubne tělo jako celek. Pokud však nechcete, aby vám narostly velké svaly, zvolte pomalejší tempo, ale cvičte déle - ideálně hodinu v kuse, a to alespoň dvakrát nebo třikrát do týdne. Tak vypadá ideální způsob, jak zpevnit postavu po porodu.

Vhodné cviky po porodu

Novopečené maminky začínají pouze procházkami, i při nich spálí víc kalorií než při běžné procházce, a to díky tomu, že před sebou tlačí kočárek. Postupně můžete vsadit na svižnější tempo, přidat lze i cviky na posílení pánevního dna, tedy tzv. Kegelovy cviky. S nimi můžete začít už pár dní po porodu, výjimkou jsou ženy po císařském řezu. Při cvičení budete kontrolovaně stahovat a uvolňovat svaly v oblasti pánve. Sestava zahrnuje 12 cviků, a to přitahování nohou, překřížení nohou ve stoji, cvik v kleče, cvik v kleku, jízdu na kole – s těmito 6 začněte, později přidejte i zbylých 6, a to zvedání lopatek, sedy leh, zvedání pánve, vzpor sedmo, cvik vleže a na břiše.

6. Pozor na prázdné kalorie

Období po porodu není snadné pro žádnou ženu, ale pro řadu z nich to může být mimořádně náročné. Regenerují po komplikovaném porodu, nevyspí se, jsou psychicky i fyzicky na dně. Je jasné, že řešit přitom správný jídelníček a celkově vyváženou stravu po porodu, je tak trochu sci-fi. Jenže zrovna to, za jak dlouho zhubnete, také závisí na vašem jídelníčku. Bohužel mnoho žen volí jako rychlý a pohotový zdroj energie sladkosti i další jídla plná cukru, které jim ale nedodají důležité živiny. A ty jsou během kojení mimořádně důležité! Energii proto raději doplňujte čerstvým ovocem, nebo kvalitními džemy bez cukru.

7. Mějte po ruce dietní svačinky

Zaneprázdněná starostí o děti a domácnost často potřebujete nějakou rychlou pochoutku pro doplnění energie. To jsme už nakousli výše. Pokud si ale domů naskladníte sušenky, čokoládu a různé mléčné produkty s cukrem, které budete pravidelně jíst, je jasné, že vaše hubnutí bude stagnovat, nebo se změní na přibírání. Co tedy pomáhá na hubnutí? Dělejte chytřejší nákupy a mějte po ruce vždy svačinku, která vás zasytí, a navíc uspokojí váš mlsný jazyk. Velmi oblíbené jsou proteinové dezerty s minimem cukrů, sladké proteinové tyčinky, panna cotta, nebo proteinové keto pudingy.

Rychlé hubnutí po porodu – na co si dát pozor


Základem je při hubnutí nespěchat

Některé ženy mají tendenci hubnutí břicha po porodu uspěchat. Zhlédnou se v modelkách, které aktivně cvičí už v šestinedělí a drží striktní dietu. Pozor na to! Dieta po porodu není tím nejlepším řešením, a to ani pro vás, ani pro děťátko. Rychlost hubnutí přizpůsobte vaší kondici a během šestinedělí dělejte opravdu jen nenáročné cviky, doporučené v tomto období. Jinak hrozí, že si regeneraci po porodu vážně zkomplikujete. To, jak dlouho budete hubnout po porodu přebytečná kila, záleží na mnoha faktorech. Proto se obrňte trpělivostí a nevzdávejte to hned po prvním nezdaru. Úbytek váhy po porodu se časem dostaví.

Pozor na striktní diety po porodu

Zapomeňte raději na jakoukoliv redukční dietu během prvních měsíců po porodu a raději se zaměřte na dostatečný příjem energie pro regeneraci těla po těhotenství a porodu a také pro správnou produkci mateřského mléka. Snažte se jíst vyváženě a zahrňte do vašeho jídelníčku čerstvé ovoce a zeleninu, abyste byla fit po porodu, kvalitní potraviny s vysokým obsahem bílkovin, sacharidů, tuků a mikroživin, tedy vitamínů a minerálů. Dopřejte si vyvážený jídelníček plný čerstvého ovoce, zeleniny a ořechů, s důrazem na bílkoviny a vitamíny. Vyhněte se příliš zpracovaným potravinám, fast foodům a jídlům s konzervanty.  Po porodu rozhodně dejte přednost plnohodnotnému jídelníčku, který je nabitý prospěšnými živinami. Uvidíte, že pokud zvolíte cestu pomalého hubnutí, vaše váha půjde pozvolna dolů a vy se tak vyhnete nechtěnému jojo efektu. Nevíte, jak si sestavit vyvážený jídelníček při kojení? Svěřte se do rukou odborníků a kontaktujte nutričního terapeuta, nebo výživového specialistu, který vám sestaví vhodný jídelníček na míru.

jak zhubnout po porodu

Hubnutí po porodu by nemělo být příliš rychlé.

Zdravý jídelníček a správné hubnutí po porodu

Jestliže už jste někdy hledali způsoby, jak zhubnout, tak jistě víte, že to bez změny vašich stravovacích návyků nepůjde. A tak je jasné, že pro hubnutí nadbytečných kil získaných při těhotenství, budete muset váš běžný jídelníček upravit. Jak už jsme zmínili výše, tak během kojení se velkým zásahům do vašeho stravování raději vyhněte, abyste svůj organismus příliš nezatežovala. Nicméně jakmile začnete dítěti dávat příkrmy a tím pádem kojit méně a méně, už se můžete pustit do razantnějších kroků.

Skvělým pomocníkem při hubnutí poporodních kil vám bude ketonová dieta Ketofit. S ní se vám podaří zhubnout prakticky bez námahy, a navíc i bez hladovění. Jak je to možné? Jde to díky speciálním pokrmům, které jsou bohaté na proteiny, vlákninu, vitamíny a minerály, ale zároveň obsahují minimum sacharidů, čímž vyvolávají v těle stav zvaný ketóza. Během něj tělo využívá zásoby energie uložené ve formě tuků, které přirozeně spaluje – a vy tak hubnete. Vybírat si můžete z 60 kvalitních jídel.

Recepty pro hubnutí po porodu

proteinové palačinky s džememProteinové palačinky s džemem

Ano, palačinky nevypadají jako dobrý nápad, když řešíte, jak zhubnout po porodu. Stačí ale použít chytré suroviny – proteinové palačinky KetoFit a k nim některý ze 100% extra džemů ze zralého ovoce bez přidaného cukru. Tahle lahůdka vám dodá důležité živiny a potěší chuťové pohárky.

Vyberte si palačinky s džemy

 

proteinové těstovinyProteinové těstoviny se špenátem a parmezánem

Keto těstoviny se špenátem a parmezánem je velmi chutné jídlo, a přitom je připravíte opravdu rychle. Díky použití keto těstovin Risoni má tento pokrm velmi málo sacharidů a je tak ideální při hubnutí po porodu.

Recept proteinové těstoviny se špenátem


keto toustyKeto tousty pro fit postavu

Keto tousty díky směsi na keto pečivo a krekry obsahují minimum sacharidů, takže jsou ideální pro rychlé hubnutí po porodu. Recept můžete libovolně upravit a tousty naplnit libovolnými nízkosacharidovými surovinami (šunka, tvaroh, tvarůžky, kuřecí maso, zelenina, tuňák).

Recept keto tousty 

 

proteinové smoothieProteinové smoothie KetoFit

Tohle není zrovna recept, ale šikovný tip pro vytížené mámy rozhodně ano. Vyberte si některou z ovocných variant smoothie KetoFit. Získáte rychlé jídlo, které ale není žádným kompromisem – dodá vám bílkoviny, vitamíny a díky nízkému obsahu sacharidů nepřiberete ani gram tuku. 

Proteinové smoothie

  

Tip: Vyzkoušejte i další z desítek osvědčených receptů pro rychlé hubnutí po porodu.

 

Jak se daří hubnout po porodu Kateřině?

Podívejte se, jak zhubla po porodu Kateřina, jedna z desítek tisíc zákaznic KetoFit, její příběh najdete zde - recenze hubnutí s KetoFit. Během několika týdnů se dostala na váhu nižší než před porodem a dokonce i před jejími školními lety. Nyní pravidelně sportuje a užívá se veškerý čas s dětmi.

Ketodieta KetoFit mě pomohla

 

Pokud i vy bojujete s hubnutím po porodu,
doporučujeme vyzkoušet právě ketonovou dietu, výsledek je téměř 100%.

Více o ketonové dietě zde

 

 

 

Autor článku: Redakce Ketofit
Odborný tým se zaměřením na ryhlé hubnutí

Na hubnutí nebudete sami!

Přidejte se k nám, vzájemně se podporujeme, sdílíme recepty, výsledky a zkušenosti. Hubnutí je hned snadnější.

Přidat se do skupiny

Podpora / recepty / příběhy
Zeptejte se reálných uživatelek, jak jsou spokojené s KetoFit, jak se jim daří hubnout, kolik kilo zhubly.

Ketofit v médiích

Přesvědčete se o účinnosti našich produktů.

Hýčkejte se těmi nejlepšími jídly

Pravá česká chuť

Speciálně pro ženy

Extra účinek při hubnutí

Zlepšují pleť, vlasy a nehty

Proč hubnout s kvalitnejším KetoFit?