SLEVA až 40 % na kompletní dietu na 4 týdny >> Vyberte si ZDE <<

Protein v těhotenství

Je to tady, jste v očekávání. Začnete se radovat, ale v tom vás přepadne úzkost. Ve vašich myšlenkách rekapitulujete všechny potraviny, které skončily na vašem talíři.

Je to tady, jste v očekávání. Začnete se radovat, ale v tom vás přepadne úzkost. Ve vašich myšlenkách rekapitulujete všechny potraviny, které skončily na vašem talíři. Máte strach, jestli jste náhodou nesnědli něco zakázaného v těhotenství. Milujete proteinové kaše a tyčinky, ale nevíte, jestli si je můžete v požehnaném stavu dopřát? Objasníme vám, jak je to s proteinovými výrobky v těhotenství a zároveň poradíme, jaké jsou nevhodné potraviny v těhotenství.

Bílkoviny nejsou jen pro chlapy

Vedle sacharidů a tuků jsou během těhotenství také hojně skloňované proteiny. O nich si totiž některé ženy myslí, že patří jen do stravovacího plánu kulturistů, nebo někoho, kdo drží proteinovou dietu. Ale opak je pravdou. Bílkoviny jsou v jídelníčku naprostou nutností, protože patří mezi 3 hlavní makroživiny a jsou základním stavebním kamenem každé buňky v lidském těle. Navíc se bílkoviny podílejí na mnoha životně důležitých činnostech v organismu. A to nejen před, ale také během těhotenství. K čemu je vaše tělo konkrétně potřebuje?

  • k růstu dělohy,

  • pro tvorbu placenty,

  • na vývoj prsní tkáně,

  • pro zajištění hormonálních procesů,

  • na podporu pevné imunity,

  • ke správnému růstu a vývoji miminka.

Nedostatečný příjem proteinu v těhotenství může způsobit komplikace

Bílkoviny se tedy rozhodně nevyplatí z jídelníčku vypouštět. Nedostatečný příjem proteinu totiž v těhotenství může ženě způsobit nemalé zdravotní problémy a také negativně ovlivnit zdraví miminka. Proto by si každá nastávající maminka měla hlídat jeho dostatečné množství v jídelníčku. Dejte si však pozor na to, že se poměr jednotlivých živin ve stravovacím plánu během těhotenství lehce mění. Například nároky na celkový objem bílkovin se po druhém trimestru mírně zvyšují. Proto váš jídelníček v těhotenství pravidelně přizpůsobujte vašemu aktuálnímu stavu. 

A jak je to po porodu? Aby vaše tělo mohlo tvořit dostatek mateřského mléka, je správný podíl proteinů v jídelníčku při kojení doslova klíčový. Proto by měl váš jídelníček jak v těhotenství, tak také po něm, obsahovat dostatečný obsah bílkovin.

Správné měření

Kde hledat bílkoviny?

Hlavním zdrojem bílkovin jsou proteinové potraviny, které přirozeně obsahují vyšší poměr bílkovin. Mezi ně patří například maso, vejce, luštěniny a některé mléčné výrobky. Můžete si tedy vybrat jak živočišné, tak rostlinné zdroje proteinu. Pokud je to však možné, tak odborníci doporučují upřednostnit spíše ty živočišné a to kvůli širšímu spektru aminokyselin. 

Speciální proteinové potraviny v těhotenství: ano, nebo ne?

Váš jídelníček můžete také obohatit o doplněk stravy v podobě proteinového prášku, z kterého si můžete připravit lahodný proteinový nápoj. V těhotenství si také můžete pochutnat na speciálních proteinových potravinách. Které patří mezi nastávajícími maminkami k těm nejoblíbenějším?

U proteinových produktů si vždy nezapomeňte přečíst jejich složení a nakupujte pouze kvalitní výrobky. Rozhodně se vyhněte těm, které mají dlouhý seznam použitých ingrediencí a obsahují zbytečná chemická aditiva. S konzumací speciálních proteinových potravin to ale nepřehánějte a dopřejte si je jen občas. 
Proteinové kaše KetoFit

7 pravidel pro sestavení jídelníčku v těhotenství

Dobře naplánovaný jídelníček je jedním z hlavních pilířů zdravého životního stylu. S příchodem krásného období v podobě těhotenství se požadavky na jeho pečlivé složení ještě zvyšují. Můžeme vás ale uklidnit. I přesto, že má jídelníček v těhotenství určitá specifika, je až překvapivě podobný běžnému jídelníčku. Co jíst v těhotenství a na co se zaměřit ve vašem stravovacím plánu?

  1. Nevynechávejte ani jednu makroživinu. Bílkoviny, sacharidy a také tuky mají svoje místo v jídelníčku a to během celého těhotenství.
  2. Zdroje makroživin musí být kvalitní. Proto dejte přednost plnohodnotným potravinám, abyste dodali tělu důležité živiny, které jsou nutné pro růst vašeho budoucího potomka. 
  3. Nezapomínejte ani na mikroživiny. Vitamíny a minerály jsou zásadní nejen pro vaši pevnou imunitu, ale také pro vývoj miminka. 
  4. Vyvarujte se redukčním dietám. Těhotenství opravdu není nejlepší dobou pro cílené hubnutí. Formovat vaši postavu můžete až po porodu.
  5. Frekvence jídel záleží jen na vašich preferencích. Můžete jíst 3krát denně větší porce, ale také klidně 5krát denně menší porce. Nehladovte, ale ani se nepřejídejte
  6. Poslouchejte vaše tělo a zbytečně neexperimentujte. Nové chutě vyzkoušejte raději až po porodu. 
  7. Každá žena je jiná, proto i poměr jednotlivých makro a mikroživin bude u každé nastávající maminky rozdílný. Nekopírujte jídelníček vaší těhotné kamarádky a raději si nechte sestavit individuální plán u výživového nebo nutričního specialisty. 
Proteiny v keto dietě

TIP: Začali jste pracovat v kanceláři a rádi byste si udrželi vaši stávající váhu? Odtajníme vám 13 jednoduchých tipů, jak nepřibrat na váze při sedavém zaměstnání. 

Co nejíst aneb nevhodné potraviny v těhotenství

Velká většina jídel je v těhotenství naprosto neškodná. Jak už jsme zmínili výše, jídelníček v těhotenství vychází ze stejných zásad zdravého stravování, jako má klasický jídelníček. Jen se v něm mění doporučený příjem jednotlivých živin. Možná jste ale zaslechli, že existují určité typy potravin, které by se z preventivních důvodů neměly v jídelníčku těhotných žen objevit. Co konkrétního nejíst a nepít v těhotenství, aby nedošlo ke zbytečným problémům? 

  • Velké množství cukru v podobě cukrovinek, sladkostí, dortů, koláčků.

  • Čerstvé mléko, které neprošlo potravinářským zpracováním a výrobkům z něj, například měkké a čerstvé sýry.

  • Potraviny s plísní na povrchu, jako jsou plísňové sýry.

  • Čerstvé a nezpracované maso, například ve formě sushi, tataráku, carpaccia.

  • Málo uvařená nebo syrová vejce.

  • Nekvalitní potraviny plné přidaných chemických aditiv a umělých sladidel.

  • Potraviny, které neprošly dostatečnou tepelnou úpravou.

  • Alkohol a alkoholické nápoje.

  • Velké množství kofeinu a jiných stimulačních látek.

Nezdravé jídlo v těhotenství ničemu neprospívá

Jak nepřibrat v těhotenství? S postavou si hlavu nelamte

Zvyšující se číslo na váze patří ke každému požehnanému stavu. Proto byste se vaší hmotností neměli zbytečně stresovat. Je přirozené, že budete mít nějaké to kilo navíc. Proto se vyhněte všem dietám a snahám výrazně redukovat váhu. Mohli byste si zbytečně způsobit zdravotní problémy. Na druhou stranu to ale neznamená, že se můžete pravidelně přejídat. Zkrátka všeho s mírou.

TIP: Rádi byste zařadili bílkoviny do vašeho jídelníčku, ale nevíte, jak na to? Přiblížíme vám, jaký protein se hodí pro ženy v každém věku.

Stravovací plán v těhotenství a při kojení musí být pestrý a vyvážený

Pamatujte, že základem každého těhotenství by měl být vhodně sestavený jídelníček. Ten musí obsahovat kvalitní potraviny, které jsou zdrojem důležitých živin nepostradatelných pro správný vývoj vašeho miminka a pro bezproblémové zvládnutí celého průběhu těhotenství. Střídejte jednotlivé skupiny potravin, abyste dostatečně pokryli co nejširší spektrum všech prospěšných látek, které podpoří jak zdraví vašeho potomka, tak i to vaše. Hlavní položkou v jídelníčku pro těhotné by měly být čerstvé potraviny, které klidně můžete občas doplnit kvalitními proteinovými výrobky.

Každá žena je jiná a na světě byste nenašli 2 stejné průběhy těhotenství. Proto váš jídelníček přizpůsobte vašim specifickým potřebám a rozhodně ho nezapomeňte konzultovat s odborníkem. Proč? Protože jen váš lékař zná vaši zdravotní historii a současně může posoudit váš aktuální stav. Na základě těchto informací vám pak poradí, co jíst a nejíst v případě vašeho těhotenství